ایران پرسمان

آخرين مطالب

ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم سياسي

ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ادعایی درباره پشت پرده شهادت حاج قاسم
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6066839
k ٣.٥
١
آخرین خبر / همزمان با اربعین شهادت حاج قاسم سلیمانی، گزارشی از یک نشست‌های محرمانه منتشر شده که نشان می‌دهد، هدف قرار دادن سردار سلیمانی نه به خاطر کشتن یک پیمانکار آمریکایی توسط نیرو‌های عراقی و نه برای محاصره سفارت این کشور در بغداد توسط مردم عراق بوده است، بلکه به این خاطر بوده که با وساطت سردار سلیمانی و دیدار‌های محرمانه‌ای که در امارات برگزار شده، قرار بر این بوده که فراینده تنش زدایی بین امارات و عربستان با ایران به وساطت عراق و پاکستان، سرعت بگیرد. مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی پس از اطلاع از پیشرفت این مذاکرات محرمانه بر این اعتقاد بوده اند که پیشرفت فرایند تنش زدایی بین ایران و این کشورها، ائتلاف منطقه‌ای آمریکا و اسرائیل با کشور‌های منطقه علیه ایران را دچار فروپاشی خواهد کرد.
به گزارش «تابناک»؛ مقام‌های ایران و امارات در ماه سپتامبر مذاکرات محرمانه‌ای را برای کاهش تنش در منطقه آغاز کرده بودند. نیویورک تایمز می‌نویسد که این دیدار‌ها به دور از چشم مقامات آمریکایی برگزار شد، اما متعاقبا نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به جزئیاتی از این دیدار دست یافتند. مقامات امنیتی آمریکا از این بابت از این دیدار محرمانه احساس نگرانی کردند چرا که معتقد بودند کاهش تنش بین ایران و کشور‌های منطقه می‌تواند ائتلافی را که آنان در منطقه علیه ایران تشکیل داده اند را دچار فروپاشی کند.
ترامپ و نتانیاهو این نشست محرمانه را عقب نشینی ائتلافی در منطقه می‌دانند که قصدش انزوای ایران است. در این گزارش همچنین آمده است که اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در ماه اوت این موضوع را برسی کردند که آیا می‌شود در قبال رفع تحریم‌ها با آمریکا وارد گفتگو‌هایی شد یا خیر.
علاوه بر این در کنار امارات متحده عربی که خود را آماده تنش زدایی با ایران می‌کرد، عربستان سعودی هم از طریق پاکستان و عراق در صدد تنش زدایی با ایران بود؛ تنش زدایی که در سمت ایران هم قاسم سلیمانی، مسئول دستیابی به آن از طریق عراق و پاکستان با دو کشور امارات و عربستان بود.محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم اخیرا اعلام کرده است که هر هفته یک دیدار با حاج قاسم سلمیانی داشته است و ضمن تبادل اطلاعات،سیاست های لازم را با همدیگر هماهنگ می کرده اند و اظهار امیدواری کرده که این هماهنگی پس از شهادت سردار سلیمانی همچنان ادامه داشته باشد.لازم به ذکر است بر عهده داشتن نقش های دیپلماتیک توسط مقام های رسمی نظامی و امنیتی کشورها،موضوعی پذیرفته شده است؛چه اینکه در بسیاری از اوقات مشاوران یا دبیران امنیت ملی و یا مقامات نظامی در هماهنگی به وزارت امور خارجه در اکثر کشورها،ماموریت هایی دیپلماتیک را بر اساس نقشی که به آنان سپرده شده بر عهده می گیرند.
اما همزمان با تلاش‌های منطقه‌ای برای تنش زدایی، زمانی که مایک پمپئو در اکتبر وارد اسرائیل شد یوسی کوهن رئیس موساد به او گفت که ایران در حال نابود کردن ائتلاف منطقه‌ای است که ما علیه آنان ایجاد کرده ایم و متعاقب این دیدار‌ها و دو ماه پس از این دیدار،سردار سلیمانی مورد هدف قرار گرفت و این گفتگوها متوقف شد.
پیش‌تر ایران اعلام کرده بود که سردار سلیمانی، زمانی که در عراق مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید در یک سفر دیپلماتیک در عراق بود. او در ایران سفر می‌خواست پیام ایران را از طریق نخست وزیر عراق به مقام‌های عربستانی برساند که با شهادت او، تلاش شد که این فرایند متوقف شود. چرا که آمریکایی‌ها می‌دانستند که هر گونه تلافی ایران علیه شهادت سردار سلیمانی لاجرم در منطقه رخ خواهد داد و طبیعتا کشور‌های منطقه هدف ایران قرار خواهند گرفت و این به صورت خودکار تنش کشور‌های منطقه را با ایران بیشتر می‌کرد و فرایند تنش زدایی به صورت کامل متوقف می‌شد.
