ایران پرسمان

آخرين مطالب

تناقض‌گویی دولت ترامپ در توجیه ترور سردار سلیمانی سياسي

تناقض‌گویی دولت ترامپ در توجیه ترور سردار سلیمانی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / دولت دونالد ترامپ از زمان ترور سردار سلیمانی، برای توجیه این اقدام تروریستی، تا کنون چندین بار دلایل ادعایی خود را برای این ترور تغییر داده و دچار تناقض گویی شده است.
«جوزف استپانسی» نویسنده آمریکایی که اخبار مربوط به ریاست جمهوری و انتخابات در این کشور را پوشش می دهد در مطلبی که امروز چهارشنبه در بخش انگلیسی تارنمای شبکه خبری الجزیره منتشر شده است، نوشت: کاخ سفید در فهرستی از توجیه های خود برای ترور سردار سلیمانی، هفته گذشته گزارشی را به کنگره ارائه داد که در آن به طور مشخص به کلمه «تهدید فوری» در رابطه با صدور این دستور اشاره نشده است. این در حالیست که دولت ترامپ قبلا گفته بود که دستور ترور این ژنرال ایرانی به دلیل آن بوده که وی تهدیدی فوری برای امنیت آمریکا محسوب می شد.
در این گزارش کاخ سفید به اطلاع کنگره رساند که ترامپ «دستور» این ترور را در واکنش به مجموعه ای از تشدید حملات چند ماه قبل از سوی ایران علیه منافع و نیروهای آمریکایی در خاورمیانه صادر کرده است.
در این گزارش طبقه بندی نشده آمده بود: هدف از این اقدام حفاظت از نیروهای آمریکایی، بازدارندگی ایران از انجام حملات بیشتر یا حمایت از چنین حملاتی علیه نیروها و منافع آمریکا، تضعیف توان نیروهای قدس برای انجام حملات و پایان دادن به تشدید حملات ایران بوده است.
الیوت اِنگل رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به گزارش دولت ترامپ به کنگره در بیانیه ای گفت: این گزارش «به طور مستقیم با اظهارات نادرست رئیس جمهوری آمریکا درباره حمله به ایران به منظور جلوگیری از حمله قریب الوقوع علیه سفارتخانه و نیروهای آمریکایی در تضاد بود.»
تناقض گویی دولت ترامپ درخصوص دلیل حمله تروریستی علیه سردار سلیمانی و تغییر چند باره توجیه هایی که در این باره مطرح شده، از سوی جمعی از سیاستمداران حتی هم حزبی های رئیس جمهوری آمریکا نیز محکوم شده است.
پیش از این نیز خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی تحلیلی، نوشته بود توجیه شکننده دولت دونالد ترامپ درباره ترور سردار قاسم سلیمانی سبب شد تا آمریکا از ادعای تهدید قریب‌الوقوع بودن به عنوان دلیلی برای انجام این ترور، به راهبرد بازدارندگی تغییر موضع دهد و اعلام کند که این ترور را با هدف بازدارندگی انجام داده است.
هفته گذشته، سنای آمریکا که کنترل آن در اختیار جمهوریخواهان قرار دارد، قطعنامه ای را صادر کرد که قدرت ترامپ را از برای اقدامات بیشتر نظامی علیه ایران بدون مجوز کنگره محدود می کند. هشت نفر از جمهوریخواهان در تصویب این قطعنامه به دموکرات ها ملحق شدند. پیشتر اعضای کنگره آمریکا از دولت ترامپ به دلیل خودداری از ارائه اطلاعات کافی در توجیه ترور سردار سلیمانی انتقاد کرده بود.
دولت ترامپ قبل از صدور دستور ترور سردار ایرانی کنگره را در جریان قرار نداده بود و برگزاری جلسات محدود گزارش دهی به 8 نفر از رهبران سنا و مجلس نمایندگان آمریکا و دیگر اعضای این دو نهاد تاثیر چندانی در کاستن از نگرانی ها درباره این که دولت آمریکا نتوانسته قریب الوقوع بودن تهدیدی خاص را ثابت کند، نداشت.
در آمریکا استفاده از نیروی نظامی باید به تایید کنگره برسد. با این حال در بحث های مربوط به دفاع از کشور موارد جنجالی وجود دارد که اختیاراتی را به رئیس جمهور می دهد. قطعنامه قدرت جنگی سال 1937 به دنبال محدود کردن قدرت رئیس جمهور بود اما قطعنامه های بعدی درباره قدرت جنگی که بعد از حمله یازده سپتامبر تصویب شد، چنین محدودیت هایی کاهش یافت.
رئیس جمهوری و مقام های دولت آمریکا در هفته های بعد از ترور سردار سلیمانی اظهارات ابهام آمیز، نامناسب و حتی ضد و نقیضی را درباره مسائل امنیتی پیرامون این حمله مطرح کردند. این ابهامات حتی بعد از اقدام تلافی جویانه ایران در حمله به پایگاه هوایی نیروهای آمریکایی در عراق ادامه پیدا کرد: ترامپ نخست گفت که این حمله تلفاتی نداشته است. ارتش آمریکا بعدها اعلام کرد که 11 سرباز آمریکایی به دلیل آنچه که رئیس جمهوری آمریکا تلاش در رد آن داشت، به دلیل آسیب به سر تحت درمان هستند. تعداد سربازان که در نتیجه حمله موشکی ایران دچار آسیب مغزی شدند بسرعت به 34 و 64 نفر افزایش یافت تا این که سرانجام ارتش آمریکا اعلام کرد که 109 سرباز در نهایت با آسیب های نه چندان شدید مغزی تشخیص داده شدند.
یک تحلیگر ارشد سیاست خارجی موسسه بروکینگز در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که دولت آمریکا باید درباره ماهیت شواهد و تحلیل های خود از جمله شک و تردیدهای بیشماری که وجود داشت، توضیح می داد و با این حال تغییر در توجیه دولت ترامپ در صدور دستور ترور سردار سلیمانی و خودداری از ارائه شاهد اعضای کنگره را با ابهامات زیادی مواجه کرده است. آنها اکنون خود را آماده می کنند تا در جلسه شهادت دهی کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا که قرار است ماه جاری برگزار شود از مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سوالات خود را بپرسند.
اِنگل عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه گفت: دولت ترامپ در این زمینه پنهانکاری کرده و تصمیم ترور قاسم سلیمانی تنش ها با ایران را افزایش داد و احتمال ورود به جنگ با ایران را که مردم آمریکا تمایلی به آن ندارند و کنگره مجوز آن را نداده است، تقویت کرد. این توجیه های توهین آمیز راه به جایی نمی برد و ما به پاسخ و شهادت دهی نیاز داریم و از این رو امیدوارم پمپئو در مقابل کمیته روابط خارجی در 28 فوریه حاضر شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ابداع کمربند بارداری هوشمند برای دوران شیوع "کرونا"

حضور افتخاری حافظ در آگهی روغن مایع!

افزایش تصاعدی قربانیان کرونا در فرانسه

80 عنصر ائتلاف سعودی در استان مأرب کشته و زخمی شدند

آمریکا رکورد مرگ و میر روزانه در جهان را شکست

سرمقاله خراسان/ کرونا تمام نمی شود اگر...

سرمقاله وطن امروز/ دست و پا زدن برای نجات لیبرالیسم

سرمقاله کیهان/ تکرار دفاع مقدس در عرصه سلامت

سرمقاله فرهیختگان/ جنگ ماسک‌ها و تغییر در نظم جهانی

سرمقاله ایران/ کرونا و مفهوم عدالت

سرمقاله اعتماد/ منطق سیاست‌گذاری

ترامپ: تلفات بسیار زیادی پیش‌رو داریم

نگاه تحلیلگران به دنیای "پساکرونا"

نقش امریکا و روسیه در سقوط قیمت نفت

ابتلای 155 نفر از خدمه ناو هواپیمابر آمریکایی به کرونا تأیید شد

ترامپ آب پاکی را در باره کرونا روی دست آمریکایی ها ریخت

آیت‌الله جنتی و کدخدایی برای رییس مجلس آرزوی سلامتی کردند

طعنه سندرز به ترامپ درباره اهمیت ندادن به مردم عادی آمریکا

نصب حصار مرزی بین آلمان و سوئیس برای مقابله با شیوع کرونا

آلمان هم برای نظارت بر مقررات کرونایی از پهپاد استفاده می‌کند

آمریکا: رای ندادن پارلمان عراق به الزرفی عواقب جدی دارد!

یهودیان حریدی چگونه کرونا را در سرزمین های اشغالی گسترش دادند؟

اپیدمی پنهان‌کاری در جهان

رقابت در راهزنی و ماسک قاپی بین آمریکا و اروپا!

آیا به جای صاف کردن منحنی کرونا می‌توانیم آن را نابود کنیم؟

لیست کمک‌های ارسالی چین به ایران

چگونه فلزی نرم مثل سرب، مثل فولاد مستحکم شود؟

ویروس کرونا تا هشت متر در هوا حرکت می‌کند

درمان سرطان با کمک اسفنج‌های دریایی

بخشی از کتاب/ آرزویی را که بر دلم سنگینی می‌کرد، عاقبت نوشتم

انتشار کتابی با نگاه به مستندهای شهید آوینی

بخشی از کتاب/ زمانی که صرف گٌلت کردی اون رو انقد مهم میکنه

فارین پالیسی: پس از ترور سردار سلیمانی، ایران چگونه حضور خود در سوریه را حفظ کرد؟

پاسخ معاون روحانی به انتقادات کرونایی از دولت

تصویر کم‌تر دیده شده از جوانی فرمانده نیروی قدس سپاه

آیت الله جنتی و کدخدایی برای رئیس مجلس آرزوی سلامتی کردند

جان‌باختن 630 نفر بر اثر کرونا در نیویورک تنها در 24 ساعت اخیر

شکایت سوئد از فرانسه به خاطر عدم ترخیص ماسک‌های سفارشی

حمله به بیمارستان پایتخت لیبی

آمادگی مصر برای حمایت از کشورهای درگیر کرونا

تبدیل مرکز نمایشگاهی لندن به بیمارستان کرونایی در عرض 9 روز

گفتگوی تلفنی زیاد نخاله با محمود عباس درباره مبارزه با کرونا

آیا با اینستکس می‌توان تحریم‌های آمریکا را دور زد؟

یهودیان حریدی چگونه کرونا در سرزمین های اشغالی گسترش دادند؟

تلاش پرسپولیسی ها برای جذب امیر قلعه نویی! + عکس

مجتبی محرمی دلیل حملۀ خود را علیه پروین فاش کرد

مخالفت پرسپولیسی‌ها با کاهش دستمزدشان به دلیل ویروس کرونا!

امیر قلعه‎‌نویی جانشین فرهاد مجیدی در استقلال می‌شود؟!

عجیب اما واقعی؛ پرسپولیس از مهرداد میناوند شکایت می‌کند!

شبیه‌ ساز سفر به ماه ساخته می‌شود