ایران پرسمان

آخرين مطالب

ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم سياسي

ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6066839
k ٣.٥
١
آخرین خبر / همزمان با اربعین شهادت حاج قاسم سلیمانی، گزارشی از یک نشست‌های محرمانه منتشر شده که نشان می‌دهد، هدف قرار دادن سردار سلیمانی نه به خاطر کشتن یک پیمانکار آمریکایی توسط نیرو‌های عراقی و نه برای محاصره سفارت این کشور در بغداد توسط مردم عراق بوده است، بلکه به این خاطر بوده که با وساطت سردار سلیمانی و دیدار‌های محرمانه‌ای که در امارات برگزار شده، قرار بر این بوده که فراینده تنش زدایی بین امارات و عربستان با ایران به وساطت عراق و پاکستان، سرعت بگیرد. مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی پس از اطلاع از پیشرفت این مذاکرات محرمانه بر این اعتقاد بوده اند که پیشرفت فرایند تنش زدایی بین ایران و این کشورها، ائتلاف منطقه‌ای آمریکا و اسرائیل با کشور‌های منطقه علیه ایران را دچار فروپاشی خواهد کرد.
به گزارش «تابناک»؛ مقام‌های ایران و امارات در ماه سپتامبر مذاکرات محرمانه‌ای را برای کاهش تنش در منطقه آغاز کرده بودند. نیویورک تایمز می‌نویسد که این دیدار‌ها به دور از چشم مقامات آمریکایی برگزار شد، اما متعاقبا نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به جزئیاتی از این دیدار دست یافتند. مقامات امنیتی آمریکا از این بابت از این دیدار محرمانه احساس نگرانی کردند چرا که معتقد بودند کاهش تنش بین ایران و کشور‌های منطقه می‌تواند ائتلافی را که آنان در منطقه علیه ایران تشکیل داده اند را دچار فروپاشی کند.
ترامپ و نتانیاهو این نشست محرمانه را عقب نشینی ائتلافی در منطقه می‌دانند که قصدش انزوای ایران است. در این گزارش همچنین آمده است که اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در ماه اوت این موضوع را برسی کردند که آیا می‌شود در قبال رفع تحریم‌ها با آمریکا وارد گفتگو‌هایی شد یا خیر.
علاوه بر این در کنار امارات متحده عربی که خود را آماده تنش زدایی با ایران می‌کرد، عربستان سعودی هم از طریق پاکستان و عراق در صدد تنش زدایی با ایران بود؛ تنش زدایی که در سمت ایران هم قاسم سلیمانی، مسئول دستیابی به آن از طریق عراق و پاکستان با دو کشور امارات و عربستان بود.محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم اخیرا اعلام کرده است که هر هفته یک دیدار با حاج قاسم سلمیانی داشته است و ضمن تبادل اطلاعات،سیاست های لازم را با همدیگر هماهنگ می کرده اند و اظهار امیدواری کرده که این هماهنگی پس از شهادت سردار سلیمانی همچنان ادامه داشته باشد.لازم به ذکر است بر عهده داشتن نقش های دیپلماتیک توسط مقام های رسمی نظامی و امنیتی کشورها،موضوعی پذیرفته شده است؛چه اینکه در بسیاری از اوقات مشاوران یا دبیران امنیت ملی و یا مقامات نظامی در هماهنگی به وزارت امور خارجه در اکثر کشورها،ماموریت هایی دیپلماتیک را بر اساس نقشی که به آنان سپرده شده بر عهده می گیرند.
اما همزمان با تلاش‌های منطقه‌ای برای تنش زدایی، زمانی که مایک پمپئو در اکتبر وارد اسرائیل شد یوسی کوهن رئیس موساد به او گفت که ایران در حال نابود کردن ائتلاف منطقه‌ای است که ما علیه آنان ایجاد کرده ایم و متعاقب این دیدار‌ها و دو ماه پس از این دیدار،سردار سلیمانی مورد هدف قرار گرفت و این گفتگوها متوقف شد.
پیش‌تر ایران اعلام کرده بود که سردار سلیمانی، زمانی که در عراق مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید در یک سفر دیپلماتیک در عراق بود. او در ایران سفر می‌خواست پیام ایران را از طریق نخست وزیر عراق به مقام‌های عربستانی برساند که با شهادت او، تلاش شد که این فرایند متوقف شود. چرا که آمریکایی‌ها می‌دانستند که هر گونه تلافی ایران علیه شهادت سردار سلیمانی لاجرم در منطقه رخ خواهد داد و طبیعتا کشور‌های منطقه هدف ایران قرار خواهند گرفت و این به صورت خودکار تنش کشور‌های منطقه را با ایران بیشتر می‌کرد و فرایند تنش زدایی به صورت کامل متوقف می‌شد.
