ایران پرسمان

آخرين مطالب

زیر پوست داستان‌های شرلوک هلمز چه می‌گذرد؟ انديشه

زیر پوست داستان‌های شرلوک هلمز چه می‌گذرد؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - روزیاتو / حتما نام شخصیت شرلوک هلمز زیاد به گوشتان خورده است. شخصیت خیالی که (اتفاقا خیلی از افراد آن را خیالی نمی دانند) توسط نویسنده آن یعنی آرتور کانن دویل به جهان معرفی شد. داستان و رمان های ترسناک بلند و کوتاه این شخصیت مهم که عموماً به دلیل هوش و ذکاوت بی حد و حصرش در توجه به جزئیات و ارتباط آنها با یکدیگر در حل معماهای پلیسی مورد توجه افراد قرار می گیرد، عموماً جزء شناخته شده ترین آثار پلیسی و جنایی به حساب می آید. با اینکه اکثر افراد رمان پلیسی شرلوک یا فیلم ها و سریال های مرتبط با آن را دیده اند اما شناخت مشخصی از ویژگی هایی که شرلوک و داستان هایش به ما اجازه می دهند تا استنتاج و دید جزئی تری به حوادث پیرامون خود داشته باشیم و از سر موضوعات کلیدی و مهم به سادگی عبور نکنیم؛ چرا که رسالت داستان و رمان پلیسی و ترسناک نیز چنین است.

ایران پرسمان


داستان و رمان های شرلوک هلمز چه پیامی را در بر دارند؟
اگر شخصی به خواندن داستان های ترسناک یا پلیسی علاقه مند نباشد، بدون شک با کمک شرلوک هملز علاقه ای وافر و غیر قابل انکار به این حوزه پیدا خواهد کرد. جالب است بدانید که هنگامی که نویسنده کتاب های این شخصیت تاثیر گذار تصمیم گرفت تا به زندگی شرلوک هلمز پایان دهد، تمام مخاطبان و مشتقان او به حدی از این تصمیم ناراحت و آشفته شدند که مانند برگزاری مراسم ختم برای یک شخصیت واقعی، برای او سوگواری نمودند.
اتفاقا ماجرا به همین جا ختم نشد. از پایان یافتن زندگی شرلوک ضربه سهمگینی از منظر مالی به مجلاتی وارد شد که داستان های کوتاه آن را چاپ می کردند و به دست علاقه مندان خود می رساندند. به هر روی، یک پیام واضح و مشخص نهفته در این حجم از طرفداری و توجه نشان دادن به شخصیت شرلوک هلمز و داستان های ترسناک و پلیسی وی وجود دارد؛ که آن هم قدرت داستان سرایی ژانر معمایی و پلیسی و به تصویر کشیدن حقایقی است که عموماً از چشم هایمان دور می ماند. خواندن رمان پلیسی شرلوک را می توان یک شروع کامل و بدون نقص برای اختصاص وقت و تحلیل آثار پلیسی و معمایی دانست. پس اگر قصد شروع و انتخاب آثار پلیسی و ترسناک را دارید، پیشنهاد می کنیم به سراغ داستان های شرلوک هملز بروید و شک نکنید که عاشق او خواهید شد. حتی اگر فیلم های شرلوک را دیده باشید نمی توانید از اهمیت و شکل مناسبتر آثار مرتبط با او غافل بمانید. شما می توانید این داستان ها و آثار گوناگون را از طریق سایت کتابچین به آسانی دریافت کنید.
رمان و داستان های شرلوک هولمز واقع گرایانه‌اند.
با اینکه مجموعه داستان های شرلوک از ژانر معمایی و پلیسی فاقد اشکال نیست، اما او همواره داستان هایی کامل و بدون نقص را بیان می کند. حتی در مواقعی که احساس می کنیم، شرلوک رو دست خورده است بازهم اثری از نبوغ ذاتی و نگاه متفاوت او به پدیده ها دیده می شود و در لحظه آخر همه ی حقایق به وضوح آشکار می شوند.
جالب است بدانید که نویسنده مجموعه داستان های ترسناک و معمایی شرلوک خود این مسائل را به واسطه هوش و ذکاوتش حل می کرده و رفته رفته به کمک کاهش نوع نگاه و هوش اطرافین در مقابل نگاه متفاوت شرلوک نسبت به یک مشکل جدید، پرده بر می داشته است. همکار وی، دکتر واتسون شخصی تیز هوش و هوشمند نبود و همین مسئله نگاه جدی تری از سمت مخاطب برای هوش سرشار هلمز، در حل مسائل پلیسی دریافت می کند.
با این تفاسیر اما اگر با داستان های شرلوک هلمز سفر معمایی خود را آغاز کنید به خوبی متوجه بی عیب و نقص نبودن وی می شوید. نویسنده با توجه به جایگاه شرلوک سعی نکرده است تا از او یک ابر قهرمان بسازد و این حس را به مخاطبان منتقل کند که اگر می خواهید شخصی تیز بین و هوشمند باشید باید قدرت ماورایی داشته باشید. شرلوک هم مانند آدم های عادی افسرده می شود، متکبر است، گاهی قدرت بیان مسائل را از دست می دهد و گاهی هم از جمع گریزان است. البته این موارد به درون گرایی وی خلاصه می شوند و به طبع، با خواندن داستان و رمان های وی به خوبی متوجه دیگر ابعاد شخصیت او خواهید شد. از این رو، می توانیم بگوییم که داستان های شرلوک هلمز غیر واقعی و تخیلی نیستند و برقراری تعامل با آنها به آسانی همراه خواهد بود.

