ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ عملیات ایذایی آمریکا برای‌ کودتا در عراق يادداشت

سرمقاله فرهیختگان/ عملیات ایذایی آمریکا برای‌ کودتا در عراق
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرهیختگان / « عملیات ایذایی آمریکا برای‌ کودتا در عراق » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم صادق امامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
چهارشنبه‌‌شب گروه‌های ناشناس، پایگاه نظامی تاجی که در اختیار نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکاست را مورد حمله قرار دادند. در این حمله حدود 18 موشک کاتیوشا 107 میلیمتری به پایگاه تاجی اصابت کرد و دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند. نیروهای امنیتی عراق کمی بعد توانستند یک وسیله نقلیه که مجهز به پرتاب چنین راکت‌هایی بود را در فاصله چند کیلومتری محل حمله پیدا کنند.
بلافاصله پس از این حمله، سخنگوی حشدالشعبی عراق در بیانیه‌ای هرگونه دخالت نیروهای وابسته به‌ خود در این حمله را تکذیب و اعلام کرد هرگونه حمله از سوی گروه‌های‌ وابسته به حشدالشعبی، با قبول مسئولیت صورت می‌گیرد. مقامات آمریکایی همچون ژنرال کنت مک‌کنزی، از فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بدون توجه به این بیانیه و ارائه اسنادی در ضدیت با آن مدعی شدند این عملیات توسط کتائب حزب‌الله انجام شده است تا با این ادعا بتوانند بار دیگر علیه این گروه عملیات کنند.
این اتفاق بامداد جمعه رخ داد و جنگنده‌های آمریکایی در چند حمله هوایی، پایگاه‌های وابسته به حشد‌الشعبی و گروه‌های ضربت و گردانی از ارتش عراق را هدف قرار دادند.
این پایگاه‌ها در مناطق مسیب، نجف، اسکندریه و جرف الصخر قرار داشتند. آمریکایی‌ها علاوه‌بر این، فرودگاه غیرنظامی و در‌ حال احداث کربلا را نیز هدف موشکباران خود قرار دادند و در بیانیه‌ای مدعی شدند: «این حملات علیه پنج انبار سلاح برای کاهش قابل توجه توانایی‌های این گروه [کتائب حزب‌الله] برای انجام حملات در آینده علیه نیروهای ائتلاف ضدداعش (او‌ای‌آر) انجام شد.» براساس بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق در این حملات، 6 عراقی شهید و 11 نفر زخمی شدند.
به‌دنبال این حملات و در میان اعتراضات مقامات عراقی به تجاوز آمریکا، مقامات آمریکا و انگلیس تلاش کردند مواضع مقتدرانه‌ای درباره هدف قرار دادن مواضع یک گروه از حشدالشعبی یعنی کتائب حزب‌الله بگیرند و این گروه را عامل حمله به پایگاه تاجی معرفی کنند. اینکه چه‌کسی در پشت این عملیات قرار داشته است، ماهیت رد و بدل آتش بین طرف‌ها و حتی روند آینده را مشخص خواهد کرد. اگر ادعای مقامات آمریکا و انگلیس مبنی‌بر دست داشتن کتائب در این حملات را بپذیریم، عملیات اخیر به‌معنای این است که اقدامات چندماهه اخیر آمریکا در عراق همچون بمباران مواضع کتائب حزب‌الله در البوکمال و همچنین ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، نه‌تنها به تقویت امنیتی آمریکایی‌ها در عراق منجر نشده که این کشور را برای آنها ناامن‌تر کرده است.
