ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله وطن امروز/ نقض بنیادین حقوق مسلمانان هند يادداشت

سرمقاله وطن امروز/ نقض بنیادین حقوق مسلمانان هند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - وطن امروز / « نقض بنیادین حقوق مسلمانان هند » عنوان یادداشت روزنامه وطن امروز به قلم دکتر سیدحسین موسوی‌فر است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
در روزهای اخیر و پس از سفر رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده به هند، جهان شاهد سرکوب، تبعیض و کشتار وسیع جمعیت مسلمان هند است. دستاویز این کشتارها در 2 موضوع مهم نهفته است.
اول اینکه نخست‌وزیر فرقه‌گرای هند با گرایش شدید به ایالات‌متحده دارای تفکرات نژادپرستانه و نزدیک به ترامپ در محدودیت و تبعیض قایل شدن روی غیرهندوها یا شهروندان با اصالت غیرهندی بوده و خودمختاری مناطق با غلبه جمعیت مسلمان را لغو کرده و دوم، اعمال تغییرات در قانون موسوم به حقوق شهروندی است که ماهیتی رو به عقب داشته و برابر نظر ناظران آگاه، منجر به تبعیض‌ها و تفکیک‌های مذهبی و نژادی ناروای عمیقی در بطن جامعه هند شده است.
در همین راستا، جمعیت غالب هند یعنی هندوها که هم‌کیش نخست‌وزیر «نارندرا مودی» نیز هستند، در روزهای اخیر ضمن عدم ممانعت و اقدام موثر نیروهای هندی و مقامات رسمی این کشور، فرصت را مغتنم شمرده و دست به کشتار وسیع و شکنجه و آزار و اذیت و تخریب اماکن هندی‌های مسلمان می‌زنند.
به لحاظ حقوق بین‌الملل بشر که امروز قواعد آن به بخشی از عرف بین‌المللی و فارغ از اراده صرف دولت‌ها و به عنوان قواعدی با ماهیت عالم‌الشمول(و بعضا آمره) و عینی تبدیل شده‌، در جای جای اسناد مهم و اصولی نظام حقوق بین‌الملل حمایت از ابنای بشر و تعهد اساسی دولت‌ها در این زمینه قابل مشاهده است. از جمله در مواد مختلفی از منشور ملل متحد، این سازمان احترام جهانی و موثر نسبت به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین برای همه بدون تبعیض از حیث نژاد، جنسیت، زبان یا مذهب را توسعه داده و تشویق و تسهیل می‌کند و درواقع اعلام‌کننده مبانی و اصولی است که مفروض عملکرد همه دولت‌ها و ملت‌ها باید باشد. اعلامیه جهانی حقوق بشر 1948 و میثاقین (حقوق مدنی سیاسی و حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی) 1966 و همچنین اسناد معاهدات ویژه‌ای همچون کنوانسیون‌های منع شکنجه و نسل‌کشی هم در راستای دغدغه جامعه بین‌المللی و لزوم توجه و حمایت ویژه از ابنای بشر مورد تصویب و متابعت دولت‌ها واقع شده‌اند.
علاوه بر این، جامعه بین‌المللی یکی از نخستین اقداماتش در راستای تضمین و حمایت از حقوق بشر، حمایت از اقلیت‌ها بوده است؛ معاهده 1856 پاریس درباره منع تبعیض نژادی و مذهبی و عهدنامه‌های سلف آن از جمله وستفالی 1648 و وین 1815 نیز دارای چنین مقرراتی هستند. در حال حاضر، می‌توان اذعان کرد در حقوق بین‌الملل بشر هرگونه تبعیض قومیتی، فرهنگی، مذهبی و زبانی در سرزمین مورد حاکمیت دولت‌ها آشکارا منع شده و توسط جامعه بین‌المللی از جوامع حمایت جدی می‌شود و هیچ توجیه منوط به حقوق داخلی یا هر تصمیم حاکمیتی دیگری نمی‌تواند به عنوان دستاویزی جهت نقض حقوق بنیادین بشر فارغ از هر ویژگی ذاتی یا عرضی شود؛ این موضوع صراحتا در قطعنامه 135/47 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1992 مورد تاکید و حمایت واقع شده است که از جمله قطعنامه‌های اصولی نظام حقوقی ملل متحد یعنی اسنادی با ماهیت عینی و فراتر از موارد اعطایی و تحت صلاحیت صرف دولت‌هاست.
با تطبیق مقررات و قواعد موجود در نظام حقوق بین‌الملل بشر، و با وجود اینکه اسناد مزبور و قواعد مورد ذکر به عنوان اجزای اساسی و اصولی این نظام محسوب می‌شوند، باید اذعان کرد دولت هند عضو میثاقین 1966 و کنوانسیون‌های مختلفی از جمله پیشگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی 1948 است؛ این موارد علاوه بر تعهد عالم‌الشمول همه اعضای جامعه بین‌المللی بر تعهد مضاعف و حقوقی این دولت صحه می‌گذارد. در همین زمینه، ممکن است دولت هند با تصدیق ضمنی تبعیض‌های اتفاق‌افتاده علیه اقلیت‌های مسلمان و با اصالت بنگلادشی یا پاکستانی که ریشه‌ای مسلمان دارند و مبنای اصلی تبعیض‌ها، شکنجه‌ها و کشتار توسط هندوها که در سایه حمایت آشکار و پنهان حقوقی و عملی دولت هند قرار گرفته‌اند، با استناد به مساله نسبیت‌گرایی فرهنگی که مورد تصدیق نظام حقوق بین‌الملل بشر نیز واقع شده است، از پذیرش قصورها و تقصیر‌های خویش امتناع ورزد یا آن را امری بدیهی جلوه دهد؛ با این وصف، آنچه مسلم است اینکه مساله نسبیت‌گرایی فرهنگی در حوزه ماهوی جا نداشته و در این صورت، هر گونه شکنجه، نسل‌کشی و اقدامات ترذیلی توسط دولت هند یا با عدم ایفای تعهدات حقوق بشری در ممانعت از وقوع چنین فاجعه‌ای (چه تعهدات مثبت و چه منفی) مکانتی در تحلیل‌های حقوق بشری نداشته و واضح است مساله نسبیت‌گرایی در حوزه نظام حقوق بین‌الملل بشر، مساله‌ای بسیار مضیق بوده و در حوزه اجرا معنا و مفهوم دارد و آن هم در حوزه‌هایی که حقوق بنیادین بشر مورد هجمه و تهدید قرار نگیرد.
بنابراین، آنچه امروز علیه اقلیت مهمی همچون اقلیت مذهبی مسلمان هند در سایه انفعال دولت هند و در راستای اقدامات محدود‌کننده و تبعیض‌آمیز این دولت توسط هندوها اتفاق افتاده و در جریان است، به طور جدی ناقض تعهدات عام و خاص دولت هند در حمایت و پاسداری از حقوق بشر به طور کلی و حقوق اقلیت‌های نژادی و مذهبی به طور خاص و همچنین به طور حتم نتیجه نقض فاحش حق مردم مسلمان هند در تعیین سرنوشت خویش در بعد داخلی (لغو خودمختاری منطقه مسلمان‌نشین کشمیر که منشأ اصلی اعتراضات مسلمانان بوده) است.
لازم است جامعه بین‌المللی ضمن خروج از انفعال با ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی در حوزه حقوق بشر، چنانچه این موضوع خطیر حیات انسانی یک جمعیت قابل توجه(مسلمان) را مورد تهدید جدی قرار دهدکه منجر به مخاطره افتادن صلح و امنیت بین‌المللی می‌شود، از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم و مورد رصد مجدانه قرار دهد. در همین خصوص، تعیین گزارشگر ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و ارائه گزارش‌های مستدل و موجه به کمیساریای عالی مربوط، علاوه بر اقدامات سیاسی و بین‌المللی واقعی مطمح نظر است. باشد که وجدان بیدار و آگاه جامعه بین‌المللی در لوای ارزش‌های بلند مندرج در آن بزودی و به‌سرعت و با اقدامات حقوقی مناسب، موجب جلوگیری از نقض فاحش حقوق بشر و فجایعی مانند بوسنی شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا

یمنی ها از دیشب خواب را بر محمد بن سلمان حرام کردند

2 میلیون کرونایی در آمریکا!

مرگ 756 ایتالیایی مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

730 افسر پلیس کرونایی در نیویورک!

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

مبتلایان به کرونا در سرزمین‌های اشغالی از مرز 4000 نفر گذشت

درخواست مبارز فلسطینی برای بهبود وضعیت اسرا

مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 100 هزار نفر نزدیک شد

داعش مدعی اعدام دو فرمانده نیروهای کُرد سوریه شد

خبر وحشتناک از آمریکا درباره تلفات احتمالی از ویروس کرونا

آنتونی استوکس بالاخره با لباس پرسپولیس دیده شد! +عکس

ساخت مصالح ساختمانی به کمک موجودات زنده

شاعرانه/ مثل هوا کنار توام

لزوم برخورد قانونی با هرگونه قصور در فرار زندانیان سقز

شناسایی لیدرهای ناآرامی در زندان همدان

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول‌های ایران

احتمال ابتلای دو میلیون نفر به کرونا در آمریکا

«کرونا» مسکو را هم قرنطینه کرد

مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: بحرین مستعمره عربستان است

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

اقدام فوق‌العاده ارتش

وعده یک تازه نماینده به مردم

تمدید 3 ماهه ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی

نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به سازمان ملل

حال «ولایتی» خوب شد

تصویر کمتر دیده شده از مجروحیت‌های سردار قاآنی

دستاورد کرونا برای روحانی

آغاز فعالیت‌های کرونایی عارف