ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله جوان/ اصول مکتب سلیمانی يادداشت

سرمقاله جوان/ اصول مکتب سلیمانی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - روزنامه جوان / « اصول مکتب سلیمانی » عنوان سرمقاله مدیرمسئول روزنامه جوان، عبدالله گنجی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
بدون تردید مکتب سلیمانی یک مکتب تخصصی، فقهی، فلسفی یا سیاسی نیست. او نه فقیه بود و نه فیلسوف و نه سیاستمدار به معنای جانمایی در حوزه قدرت بود. اما خوشبختانه بین نیاز امروز جامعه ما و مشرب فکری و مکتب سلیمانی همبستگی و رابطه حداکثری وجود دارد.
چندی پیش کتابی مشتمل بر اشعاری در وصف شهید سلیمانی چاپ شد که نام آن را مکتب سلیمانی گذاشتند، بعد از آن عزیزی طی یادداشتی ویژگی‌هایی را برای مکتب سلیمانی ذکر کرد که ازجمله آن فراجناحی بودن سردار شهید بود؛ بنابراین جای نگرانی است (حتی با نیت خیر) که مکتب سلیمانی از جایگاه اصلی و همترازی با مکتب تنزل و تقلیل یابد و دستمایه مسائل عاطفی و تعلقات به آن عزیز سفر کرده گردد. نگارنده بر این باور است که مکتب سلیمانی باید در همان ترازی طرح شود که چیستی مکتب در حوزه اندیشه تعریف می‌شود. شاید بسیاری از خوبی‌های سردار شهید مرتبط با مکتب نباشد، اما قابل دفاع و ترویج باشد. اگر مکتب یک مشرب و چارچوب فکری است باید ابتدا گرایش مکتب سلیمانی احصا شود. بدون تردید مکتب سلیمانی یک مکتب تخصصی، فقهی، فلسفی یا سیاسی نیست. او نه فقیه بود و نه فیلسوف و نه سیاستمدار به معنای جانمایی در حوزه قدرت بود. اما خوشبختانه بین نیاز امروز جامعه ما و مشرب فکری و مکتب سلیمانی همبستگی و رابطه حداکثری وجود دارد. نگارنده معتقد است مکتب سلیمانی یک «مکتب تربیتی» است. جذابیت شخصیت ایشان برای جوانان مسلمان نمود این مهم است. تأثیر بر شخصیت آدمی و جهت‌دهی به رفتار و بینش وی خاصیت مکتب سلیمانی است. او انسان‌ساز است. همانگونه که خود در مکتب امام ساخته شد و آنقدر رشد کرد که خود به مثابه مکتب شد. قطعاً حصر شخصیت وی در حوزه نظامی منجر به تولد و گسترش مکتب سلیمانی نخواهد شد، بلکه «سلوک مکتبی» وی در همه ابعاد اجتماعی، اعتقادی و رفتاری موضوعیت دارد. به‌زعم نگارنده شهید سلیمانی دارای اصول، جوهره و ویژگی‌هایی است که جمیع آن‌ها او را در قالب یک مکتب متمایز به تصویر می‌کشد که به شرح ذیل است.
1- معنویت: شاید جذاب‌ترین ویژگی سلوک رفتاری سردار شهید معنویت و گرایش به دعا و نجوای الهی، ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت، اخلاص، خضوع و خشوع و در یک کلمه الهام‌بخشی مؤمنانه بود.
2- امت‌گرایی: سردار سلیمانی از معدود مجاهدان این زمانه جهان اسلام بود که به عزت و عظمت امت اسلامی فکر می‌کرد. مانند سیدجمال به سراغ آنان می‌رفت، سخن می‌گفت و بشیر و نذیر بود. برای دور کردن توطئه‌ها از امت اسلامی جهاد می‌کرد و مأمن و پناهگاه رزمندگانی بود که از سراسر جهان اسلام در ذیل پرچم اسلام جمع شده بودند. غیریت او در امت‌گرایی همانند امام غرب بود. پاکسازی جهان اسلام از نظام سلطه هم مأموریت و هم آرمان وی بود. او بیش از 20 سال با امت اسلامی زندگی کرد، به دیگران آموخت و خود نیز تجربه آموخت و سرانجام در راه اعتلای وحدت جهان اسلام و مبارزه با سلطه غرب بر جهان اسلام از یک‌سو و مبارزه با تحجر از سوی دیگر شهید شد.
