ایران پرسمان

آخرين مطالب

رای مردم، اقتدار نظام مقالات

رای مردم، اقتدار نظام
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
حسام رضایی / انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت 8‌صبح روز گذشته در 55‌هزار شعبه اخذ رأی در سراسر کشور برگزار شد تا تکلیف 290‌نماینده از 208‌حوزه انتخابیه مشخص شود. همزمان در پنج استان تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم، انتخابات میان دوره‌ای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار شد. بنابر برخی آمارهای ارائه شده از سوی مسوولان و متولیان امر، میزان مشارکت مردم برخلاف القائات یاس آلود رسانه های ضدانقلاب، بالا بوده است. مساله ای که می تواند موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در آینده را تقویت کند.
نهادی که باید به رأس امور بازگردد
مجلس شورای اسلامی بنابر قانون اساسی وظایف سنگین و مهمی بر دوش دارد. یکی از مهم‌ترین وظیفه مجلس «قانونگذاری» است. بنابر اصل‌71 قانون اساسی: «مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند.» حق دادن طرح‌های قانونی و بررسی آن‌ها و نیز حق بررسی لوایح دولتی، تحقیق و تفحص در همه امور کشور و نیز نظارت بر حسن اجرای قوانین، از دیگر وظایف مهم نهاد تقنینی کشور است. در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی و بنابر گفتمان بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، نهاد مجلس از ذیل امور به رأس امور گذار و گرایش پیدا کرد. نهاد مجلس در طول همه این سال‌ها، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت و توانست در بهبود امور به خصوص معیشت مردم قدم‌هایی را بردارد. این نهاد اما بر اساس نظر برخی کارشناسان و تحلیلگران، در دوره اخیر آن‌طور که باید و شاید نتوانست جایگاه رأس امور خود را حفظ کند و تا حد زیادی، موفق به عمل به‌کارویژه‌ها و اختیارات قانونی خود نشد.
خنثی‌شدن حربه جبهه خصم
با توجه به جایگاه بزرگ و سترگ نهاد مجلس، کشورهای خصم و در رأس‌شان ایالات متحده آمریکا و دولت ترامپ، از مدت‌ها پیش نگاه‌شان را به انتخابات مجلس شورای اسلامی دوخته بودند تا بلکه در صورت حضور پایین مردم بتوانند نظام جمهوری اسلامی را بدون پشتوانه مردمی نشان داده و از این طریق، فشارها را بر نظام سیاسی مستقر در ایران و متعاقباً بر مردم ایران افزایش دهند؛ نیتی که با توجه به حضور گسترده مردم در سراسر کشور، تا حد زیادی خنثی شد. از سویی، تحریم مضحک آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و چهار عضو دیگر این شورا از سوی آمریکا، آن هم در آستانه انتخابات مجلس شاید به‌طور ضمنی این پیام را به‌دنبال داشت که در واشنگتن، تمام نگاه‌ها به سمت صندوق‌های رأی و نوع کنش مردم در این آوردگاه سیاسی است. حضور چشمگیر و دور از انتظار مردم در پای صندوق‌های رأی در روز دوم اسفند، جدا از آنکه ابزار افزایش تحریم‌ها علیه ایران را از دست جبهه خصم می‌گیرد، تا حد زیادی می‌تواند به شکل‌گیری مجلسی قوی کمک کند. در این باره، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی اخیراً در جمع مردم آذربایجان شرقی درباره تأثیر حضور مردم روی استقرار مجلس قوی، گفتند: «آن مجلسی که با آرای اکثریت قاطع مردم به‌وجود آمده، مجلس قوی و معتبری خواهد بود.» برای بررسی بیشتر تأثیر حضور مردم در انتخابات مجلس روی اقتدار نظام در صحنه بین‌الملل و نیز انتظارات مردم از مجلس آینده به سراغ غلامحسین کرباسچی و احمد توکلی دو چهره مطرح سیاسی رفتیم. در ادامه مشروح این دو گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.
