ایران پرسمان

آخرين مطالب

بازی به سبک ترامپ مقالات

بازی به سبک ترامپ
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی / افراد وقتی که خارج از قدرت قرار دارند تا زمانی که در قدرت قرار می‌گیرند و در آن مستقر می‌شوند رفتارهای‌شان متفاوت است.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا تا پیش از اینکه جایگاه جانسون در پست نخست‌وزیری مستحکم شود روابط بسیار خوبی با یکدیگر داشتند و بریتانیا روی روابط بسیار نزدیک با دولت ترامپ در دوره پسابرگزیت حساب ویژه‌ای باز کرده بود، اما حالا خبرها و گزارش‌ها نشان می‌دهد که دوره ماه‌عسل میان ترامپ و جانسون رفته‌رفته به پایان می‌رسد و رفتارهای میان دو رهبر واقع‌بینانه‌تر از گذشته می‌شود. شاید هر دو توقعات متفاوتی از هم داشته باشند، به‌خصوص اینکه دونالد ترامپ به نظر می‌رسد که انتظار دارد بوریس جانسون به‌طور کامل پشت سر او حرکت کند و در راستای سیاست‌ دولت امریکا قدم بردارد. اما در بریتانیا هرقدر نخست‌وزیر همراه و همراستا با سیاست‌های دولت امریکا باشد نیز نمی‌تواند در همه شرایط کنار رییس‌جمهور امریکا قرار بگیرد، از همین رو حالا خبرهایی از بالا گرفتن اختلافات میان ترامپ و جانسون به گوش می‌رسد. روزگذشته بیزینس اینسایدر طی گزارشی عنوان کرد که بوریس جانسون سفر برنامه‌ریزی شده خود به کاخ سفید را پس از اینکه ترامپ در یک لحظه حین صحبت تلفن را به روی جانسون قطع کرده، لغو کرده است. گفته می‌شود بوریس جانسون بنا بود ماه آینده میلادی به صورت رسمی به واشنگتن سفر کند و با دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا در کاخ سفید دیدار و گفت‌وگو داشته باشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که نزاع میان ترامپ و جانسون بر سر موضوع هواوی در بریتانیا بوده است. جانسون بنا بود ماه دسامبر و اندکی پس از پیروزی در انتخابات سراسری این کشور به امریکا سفر کند، اما آن سفر به تعویق افتاد و این سفر یک‌بار دیگر برای ماه ژانویه برنامه‌ریزی شد و باز هم به تعویق افتاد و این‌بار هم برنامه‌ریزی سفر برای ماه آینده میلادی بود که در حال حاضر لغو شده است.
هر بار تعویق و لغو سفرها دلایل مختلفی داشته، یک‌بار اختلاف بر سر ایران، بار دیگر درخصوص مخالفت امریکا با استرداد همسر یک دیپلمات امریکایی به بریتانیا و اکنون نیز هواوی تبدیل به عاملی شده که روابط میان دو طرف شکرآب شده است. این در حالی بود که بسیاری امیدوار بودند دوره جانسون-ترامپ روابطی درخشان بین لندن و واشنگتن شکل بگیرد، اما به نظر می‌رسد هر بار یک اتفاق باعث می‌شود که اجازه شکل‌گیری و بهبود روابط داده نشود.
گفته می‌شود اختلاف اخیر جانسون و ترامپ در یک تماس تلفنی بوده که به نظر می‌رسد در وسط تماس تلفنی ترامپ به ناگاه تلفن را به روی جانسون قطع می‌کند. نکته اینجاست که حتی جانسون زمان دومی را برای این سفر تعیین نکرده، بلکه اعلام کرده که قصد ندارد تا اجلاس گروه 7 که در ماه ژوئن در امریکا برگزار می‌شود از این کشور دیدن کند. یک منبع آگاه در دفتر نخست‌وزیری بریتانیا تایید کرده که این سفر به‌دلیل احتمال بیشتر شدن اختلافات میان نخست‌وزیر و دونالد ترامپ لغو شده است. با این وجود دفتر نخست‌وزیری اصرار داشت علت لغو سفر را عادی جلوه دهد و عنوان کند دلیل این اتفاق تمرکز بیشتر جانسون بر برنامه‌های داخلی کشور طی ماه‌های آینده بوده است. لازم به ذکر است که بوریس جانسون به‌طور کلی در سال جاری میلادی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که سفرهای خارجی خود را کم کند و بیشتر به مباحث داخلی کشور بپردازد و کمتر سفر داشته باشد. اما طی ماه‌های اخیر و به‌خصوص پس از انتخابات به نظر می‌رسد که بوریس جانسون نسبت به ترامپ فاصله گرفته است و دیگر مثل گذشته با یکدیگر روابط نزدیکی ندارند. با این حال ترامپ این واقعیت را نمی‌تواند نادیده بگیرد که بوریس جانسون یکی از معدود متحدان نزدیک و بین‌المللی ترامپ به حساب می‌آید، به‌طوری که ترامپ بارها از جانسون به عنوان فردی فوق‌العاده و خوب یاد کرده بود و حتی او را به عنوان مدل انگلیسی خود می‌دانست.
