ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله اطلاعات/ پس این همه کجاست؟ يادداشت

سرمقاله اطلاعات/ پس این همه کجاست؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اطلاعات / « پس این همه کجاست؟ » عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم فتح الله آملی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
یکی از مشکلاتی که این روزها درگیر آنیم نبودن یک قرارگاه مشترک اطلاع‌رسانی درباره بحران اخیر کشور است.
خوشبختانه در مورد آمار مبتلایان و بهبود‌یافتگان و تلفات کرونایی در کشور نظم و نسق مناسبی تشکیل و مقرر شده و به‌وجود آمده که در اخبار ساعت 2 تلویزیون سخنگوی وزارت بهداشت آمار هر روزه را اعلام می‌کند و از این طریق اطلاع‌رسانی مناسبی صورت می‌گیرد اما در سایر موارد شاهد آشفتگی‌های آزار‌‌دهنده‌ای هستیم. ازجمله اینکه نهاد‌های مختلف از کشف این انبار و آن انبار صحبت می‌کنند که مقادیر معتنابهی از وسایل و ملزومات بهداشتی و مورد نیاز مردم در آن مکا‌ن‌ها احتکار شده است. صحبت از هزار دستکش یا ده لیتر مایه ضدعفونی و نظایر آن نیست بلکه ارقام به میلیون و به تُن است. 2 میلیون ماسک، 5 میلیون ماسک و … .
از طرف دیگر اخبار گوناگونی به اطلاع مردم می‌رسد که چندین کارخانه خط تولید خود را تغییر داده و به تولید ماسک و یا ژل ضد‌عفونی‌کننده و الکل مشغولند و تولید این اقلام چند برابر و در چند شیفت صورت می‌گیرد اما همه این گزارش‌ها و فیلم‌های خبری و اخبار خوشحال‌کننده، خروجی امیدوار‌کننده‌ای ندارند. مردم در عمل شاهد سهولت دسترسی خود به اقلام مورد نیاز نیستند و یا حداقل اینکه اگر هم دسترسی پیدا کنند با قیمت‌های چند برابری روبرو می‌شوند. به همین خاطر است که چندان به این دست‌ خبرها و اطلاع‌رسانی‌ها اعتماد نمی‌کنند.
بگذارید به یک نمونه اشاره کنم.
چند روز پیش در فضای مجازی خبر کشف میلیونها ماسک از انبار یک شرکت مشهور توزیع اینترنتی کالا به بیرون درز کرد. فیلمی هم از رسانه ملی پخش شد که نماینده تعزیرات به محل رفته و دستور توقیف ماسک‌‌ها را داده و جالب اینکه نماینده تعزیرات در جواب گزارشگر تعداد ماسک‌های احتکار شده را حدود پنج میلیون عدد اعلام می‌کند! روز بعد اما روابط عمومی شرکت یاد شده اطلاعیه‌ای صادر می‌کند که 5 میلیون ماسک که هیچ کل ماسک‌های انبار کمتر از 35 هزار عدد بوده که همه آنها هم قرار بوده برای مشتریان ارسال شود و اصولاً احتکاری هم در کار نبوده است!
تفاوت 5 میلیون و 35 هزار آنقدر هست که دچار تعجب و شگفتی شویم! اگر نماینده تعزیرات برای بزرگنمایی اقدام خود مرتکب چنین اشتباهی شده خطای بزرگی مرتکب شده و اگر شرکت مذکور درصدد لاپوشانی است آنهم مرتکب خلاف دیگری شده است. این تازه اوضاع مراجع رسمی اطلاع‌رسانی ماست. فضای مجازی بی‌درو پیکر و انواع و اقسام آمارها و اخباری که در آن منتشر می‌شود حدیث تلخ مفصل دیگری است که جای بحثش جداست.
اینکه در بسیاری از کشورها فیلتری حکومتی و امنیتی برای اطلاع‌رسانی در‌باره این بیماری گذارده‌اند صرفاً به منظور سانسور اخبار و اطلاعات نیست. هرچند برخی کشورها از جمله کشورهای اطراف خودمان باوقاحت و ظلمی آشکار در حق مردم حقایق را انکار و آمار دقیق را ارائه نمی‌دهند، اما یک علت قابل دفاع برای ایجاد یک قرارگاه مرکزی اطلاع‌رسانی در این‌باره جلوگیری از انتشار اطلاعات و اخباری است که نه تنها به کنترل بیماری کمک نمی‌کند بلکه در مسیر تشویش اذهان عمومی و گسترش اضطراب و نگرانی و حتی ایجاد توقعات و انتظارات و مطالبات غیرمعقول، آرامش و اطمینان جامعه را به هم می‌ریزد.
مردم اگر بپرسند که پس این میلیون‌ها ماسک و دستکش کشف شده کجاست که به دست آنها نمی‌رسد و چرا این حجم قابل توجه افزایش تولید و عرضه اقلام مورد نیاز در دسترس ما نیستند، آیا سوال نابجایی مطرح کرده‌اند؟
معاون وزارت صمت از تولید قریب 9 میلیون ماسک از ابتدای اسفند تاکنون خبر داده است. همچنین از واردات میلیونها ماسک، نهادهای نظامی و پلیسی و اطلاعاتی خبر داده‌اند و تعزیرات هم از کشف دهها میلیون ماسک و دستکش و…
با این حساب دیگر هیچکس نباید مشکلی در زمینه تأمین آن داشته باشد. اما آیا واقعاً چنین است؟ مردم مشکلی با افزایش قیمت منطقی برخی کالاها در زمان اوج تقاضا ندارند که این سنت عرضه و تقاضا در بازار است و تا حدی هم منطقی است چرا که گمان نکنیم این سنت افزایش ناگهانی قیمت، تنها شامل ایران در تحریم ناجوانمردانه آمریکاست. یکی از دوستان که نزدیکانی در آمریکا دارد می‌گوید بستگانش یک بسته 10 عددی ماسک را که تا دو ماه پیش 6 دلار می‌خریدند حالا نود دلار هم گیرشان نمی‌آید که خوشبختانه ما ایرانیها هنوز اینقدر بی‌انصاف نشده‌ایم اما کمبود آنرا با توجه به مجموعه اخبار امیدوار کننده‌ای که حتی از مراجع رسمی می‌‌شنویم قابل توجیه نمی‌دانیم و دلیلی هم ندارد که از یکطرف مقامات و مسئولین و صدا و سیما مرتب از وفور همه چیز صحبت به میان آورند و گزارشی پخش کنند و مردم در مراجعه به داروخانه‌ها «نداریم» بشنوند! می‌گویید: نه؟ امتحانش مجّانی است، اگر مجّانی هم نباشد، لازم است. به داروخانه‌ها سر بزنید. در همان آغاز این تابلو را می‌بینید: «ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده نداریم، سؤال نفرمایید»!
گمان می‌کنم همانطور که در مقابله با کرونا نیازمند به یک فرماندهی در سطح عالی به عنوان مسئول مقابله با این بیماری هستیم و انداختن بار همه مشکلات‌ها و مسئولیت‌ها به گردن وزارت بهداشت چیزی جز بی‌انصافی نیست در زمینه اطلاع رسانی به جامعه نیز نیازمند یک قرارگاه مشترک و مقتدر هستیم تا از هرج و مرج اطلاع رسانی آسیب نبینیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا

یمنی ها از دیشب خواب را بر محمد بن سلمان حرام کردند

2 میلیون کرونایی در آمریکا!

مرگ 756 ایتالیایی مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

730 افسر پلیس کرونایی در نیویورک!

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

مبتلایان به کرونا در سرزمین‌های اشغالی از مرز 4000 نفر گذشت

درخواست مبارز فلسطینی برای بهبود وضعیت اسرا

مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 100 هزار نفر نزدیک شد

داعش مدعی اعدام دو فرمانده نیروهای کُرد سوریه شد

خبر وحشتناک از آمریکا درباره تلفات احتمالی از ویروس کرونا

آنتونی استوکس بالاخره با لباس پرسپولیس دیده شد! +عکس

ساخت مصالح ساختمانی به کمک موجودات زنده

شاعرانه/ مثل هوا کنار توام

لزوم برخورد قانونی با هرگونه قصور در فرار زندانیان سقز

شناسایی لیدرهای ناآرامی در زندان همدان

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول‌های ایران

احتمال ابتلای دو میلیون نفر به کرونا در آمریکا

«کرونا» مسکو را هم قرنطینه کرد

مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: بحرین مستعمره عربستان است

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما

اقدام فوق‌العاده ارتش

وعده یک تازه نماینده به مردم

تمدید 3 ماهه ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی

نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به سازمان ملل

حال «ولایتی» خوب شد

تصویر کمتر دیده شده از مجروحیت‌های سردار قاآنی

دستاورد کرونا برای روحانی

آغاز فعالیت‌های کرونایی عارف