از سوی دیگر، اگر این عملیات از سوی شورای فرماندهی برای مقابله با آمریکا ابلاغ شده باشد، به‌طور حتم این عملیات‌ها علیه مواضع و نیروهای آمریکایی تداوم خواهد داشت و گروه‌های مقاومت به‌طور واضح تلاش می‌کنند منازعه با آمریکا را به بالاترین سطح ارتقا دهند. اما اگر بیانیه قاطع حشدالشعبی درباره عدم نقش داشتن در این عملیات را مبنا قرار دهیم، می‌توان چنین گفت که عملا در عراق، یک جنگ پارتیزانی (چریکی) علیه آمریکا در‌حال شکل گرفتن است. در جنگ‌های چریکی، گروهی کوچک با استفاده هوشمندانه از تاکتیک‌های نظامی همچون بزن‌دررو و جابه‌جایی سریع، به یک نیروی بزرگ‌تر و کم‌تحرک‌تر ضربه می‌زند. این شیوه نبرد در چند دهه اخیر عمدتا علیه نیروهای اشغالگر که قدرت به مراتب بیشتری داشته‌اند، اجرایی شده است.
در این بین یک احتمال قوی‌تر وجود دارد. احتمالی که می‌گوید عملیات چهارشنبه‌شب را خود آمریکایی‌ها صحنه‌گردانی‌ کرده‌اند. در دو ماه گذشته، گروه‌های ناشناس با استفاده از کاتیوشا چندین‌بار سفارت آمریکا را هدف گرفتند که البته هیچ سرباز آمریکایی در جریان این حملات آسیب ندید. به‌دنبال این حملات عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشبرد امور و حتی گروه‌های مقاومت از این عملیات‌ها ابراز نگرانی کردند و آن را به ضرر کشور و به‌نفع آمریکایی‌ها برای دخالت بیشتر نظامی در عراق ‌دانستند.
این‌بار تقریبا همان اتفاق سابق افتاد اما سه نیروی نظامی ائتلاف کشته شدند تا بهانه لازم به‌دست آمریکایی‌ها برای عملیات نظامی در عراق بیفتد. آنها در دی‌ماه پس از کشته‌شدن یک پیمانکار نظامی، مواضع کتائب حزب‌الله را در مرز القائم هدف قرار دادند و چند روز بعد هم سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند. این موضوعی است که «حسن سالم»، نماینده پارلمان عراق نیز به آن اشاره کرده است. او در واکنش به حوادث چند روز گذشته نوشت: «... وقتی آمریکا به مزدورانش دستور می‌دهد که پایگاه‌هایش را بزنند، صدای سیاسیون عراق برای محکوم کردن این حملات بلند می‌شود!» تا مشخص شود که این احتمال جدی است.
برخلاف تجاوز دی‌ماه آمریکایی‌ها به مواضع نیروهای مقاومت، به نظر می‌رسد این‌بار آنها نقشه حساب‌شده‌تری را طراحی کرده‌اند و به‌دنبال اثرگذاری بر آینده سیاسی عراق هستند. از میانه آذرماه که عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به اعتراضات مردمی از مقام خود استعفا کرد، عراق درگیر خلأ سیاسی شده و تاکنون تلاش‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید با بن‌بست مواجه شده است. در میانه اعتراضات، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که آنچه در عراق تحت پوشش اعتراض‌های مردمی در جریان است، طرح کودتاست که آمریکا، امارات، عربستان و طرف‌هایی در کردستان در آن نقش دارند. قرار بود به‌دنبال سقوط دولت عبدالمهدی، یک شخصیت نظامی جایگزین او شود.
روز گذشته نیز «محمود المشهدانى»، رئیس سابق مجلس عراق پیش‌بینی کرد در آینده نزدیک «یک کودتاى نظامى در عراق با مدیریت آمریکایى اتفاق خواهد افتاد.» آمریکایی‌ها به‌دنبال این هستند تا با تغییر ساختار قدرت در عراق، نفوذ خود را برای همیشه در این کشور حفظ کنند و این امر امکان‌پذیر نیست مگر اینکه یک کودتا در این کشور اتفاق بیفتد و در این مسیر، اصلی‌ترین مانع، حشدالشعبی و گروه‌های وابسته به این نیرو هستند. بر ‌همین ‌اساس آمریکایی‌ها با به راه انداختن یک عملیات ایذایی در پایگاه تاجی، بهانه لازم برای هدف قرار دادن گروه‌های مقاومت و حتی ارتش عراق را به‌دست آوردند. آنها با این اقدام علاوه‌بر تقویت قدرت بازدارندگی‌شان در عراق، موانع شکل‌گیری یک کودتا در عراق را نیز از پیش پای خود برمی‌دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین اظهار نظر نخست وزیر مکلف جدید عراق

از بین بردن تومورهای سرطانی با کمک یک پروتئین

بخشی از کتاب/ خدای تو چه شکلی است؟!