با این وجود به‌رغم همه این موضوعات برخی صحبت‌ها و تهدیدات ترامپ و یک‌سری اقدامات دولت بریتانیا علیه دولت ترامپ شرایط میان روابط دوجانبه را به‌ شدت تحت‌تاثیر قرار داده است.
گفته می‌شود تماس توفانی میان دو رهبر ماه گذشته میلادی صورت گرفته است و فایننشال تایمز رسانه‌ای بوده که به آن دسترسی پیدا کرده و آن را گفت‌وگویی بسیار سخت و دشوار توصیف کرده است. گفته می‌‌شود در این تماس تلفنی دونالد ترامپ اصرار داشته که جانسون اجازه حضور شرکت هواوی در بریتانیا را برای راه‌اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن‌های همراه را ندهد، اما در طرف مقابل جانسون با این درخواست به‌شدت مخالفت می‌کند و همین موضوع باعث عصبانیت ترامپ می‌شود. دونالد ترامپ در این تماس تلفنی جانسون را بارها تهدید می‌کند و حتی در سطحی بالاتر نخست‌وزیر بریتانیا را تهدید کرد که در همکاری‌های امنیتی میان دو کشور بازنگری خواهد کرد، اما باز جانسون زیر بار درخواست ترامپ نرفت. ایالات‌متحده نگران آن است که فناوری هواوی با پشتیبانی دولت چین بتواند برای ساختار امنیتی امریکا چالش ایجاد کند.
گفته می‌شود دونالد ترامپ تهدیدهای شدیدی مطرح کرده و بیشتر دولت انگلیس را تحریک کرده که اجازه ندهد دونالد ترامپ به خواسته‌های خود برسد، از همین رو جانسون عملا از ارایه پیشنهاد جدید از سوی دونالد ترامپ ناامید می‌شود، زیرا به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ هیچ جایگزینی برای عدم پذیرش این توافق با چینی‌ها ارایه نداده است. مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا نیز در تماس دیگری ناامیدی خود از دولت انگلیس را به صورت واضح و روشن بیان کرده است.
دولت بریتانیا پس از توافق خروج با اتحادیه اروپا تا حدی نگرانی از سیاست رسیدن به توافق تجاری با امریکا به هر قیمتی را کنار گذاشته است، زیرا اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه خارج می‌شد به هر قیمتی جانسون مجبور بود که برای توافق تجاری با امریکا تلاش کند. اما اکنون توافق با اروپا دست جانسون را برای این منظور زیر تیغ قرار نداده است و این امکان را به بریتانیا می‌دهد که از موضع نه‌چندان ضعیف با امریکا وارد مذاکره شوند. از سویی دیگر دونالد ترامپ به یک سیاست عادت کرده و آن درخواست‌های یک‌طرفه است. به صورت یک‌طرفه درخواست می‌کند ولی حاضر به امتیاز دادن نیست. این عادت تبدیل به یک سیاست غلط شده که لزوما بنا نیست در همه مراحل پاسخ مثبت شنیده شود. دونالد ترامپ و دولت امریکا هیچ وعده روشنی درخصوص توافق تجاری با بریتانیا نداده است و همین موضوع باعث شده که دولت بریتانیا در شرایط سختی قرار گیرد، زیرا هیچ وعده و قصد روشنی از سمت بریتانیا برای رسیدن به توافق نیست، بنابراین بریتانیا نیز قصد دارد همان اهرم فشاری که امریکا علیه آنها اعمال می‌کند را علیه امریکا استفاده کند. شاید اگر امریکایی‌ها وعده توافق تجاری به بریتانیا می‌دادند احتمالا جانسون نیز درقبال هواوی و توافق بر سر نسل پنجم اینترنت همراه بازنگری انجام می‌داد. جانسون اکنون مانند خود ترامپ عمل می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دولت ترامپ از اتحاد نفتی با عربستان منصرف شد

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم‌ها می جنگد

ویروس کرونا در چه دمایی از بین می‌رود؟

مصطفی رحماندوست: کرونا آمد، کاش نمی‌آمد!

