ایران پرسمان

آخرين مطالب

آیا دانشمندان ظهور کروناویروس جدید را پیش‌بینی کرده بودند؟ دانستنیها

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / بر اساس نتایج تحقیق که در ژانویه سال 2019 منتشر شد، دانشمندان پیش‌بینی کردند که در آینده ظهور ویروسی قوی‌تر از سارس و مرس در خفاش‌ها ایجاد خواهد شد و به‌احتمال‌زیاد منشاء آن چین خواهد بود.
کروناویروس‌ها، ویروس‌های جدیدی نیستند و دهه‌های پیش در انسان‌ها و حیوانات شناسایی شدند و ممکن است شما نیز آن را با تب تجربه کرده باشید.
البته بسیاری از افراد تصور می‌کنند، آنفلوانزا تعداد افراد بیشتری را به کام مرگ می‌کشاند اما سرعت شیوع بیماری بسیار مهمتر است چون موجب درگیری افراد بیشتری می‌شود.
کروناویروس جدید به نظر می‌رسد مکان مطلوبی در بدن انسان یافته و مانند آنفلوانزا مسری بوده و بسیار خطرناک است و انتقال آن توسط انسان‌ها بسیار خطرناکتر شده است. خصوصیات ذاتی ویروس‌ها، مشابه یکدیگر است و این ویروس نیز رفتاری یکسان دارد، اما محیط دوست‌داشتنی در بدن انسان یافته و در حال تکثیر است.
شگفت‌انگیز است که محققان ایجاد چنین ویروسی را پیش‌بینی کردند و حتی منشاء و مکان شیوع را نیز مشخص کردند.

ایران پرسمان


اما چگونه؟
حدود 15 سال بعد از اولین نمونه انسانی کروناویروس، سندرم تنفسی با نام سارس (SARS-CoV) آغاز شد سپس سندرم کروناویروس دیگری با علائم اسهال (SADS-CoV) نیز در خوک‌ها مشاهده شد و هر دو این بیماری‌ها در چین و از طریق خفاش‌ها منتقل شدند. این موارد دلیلی برای تحقیقات بیشتر محققان چینی در مورد کروناویروس خفاش‌ها شد تا علت شیوع دیگر ویروس‌ها با این منشاء شناسایی شود.
شگفت‌انگیز است که بسیاری از ویروس‌های انسانی مانند ابولا، ماربورگ و هاری نیز از خفاش‌ها آغازشده است، به همین دلیل دانشمندان خفاش‌ها را "منبع ویروسی" می‌دانند.
در بین شروع‌کننده‌های بیماری، خفاش‌ها تنها پستاندارانی هستند که قابلیت پرواز دارند، به این معنی که قادرند عوامل بیماری‌زا را به‌راحتی انتقال دهند. از طرف دیگر دارای گونه‌های متنوع هستند و تقریبا یک‌پنجم از پستانداران را تشکیل می‌دهند و در سرتاسر جهان وجود دارند.
خفاش‌ها سیستم ایمنی متفاوتی دارند و در برابر عوامل بیماری‌زا بسیار قوی است. به‌سرعت واکنش نشان داده و بسیار کارآمد است و به‌سرعت ویروس‌ها را از بین می‌برد. اما این آنتی‌بادی‌ها عمر کوتاهی دارند و آنها را بیشتر مستعد عفونت مجدد می‌کند. به همین دلیل بدن خفاش‌ها مکانی برای پرورش ویروس‌های بسیار قوی خواهد بود.
سیستم ایمنی خفاش‌ها واکنش سریع دارد و ویروس‌ها را به تکثیر ترغیب می‌کند، اما این ایمن‌سازی مدت کوتاهی دوام دارد و موجب عفونت مجدد می‌شود، بنابراین همان ویروس‌ها می‌توانند بارها و بارها با سیستم ایمنی خفاش مبارزه کنند و این عملکرد موجب قوی‌تر شدن آنها شود. با نگاه به سبک زندگی و طول عمر طولانی خفاش‌ها درک اینکه خفاش‌ها منشاء بیماری‌های ویروسی هستند راحت است.
مشکل این است که خفاش‌ها می‌توانند به‌طورکلی این عفونت‌ها را کنترل کنند، اما دیگر گونه‌های موجودات چنین توانایی ندارند.
چرا چین؟
در تحقیق دیگری که توسط یی فن و همکارانش انجام شد، دلیل اینکه چرا کروناویروس‌ جدید از چین آغاز خواهد شد، مورد بررسی قرار گرفت.
به عنوان مثال، منشاء بسیاری از بیماری‌های ویروسی از چین است. یکی از علل آن تجمعات زیاد خفاش‌ها در چین بیش از دیگر مناطق است، اما مهمترین مورد عدم رعایت بهداشت و یا کمبود موارد بهداشتی است.
بر اساس فرهنگ چین خوردن گوشت حیوانات بسیار مغذی است و این عقیده موجب انتقال عوامل بیماری‌زا از حیوان به انسان می‌شود. اما کشورهای دیگری نیز از گوشت ذبح شده استفاده می‌کنند، اما محققان خاطر نشان کردند که عدم رعایت بهداشت در چین موجب شده که چین دروازه انتقال ویروس از حیوان به انسان‌ها شود.
البته یکی دیگر از مواردی که در این گزارش به آن اشاره نشده تجارت حیوانات وحشی است که در چین بسیار رایج است. چین بزرگترین بازار تجارت حیوانات وحشی را دارد و خفاش‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این مورد می‌تواند ویروس‌ها را به انتقال از خفاش‌ها به گونه‌های دیگر تشویق کند.
محققان اظهار کردند: "دو بیماری CoVs با منشاء خفاش باعث شده تا 14 سال همه‌گیری در مقیاس وسیع در چین آغاز شود و خطر شیوع کروناویروس‌های آینده با منشاء خفاش را در این کشور برجسته کند."
بنابراین، بررسی خفاش‌ها به یک موضوع فوری برای تشخیص علائم هشدار دهنده اولیه تبدیل شده، تا به نوبه خود تأثیر چنین شیوع‌هایی را در آینده در چین به حداقل برساند.
البته ، این مطالعه این شیوع دقیق را پیش بینی نکرد، فقط این نکته را برجسته کرده بود که احتمال شیوع کرونا ویروس ناشی از خفاش‌ها در چین وجود دارد. پیش‌بینی تحقیق مذکور یک تصادف بوده که بعد از یک سال به وقوع پیوسته است، اما یک پیام مهم در آن وجود دارد.
این تحقیق واقعاً باعث تحریک محققان دیگر نشد و ناشران زیادی نیز آن را پوشش ندادند و حتی در چین به آن توجه زیادی نشد، سیاست‌ها تغییر نکردند و زندگی طبق معمول ادامه یافت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قائم مقام سابق سیا: ایران ‌و‌ چین‌ می‌برند، ‌ما ‌می‌بازیم