معاون سلامت سپاه: روزهای آینده خبرهای خوبی درباره داروی کرونا به مردم می‌دهیم

بازداشت 4 داماد به جرم نقض قرنطینه در رامشیر!

روایت سردار حاجی زاده از عملیات انتقام خون شهید صیاد شیرازی

واکنش معاون اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور به شایعه ضدانقلاب

نخست وزیر انگلیس از بخش مراقبت‌های ویژه خارج شد

حجم بالای فوتی‌های کرونایی در نیویورک

ایران و آمریکا؛ بایدن با شیوه عمل ترامپ مخالفت دارد

نظامیان آمریکا در خاورمیانه گیر افتادند!

نگرانی رئیسی نسبت به وضعیت بهداشتی بزرگترین زندان جهان

نامه رهبران مذهبی آمریکا به ترامپ درباره ایران

شایعه جدید: پرداخت یک میلیون به اعضای خانواده طلاب!

آفریقا زمانی محل سکونت سه گونه انسا‌ن‌نما بود

دو خط کتاب/ نیازهای احساسی، تنها نیاز به عشق و محبت را شامل نمیشود

رئیسی: غزه بزرگ‌ترین زندان جهان است

ناگفته هایی از عملیات انتقام خون شهید صیاد شیرازی

جای خالی منافع ملی در اظهار نظرهای سیاسی

پرواز بلند و عجیب فوق ستاره پرسپولیس! +عکس

برچسب هوشمندی که قصور در نگهداری مواد غذایی یخچالی را لو می‌دهد

چه کنیم تا در محل کار "کرونا" نگیریم؟

"خندیدن بیاموز" از عرفان نظرآهاری

رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

خاطره مداح معروف از سردار سلیمانی

تاکید روحانی بر کاستن عوارض اقتصادی دوران کرونا

واکنش مسکو به گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد سوریه

کرونا به ثروت شخصی ترامپ چقدر ضربه زد؟

رم تبدیل به شهر ارواح شد

گاردین: همه گیری کرونا می‌تواند اقتصاد جهان را 30 سال به عقب برگرداند

ترامپ و کرونا؛ پایان بازی دشمن فرضی

کرونا پادشاه و ولیعهد سعودی را به قرنطینه فرستاد

جداسازی جنسیتی برای مهار شیوع کرونا

جدیدترین آمار قربانیان کرونا در ایتالیا اعلام شد

سرمایه کشور از زبان سردار حاجی‌زاده

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد

نامه رهبران مذهبی آمریکا به ترامپ با موضوع ایران

کره شمالی ماسک جدید تولید کرد

ارتش یمن: ائتلاف سعودی آتش‌ بس خود را نقض کرد

توافق برای کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت قوت گرفت

دولت نجات ملی یمن، 70 اسیر را آزاد کرد

نیروهای لشکر 82 هوابرد آمریکا در غرب آسیا گیر افتاده‌اند

لااستمپا: کرونا چگونه سرنوشت اروپا را رقم خواهد زد؟

آمریکا هنوز آماده انقلاب سیاسی نیست

کرونا در اسپانیا

روزهای سرنوشت در آمریکا

سیاره ناهید و خواهرانش

بخشی از کتاب/ عشق خود به تنهایی قطب‌نماست

اعزام واحد امور دفن ارتش آمریکا به نیویورک

سوریه اتهام حمله شیمیایی در استان حماه را رد کرد