کرباسچی: مردم انتظار دارند مجلس آینده زندگی‌بهتری برای آن‌ها رقم بزند
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، در پاسخ به این سؤال که حضور مردم در پای صندوق‌های رأی در روز دوم اسفند، چه تاثیری روی موضع اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌الملل دارد، گفت: انتخابات به‌خصوص در کشور ما که ادعای مردم‌سالاری و دموکراسی داریم، یک امر پایه‌ای است. چه اصول‌گرا، چه اصلاح‌طلب، چه نظامی و چه غیرنظامی و مردم عادی، باید تلاش کنند تا این پایه را حفظ کنند چون از بین رفتن این پایه، بیشتر به نفع اقتدارگرایان و کسانی است که با حاکمیت اقتدارگرایانه موافق هستند. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه اگر پایه انتخابات سست شود، زمینه برای اینکه اقتدارگرایان کشور را بدون حتی اخذ رأی هم بتوانند آنگونه[اقتدارگرایانه] اداره کنند، فراهم می‌شود، گفت: همه ما اگر ادعای اصلاح‌طلبی یا اصول‌گرایی داریم، باید دقت کنیم که انتخابات در کشور ما، از اصول اساسی جمهوری اسلامی است که بر پایه رأی مردم است. کرباسچی اضافه کرد: مهم هم نیست که چه کسی رأی می‌آورد، البته اگر آدم‌های عاقل و معتدل و توانمند رأی بیاورند که خیلی بهتر خواهد بود چون برای مردم تجربه می‌شود و می‌فهمند چه کسی برنامه دارد و در پی اداره کشور و خدمت به مردم است و چه کسی صرفاً شعارهای تند می‌دهد و اساساً با همین تجربه کردن‌هاست که دموکراسی تقویت می‌شود. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی همچنین درباره انتظار مردم از نمایندگان مجلس یازدهم، گفت: فعلاً که تا دوم خرداد سال بعد، همین مجلس فعلی ادامه دارد اما مردم از دولت و مجلس و قوه‌قضاییه و به‌طور کلی از تمام ارکان حاکمیت انتظار دارند که ورای حرف‌های شعاری که بعضی‌هاشان البته خوب هم هست، بتوانند زندگی بهتری را برایشان رقم بزنند.
توکلی: در مجلس باید دزدبگیرها حضور داشته باشند نه دزدها
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به درصد مشارکت مردم در انتخابات‌های ادوار مجلس گفت: در سال‌58 برای اولین دوره انتخابات مجلس، میزان مشارکت 54‌درصد بود. معمولاً در ایران میزان مشارکت در انتخابات‌های مجلس 55تا 70‌درصد است اما تا الان که 11‌میلیون شرکت کرده‌اند(بنابر آمار رییس ستاد انتخابات کشور در ساعت 15:10‌دقیقه روز دوم اسفند) میزان مشارکت تا الان بالای 55‌درصد است. توکلی با بیان اینکه وقتی ملتی هم جهت می‌شود و در سرنوشت خودش دخالت می‌کند، نشان‌دهنده تعلق سیاسی به کل سیستم سیاسی است و می‌خواهد که آن نظام همچنان باقی بماند، گفت: مردم ما می‌خواهند که از طریق صندوق رأی، حرف خود را بزنند. مردم از اینکه نمایندگان خوب عمل نکرده‌اند، دلخورند و این باعث می‌شود که تصور کنند، تاثیری ندارند. توکلی تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات باعث ایجاد اقتدار برای نظام می‌شود. همچنین باعث می‌شود که دوستان بیشتر روی ما حساب باز کنند. وی درباره مهم‌ترین انتظار مردم از مجلس آینده گفت: مجلس باید برای موضوعات و مسائل اقتصادی کشور ریل‌گذاری درست انجام بدهد. مجلس از طرفی باید از ناپاکی پرهیز کند. وقتی یک چهارم کل یک مجلس به‌خاطر موضوعات فساد، مساله‌دار می‌شود، نمی‌تواند برای مردم کار کند. این نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه در مجلس باید دزدبگیرها حضور داشته باشند نه دزدها، تاکید کرد: مردم در صورتی به مجلس اعتماد می‌کنند که نمایندگان در پی زیاده‌خواهی و سوءاستفاده از موقعیت خود نباشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استفاده روزانه ٣٠ هزار لیتر مواد ضدعفونی برای گندزدایی معابر

