ایران پرسمان

آخرين مطالب

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود مقالات

مجلس آینده شعاری و هیجانی می‌شود
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نتایج اولیه انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد گویا اصلاح‌طلبان از کل کرسی‌های مجلس سهم ناچیزی خواهند داشت و در تهران هم هیچ نصیبی ندارند. این در حالی است که اصولگرایان با طیف‌های مختلف، احتمالا اکثریت درخور توجهی از مجلس آینده را در اختیار خواهند داشت. نکته شایان توجه در انتخابات اخیر، این است که حتی مستقلین هم تعداد ویژه‌ای از کرسی‌های مجلس را از آن خود نکرده‌اند و این گزاره نشان می‌دهد مجلس آینده کاملا یکدست خواهد بود. البته حضورنداشتن اصلاح‌طلبان در مجلس به دلایل مختلف از‌جمله ردصلاحیت‌های گسترده و حاضرنبودن چهره‌های شاخص و کاهش مشارکت رأی‌دهندگان نسبت به دوره قبل مجلس نیز مربوط می‌شود.
صادقی: با سناریو، دولت و اصلاح‌طلبان را تخریب کردند
محمود صادقی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، درباره این موضوع به «شرق» گفت:‌ «نتیجه این دوره از انتخابات، برخلاف دوره قبل که برنده‌شدن 30 بر هیچ لیست امید همه را غافلگیر کرد، چندان غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی نبود و تقریبا هیچ‌کس را دچار شگفتی نکرد. به نظر من، از چند سال پیش سناریویی طراحی‌شده علیه دولت و اصلاح‌طلبان اجرا شد و به صورت عامدانه در تمام مقاطع کوشش شد این مجلس و دولت مورد تهدید قرار بگیرند. برای مثال، برخی نیروها زمینه‌های دی‌ماه 96 را ایجاد می‌کنند و از مردم می‌خواهند علیه دولت اعتراض کنند یا در موضوع FATF مدام مخالفت کردند و دیدیم که چه سرنوشتی بر سر لوایح آن آورند یا آنکه در بحث برجام، همنوا با آمریکا شدند و بر بحران‌های داخلی و بین‌المللی افزودند و به‌تازگی نیز در موضوع افزایش قیمت بنزین دامنه اعتراضات را گسترش دادند. آنها با این هدف که دولت و اصلاحات را در نگاه مردم تخریب کنند، چند سال کار کردند تا در نهایت در راهپیمایی خود پلاکاردی بالا بردند که اساس انتخاب‌کردن نادرست است و حتی این تفکر را پنهان هم نمی‌کنند. در حقیقت آنها مترصد آن بودند که علاوه بر کاهش مشارکت در انتخابات، مردم را نسبت به تأثیرگذاری در امور کشور مأیوس کنند. آنها اصلا نگران کاهش آرا نبودند و حتی نگران سرنوشت کشور هم نیستند. از سوی دیگر، شورای نگهبان با شیوه‌ای که صلاحیت‌ها را بررسی کرد، عملا عموم چهره‌های شاخص را از صحنه رقابت کنار گذاشت. در چنین شرایطی، انتظاری نمی‌رفت که اصلاح‌طلبان بتوانند رأی بیاورند».
این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که مجلس آینده را با توجه به اینکه اکثریت آن در اختیار اصولگرایان است، چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: «به‌جز تعدادی از چهره‌ها که در زمینه‌هایی تخصص دارند، بقیه افراد رویکردی هیجانی و شعاری خواهند داشت و صرفا سعی خواهند کرد برای بدنه محدود اجتماعی خود کار کنند و به تعبیری در این دوره جمعشان جمع شده است و در ادامه هم می‌خواهند همین روند را برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 پیاده کنند. البته این را هم بگویم قوه مقننه در کل تضعیف شده است و این موضوع چندان فرقی ندارد که اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان اکثریت را در اختیار داشته باشند».
او درباره این موضوع که در چنین شرایطی آیا صلاح بود که اصلاح‌طلبان حتی در قالب ائتلاف حزبی یا به صورت احزاب مستقل لیست بدهند، گفت: «این نظر من است و ممکن است برخی آن را قبول نداشته باشند؛ اما من باور دارم که نتیجه فعلی را کاملا می‌شد پیش‌بینی کرد و تخمین زد. با چنین تحلیلی، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان شرایط انتخابات را فاقد معیارهای لازم برای رقابت دانست و اعلام کرد هیچ لیستی نخواهد داد. این سیاست اعمال هم شد و شورا تا آخرین لحظه لیستی نداد. بعد از مصوبه شورای عالی، هشت‌ حزب یک لیست ائتلافی منتشر کردند و حزب کارگزاران نیز لیست مستقل خود را ارائه کرد. شورا از نظر حقوقی نمی‌توانست به احزاب امر و نهی کند که لیست ندهند؛ به همین دلیل گفت که می‌توانند به صفت حزبی خود لیست بدهند. در برابر نظر شورا، برخی نیروها از‌جمله کارگزاران باور داشتند و دارند که باید به هر قیمتی در قدرت باقی بمانیم و در هیچ ‌شرایطی نباید رشته اتصال با قدرت قطع شود. آنها با چنین راهبردی لیست دادند و هشت حزب هم در یک ائتلاف لیستی دیگر منتشر کردند. من بیانیه کارگزاران را به‌شدت نقد کردم؛ اما به‌هر‌حال آنها اختیار داشتند که لیست بدهند و دادند. نیروهای این حزب مثال‌هایی می‌زنند و می‌گویند نباید به سرنوشت نهضت آزادی دچار شویم یا نباید شرایطی را ایجاد کنیم که مانند بعد از رخدادهای سال 88 از قدرت به بیرون پرت شویم».
او در پایان، راه تأثیرگذاری نسبی اصلاح‌طلبان در مجلس را بسته ندانست و گفت: «با همه مسائلی که گفتم، نباید آن‌قدرها هم فضای سیاسی را سیاه ببینیم؛ زیرا تقریبا 15 درصد از چهره‌های اصلاح‌طلب و مستقل به مجلس راه یافته‌اند. اگر اینها همدیگر را پیدا کنند و به اقلیتی را شکل بدهند، می‌توانند اثربخش باشند».
کرباسچی: با حضور کواکبیان در لیست کارگزاران موافق بودم
غلامحسین کرباسچی، دبیر‌کل حزب کارگزاران سازندگی، درباره چگونگی بسته‌شدن لیست کارگزاران به «ایرنا» گفت: «نامزدهای پیشنهادشده در حزب کارگزاران موافق و مخالفانی داشتند. خودم با مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری، موافق بودم؛ اما در حزب رأی نیاورد. اگر بخواهیم کواکبیان را با مصطفی تاجزاده مقایسه کنیم و اگر تاجزاده را معیار اصلاح‌طلبی بدانیم، آقای کواکبیان حتما اصلاح‌طلب نیست؛ اما در مجموع کواکبیان از نیروهای فعال، معتدل و خوب اصلاح‌طلب و نماینده چند دوره مجلس است. بااین‌حال، برخی دوستان بر این نظر بودند که در این دوره از نیروهای جدید استفاده شود».
کرباسچی در پاسخ به پرسشی درباره شانس رأی‌آوری لیست حزب کارگزاران با وجود برخی چهره‌های کمتر شناخته‌شده گفت: «محمد‌هادی انتشاری از اعضای حزب اسلامی کار و افشین علا هم از خیلی نمایندگان فعلی مجلس معروف‌تر و هم دوره قبل ردصلاحیت شده است. برای مردم ترکیب نیروهای اصولگرا و اصلاح‌طلب روشن است، حتی اگر 30 تا 40 درصد رأی‌دهندگان در انتخابات شرکت کنند، شاهد ترکیب متنوع‌تری در مجلس خواهیم بود.
مرعشی: با ضعیف‌شدن اصلاح‌طلبان، کشور به انسجام سیاسی نمی‌‌رسد
حسین مرعشی نیز درباره نبود اصلاح‌طلبان در عرصه مسئولیت به «برنا» گفت: «تعدد لیست در میان اصولگرایان نشان داد که با نبودن و ضعیف‌شدن اصلاح‌طلبان، کشور به انسجام سیاسی نمی‌‌رسد». او ادامه داد: «ما به ‌دنبال شکست اصولگرایان به دلیل تعدد لیست‌های آنها نیستیم. تعدد لیست در میان اصولگرایان نشان داد که با نبودن و ضعیف‌شدن اصلاح‌طلبان، کشور به انسجام سیاسی نمی‌‌رسد».
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: «از تجزیه‌شدن اردوگاه اصولگرایان خوشحال نیستیم؛ چراکه ما به رقیب نیرومند برای نیرومند‌شدن خودمان نیاز داریم و امید ما به لطف خداوند است که قلوب مردم را به سمت ما متمایل کند».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدافند هوایی یمن جنگنده های متجاوز سعودی را مجبور به فرار کرد

حمله جدید یمنی ها به پایتخت سعودی با موشک های بالستیک

کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرد

کرونا در عربستان سرعت شیوع خود را افزایش داده است

نصرالله: تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ‌تر از جنگ جهانی اول و دوم است

ادعای یک سازمان پزشکی روسیه درباره ساخت داروی کرونا

تلفات کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر گذشت

رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم

خاتمی هم کرونا گرفت

شمار مبتلایان کرونا در انگلیس از 17 هزار نفر فراتر رفت

بحران در کابینه منصور هادی

هر 17 دقیقه یک نفر در نیویورک بر اثر کرونا می میرد

از طرف استقلال پیشنهاد داشتم ولی رسمی نبود/ به پرسپولیس علاقه دارم + عکس

ادعای واشنگتن درباره آزمایش کرونا با دستگاه جدید آمریکایی

یک مقامه عالی رتبه عراقی به کرونا مبتلا شده است

خبر خوش لاریجانی برای بخشودگی جرائم بانکی

محمدرضا خاتمی به بیماری کرونا مبتلا شد

ربیعی: نیازمند جامعه‌ای شاداب برای روزهای پساکرونا هستیم

سید حسن نصرالله: تمامی اتباع لبنان در خارج از کشور باید بازگردند

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از مرز 10 هزار نفر گذشت

صدای نیویورک؛ شهری گرفتار در چنگال کرونا

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

بیانیه جواد خیابانی برای اهالی فوتبال؛ لطفاً دست نگه دارید!

قرار گرفتن 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد دنیا

شاعرانه/ با یک سلام حال مرا روبه راه کن

درخواست رئیس جمهور برای تلاش همه جانبه در ساخت داروی کرونا

لاریجانی در پیامی درگذشت آیت الله کریمی را تسلیت گفت

ترامپ در فکر قرنطینه سه ایالت آمریکا

وضعیت آمریکا در مواجهه با شیوع جهشی کرونا

4 فرار از زندان در یک هفته‌

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

پایان خوش یک شایعه تلخ برای استقلالی‌ها

از سیاه‌زخم تا بوتولیسم؛ مروری بر مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

بخشی از کتاب/ برای ماندن به عشق و محبت نیاز داریم

10 نکته‌ جذاب از مناظره کرباسچی و تاج‌زاده

جزئیاتی از جلسه پزشکان متخصص با روحانی

ادعای یک رسانه خارجی درباره منابع مالی ایران

پیام تسلیت رهبر انقلاب برای درگذشت آیت الله کریمی

آشنا: کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرده‌ است

نامه رئیسی به فرمانده سپاه

توضیحات رئیس جمهور درباره اهمیت طرح فاصله گذاری

همدردی ایران با قربانیان کرونا در فرانسه

پستی معنادار از صفحه منتسب به دفتر رهبری

ادامه یک بام و دو هوای رسانه های خارجی درباره کرونا در ایران

تروریست‌ ها در الباب استان حلب به جان هم افتادند

اردوغان یک وزیر را به دلیل کرونا برکنار کرد

انتقال اجساد کرونایی اسپانیا به فرودگاه مادرید

وضعیت آمریکا در مواجه با شیوع جهشی کرونا