ایران پرسمان

آخرين مطالب

آخرین بازماندگان زمین چه کسانی خواهند بود؟ انديشه

آخرین بازماندگان زمین چه کسانی خواهند بود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرادید /تحقیقات دانشمندان آکسفورد حاکی از آن است که این موجودات میکروسکوپی می‌توانند دست‌کم 10 میلیارد سال بیش از ابناء بشر روی کره زمین زیست کنند.
تازه‌ترین تحقیقات محققان دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که خرس‌های آبی فناناپذیرترین گونه‌های جانوری روی کره زمین و بنابراین بازماندگان زمین خواهند بود.
بر اساس این مطالعات تنها با مرگ خورشید طومار این حیوانات میکروسکوپی 8 پا درهم پیچیده خواهد شد. اگر خاطرتان باشد، ما پیش‌تر هم یک مقاله در مورد خرس‌های آبی (Tardigrades) در دیجی‌کالامگ منتشر کرده بودیم اما این مقاله به‌نوعی شما را با اطلاعات جدیدتر درباره این موجودات میکروسکوپی آشنا خواهد کرد.
دانشمندان دانشگاه آکسفورد به این جمع‌بندی رسیده‌اند که خرس‌های آبی میکروسکوپی حتی در برابر بلایای اخترشناسی که می‌تواند بقای سایر موجودات را به مخاطره بیندازد نیز مقاوم هستند. تحقیقات دانشمندان آکسفورد حاکی از آن است که این موجودات میکروسکوپی می‌توانند دست‌کم 10 میلیارد سال بیش از ابناء بشر روی کره زمین زیست کنند.

ایران پرسمان


تصویر یک خرس آبی زیر میکروسکوپ
در سال 2013 محققان دانشگاه استنفورد به این جمع‌بندی رسیدند که میلیاردها سال قبل، جو زمین کاملا تیره و کدر بوده و سطح آن را نیز اقیانوسی از ماگما می‌پوشانده که بالطبع آن امکان حیاتی نیز وجود نداشته است اما این وضعیت را تغییرات عظیمی برهم می‌زند که از آن اغلب با عنوان (Cataclysmic impact) یاد می‌شود. این تغییرات عظیم در اصل همان فرضیه موسوم به برخورد بزرگ (Big splash) را مطرح می‌کند که بر اساس آن زمان شکل‌گیری زمین را در حدود 4.5 میلیارد سال پیش تخمین می‌زنند.
فرضیه برخورد بزرگ تا امروز منشأ توجهات بسیاری بوده و دانشمندان بسیاری نیز به این باور رسیده‌اند که همین تغییرات در حیات انسان‌ها بیش‌ترین نقش را ایفاء کرده است و از این پس هم ایفاء خواهد کرد. اما این مرز از توجهات یک موضوع دیگر را نادیده گرفته و آن هم این است که چه اتفاقی ممکن است در زمین رخ دهد که حتی سخت‌جان‌ترین موجودات زنده یعنی خرس‌های آبی نیز نتوانند آن را تحمل کنند.
تحقیقات دانشمندان دانشگاه آکسفورد به‌غیراز این مسئله بر روی این موضوع هم متمرکز بوده که تحت شرایط حاد چه اتفاقی برای گونه‌های مختلف می‌افتد.
فرضیه برخورد بزرگ یکی از نظریات پرطرفدار است
دانشمندان دانشگاه آکسفورد می‌گویند که حیات بر روی کره زمین با تابش خورشید ارتباط مستقیم دارد و تا زمانی که خورشید با تمام قدرت می‌تابد، امکان نابودی حیات روی کره زمین نیز منتفی است. اما از طرف دیگر سایر تحقیقات نیز حاکی از آن است که جان‌سخت‌ترین موجودات روی کره زمین بی‌تردید خرس‌های آبی هستند.