اظهارات سندرز درباره شکست ترامپ

برجام ثابت کرد بی‌اعتمادی به غرب و آمریکا عین عقلانیت است

روایت سخنگوی دولت از جلسه سران قوا

توافق ناکام آمریکا و طالبان در کاهش خشونت‌ها

شیشه عمر "برجام" در دست مجلس

صوت/ راه‌های درمان بی میلی انسان در مسیر بندگی

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا

اگر ویروس کرونا از هوا شیوع می‌یابد، آیا در شیوه مقابله با آن اشتباه کرده‌ایم؟

تجمعات بیش از 4 نفر در هنگ کنگ ممنوع می‌شود

امارات: خواستار ازسرگیری تولید نفت لیبی در اسرع وقت هستیم

نویسنده برجسته آمریکایی: دولت ما احمق است

ساختار سازمانی 6 شهرداری تازه تأسیس با رویکرد جدید ابلاغ شد

باغی عجیب که میوه درختانش سنگ است

خواهش یک شهروند هندی از دندان پزشک ها

شنا در کنار کروکودیل!

نجات دو ماهیگیر گرفتار در سیل

تست هوش را حل کنید

اولین پست اینستاگرامی وریا غفوری پس از کرونا+عکس

نسل جدید پیاده‌رو برای کمک به تولید برق

واقعیت و خیال کوروش کبیر به قلم نویسنده آلمانی

تصاویر دیده نشده از خطبه های 23 تیر 78

رئیسی: حمایت از مدیران شجاع در دستور کار قوه قضائیه است

جزئیات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی از زبان پورابراهیمی

ماکرون: بحران لیبی راه حل نظامی ندارد

باکو: یک سنگر و تاسیسات نظامی ارمنستان را با حملات توپخانه‌ای ویران کردیم

17 ایالت از ترامپ شکایت کردند

جمهوریخواهانی که می خواهند ترامپ را نابود کنند

پیام توافق نظامی ایران و سوریه برای مسکو

دولت کجای اقتصاد ایران است؟

کاهش 70 درصدی مسافران تاکسی

گشت گذار خانوادگی فیل ها در تایلند!

نقاب‌ها را دور بریزیم و یکرنگ باشیم

بازی با کلمات

صید ماهی 70 کیلویی در چین

لحظه وقوع گردباد در بیابان آمریکا

این چه طرز تولد گرفتنه؟

طنز/ دکترها چقدر درمی‌آرن؟

وقتی حوصله نداری آشغالا رو بذاری دم در!

تولید ماسک با نان!

موج سواری روی آب سد مالزی

بزرگترین آبشار جهان در ونزوئلا!

گوزن هایی که جاده را بند آوردند!

برخورد عجیب پدر با پسرش

تایم لپسی حیرت انگیز از ابرهای طوفان زا

ویلموتس: بیرانوند مانند نویر است/ او نقطه ضعفی ندارد

سعادتمند: آقایان در سه ماه انتظار معجزه دارند

بیرانوند به بلژیک رسید + تصاویر

استقلال سرمربی جدید، دوازدهم جدول لیگ برتر است!

رسمی؛ استقلال - پارس تکرار می‌شود/ مجیدی یک جلسه محروم شد