ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرگیجه شکست مقالات

سرگیجه شکست
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
شرح حال امروز اصلاح‌طلبان، یادآور دیروز اصول‌گرایان است. با این وجود و برخلاف اصول‌گرایان که باخت 30-هیچ در انتخابات مجلس دهم را پذیرفتند، اصلاح‌طلبان اما علت شکست جدیدشان را در دست غیب ابر و باد می‌بینند. با وجود طعنه رادیکال‌های اصلاح‌طلب که ناکامی در آوردگاه دوم اسفند را متصف به «پیروزی اقلیت اصول‌گرا» می‌کنند، برخی عقلای تجدیدنظرطلب، خودانتقادی پیشه کرده و با آینه‌گردانی، عیب را در خویش جست‌وجو می‌کنند.
انتشار آمار اولیه از نتایج انتخابات مجلس در کشور به‌ویژه در تهران، نشان از پیروزی قاطع جناح اصول‌گرایی دارد. بر اساس همین آمار، نامزدهای منتسب به جناح اصلاح‌طلبی عموماً نتوانسته‌اند اعتماد رأی‌دهندگان را جلب کنند. این آمار و ارقام، رویکرد دوگانه‌ای را در میان اصلاح‌طلبان برانگیخته است. عده‌ای پیروزی مطلق اصول‌گرایان را نتیجه انحصارگری حاکم توصیف کردند و عده‌ای بیشتر، دست به خودانتقادی زده و حوادث جاری را محصول عملکرد بحث‌برانگیز و ضعیف خود اصلاح‌طلبان در دولت و به خصوص در مجلس ارزیابی کردند. سیدمصطفی تاجزاده از چهره‌های رادیکال جناح اصلاح‌طلبی که پیش از این، انتخابات در ایران را رسماً به «انتصابات» تقلیل داد و برای همین، از شرکت در انتخابات اخیر مجلس خودداری کرد، روز گذشته در توییتی با ادعای «ردصلاحیت نامزدهای مستقل و منتقد» از سوی شورای نگهبان «عدم شرکت اکثریت مردم» را دلیل اصلی تشکیل «مجلس اقلیت اصول‌گرایی» دانست. صادق زیباکلام دیگر چهره رادیکال اصلاح‌طلبی نیز در توییتی، با به سخره‌گرفتن پیروزی اصول‌گرایان در تهران مدعی شد: «آیا پیروزی اقلیتی که در خوشبینانه‌ترین حالت حداکثر 30 درصد آرا را توانسته‌اند بالاخص در شهرهای بزرگ کسب کنند، خیلی جای تبریک و تهنیت و احساس غرور و سربلندی دارد.» با وجود این ادعاهای بی‌پایه و اساس، برخی عقلای جناح اصلاح‌طلبی، شکست متحمل‌شده را نه محصول به‌اصطلاح رادیکال‌ها و «انحصارگری»، بلکه محصول «اشتباهات استراتژیک» دانستند.
احسان شریعتی: مشغول دادوستد در پشت‌پرده شدیم
روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» روز گذشته در مصاحبه‌ای مفصل با احسان شریعتی فعال و اندیشه ورز اصلاح‌طلب، به ابعاد چرایی عدم توفیق اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس پرداخت. در بخشی از این مصاحبه که با عنوان «فرجام اشتباهات استراتژیک» منتشر شد، شریعتی با تاکید بر لزوم نقد خط مشی اصلاح‌طلبان در زمینه‌های اقتصادی تا حقوقی، گفت: «یکی از این انتقادها ندیدن بعد عدالت اجتماعی بود که جناح راست این شعار را مصادره کرد و خود را عدالتخواه جلوه داد و پیروز انتخابات شد.» وی با اشاره به صبغه چپی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: «این یک اشتباه استراتژیک بود درحالی‌که اصلاح‌طلبان که خط امامی‌های سابق بودند، جناح چپ نظام به شمار می‌آمدند و علی‌القاعده باید عدالتخواه‌تر می‌بودند اما این بعد عدالتخواهی اجتماعی را رها کردند.» شریعتی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با اشاره به زدوبند اصلاح‌طلبان در ساختار قدرت و فراموشی دغدغه‌های مردم، تاکید کرد: «یکی دیگر از اشتباهات این بود که به جای کار روی تقویت جامعه مدنی، به اسم اعتدال وارد سیستم شدند و با شیوه‌های پراگماتیستی به دادوستد و گفت‌وگو در پشت‌پرده پرداختند.» این متفکر اصلاح‌طلب در بخش دیگری از این مصاحبه تلویحاً با منسوخ دانستن سیاست «تکرار می‌کنم» از سوی محمد خاتمی، رییس جبهه اصلاح‌طلبی، تاکید کرد: «اصلاح‌طلبان مادامی که در اندیشه، منش، تاکتیک و استراتژی خود، انقلاب ساختاری جدی صورت ندهند و در پی تشکل و سازماندهی جدیدی نباشند که روشن و شفاف باشد و نیروها سالم باشند، نمی‌توانند با روش‌های گذشته به مردم فراخوان دهند که بسیج شوند.» شریعتی با تاکید بر لزوم خودانتقادی چپ‌ها، اظهار کرد: «یک چنین جمع‌بندی‌ای در اصلاح‌طلبان ندیده‌ام و در آینده شاید بتوانند کنگره‌ای داشته باشند. شما هم به‌عنوان یک نشریه اصلاح‌طلب البته کارتان در ایران سخت است و این سنت را خیلی نداشته‌ایم و ندیده‌ایم کسی خود را نقد کند.»
علاوه بر احسان شریعتی، چهره دیگری که عیان‌تر و بی‌پروا به نقد مشی اصلاح‌طلبان در قبال انتخابات پرداخت، محمد قوچانی بود.
محمد قوچانی: ما به خود می‌بازیم
محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران و سردبیر ارگان مطبوعاتی این حزب، در شماره روز شنبه(3 اسفند) روزنامه سازندگی، کارنامه ناکام اصلاح‌طلبان در مجلس را یکی از دلایل اصلی شکست مطلق این جریان در انتخابات مجلس دانست و تاکید کرد: «برای شخص من از اول روشن بود که در این نبرد نابرابر با یاران ناموافق و حریفان سازمان‌یافته و بی‌فرصتی برای گفت‌وگو با بدنه بحق معترضِ اصلاحات و ملت خشمگین و افسرده از کارنامه ناکام ما و ناامید از امید، چشم‌اندازی از پیروزی متصور نیست. سقف پیروزی ما به 50 کرسی هم نمی‌رسد، هرچند هنوز ناامید نیستم و ممکن است دستی از آستین خلق برآید و کاری کند.» او با حمله ضمنی به حزب رقیب حزب کارگزاران یعنی «اتحاد ملت ایران» که جلوی ارائه لیست واحد اصلاح‌طلبان در تهران را گرفت، نوشت: «دوستان عیب‌جو(اتحاد ملت) که در اوج رادیکالیزم، قهر و طعنه و تحقیر پیشه کرده بودند و حریف اصول‌گرا هم اول ما را جدی نگرفت اما از وسط هفته که دید
له و علیه یاران هاشمی و کارگزاران سازندگی بیش از هر نام و نشان انتخاباتی گفت‌وگو می‌شود، در حمله به کارگزاران تردید نکرد و صدای وحدت سر داد و به‌زور قالیباف و پایداری را آشتی داد و این نشان داد که ما به هدف خود برای شکستن انحصارطلبی راست و چپ موفق شده‌ایم.» قوچانی در بخش دیگری از نوشته خود با تاکید بر اینکه «ما از اصول‌گرایان شکست نمی‌خوریم، ما به خود و به کارنامه امید و به قهر مشارکت می‌بازیم»، نوشت: «چه نسبتاً توفیق یابیم، چه مطلقاً شکست بخوریم، این تازه آغاز داستان است؛ برای بازسازی جبهه اصلاحات که دیگر نمی‌تواند در میانه بوروکرات‌های راست و رادیکال‌های چپ له شود.»
نگاه ابزاری اصلاح‌طلبان به انتخابات
تجربه ثابت کرده که گرایش و نگرش خودانتقادی از سوی امثال شریعتی و قوچانی، جبهه اصلاح‌طلبی در اقلیت قرار دارد و عمده اصلاح‌طلبان با در پیش گرفتن سیاست «غر» و «نق»، تلاش دارند پیروزی را به پای صلابت خود و شکست را به پای انحصارطلبی و فضای بسته موجود بگذارند. همین نق زنان به نتایج انتخابات مجلس چهارم که طی آن، راست‌گرایان به پیروزی درخوری دست یافتند، حمله کردند و با همین بهانه، صحنه سیاسی کشور را تا خرداد سال 76 ترک گفتند. خرداد 76 که چپ‌ها دوباره به سریر قدرت بازگشتند، انتخابات در گفتمان تجدیدنظرطلبان، به «حماسه دوم خرداد» تبدیل شد. نتایج انتخابات مجالس هفتم و هشتم و نهم که بر وفق مراد اصلاح‌طلبان پیش نرفت، بار دیگر این نهاد دموکراتیک را به سیبل حمله دگراندیشان تبدیل کرد اما وقتی نماینده اصلی آن‌ها در سال 92 یعنی حسن روحانی و لیست متبوع آن‌ها در انتخابات مجلس دهم به قدرت رسید، انتخابات بار دیگر در نظر و نگاه ایشان به وجاهت سابق بازگشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمله جدید یمنی ها به پایتخت سعودی با موشک های بالستیک

کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرد

کرونا در عربستان سرعت شیوع خود را افزایش داده است

نصرالله: تأثیرات شیوع ویروس کرونا بزرگ‌تر از جنگ جهانی اول و دوم است

ادعای یک سازمان پزشکی روسیه درباره ساخت داروی کرونا

تلفات کرونا در ایتالیا از 10 هزار نفر گذشت

رئیس اورژانس اسپانیا: با کمبود تخت‌ مراقبت‌های ویژه مواجهیم

خاتمی هم کرونا گرفت

شمار مبتلایان کرونا در انگلیس از 17 هزار نفر فراتر رفت

بحران در کابینه منصور هادی

هر 17 دقیقه یک نفر در نیویورک بر اثر کرونا می میرد

از طرف استقلال پیشنهاد داشتم ولی رسمی نبود/ به پرسپولیس علاقه دارم + عکس

ادعای واشنگتن درباره آزمایش کرونا با دستگاه جدید آمریکایی

یک مقامه عالی رتبه عراقی به کرونا مبتلا شده است

خبر خوش لاریجانی برای بخشودگی جرائم بانکی

محمدرضا خاتمی به بیماری کرونا مبتلا شد

ربیعی: نیازمند جامعه‌ای شاداب برای روزهای پساکرونا هستیم

سید حسن نصرالله: تمامی اتباع لبنان در خارج از کشور باید بازگردند

شمار قربانیان کرونا در ایتالیا از مرز 10 هزار نفر گذشت

صدای نیویورک؛ شهری گرفتار در چنگال کرونا

آمریکا بزرگترین کانون شیوع کرونا

بیانیه جواد خیابانی برای اهالی فوتبال؛ لطفاً دست نگه دارید!

قرار گرفتن 12 محقق ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد دنیا

شاعرانه/ با یک سلام حال مرا روبه راه کن

درخواست رئیس جمهور برای تلاش همه جانبه در ساخت داروی کرونا

لاریجانی در پیامی درگذشت آیت الله کریمی را تسلیت گفت

ترامپ در فکر قرنطینه سه ایالت آمریکا

وضعیت آمریکا در مواجهه با شیوع جهشی کرونا

4 فرار از زندان در یک هفته‌

خیز ترکیه برای نفت دیرالزور به جای شکست ادلب

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

پایان خوش یک شایعه تلخ برای استقلالی‌ها

از سیاه‌زخم تا بوتولیسم؛ مروری بر مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

بخشی از کتاب/ برای ماندن به عشق و محبت نیاز داریم

10 نکته‌ جذاب از مناظره کرباسچی و تاج‌زاده

جزئیاتی از جلسه پزشکان متخصص با روحانی

ادعای یک رسانه خارجی درباره منابع مالی ایران

پیام تسلیت رهبر انقلاب برای درگذشت آیت الله کریمی

آشنا: کرونا کشورهای پرادعا را وادار به کُرنش کرده‌ است

نامه رئیسی به فرمانده سپاه

توضیحات رئیس جمهور درباره اهمیت طرح فاصله گذاری

همدردی ایران با قربانیان کرونا در فرانسه

پستی معنادار از صفحه منتسب به دفتر رهبری

ادامه یک بام و دو هوای رسانه های خارجی درباره کرونا در ایران

تروریست‌ ها در الباب استان حلب به جان هم افتادند

اردوغان یک وزیر را به دلیل کرونا برکنار کرد

انتقال اجساد کرونایی اسپانیا به فرودگاه مادرید

وضعیت آمریکا در مواجه با شیوع جهشی کرونا

افشای طرح خطرناک آمریکا برای آتش افروزی تازه در منطقه