ایران پرسمان


قدرت مقاومت آن‌ها به حدی است که می‌توانند 30 سال بدون آب و غذا زندگی کنند یا حتی می‌توانند درجه‌ حرارت‌های بیش از 150 درجه سلسیوس را تاب بیاورند. خرس‌های آبی را می‌توان در اعماق دریاها و اقیانوس‌ها یعنی جایی که فشار برای سایر موجودات غیرقابل تحمل است، نیز سراغ گرفت حتی رد پای آن‌ها در مناطق فوق‌العاده سرد و منجمد کره زمین یا حتی در جایی که هیچ نوع هوایی هم نباشد، یافت شده است.
این موجودات میکروسکوپی آبزی طول عمری بالغ بر 60 سال دارند و اندازه آن‌ها حداکثر به 0.5 میلی‌متر می‌رسد. یک خرس آبی را تنها در زیر میکروسکوپ می‌توان به‌خوبی مشاهده کرد.

ایران پرسمان


خرس‌های آبی در شرایط سخت به خواب می‌روند و این خواب می‌تواند سالیان سال به طول بینجامد
اما اکنون دانشمندان دانشگاه آکسفورد یک ویژگی منحصربه‌فرد دیگر را هم به خرس‌های آبی نسبت می‌دهند: خرس‌های آبی در برابر پدیده‌های غیرمتعارف اخترشناسی هم از خود مقاومت نشان خواهند داد. این بدان معناست که اگر فرضا روزی یک اتفاق نامتعارف رخ دهد و در اثر یک رویداد اخترشناسی آب اقیانوس‌ها به نقطه جوش برسد، باز هم انقراض خرس‌های آبی امکان‌پذیر نخواهد بود. دانشمندان در تحقیقات خود سه رویداد مهم را در نظر گرفته‌اند: یک اتفاق نامتعارف اخترشناسی، برخورد یک شهاب‌سنگ با کره زمین و فوران آتش‌فشانی از ماگما. ضریب مقاومتی که دانشمندان برای خرس‌های آبی در این سه مورد برآورد کرده‌اند در نوع خود کم‌نظیر است بنابراین با اطمینان می‌توان گفت که خرس‌های آبی هستند که روزی زمین را به ارث خواهند برد.
انسان‌ها از آنچه تصور می‌شود، آسیب‌پذیرترند
موشکافی تصویر میکروسکوپی یک خرس آبی
دکتر رافائل آلوِس باتیستا (Rafael Alves Batista) یکی از نویسندگان این مقاله که در دپارتمان فیزیک دانشگاه آکسفورد کار می‌کند، در این زمینه به لیوساینس (Live-Science) گفت: «واقعیت مسلم این است که ما بدون تکنولوژی که از ما حفاظت کند، گونه بسیار آسیب‌پذیری هستیم. تغییرات آشکاری که در محیط‌زیست ما در حال وقوع است نیز بشدت می‌تواند ما را متأثر سازد و در برابر ما گونه‌های بسیار دیگری هستند که مقاومت خیلی بیش‌تری نسبت به چنین تغییراتی دارند. بنابراین نباید این واقعیت را منکر شد که زمین می‌تواند حتی بعد ما نیز به حیات خود ادامه دهد. در این مرحله ما فقط این را می‌دانیم که خرس‌های آبی بدون شک جزو آن دسته از موجوداتی هستند که بقایشان بر روی کره زمین آن‌هم تحت هر شرایط تضمین شده است.»

