ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله حمایت/ چاره کار روحیه جهادی است يادداشت

سرمقاله حمایت/ چاره کار  روحیه جهادی است
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - حمایت / « چاره کار روحیه جهادی است » عنوان سرمقاله روزنامه حمایت نوشته دکتر منصور حقیقت پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
یکم: رزمایش دفاع بیولوژیک ارتش که متعاقب فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی از روز گذشته کلید خورد، بار دیگر نشان داد که کشور برای عبور از این بحران، نیازمند کار جهادی و روحیه مبارزه، این بار در برابر ویروس کروناست. میان‌داری و حضور پرثمر نیروهای مسلح در حالی است که هر جا نیاز به آنان بوده، منشأ خیر و برکات شده و در رفع احتیاجات آسیب دیدگان، کارگشایی کرده‌اند که نمونه‌های فراوان آن را در جریان بلایای طبیعی اعم از سیل و زلزله در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم.
دوم: جهاد زمانی در رویارویی با دشمن تحقق پیدا می‌کند و در مواقع دیگر، به تلاش سخت در راه یک هدف الهی و انسانی اطلاق می‌شود. وقتی، به شکل مبارزه مسلحانه و زمانی، در قالب جهاد علمی و فنی نمود می‌یابد. در برهه‌ای به شکل عملیات عمرانی و آبادانی در مناطق محروم و موردنیاز بروز و ظهور دارد اما در حال حاضر، در قالب حضور در میدان مبارزه با یک بیماری مهلک و فراگیر است. طبعاً هر کدام از آن‌ها که دشواری و صعوبت بیشتری داشته باشند، از اجر مضاعف‌تری نیز برخوردارند.
حالا که در شرایط کنونی، حضور در صف اول مبارزه با کرونا مستلزم ازجان‌گذشتگی است و نیروهای جهادی جان خود را برای ریشه‌کن کردن این معضل در دست گرفته‌اند، نمی‌توان معادلی برای توصیف خدمتی که این رزمندگان عرصه سلامتی انجام می‌دهند پیدا کرد. این همان روحیه دفاع مقدس است؛ سلوک رزمندگانی که غسل شهادت می‌کردند، به خاکریز می‌زدند، به دل دشمن می‌رفتند یا برای امدادرسانی قدم در مناطق خطرناک، جایی که عمدتاً پشتیبانی نظامی از آن‌ها نمی‌شد، می‌گذاشتند.
سوم: این نمایش غرورآفرین به این جهت است که نیروهای مسلح به جهت تقویت و ترجیح روحیه خدمتگزاری بر تفکر تافته جدابافته بودن، انجام دادن کار برای خدا، احساس تکلیف و وظیفه کردن و بسیج نمودن همه توان خود در بزنگاه‌ها، اعتبار قابل‌توجهی در میان نهادهای خدمتگزار پیداکرده‌اند. ارتش، سپاه و بسیج از روز نخست ورود به کارزارها تا پای جان از مردم دفاع کرده‌اند؛ روزی در برابر هجمه‌های نظامی و فتنه‌ها و امروز در مقابل بحران کرونا که احتمال توطئه‌های خارجی در ایجاد جنگ بیولوژیک به این وسیله نیز می‌رود.
چهارم: نباید ازنظر دور داشت که فرهنگ جهادی که برخی سعی در غرب‌اندود کردن آن دارند و می‌کوشند تا مدل‌های غربی همگرایی را جایگزین آن کنند، نسخه‌ای بومی و از برکات انقلاب اسلامی است. افزون بر مواقع بحرانی و حساس، نیروهای جهادی در امور زیربنایی و با اتکا به فرهنگ اصیل انقلابی وارد میدان شده‌اند، چراکه اساساً خود انقلاب را افراد و ارگان‌هایی شکل دادند که جوشش و حرکت انقلابی در وجود آن‌ها موج می‌زد.
