ایران پرسمان

آخرين مطالب

30 - هیچ مقالات

30 - هیچ
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
اعلام نتایج اولیه انتخابات حکایت از پیروزی قابل توجه نیروهای اصول‌گرایی در کل کشور به خصوص در تهران دارد. بی شک وحدت نیروهای اصول‌گرایی که خود را در قالب «لیست وحدت» بروز داد، تاثیری بی بدیل در این موفقیت داشت.
دغدغه‌های معیشتی «ایران سربلند» در برابر سیاسی‌کاری اصلاح‌طلبان
اصول‌گرایان با محوریت محمدباقر قالیباف مدت‌ها در قالب شورای ائتلاف نیروهای انقلابی مشغول تحکیم سازوبرگ وحدت بودند؛ وحدتی که البته در مواردی با تعلل و تعویق مواجه شد اما در نهایت با ارائه لیست مشترک موسوم به «ایران سربلند» میان گزینه‌های «شورای ائتلاف» و «جبهه پایداری» به سرانجام مطلوب رسید. اعضای این لیست در تهران با استقبال اکثریت واجدین رای در تهران مواجه شد و طبق آمارهای منتشره از سوی مبادی ذی‌ربط، هر 30 کرسی تهران، به ایران سربلند اختصاص یافته است. این پیروزی در فضای سیاسی خاصی رقم خورد. اصلاح‌طلبان که طی 6 سال اخیر با در دست‌گرفتن نهادهایی مانند دولت و مجلس و شورای شهر تهران، نتوانستند نظر مردم را به کارآمدی خود جلب کنند، طبیعتا در این دوره از انتخابات موفق نشدند در رقابت با لیست رقیب، خودی نشان بدهند. حتی فضا به گونه‌ای پیش رفت که محمد خاتمی برخلاف سنوات قبل، از انتشار فراخوان تصویری برای رای به لیست اصلاح‌طلبان پرهیز کرد.
در عین حال شعارها و ایده‌های اصول‌گرایان در این دوره از انتخابات، بیشتر معطوف به موضوعات اقتصادی و معیشتی شد و قاطبه لیست وحدت نیز به افراد متخصص در حوزه اقتصادی تعلق یافت؛ این در حالی است که اصلاح‌طلبان عمده وقت و هزینه خود را متوجه نقد به قول خودشان انحصارطلبی رقیب و نهادهایی مانند
شورای‌نگهبان کردند و به کل، از توجه به نیازهای معیشتی مردم بازماندند. اصلاح‌طلبان از مدت‌ها قبل با پیش‌کشیدن «مشارکت مشروط»، حضورشان در انتخابات را منوط به بازبودن فضای انتخابات کردند و اعلام داشتند که اگر شورای نگهبان زیر پای اصلاح‌طلبان فرش قرمز پهن نکند، این جریان سیاسی از حضور در انتخابات خودداری خواهد کرد. با وجود این تهدیدها، اصلاح‌طلبان در روزهای منتهی به انتخابات هم و غم خود را برای تدارک لیست‌های انتخاباتی گذاشتند و در نهایت با دو لیست اصلی یکی برای حزب کارگزاران سازندگی و دیگری برای ائتلاف هشت حزب اصلاح‌طلب که عارف از آن حمایت کرد، به صحنه پای گذاشتند.
مصادره به مطلوب نکنیم
معمولا اینگونه است که جریان سیاسی پیروز در انتخابات، شرکت‌کنندگان و رای دهندگان به خود را از اساس متعلق به گفتمان فکری و از مریدان خاصه خود جا می‌زند؛ مثلا همین چندی پیش بود که محمدرضا عارف، رییس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس، در گفت‌وگویی اعلام کرد که مردم ایران اصلاح‌طلب هستند. با این حال، تجربه نشان داده و ثابت کرده که بخش اعظمی از جامعه ما، نوعا بستگی و وابستگی خاصی با دقایق فکری جریانات سیاسی اعم از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی ندارد و حتی با این دقایق، آشنایی دقیقی هم ندارد. رصد نتایج انتخابات در 41 سال گذشته نیز نشان می‌دهد که در یک دوره جناح چپ(اصلاح‌طلب) به قدرت رسیده و در دوره بعدی، جناح راست(اصول‌گرایی) آن قدرت را باز پس گرفته است. در سال 76 و سال‌های پس از آنکه اصلاح‌‌طلبان، سرمست و سرخوش از پیروزی‌های مکرر و در دست گرفتن محض دولت و مجلس و شورای شهر تهران بودند، در انتخابات دوره دوم شورای شهر تهران و پس از آن، مجلس شورای اسلامی هفتم و ریاست‌‌جمهوری نهم و دهم، شکست‌های سختی را متحمل و مجبور شدند سنگرهای فتح‌شده قبلی را گام به گام به رقیب خود پس بدهند. با این حال مردم در انتخابات 92 از نامزدهای وابسته به جریان اصول‌گرایی روی گرفتند و سبد رای نامزد اصلی جریان اصلاح‌طلبی یعنی حسن روحانی را پر کردند. با این رصد، به‌خوبی متوجه می‌شویم که برای مردم، اصلاح‌طلبی یا اصول‌گرایی چندان اهمیت ویژه‌ای ندارد و آنچه برای ایشان از اهمیت ویژه‌تر برخوردار است، ایده‌ها و برنامه‌های آن جریان سیاسی برای بهبود امورات کشور است. همانطور که تاکید شد مردم مشخصا در تهران در انتخابات مجلس یازدهم، از آن جهت به لیست وحدت اصول‌گرایان اقبال نشان دادند که احساس کردند افراد این لیست برخلاف سیاست‌بازی نفرات منتسب به اصلاحات، از برنامه مدون‌تر و شاکله‌بندی‌شده‌تری برای رفع مضایقات مبتلابه مردم
به ویژه در حوزه معیشتی برخوردارند.
جریان اصول‌گرایی در گوشه مدیریت کشور
جریان اصول‌گرایی طی سال‌های گذشته به ویژه از سال 92 به این‌سو، به دلیل قدرت‌گیری جریان اصلاحات در دولت و مجلس و شوراها، تا حد بسیار زیادی ظرفیت تاثیرگذاری خود بر امورات کشور را از دست داد. این امر البته معلول دو چیز بود؛ اول آنکه اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌‌جمهوری یازدهم به کثرت وحدت‌نا‌پذیری گرفتار شدند و همین کثرت، باعث شد تا هر طیف اصول‌گرایی نامزد خاص خودش را معرفی کند و با این وضعیت، فضا برای پیروزی نامزد ائتلافی اصلاح‌طلبان و به‌اصطلاح اعتدال‌گرایان، فراهم شود. عامل دیگری که باعث شد تا اصول‌گرایان در انتخابات سال‌های سپری‌شده به ویژه مجلس دهم و ریاست‌‌جمهوری دوازدهم شکست را پذیرا شوند، سلطه گفتمان مذاکره در ایران و القای وجود تقابل میان اصول‌گرایان با اصل مذاکره بود اما از ابتدای سال 97 و همزمان با خروج ترامپ از برجام و آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، گفتمان مذاکره اعتبار و وجاهت پیشین خود را از دست داد و در چنین فضایی اصول‌گرایان توانستند در فضای سیاسی کشور و در اذهان مردم، پیشی بگیرند. اصول‌گرایان برخلاف ادعای کذب اصلاح‌طلبان، نه به اصل امر مذاکره با غرب بلکه با برخی ضعف‌های مترتب بر روش دولت در پیشبرد مذاکرات، و اینکه دولت با چشم‌‌پوشی از توان داخلی تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد مذاکره با آمریکا و چند کشور متحد آن نهاد، نقد داشتند و از قضا با شکست ترفند برجام، آن انتقادات جلوه واقعیت به خود گرفت و همین باعث شد تا مردم به تدریج به جریان اصول‌گرایی نزدیک شوند که اثرش را در انتخابات مجلس یازدهم نشان داد.
از 290 کرسی مجلس، طبق اعلام آمارهای رسمی از سوی وزارت کشور تاکنون تکلیف 236 کرسی مجلس مشخص شده که سهم هریک از جریانات سیاسی بدین شرح است:
اصول‌گرا 164
اصلاح طلب 27
اعتدال‌گرا 11
نزدیک به رییس دولت نهم و دهم 3
مستقل 30
نامشخص 1