وزیرکشور: تنها در 4 استان تلفات کرونا افزایشی است

ناگفته‌های همسر اول نجفی: علی را حلال کردم

شریعتمداری: خدا کند ترامپ کرونا نگیرد

واکنش جهانگیری به ویدئوی پیرمرد نیازمند در فضای مجازی

خبر خوش کرونایی که روحانی در روز سیزده‌بدر داد

گاف عجیب ترامپ جوان سعودی را پرطرفدار کرد!

رمزگشایی از تحرکات نظامی آمریکا در عراق

فارن پالیسی: آیا شاه سعودی در حال انتقام جویی از آمریکا است؟

خواسته جدید فوق ستاره آبی‌ها برای ترک پایتخت+عکس

خبر 10 میلیارد دلاری روحانی برای جبران مشکلات کسب و کارها از کرونا

چرا قرنطینه به روش چین در ایران اجرا نشد؟

تشکر رئیس جمهور از جناح‌های سیاسی بخاطر همکاری در زمان بحران کرونا

سخنان کرونایی روحانی؛ از قرنطینه چینی تا خباثت آمریکایی‌

زنگ خطر سازمان ملل برای کرونا در جهان؛ آمار مبتلایان از 850 هزار نفر گذشت

کرونا چه تاثیری بر تحولات سیاسی دنیا گذاشته است؟

تولید ایرانی داروی "استفان هاوکینگ"

کاریکلماتور/ آدم یک‌دنده معذرت نمی‌خواهد چون دنده عقب ندارد!

جهانگیری: شهروندان برای سلامت خود و دیگران در خانه مانده‌اند

برگ برنده اصلاح‌طلبان در 1400 کیست؟

جدیدترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در آلمان

درخواست کرونایی ترامپ از فرماندار فلوریدا

درخواست پادشاه اردن و چهار رهبر جهان برای مقابله با کرونا

نورپردازی اهرام مصر با شعار «در خانه بمانید»

تحلیلگر آمریکایی: کرونا بدترین شکست اطلاعاتی تاریخ ایالات متحده است

فضانوردان در 24 ساعت چند بار دور زمین می‌چرخند؟

نویسنده هری پاتر: بشریت همیشه به کتاب نیاز دارد حتی در زمان کرونا

حکیمی‌پور: اصلاح‌طلبان در جایگاه خود بازنگری کنند

پیام همدلی مردم ژاپن به ملت ایران

واکنش ایران به تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها در عراق

شایعه‌سازی رسانه‌ سعودی درباره شهادت سردار قاآنی

انتقال اجساد بیماران کرونایی در آمریکا با لیفتراک!

روش جدید غربالگری کرونا در سئول

آیا طبقه متوسط می‌تواند قدرت خود را بازیابد؟

تصویری از دختر سردار آزمون که بازتاب گسترده ای داشت!+عکس

افشای دلیل اصلی تحرکات اخیر آمریکا در عراق؛ نخست وزیری «الزرفی»

فوق ستاره پرسپولیس در رادار باشگاه‌های آسیا و اروپایی! + عکس

پیش‌بینی وضعیت ریه مبتلایان کرونا با کمک هوش مصنوعی

دو خط کتاب/ یکدیگر را در هر شرایطی دوست بداریم

سندرز: تحریم‌های آمریکا مانع ورود دارو به ایران است

درخواست 32 عضو کنگره آمریکا برای تعلیق تحریم‌های ایران

تلفات کرونا در آمریکا از 4000 نفر گذشت

آمار تکان‌دهنده از تلفات کرونا در انگلستان

حمله توپخانه‌ای ترکیه به حومه حلب

افشاگری نماینده عراقی از پشت پرده تحرکات آمریکا

رکوردزنی کروناییِ آمریکا/ ترامپ: سخت‌ترین دو هفته تاریخ را پیش رو داریم

کرونا در عمان هم قربانی گرفت