ادعای نیویورک‌تایمز در خصوص دیدار مقامات ایرانی و اماراتی در سپتامبر گذشته
به گزارش فارس؛ روزنامه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی به بررسی کارزار فشار دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» بر جمهوری اسلامی ایران پرداخته و تحلیل کرد که ماه‌ها اشتباه محاسباتی آمریکا، تهران و واشنگتن را تا آستانه جنگ پیش برد.
نیویورک‌تایمز در ابتدای این یادداشت با ادعای دیدار مقامات اماراتی با ایرانی در ابوظبی در سپتامبر سال گذشته میلادی، نوشت: «خاورمیانه شاهد تابستانی خشن بود و دیدار با ایرانی‌ها، استراتژی خاموش سران اماراتی بود تا تنش را کاهش دهند. این کشور کوچک [حاشیه] خلیج فارس می‌خواست [توافق] صلح جداگانه‌ای [با ایران] داشته باشد».
این روزنامه با بیان اینکه دیدار مذکور باعث نگرانی مقامات کاخ سفید شد، توضیح داد: «دولت امارات به عنوان متحد [آمریکا] که سال‌ها خواستار رویکرد تند آمریکایی‌ها در قبال ایران بود، در مذاکرات مخفی با مقامات ایرانی شرکت کرده بود. شورای امنیت ملی [آمریکا] برای صحبت درباره عواقب آن تشکیل جلسه داد؛ جبهه متحد ضد ایران در حال تزلزل بود».
نویسندگان این یادداشت ضمن اشاره به اینکه دولت ترامپ با افزایش تحریم‌ها، آغازگر تنش با ایران بود، اضافه کردند که «با درگیر شدن دو طرف در تقابل نظامی مستقیم و آستانه نبردی گسترده‌تر و خونین‌تر، به اوج خود رسید».
نیویورک‌تایمز با گرفتن مصاحبه‌هایی از تعدادی از مقامات آمریکایی و کشورهای غرب آسیا، مدعی است تحولات چند ماه اخیر در این منطقه ناشی از «خطاهای محاسباتی» دو طرف بود.
این روزنامه درباره محقق نشدن اهداف ترامپ از صدور دستور ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، می‌نویسد: «تحلیل اخیر سازمان مرکزی اطلاعات (سیا)‌ به این نتیجه رسیده که ایران، همزمان با تلاش برای تامین فعالیت‌های نظامی تحت تحریم‌های آمریکا، به ورود به مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای خود نزدیک نشده است».
در ادامه این یادداشت به نقل از تحلیلگران و مسئولان اطلاعاتی غربی ادعا شده است:‌ «حملات ایران پیام بی‌چون‌وچرایی داشت؛ اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم، پس اجازه نمی‌دهیم شما هم این کار را بکنید. پاسخ ایران به کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ، اعمال کارزار فشار خودش بود».
نیویورک‌تایمز به نقل از یک دیپلمات ایرانی نوشت: «سیاست ایران در قبال آمریکا ترکیبی از سیاست نظامی سخت و استراتژی نرم از طریق وزارت خارجه است».
این روزنامه با طرح این ادعا که برخی متحدان نزدیک آمریکا از جمله دولت انگلیس با این تفکر در کاخ سفید، که تحریم‌های اقتصادی ایران را تا پایان سال 2019 به پای میز مذاکره می‌آورد، مخالف بودند، افزود: «رابرت مک‌ایر، سفیر انگلیس در ایران، سال گذشته بارها به واشنگتن سفر کرد و برای ارائه ارزیابی از دیدگاه‌های سران ایران با مسئولان اطلاعاتی و دیپلمات‌های آمریکایی دیدار کرد».
نویسندگان این یادداشت توضیح دادند: «حتی برخی از مقامات پیشین دولت ترامپ می‌گفتند که موضع کاخ سفید نشان‌دهنده کج‌فهمی آنها از [دیدگاه‌های] سران ایران بود، که از کمبود اطلاعاتی و تماس مستقیم با ایران ناشی می‌شد».
«کرستن فونتِنروز» از کارشناسان مسائل غرب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا در این باره توضیح داد: «ما آگاهی زیادی درباره تصمیم‌گیری ایران نداریم. این انتظار که آنها به پای میز [مذاکره] می‌آیند، چیزی نبود که افرادی که در گفت‌وگو با ایرانی‌ها بودند، آن را بگویند».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بوروبودور بزرگترین معبد بودا در طبیعت زیبای اندونزی