پنجم: نیروهای مسلح کشور ما به هنگام ورود در امور جهادی در اوج آمادگی علمی و نظم تشکیلاتی وارد میدان می‌شوند و اینکه گفته شود روحیه جهادی با نظم و قاعده مندی منافات دارد، یا از روی نادانی است و یا ناشی از بغض و کینه. آنچه مرسوم است، اینکه کار باید در یک چهارچوب زمانی مشخص و با نیروهای معین و طبق اصول و ضوابط اداری انجام شود، درحالی‌که کار جهادی یعنی موانع بزرگ را کوچک شمردن، عبور از آن‌ها، تقید صددرصدی به آرمان‌ها و ارزش‌ها و فراموش نکردن سوگیری انقلابی و اهتمام و شوق وافر به انجام مأموریت.
ششم: نیروهای مسلح و جهادی نشان داده‌اند که در کنار تخصص و تبحر برای انجام مأموریت‌های دشوار، از دو عامل «ایمان» و «عشق» به مردم برخوردارند. فردی که بناست دست به انجام کار بسیار مهمی همچون مبارزه با این ویروس مرگبار بزند، چنانچه فاقد ایمان و اعتقاد باشد، قاعدتاً از انگیزه لازم برای ادامه مسیر برخوردار نیست. این عشق و ایمان در مواقع خطر و شدت احوال، بسیار ضروری‌تر به نظر می‌رسند چون در شرایط عادی نیز کسی که اعتقادی به انجام کاری نداشته باشد یا وارد آن نمی‌شود و یا در کوتاه زمانی از آن دست می‌کشد. جهادی‌های نیروهای مسلح با این انگیزه پرقدرت، در مواقف مختلف، اهل تصمیمات و اقدامات بزرگ بوده‌اند و به محدوده‌های کوچک اکتفا نکرده‌اند بلکه همواره چشم به قله‌ها دوخته‌اند. از باب نمونه، در حادثه سیل اوایل سال جاری، نیروهای مسلح، ماه‌ها پس از آن ماجرا در وسط میدان حضور داشتند و حتی وقتی برخی نهادهای مسئول کار خود را به پایان رساندند همچنان پابه‌رکاب خدمت به مردم سیل زده بودند.
هفتم: افزون بر نیروهای مسلح، شاهد بودیم که از ابتدای شیوع ویروس کرونا، گروه‌های جوان جهادی وارد عرصه خدمت‌رسانی شدند. در حال حاضر، حدود 10 هزار گروه جهادی در کشور وجود دارند که سرمایه عظیمی برای آینده این مرز و بوم‌اند و صدها هزار پروژه مهم در مناطق محروم و دور دست کشور را به سرانجام رسانده‌اند. در چنین برهه حساسی این گروه‌ها به کمک نهادهای بهداشتی و پزشکی کشور آمده‌اند و بخش مهمی از تحقق فرمان مدبرانه و حکیمانه مقام معظم رهبری در راستای هم‌افزایی ملی برای مقابله با کرونا به شمار می‌آیند.
نکته پایانی اینکه خدمتگزاری پربرکت، عاشقانه و مؤمنانه نیروهای مسلح و گروه‌های جهادی، اقدامی بزرگ است که در کنار حفاظت از سلامت عمومی، توانمندی‌ها و استعدادهای کشور را کشف و فعال می‌کند. رزمایش دفاع بیولوژیک ارتش، ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل می‌کند و تجربه‌های جدیدی در حوزه دفاع در نبرد غیرمسلحانه برای این نهاد خدمتگزار به ارمغان می‌آورد. در خصوص گروه‌های جهادی نیز این امر صادق است چراکه محدودیت‌های طبقاتی را رفع می‌کند، موجب آشنایی جوانان با واقعیت‌های زندگی می‌شود و حلاوت خدمتگزاری به مردم را در ذائقه آن‌ها چند برابر می‌کند. ظاهر امر، کمر بستن برای گذار از یک گردنه بسیار نفس‌گیر است اما باطن آن، همگرایی و نهادینه شدن کار و اقدام جهادی در همه امور کشور است. در حال حاضر که با تحریم‌های سنگین و وحشیانه آمریکا روبه‌رو هستیم، قاعدتاً عبور از این مقطع، با تلاش شبانه‌روزی و مجدانه ممکن است؛ همچنان که از گردنه بحران بیماری اخیر با کار جهادی به‌زودی خواهیم گذاشت. ان‌شاءالله.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه آلوده شدن سلول سالم به کرونا ثبت شد

کاریکلماتور/ آدم سر به زیر جواب سربالا نمی‌دهد!