ادعای نیویورک‌تایمز در خصوص دیدار مقامات ایرانی و اماراتی در سپتامبر گذشته
به گزارش فارس؛ روزنامه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی به بررسی کارزار فشار دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» بر جمهوری اسلامی ایران پرداخته و تحلیل کرد که ماه‌ها اشتباه محاسباتی آمریکا، تهران و واشنگتن را تا آستانه جنگ پیش برد.
نیویورک‌تایمز در ابتدای این یادداشت با ادعای دیدار مقامات اماراتی با ایرانی در ابوظبی در سپتامبر سال گذشته میلادی، نوشت: «خاورمیانه شاهد تابستانی خشن بود و دیدار با ایرانی‌ها، استراتژی خاموش سران اماراتی بود تا تنش را کاهش دهند. این کشور کوچک [حاشیه] خلیج فارس می‌خواست [توافق] صلح جداگانه‌ای [با ایران] داشته باشد».
این روزنامه با بیان اینکه دیدار مذکور باعث نگرانی مقامات کاخ سفید شد، توضیح داد: «دولت امارات به عنوان متحد [آمریکا] که سال‌ها خواستار رویکرد تند آمریکایی‌ها در قبال ایران بود، در مذاکرات مخفی با مقامات ایرانی شرکت کرده بود. شورای امنیت ملی [آمریکا] برای صحبت درباره عواقب آن تشکیل جلسه داد؛ جبهه متحد ضد ایران در حال تزلزل بود».
نویسندگان این یادداشت ضمن اشاره به اینکه دولت ترامپ با افزایش تحریم‌ها، آغازگر تنش با ایران بود، اضافه کردند که «با درگیر شدن دو طرف در تقابل نظامی مستقیم و آستانه نبردی گسترده‌تر و خونین‌تر، به اوج خود رسید».
نیویورک‌تایمز با گرفتن مصاحبه‌هایی از تعدادی از مقامات آمریکایی و کشورهای غرب آسیا، مدعی است تحولات چند ماه اخیر در این منطقه ناشی از «خطاهای محاسباتی» دو طرف بود.
این روزنامه درباره محقق نشدن اهداف ترامپ از صدور دستور ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌نویسد: «تحلیل اخیر سازمان مرکزی اطلاعات (سیا)‌ به این نتیجه رسیده که ایران، همزمان با تلاش برای تامین فعالیت‌های نظامی تحت تحریم‌های آمریکا، به ورود به مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود نزدیک نشده است».
در ادامه این یادداشت به نقل از تحلیلگران و مسئولان اطلاعاتی غربی ادعا شده است:‌ «حملات ایران پیام بی‌چون‌وچرایی داشت؛ اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم، پس اجازه نمی‌دهیم شما هم این کار را بکنید. پاسخ ایران به کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ، اعمال کارزار فشار خودش بود».
نیویورک‌تایمز به نقل از یک دیپلمات ایرانی نوشت: «سیاست ایران در قبال آمریکا ترکیبی از سیاست نظامی سخت و استراتژی نرم از طریق وزارت خارجه است».
این روزنامه با طرح این ادعا که برخی متحدان نزدیک آمریکا از جمله دولت انگلیس با این تفکر در کاخ سفید، که تحریم‌های اقتصادی ایران را تا پایان سال 2019 به پای میز مذاکره می‌آورد، مخالف بودند، افزود: «رابرت مک‌ایر، سفیر انگلیس در ایران، سال گذشته بارها به واشنگتن سفر کرد و برای ارائه ارزیابی از دیدگاه‌های سران ایران با مسئولان اطلاعاتی و دیپلمات‌های آمریکایی دیدار کرد».
نویسندگان این یادداشت توضیح دادند: «حتی برخی از مقامات پیشین دولت ترامپ می‌گفتند که موضع کاخ سفید نشان‌دهنده کج‌فهمی آنها از [دیدگاه‌های] سران ایران بود، که از کمبود اطلاعاتی و تماس مستقیم با ایران ناشی می‌شد».
«کرستن فونتِنروز» از کارشناسان مسائل غرب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا در این باره توضیح داد: «ما آگاهی زیادی درباره تصمیم‌گیری ایران نداریم. این انتظار که آنها به پای میز [مذاکره] می‌آیند، چیزی نبود که افرادی که در گفت‌وگو با ایرانی‌ها بودند، آن را بگویند».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمهیدات ستاد نماز جمعه تهران برای پیشگیری از کرونا

منتخب مردم تهران: برای تحصیل در آمریکا 3 بار ویزای این کشور را گرفته‌ام

شورای نگهبان اطلاعیه داد

پاسخ کوبنده معاون ظریف به وزیر خارجه عربستان

گزارش فعالان فضای مجازی از نظارت بر سلامت انتخابات

گزارش توئیتری کدخدایی درباره صحت انتخابات

رییس جمهوری دوشنبه برای دفاع از خاوازی به مجلس می‌رود

بیانیه پایانی پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام

برنامه‌های وزیر احمدی‌نژاد برای مجلس آینده

واکنش فرمانده هوافضای سپاه به جدیدترین تحریم‌های آمریکا

صحت انتخابات مجلس در 34 حوزه انتخابیه تایید شد

اظهارات سردار حاجی‌زاده درباره مقابله با کرونا

تکذیب ابتلای محمدباقر قالیباف به کرونا

دیپلمات‌ اروپایی: ایران بدون گرفتن امتیازات اساسی به تعهدات خود برنمی‌گردد

ریابکوف: روسیه و ایران بهار درباره همکاریهای هسته‌ای رایزنی می‌کنند

توصیه‌های کرونایی ضرغامی

نماینده مجلس به 20 سال حبس محکوم شد؟

نامه سرگشاده میرسلیم به نمایندگان مجلس دهم

تصویر دیده‌نشده از مجروح شدن سردار قاآنی در دوران جنگ

خطیب نماز جمعه این هفته تهران مشخص شد

توضیح عراقچی درباره نشست کمیسیون برجام؛ ایران اتمام حجت کرد

جزئیاتی از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام

راهکار آشنا برای جایگزینی تعطیلات کرونا

واکنش عراقچی به خوشحالی «مارک دوبوویتز» از شیوع کرونا در ایران

فرار مالیاتی عباس ایروانی بیش از 418 میلیارد تومان اعلام شد

بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

محسن کنگرلو، مرد تاثیرگذار ماجرای مک فارلین درگذشت

روحانی: تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری نداریم

فرار مالیاتی عباس ایروانی بیش از 418 میلیارد تومان اعلام کرد

خبر کرونایی سفیر چین در تهران

واکنش ها به جنجال فتاح در صدا و سیما

توجیه شکست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس از زبان محجوب

خط و نشان میرسلیم برای کسانی که مالیات نمی دادند

روزنامه کیهان: با مدیرانی مانند حریرچی بر کرونا پیروز می شویم

توصیه آذر منصوری به اصلاح طلبان

دفاع نماینده اصلاح طلب از مجلس دهم

راهنمای ‌‌‌‌ساخت وب سایت شبیه برندهای بزرگ!

توصیه فعال اصلاح طلب به نمایندگان مجلس یازدهم چه بود؟

پرویز سروری: قرار نداشتیم یکسری سامورایی به مجلس بفرستیم

لیست احمدی‌نژادی‌ها چقدر رأی آورد؟

وقتی آمریکا بدش نمی آید کرونا، ایران را زمین‌گیر کند

سخنرانی یک منتقد سیاست‌های نتانیاهو علیه ایران لغو شد

سخنگوی دولت کرونا گرفته است؟

روایت ظریف از آنچه ترامپ به آن اعتراف کرد

رمزگشایی شمخانی از کلید واژه کرونا

رئیس مجلس به وزیر دادگستری پیام داد

وداع با اصغر آقای حاج قاسم

نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

انتقاد مجری صداوسیما از توزیع بسته‌های پیشگیری از کرونا در مجلس

رایزنی سناتورهای آمریکایی با اروپا درباره طرحی برای جایگزینی برجام