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پدافند هوایی یمن جنگنده های متجاوز سعودی را مجبور به فرار کرد

حمله جدید یمنی ها به پایتخت سعودی با موشک های بالستیک

کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرد

کرونا در عربستان سرعت شیوع خود را افزایش داده است

نصرالله: تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ‌تر از جنگ جهانی اول و دوم است

ادعای یک سازمان پزشکی روسیه درباره ساخت داروی کرونا

تلفات کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر گذشت

رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم

خاتمی هم کرونا گرفت

شمار مبتلایان کرونا در انگلیس از 17 هزار نفر فراتر رفت

بحران در کابینه منصور هادی

هر 17 دقیقه یک نفر در نیویورک بر اثر کرونا می میرد

از طرف استقلال پیشنهاد داشتم ولی رسمی نبود/ به پرسپولیس علاقه دارم + عکس

ادعای واشنگتن درباره آزمایش کرونا با دستگاه جدید آمریکایی

یک مقامه عالی رتبه عراقی به کرونا مبتلا شده است

خبر خوش لاریجانی برای بخشودگی جرائم بانکی

محمدرضا خاتمی به بیماری کرونا مبتلا شد

ربیعی: نیازمند جامعه‌ای شاداب برای روزهای پساکرونا هستیم

سید حسن نصرالله: تمامی اتباع لبنان در خارج از کشور باید بازگردند

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از مرز 10 هزار نفر گذشت

صدای نیویورک؛ شهری گرفتار در چنگال کرونا

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

بیانیه جواد خیابانی برای اهالی فوتبال؛ لطفاً دست نگه دارید!

قرار گرفتن 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد دنیا

شاعرانه/ با یک سلام حال مرا روبه راه کن

درخواست رئیس جمهور برای تلاش همه جانبه در ساخت داروی کرونا

لاریجانی در پیامی درگذشت آیت الله کریمی را تسلیت گفت

ترامپ در فکر قرنطینه سه ایالت آمریکا

وضعیت آمریکا در مواجهه با شیوع جهشی کرونا

4 فرار از زندان در یک هفته‌

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

پایان خوش یک شایعه تلخ برای استقلالی‌ها

از سیاه‌زخم تا بوتولیسم؛ مروری بر مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

بخشی از کتاب/ برای ماندن به عشق و محبت نیاز داریم

10 نکته‌ جذاب از مناظره کرباسچی و تاج‌زاده

جزئیاتی از جلسه پزشکان متخصص با روحانی

ادعای یک رسانه خارجی درباره منابع مالی ایران

پیام تسلیت رهبر انقلاب برای درگذشت آیت الله کریمی

آشنا: کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرده‌ است

نامه رئیسی به فرمانده سپاه

توضیحات رئیس جمهور درباره اهمیت طرح فاصله گذاری

همدردی ایران با قربانیان کرونا در فرانسه

پستی معنادار از صفحه منتسب به دفتر رهبری

ادامه یک بام و دو هوای رسانه های خارجی درباره کرونا در ایران

تروریست‌ ها در الباب استان حلب به جان هم افتادند

اردوغان یک وزیر را به دلیل کرونا برکنار کرد

انتقال اجساد کرونایی اسپانیا به فرودگاه مادرید

وضعیت آمریکا در مواجه با شیوع جهشی کرونا