پاسخ حناچی به مجری تلویزیون: در سوئیس زندگی نمی‌کنی آقای دلاوری!

«قرنطینه» خیابان‌های بارسلونا را خالی کرد

نظارت «اون» بر یک رزمایش نظامی

تصاویر هولناک از دفن جمعی قربانیان احتمالی کرونا در آمریکا

روزنامه اروپایی انتقال ستاره پرسپولیس به انگلیس را فاش کرد+سند

راز ناکامی عملیاتی که می توانست کار صدام را در جنگ یکسره کند

هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه‌گیری کرونا

نامزد نخست وزیری عراق را بشناسید

مردم ایرلند کرونا را به هیچ گرفتند

کرونا به یمن رسید؛ شناسایی اولین مبتلا در «حضرموت»

فوق ستاره پرسپولیس رکورد فوتبال آسیا را جابجا کرد+عکس

بیل گیتس: تا پاییز سال 2021 از کرونا در امان نخواهیم بود

کتاب جدید «کوبی برایانت» در صدر پرفروش‌ها

شماره جدید خط حزب‌الله؛ ملت ایران خوش درخشید، غرب وحشی زنده شد

یاوه‌گویی‌های تکراری معاون وزیر خارجه آمریکا

کاتب: دولت به کسانی که بیکار شده‌اند یارانه بدهد

عکس‌های منتشر نشده از شهید صیاد شیرازی و سردار حاجی‌زاده

کنایه سردار حاجی زاده به غربی‌ها درباره کرونا

اولین مورد مبتلا به کرونا در یمن

کرونا در روزی که گذشت

رای گیری زودهنگام از بیماران کرونایی در انتخابات پارلمانی کره جنوبی

آژیر قرمز کرونا در ترکیه به صدا در آمد

لبیک قالیباف به فراخوان رهبرانقلاب

درخواست مردمی عضو فراکسیون امید از دولت

پیام سخنگوی دولت به کارگردان نامدار سینما

سفیر ایران در بلژیک: تهران تنها نیست

ادعای معاون پمپئو درباره ایران

ترامپ: به نقطه اوج شیوع ویروس کرونا در آمریکا رسیده ایم

شرط موفقیت توافق بزرگ اوپک پلاس

انصارالله مشکلی با آتش بس ندارد

انتقادی که از ترامپ در مورد مقابله با کرونا می شود

هشدار رییس بانک مرکزی آمریکا درباره تورم شدید

آخرین آمار از مبتلایان به کرونا در جهان

خبر بد برای رئیس جمهور برزیل

روزهای شلوغ "کیم جونگ اون" در راه است

وضعیت وخیم زندان‌های بحرین در شرایط کرونا

جدیدترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در میان کشورهای جهان

کمک مالی اتحادیه اروپا به فلسطین برای مبارزه با کونا

پیش‌بینی عضو کارگزاران از آمریکای پس از کرونا

حمایت تمام قد جریان صدر از نخست وزیر جدید عراق

الحشد الشعبی یک سرکرده مهم داعش را در الانبار دستگیر کرد

نخست وزیر جدید عراق محکم شروع کرد!

نتایج فاصله گذاری اجتماعی مرکل را امیدوار کرد

اولین اظهار نظر نخست وزیر مکلف جدید عراق

از بین بردن تومورهای سرطانی با کمک یک پروتئین

بخشی از کتاب/ خدای تو چه شکلی است؟!

معاون سلامت سپاه: روزهای آینده خبرهای خوبی درباره داروی کرونا به مردم می‌دهیم

بازداشت 4 داماد به جرم نقض قرنطینه در رامشیر!