توصیه بهداشتی AFC برای مقابله با کرونا با عکس بازیکن سپاهان+عکس

لاریجانی می‌تواند رئیس جمهور بعدی باشد

"این بود زندگی؟" از حسین پناهی

کدام‌یک از سیاسیون ایران کرونا گرفتند؟

پیام خانم بارون به لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

دلنوشته قالیباف در پی شهادت جانباز سرافراز ایران

انتقاد وزیر دولت اصلاحات از طرح‌‌ ناتمام هدفمندی یارانه‌ها

ارزیابی چمران از اقدامات دولت در مواجه با کرونا

گزارش بی‌بی‌سی از تاثیر بحران کرونا بر اقتصاد آمریکا

کرونا همچنان جان کادر پزشکی ایتالیا را می‌گیرد!

بسته شدن محله تندروهای یهود در تل آویو به دلیل کرونا

علت موفقیت کره جنوبی در مهار کرونا

چگونه می‌توان از سرمایه خود در بازار سرمایه صیانت کرد ؟

توییت نوبخت درباره افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی

ابلاغ دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری 1 و 2 میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

آیا خودروی تولید ایران استاندارد است ؟

طرح مارشال اروپایی برای حل بحران اقتصادی ناشی از کرونا

دنیاگیری کووید 19؛ بحرانی که ربات‌ها می‌توانند به حل آن کمک کنند

یوری بوندارف نویسنده سرشناس روس درگذشت

برنامه جلسات مجلس پس از ابتلای لاریجانی به کرونا

پیشنهادهای سفیر چین برای آخر هفته

کرونا بر قلب اقتصاد آمریکا؛ رکورد بیکاری شکست

واکنش فرهاد مجیدی به آیتم برنامه نوروز فوتبالی و برخی اظهارات در خصوص تیمسار خسروانی + عکس

قیمت جهانی طلا امروز 99/01/15

چه کسانی از کرونا « سود » بردند

قیمت جهانی نفت امروز 99/01/15

اجرای غلط ماده 41 قانون کار مانع بزرگ جهش تولید

توزیع 11 هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در سه سال گذشته

چرا درآمد های مالیاتی ایران نصف میانگین جهانی است ؟

پیام رؤسای مجالس پس از ابتلای لاریجانی به کرونا

پرسپولیس می تواند از استوکس غرامت بگیرد؟

تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری چه شد ؟

هشدار سران کنگره به ترامپ درباره اقدام نظامی علیه ایران

تقویت امنیت غذایی و سلامت با چه روش هایی ممکن است؟

بخشی از کتاب/ ﺭﺍﻩﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﻣﺤﺒﻮﺱ ﮐﺮﺩ

حقیقتی که کارشناس بی‌بی‌سی درباره ایران اذعان کرد

پیام رؤسای مجالس روسیه و سوریه پس از ابتلای لاریجانی به کرونا

واقعیت ماجرای گاف نتانیاهو درباره ایران

دلنوشته دختر سردار سلیمانی در روز جمعه

روایت ثبت احوال از افشای اطلاعات شهروندان ایرانی

بازداشت سلطان ماسک آمریکا در نیویورک !

سامانه های دفاعی آمریکا به عراق منتقل شد

نیروهای ضربت ارتش روسیه به کمک ایتالیا رفت

گروه های عراقی یک چشمه برای آمریکا آمدند!

حال و روز پایتخت چین پس از شکست نسبی کرونا

کرونا روز پنجشنبه با جهان چه کرد؟

هشدار سازمان جهانی بهداشت به کشورهای خاورمیانه

ارایه خدمات حضوری بانک‌ها و موسسات اعتباری با رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کیش

یک دنباله‌دار 5 برابر سیاره مشتری اردیبهشت در کنار زمین