ایران پرسمان

آخرين مطالب

سخنرانی مناسبتی یا انتخاباتی؟ سياسي

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان-همزمانی برخی مناسبت‌های مذهبی یا تاریخی با ایام انتخابات شائبه‌های تبلیغاتی بودن برخی اظهارات و سخنرانی‌های نامزدهای انتخابات را ایجاد می‌کند و این در حالی است که موعد تبلیغات انتخاباتی هنوز آغاز نشده و قانون هم بر ممنوع بودن تبلیغات پیش از موعد تصریح کرده است.

میتینگ‌های متفاوت در فرم و شکل‌های مختلف از سوی برخی چهره‌های سیاسی که داوطلب نمایندگی مجلس هم هستند برگزار می‌شود و اظهارات آن‌ها در رسانه‌ها منعکس. اظهاراتی که بیشینه آن‌ها انتخاباتی است. همایش تجلیل از مدیریت جهادی و انقلابی، یابود شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی، نشست بصریت، یادواره شهدای مقاومت و نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه، نشست‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها، نشست‌های گرامیداشت دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، مناظره‌ها، صداوسیما و رسانه‌های همسو مهم‌ترین تریبون‌های نامزدهای اغلب سرشناس جریان‌های سیاسی است که طی دو ماه گذشته برگزار شده و شواهد حاکی از تداوم آن تا زمان انتخابات است.

سخنرانی‌های انتخاباتی به مناسبت‌های ملی

محور سخنان بسیاری از سخنرانان این مراسم‌ها و نشست‌ها سیاسی، انتخاباتی و جناحی است. شاید از مدت یک ساعت سخنرانی، ده دقیقه آن به موضوع اصلی نشست اشاره‌هایی داشته باشد اما باقی زمان پیش بینی شده درباره انتخابات، عملکرد دولت، برنامه‌های خود، ویژگی‌های نماینده شاخص و جریان سیاسی رقیب اختصاص داده می‌شود.

تقسیم‌بندی مسئولان به دو گروه با عرضه و بی‌عرضه، تهدید دولت به استیضاح در صورت راه‌یابی به مجلس، انتقاد از شخص رییس‌جمهوری به دلیل اظهارنظر، انتقاد از وزرای دولت و برنامه‌های آن، حمله به برجام عمده سخنان نامزدهای انتخاباتی پیش از آغاز ایام تبلیغات است. کار اما تنها به این انتقادات ختم نمی‌شود کاندیداهای صاحب تریبون پس از تخریب دولت خود را قهرمان میدان دانسته و نسخه حل مشکلات ریز و درشت، آن‌هم به فوریت را در جیب خود اعلام می‌کنند.

بسیاری از آن‌ها در سخنان خود انتخابات مجلس را بسیار مهم توصیف کرده و خواهان حضور پرشکوه مردم در پای صندوق‌های رای هستند اما در عین حال هشدار هم می‌دهند که مبادا مردم فریب کاندیداهای جریان رقیب را خورده و به حرف‌های آن‌ها اعتماد کنند. برخی از آن‌ها جریان رقیب را به دلیل برخی اظهارات شخصیت‌ها و استراتژی های انتخاباتی و حتی ارائه یا عدم ارائه فهرست‌های انتخاباتی مورد انتقاد و سرزنش قرار داده  در نهایت پارا فراتر گذاشته و اتهاماتی را متوجه رقیب هم می‌کنند.

سخنرانان مناسبتی در سخنان انتخاباتی خود گرچه ویژگی‌های کلی از کاندیدای مورد نظر خود را اعلام می‌کنند اما از پرداختن به برنامه‌ها و توانایی‌های آن‌ها برای عبور از شرایطی که درباره آن هشدار می‌دهند، ارائه نمی‌کنند. انتقادات آن‌ها اغلب در حوزه اقتصاد و دیپلماسی است اما برنامه‌ای جز برخی شعارهای وعده محور در اظهارات خود ندارند.

تبلیغات انتخاباتی در آینه قانون

مواد 56 تا 65 فصل ششم قانون انتخابات به موضوع تبلیغات در انتخابات می‌پردازد. بر اساس آن مواد و تبصره‌ها فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی هشت روز قبل از روز اخذ رأی (مرحله‌ ی اول و دوم) آغاز و تا بیست‌ وچهار ساعت قبل از اخذ رأی ادامه خواهد داشت.

انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صداوسیما و میز خطابه نمازجمعه و یا هر وسیلۀ دیگری که جنبۀ رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها، ادارات، شرکت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌ها و نهادها و مؤسساتی که از بودجۀ عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و همچنین دراختیارگذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب مجرم شناخته می‌شود. مؤسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیادمستضعفان، مشمول این ماده می‌باشند.

 در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به جزای نقدی درجه‌شش، موضوع ماده (19) قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/2/1 محکوم می‌شوند. بندهای فوق، خلاصه و بخش‌هایی از قانون اساسی درباره تبلیغات انتخاباتی است اینکه اما کاندیداهای مجلس آینده تا چه میزان به آن پایبند هستند چندان مورد نظارت نیست.

تبعات سخنرانی‌های سیاسی در مناسبت‌های مذهبی و تاریخی

پیش کشیدن و پرداخت بی‌وقفه به موضوعات سیاسی در محافلی که اساسا برای تجلیل از شخصیت ملی یا رویدادهای تاریخی برپا می‌شود، هدف این گونه نشست‌ها را با ابهاماتی روبرو می‌کند. شخصیت‌هایی که نقطه روشن زندگی آن‌ها حمایت از یکپارچگی ایران و عدم ورود به موضوعات سیاسی و جناحی بوده است. یا تحت‌الشعاع قرار دادن مناسبت‌هایی مانند دهه فجر که اساسا یادآور وحدت بی‌نظیر مردم برای پیروزی انقلاب اسلامی بود، با اهداف این ایام تناسبی ندارد. گرچه بسیاری از این افراد معتقدند که با نام نامزد انتخابات در این نشست‌ها حضور نمی‌یابند اما سخنان آن‌ها از موضوع دیگری حکایت می‌کند. این تبلیغات پیش از موعد حتی اگر با انگیزه معرفی خود و نه هجمه به دولت و رقیب باشد بازهم قابل اغماض است اما پیش‌کشیدن اختلافات سیاسی در چنین نشست‌ها و مناسبت‌هایی اگر شائبه انتخاباتی برای آن متصور نباشیم با چه استدلال و منطقی قابل توجیه است. متهم ساختن جریان رقیب به سناریوسازی و مظلوم نمایی آن‌هم به  دلیل عدم تایید صلاحیت بسیاری از چهره‌های شاخص نمی‌تواند وحدت آفرین باشد، جریانی که اساسا چهره‌ شاخصی هم برای تبلیغات پیش از موعد در اختیار ندارد. چنین رویه‌ای از سوی کسانی که قرار است در آینده کرسی‌های قانون‌گذاری در کشور را بر عهده بگیرند چندان مورد پذیرش نیست و زمینه‌های بی‌اعتمادی مردم را به آن‌ها فراهم می‌آورد. این هشدارها ضرورت دخالت نهادهای ناظر و اجرایی را بر این مرحله از انتخابات را مهم و ضروری می‌سازد تا حقی از شخصی ضایع نشده و اعتماد مردم دچار  خدشه نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کتاب زیست محیطی «بازیافت» در لرستان رونمایی شد

اخطار به 440 واحد خدماتی و بیمارستانی در پایتخت

دستگاه قضایی استان قزوین حامی محیط زیست در برخورد با متخلفان محیط زیستی

4گوشه دنیا/ نجات یک بیمار از خطر انفجار معده!

نماهنگ «همچنان بر شانه‌ها می‌آیند یاران ما» با نوای میثم ‌مطیعی

مردی که با جراحی خودش را به موجود فضایی سیاه تبدیل کرد!

نماهنگ زیبای «سرگذشت» با صدای حاج صادق آهنگران

4گوشه دنیا/ مردی که در 5 ساعت 9 کیلو وزن کم کرد!

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی

خاطره مهدی مهدوی‌کیا از یک دربی خاص+عکس

بودیمیر سر صف، کالدرون ته صف!

گزارش روزنامه سعودی از شروط سودان برای سازش با رژیم صهیونیستی

نقش محوری سعودی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

«سقط جنین عدالت» در آمریکا

اعلام پایبندی حشد الشعبی به دستورات فرمانده کل نیروهای مسلح

ترامپ: شاید کار انتخابات آمریکا به دیوان عالی کشیده شود

پوتین نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

مخرب‌ترین علائم کرونا در بدن بهبودیافتگان

گامی برای تغییر تیپ شخصیت مجرمان به افراد مفید با القای خاطرات جعلی!

شعر سلمان هراتی برای جنگ و شهیدان

بخشی از کتاب/ اگر قرار بود برای همیشه زنده بمانیم، چه کسی به معنای زنده بودن فکر می‌کرد؟

اینستاگرام دلنوشته‌ وزیر بهداشت برای سردار سلیمانی را حذف کرد

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: ایرانی‌ها تغییر نمی‌کنند

واشنگتن: امروز قوه قضاییه ایران را تحریم می‌کنیم

12 صیاد ایرانی گرفتار در زندان موزامبیک؛ نامه به ظریف برای آزادی

6 دستور رئیسی درباره کشت و صنعت مغان

توافق فتح و حماس در استانبول؛ توافق ملی فلسطین تا 10 مهر اعلام می‌شود

تظاهرات ضد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در بیروت

عادی‌سازی روابط یک کشور عربی دیگر با رژیم صهیونیستی طی روزهای آینده

نقشه ترور «اون» فاش شد

پیش‌بینی هشدارآمیز ترامپ درباره انتخابات 2020

آیا هاشمی امام را گول زد؟

معرفی آثار و وصایای شهدای دفاع مقدس جنوب شهر

ساخت ٥ هزار واحد مسکونی در مجاورت بافت فرسوده تهران

40 نشان «سرو چهل» به هنرمندان دفاع مقدس اعطا می‌شود

بوروبودور بزرگترین معبد بودا در طبیعت زیبای اندونزی

مداحی که چشم برزخی‌اش را پس داد

عبور دردناک خودروی سواری از روی اسکیت سوار

صدای زیبای توپ گلف روی دریاچه یخ‌زده!

چه فکری کرد با خودش؟

تصادف وحشتناک؛ عاقبت سبقت خودروی سواری در سر پیچ

حکمت/ خداوند بر چه کسانی رحم می کند؟

کاهش قیمت 28 ارز در بازار بین بانکی

کارت ‌های بازرگانی یک ‌بار مصرف جمع‌‌آوری می ‌شوند

پاسخ تلویحی همتی به گلایه وزیر بهداشت

چه کسانی مشمول یارانه نقدی جدید می‌ شوند ؟

دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی

ضرورت تقویت ارتباط با چین و روسیه

سومین فهرست صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه ارسال شد

تدوین بسته جامع پسا کرونایی برای حمایت از مشاغل آسیب‌ دیده