ایران پرسمان


آیا خرس‌های آبی می‌توانند آخرین مهاجران باشند؟
دکتر دیوید اسلوان (David Sloan) نیز یکی دیگر از محققان حاضر در این پژوهش است که در دپارتمان فیزیک دانشگاه آکسفورد کار می‌کند. وی در این زمینه می‌گوید: «تا پیش از این کلیه تحقیقات بر روی مسائلی مانند تاثیر ابرنواخترها (پرجرم‌ترین ستاره‌های عالم) بود در حالی که ما در این تحقیق بر روی گونه تمرکز کرده‌ایم. نکته جالب تحقیقات ما هم این است که نشان می‌دهد ابرنواخترها می‌توانند زندگی ما را تحت‌تاثیر قرار دهند اما این مسئله در مورد بقای خرس‌های آبی صادق نیست.» لازم به ذکر است که ابرنواختر کپلر، آخرین ابرنواختر قطعی بود که در سال 1604 میلادی در کهکشان راه‌شیری دیده شد اما اخترشناسان معتقدند که تعداد بیش‌تری هم رصد شده است.
دکتر آبراهام لوئب (Abraham Loeb) یکی دیگر از همکاران این تحقیق است که در دپارتمان اخترشناسی دانشگاه هاروارد کار می‌کند. وی نیز این‌طور می‌گوید که حذف کلیه اشکال حیات از روی تنها کره مسکون خارج از تصور است. اما تاریخچه تکامل مریخ نشان می‌دهد که این سیاره زمانی اتمسفری داشته که می‌توانسته اشکالی از حیات را در خود پذیرا باشد ولو تحت شرایط خیلی خاص و ما امروز در زمین با ارگانیسم‌هایی روبرو هستیم که تحمل همان شرایط خیلی خاص از جمله تاثیرپذیری از درجه حرارت‌های خیلی زیاد و تشعشعات را دارند و حتی می‌توانند مدت‌های مدید هم دوام بیاورند.

ایران پرسمان


به گفته دکتر لوئب رد پای خرس‌های آبی در جاهایی همچون اعماق اقیانوس‌ها و اعماق کوه‌های آتش‌فشانی یافت شده که البته در نوع خود باورکردنی نیست. بنابراین باقی ماندن آن‌ها به‌عنوان آخرین مسافران نیز در کره زمین دور از انتظار نخواهد بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

اقدام فوق‌العاده ارتش

وعده یک تازه نماینده به مردم

تمدید 3 ماهه ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی

نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به سازمان ملل

حال «ولایتی» خوب شد

تصویر کمتر دیده شده از مجروحیت‌های سردار قاآنی

دستاورد کرونا برای روحانی

آغاز فعالیت‌های کرونایی عارف

توصیه‌های علم‌الهدی برای مهار کرونا

درخواست مداحان از رئیسی برای برخورد با یک بازیگر

حاجی‌بابایی: تعطیلی مجلس توجیهی ندارد

اقدامات تمام و نیمه تمام زنان مجلس دهم

نامه مصطفی معین به روحانی

فرصتی که کرونا برای نیروهای مسلح ایجاد کرد

روایتی از روضه‌های منزل سردار سلیمانی

فوت شاهزاده اسپانیایی در اثر کرونا

فرود هواپیماهای حامل نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الأسد» عراق

پلوسی: انکار کرونا توسط ترامپ به قیمت جان آمریکایی‌ها تمام شد

سقوط یک فروند هواپیما در فیلیپین

واکنش امارات به حمله موشکی یمن به عربستان

آغاز رایزنی ها برای جانشینی لاریجانی

بسته دو تریلیون دلاری کرونا؛ آمریکا این همه پول را از کجا می‌آورد؟

دستور حمله بزرگ

متهم اصلی انتشار ویروس کرونا کیست؟

مجیدی: استقلال به مدیر تبلیغات با وعده دروغ نیاز ندارد/ از موسوی دعوت می کنم برگردد

حق پرسپولیس است که قهرمان باشد/ به بازیکنان برنامه تمرین در منزل داده ایم

استراماچونی: نوروز را به تمام ایرانیان که در قلبم جا دارند تبریک می‌گویم/ ایرانی‌ها باید این شرایط را جدی بگیرند

فضانوردان می‌توانند با مدفوع روی ماه خانه بسازند!

یک کتاب خوب/ «هنر زنده ماندن» با آرتور شوپنهاور