3- ولایتمداری: سردار سلیمانی هشت سال به فرمان امام جنگید، 22 سال به فرمان رهبر انقلاب آسایش و زندگی را بر خود حرام کرد. او خیر دنیا و آخرت جوانان را در همراهی با نظام جمهوری اسلامی دانست. حکمت را برجسته‌ترین شاخص رهبری خویش می‌دانست و نگاه و تصمیم او را همیشه راهگشا می‌دانست، خود را سرباز ولایت می‌دانست و عشق دوطرفه ایشان و رهبری شاید نمونه‌ای کم‌نظیر در طول تاریخ انقلاب اسلامی است. به‌زعم نگارنده رهبر معظم انقلاب بعد از امام برای هیچ‌کس به‌اندازه شهید سلیمانی نسوخت و نگریست و وصیت شهید سلیمانی نیز نشان داد که دال مرکزی گفتمان این وصیت‌نامه «خامنه‌ای» است. معنای دیگر ولایتمداری سردار شهید، اعتقاد به «اسلام سیاسی» بود و آن را با محوریت ولایت فقیه راهگشا می‌دانست.
4- دشمن‌شناسی: شهید سلیمانی کانون دشمنی با ایران و جهان اسلام را شناخته بود. آرایش صحنه برای او آرایش حق و باطل بود. او همانند امام جنگ همه‌جانبه غرب با ما را جنگ ایمان و رذالت تفسیر می‌کرد و کشته شدن در این مسیر را «توفیق شهادت» می‌دانست و برای وصول به آن سال‌ها تلاش و خودسازی کرد. او امریکا و صهیونیسم و تحجر را سه عامل تهدیدکننده جهان اسلام و امت اسلامی می‌دانست و مبارزه را نیز در این نقطه متمرکز کرده بود. او جوانان با ظاهر نامناسب را نیز فرزندان ملت مسلمان ایران می‌دانست و از نگاه‌های سطحی و نازل به آنان رنج می‌برد و معتقد بود فقط با سلوک، اخلاص و عمل (نه به زبان) می‌توان آنان را به آبشخور حق وارد و فتح‌الفتوح امام را مجدداً زنده کرد.
5- مجاهدت: تلاش 40 ساله و بدون وقفه در راه هدف و تلاش برای دوری از زخارف دنیا برای ثابت‌قدم ماندن در مسیر مجاهدت، سیره عملی شهید سلیمانی بود. دنیا برایش بسیار کوچک بود و مجاهدت شبانه‌روزی خود را با هدف رسیدن به قرب الهی تنظیم کرده بود که اوج آن شهادت بود.
6- مردم‌گرایی: دور بودن از پرستیژ، درجه و حصار‌های مدیریتی و قاطی بودن با مردم ویژگی دیگر شهید سلیمانی است. این همان سیره و آورده انقلاب اسلامی است که بعضاً آسیب فراوانی دید، اما سردار سلیمانی این خصلت را در خود حفظ کرد. بی‌آلایش و خاکی بود و سربازی را بر سرداری ترجیح می‌داد و درجه و جایگاه او را احاطه نکرد. در سیل خوزستان میان مردم رفته بود. با بچه‌ها مأنوس بود و عشق به مردم در سیره عملی و اخلاقی وی مشهود بود.
این ویژگی‌های مکتب سلیمانی می‌تواند الگوی آموزشی و تربیتی کشور شود. مراکز تربیت معلم ما می‌توانند محور‌های شش گانه ذکر شده را راهبرد آموزشی خود قرار دهند. آموزش در احزاب و تشکل‌های دانشجویی نیز می‌تواند متأثر از این جهت‌گیری‌ها باشد تا افرادی مکتبی، عمیق و مجاهد خروجی آنان باشد و اینچنین کادر نظام جمهوری اسلامی در این مکتب تربیتی ساخته خواهد شد. مکتب سلیمانی نه از متون وی به‌دست می‌آید و نه از سخن گفتن وی. سیره عملی سلیمانی عصاره مکتب اوست. ثبت این سیره عملی خصوصاً از زبان گمنامان نیروی قدس لازم است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نصب سامانه «پاتریوت» برابر با تجاوز به حاکمیت عراق