مداحی که چشم برزخی‌اش را پس داد

عبور دردناک خودروی سواری از روی اسکیت سوار

صدای زیبای توپ گلف روی دریاچه یخ‌زده!

چه فکری کرد با خودش؟

تصادف وحشتناک؛ عاقبت سبقت خودروی سواری در سر پیچ

حکمت/ خداوند بر چه کسانی رحم می کند؟

کاهش قیمت 28 ارز در بازار بین بانکی

کارت ‌های بازرگانی یک ‌بار مصرف جمع‌‌آوری می ‌شوند

پاسخ تلویحی همتی به گلایه وزیر بهداشت

چه کسانی مشمول یارانه نقدی جدید می‌ شوند ؟

دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی

ضرورت تقویت ارتباط با چین و روسیه

سومین فهرست صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه ارسال شد

تدوین بسته جامع پسا کرونایی برای حمایت از مشاغل آسیب‌ دیده

ماشاریپوف - استقلال؛ در انتظار سکانس جدید

سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند

چه کسی کار را در پرسپولیس تمام می‌کند؟

اپوزیسیون عربستان در خارج از این کشور حزب تشکیل دادند

انتخابات آمریکا رنگ و بوی ترور به خود گرفت!

واکنش امیرعبداللهیان به اتهام‌ زنی پادشاه ⁧‫عربستان‬⁩ علیه ایران

گذر یک سیارک خطرناک از کنار زمین

تشخیص خطر مرگ برای بیماران کرونایی با آزمایش خون

عبور ایستگاه فضایی از مقابل مریخ

بخشی از کتاب/ هفت موردی که بدون هفت مورد دیگر خطرناک است

از «تشریف» با قصه سرگشتگی تا «سوره آفلین» روایتی متفاوت از انقلاب

ظریف: اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه در مبارزه با کرونا تروریسم اقتصادی و پزشکی است

سرلشکر سلامی: اجازه توقف هیچ طرحی را نمی‌دهیم

پیام رهبر انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس

تظلم‌خواهی رئیس کارخانه نساجی اردبیل از رئیس قوه قضاییه

هشدار سردار دهقان به ترامپ: با دم شیر بازی نکن

واکنش سردار نجات به مستند بی‌بی‌سی درباره دفاع مقدس

ماجرای تحویل 1500 واکسن آنفلوآنزا به مجلس

ظریف: آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی با آمریکا هستیم

اعتراضات گسترده مردم خشمگین آمریکا در چندین شهر این کشور

کنفرانس مطبوعاتی چهارجانبه درباره فلسطین

پوتین هم نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

واکنش بایدن به سخن ترامپ درباره عدم تحویل قدرت درصورت باخت

نخست‌وزیر ژاپن با «این» دیدار کرد

جنبش های فتح و حماس برای برگزاری انتخابات توافق کردند

ترفندهای بن سلمان برای سازش کشورهای عربی با اسرائیل

پیشتازی بایدن در نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا

موافق دولت صدقه‌ای نیستم

یک میلیارد ‌دلار کجاست؟

هر بیمار کرونایی می تواند ٣٤٠ نفر را مبتلا کند

پاییز و موج سوم شیوع کرونا در کیش

نخستین آزمایش دامپزشکی توله پاندای یک ماهه

فرار سه آتش نشان از آتش سوزی در جنگل های آرژانتین با خودرو

این گل های غول پیکر حقیقت دارند!

داستانک/ نوبتی نشی