ایران پرسمان


انسجام رمان و داستان های شرلوک هلمز
رمان و داستان های شرلوک یک پیام آشکار دیگر نیز برای ما دارند. انسجام و قرار داشتن آنها در یک چارچوب خاص شدیداً به چشم می خورد. با اینکه پیام های مختلفی از قلب هر داستان بیان می شود اما همیشه، شخصیت شرلوک، همکارش، برادر و دیگر افراد نزدیک (که زیاد هم نیستند) در آپارتمان خانه شان وجود دارند و تنها افراد درگیر و مهمان یک قصه به جمع آنها اضافه و سپس حذف می شوند.
می توان اظهار کرد که یکی از دلایل محبوبیت این داستان ها عدم ایجاد پراکندگی در نوشتار و قالب های مختلف داستانی نویسنده است که می توانند خواننده را گیج کنند. البته، با اینکه یک ساختار کلی برای مجموعه داستان های شرلوک وجود دارد، اما به هیچ وجه خسته کننده و تکراری نیست. خواننده از دنبال کردن اتفاقات در پیش رو خسته نمی شود و در بزنگاه های مختلفی، سوالات بیشتری برای وی مطرح می شوند. اتمام یک ماجرا و شروع یک داستان دیگر از شرلوک برای مخاطب، مانند مزه کردن غذای محبوب اوست که هرگز از خوردنش سیر نمی شود.
از داستان های شرلوک، پیام های مختلفی دریافت می شود.
با در نظر گرفتن انسجام کلی داستان و رمان های ماجراجویانه شرلوک، اما در هر داستان، پیام ها و حقایق مختلفی بیان می شوند. در این داستان ها هیچ وجهی تکراری نیست و شما تازه گی را در پاراگراف به پاراگراف شان به وضوح حس می کنید. این موارد، نشان از نبوغ نویسنده برای به تصویر کشیدن جنبه ها و موضوعات مختلف دارد؛ با اینکه شاید ما حتی فراموش کنیم نوشتار در پیش رو فقط یک داستان است و این شخص شرلوک هلمز نیست که این اتفاقات را در دنیای واقعی رقم می زند.
با تمام تفاسیر، می توان اظهار کرد که دنیای داستان و رمان های پلیسی بعد از روی کار آمدن شرلوک هلمز تحولی شگرف یافت و شخصی که بتواند با این مجموعه داستان ها تعامل برقرار کند، در انتخاب داستان های جنایی و معمایی بعدی وسواس آگاهانه تری را به خرج خواهد داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

اقدام فوق‌العاده ارتش

وعده یک تازه نماینده به مردم

تمدید 3 ماهه ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی

نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به سازمان ملل

حال «ولایتی» خوب شد

تصویر کمتر دیده شده از مجروحیت‌های سردار قاآنی

دستاورد کرونا برای روحانی

آغاز فعالیت‌های کرونایی عارف

توصیه‌های علم‌الهدی برای مهار کرونا

درخواست مداحان از رئیسی برای برخورد با یک بازیگر

حاجی‌بابایی: تعطیلی مجلس توجیهی ندارد

اقدامات تمام و نیمه تمام زنان مجلس دهم

نامه مصطفی معین به روحانی

فرصتی که کرونا برای نیروهای مسلح ایجاد کرد

روایتی از روضه‌های منزل سردار سلیمانی

فوت شاهزاده اسپانیایی در اثر کرونا

فرود هواپیماهای حامل نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الأسد» عراق

پلوسی: انکار کرونا توسط ترامپ به قیمت جان آمریکایی‌ها تمام شد

سقوط یک فروند هواپیما در فیلیپین

واکنش امارات به حمله موشکی یمن به عربستان

آغاز رایزنی ها برای جانشینی لاریجانی

بسته دو تریلیون دلاری کرونا؛ آمریکا این همه پول را از کجا می‌آورد؟

دستور حمله بزرگ

متهم اصلی انتشار ویروس کرونا کیست؟

مجیدی: استقلال به مدیر تبلیغات با وعده دروغ نیاز ندارد/ از موسوی دعوت می کنم برگردد

حق پرسپولیس است که قهرمان باشد/ به بازیکنان برنامه تمرین در منزل داده ایم

استراماچونی: نوروز را به تمام ایرانیان که در قلبم جا دارند تبریک می‌گویم/ ایرانی‌ها باید این شرایط را جدی بگیرند

فضانوردان می‌توانند با مدفوع روی ماه خانه بسازند!

یک کتاب خوب/ «هنر زنده ماندن» با آرتور شوپنهاور