سناریوهای مخوف درباره پیامد کرونا برای آمریکا و بریتانیا

چاره سوئد برای تحریم‌های ایران

فرمانده کل سپاه پاسداران شهادت سردار سلگی را تسلیت گفت

سوئد به دنبال یافتن راه‌حل برای رفع موانع تحریمی همکاری با ایران

نظر مثبت بایدن درباره کاهش تحریم‌های ایران در دوران کرونا

کرونا در جهان یک میلیون نفر را مبتلا کرد

بیش از 800 نفر از قربانیان کرونا در فرانسه از خانه سالمندان بودند

بحران کرونا و ‌تأثیر آن بر امنیت غذایی

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

توسعه دستگاه تنفس مصنوعی اضطراری توسط محققان "ام.آی.تی"

شاعرانه/ چگونه دست کسی را از این به بعد بگیرم؟

راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به یاران شهیدش پیوست

ادامه پنهان‌کاری آمریکا در عراق

ادعای مشاور ترامپ درباره قصد آمریکا در عراق

کرونا؛ سیگاری ها بسیار بیشتر از دیگران در معرض خطرند

رقابت برای تولید مهمترین سلاح در جنگ جهانی علیه کرونا

واقعیت تلخ ارزهای نفتی

شایعه ای عجیب و غریب پیرامون قرارداد استقلالی‌ها

کرونا رصد سیگنال‌های زمین را برای محققان آسان کرد

دو خط کتاب/ تنها وسوسه‌ای که بشر به آن غالب نشده!

نظر میرسلیم درباره انتخاب رئیس مجلس آینده

سوئد برای تحریم‌های ایران به فکر چاره افتاد

رسوایی دیگر کاسبان کرونا در ایران

دلسوزی حسن عباسی برای نظام سلامت آمریکا

هیاهوی آمریکا برای ماندن در عراق

درخواست عربستان برای نشست فوری "اوپک"؛ ترامپ و پوتین دست به کار شدند

ابهام در وضعیت حقوق کارگران

انتقاد "الف" از مواضع رییس جمهور درباره شیوع کرونا

افشاگری از قرارداد علیرضا بیرانوند با آنتورپ بلژیک +جزئیات

پیتر چک در محاصرۀ هواداران سریال پایتخت؛ پیتر چک ایران، بهتاش فریبا! +عکس

لاریجانی کرونا گرفت

گربه‌ها هم کرونا را به یکدیگر انتقال می‌دهند

صوت/ سفری از درون قلب یک مرغ عشق!

دستور حکومت مصر برای شایعه‌پراکنی علیه ایران!

پیشنهاد محسن رضایی برای دوران پسا کرونا

علی لاریجانی کرونا گرفت

دلایل آمریکا برای تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران

واکنش صفارهرندی به هجمه رسانه‌های معاند

جزئیاتی از کمک آژانس به ایران

روایت از یک جانباز سرافراز شهید

پیشنهاد وزیر احمدی‌نژاد برای جلسات مجلس

چهار شاهزاده سعودی همچنان بازداشت هستند

جهش ناگهانی آمار قربانیان کرونا در انگلیس

سنتکام: سامانه‌های پاتریوت در حال انتقال به عراق است

جریمه سرفه کردن به صورت مامور پلیس در فرانسه مشخص شد

کرونا و جناح‌های سیاسی

نبرد سیاسی با روحانی

بحران کرونا و نشست گروه 20 در عربستان

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش