ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله اطلاعات/ چالش زنجیره تولید محصولات بهداشتی يادداشت

سرمقاله اطلاعات/ چالش زنجیره تولید محصولات بهداشتی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اطلاعات / « چالش زنجیره تولید محصولات بهداشتی » عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم غلامعلی رموی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
در حالیکه طی قریب به سه هفته از جولان ویروس کرونا در کشور می گذرد و این ویروس سراسر کشور را فرا گرفته است، عرضه محصولات بهداشتی، ضد عفونی کننده، ماسک و دیگر مایحتاج هم برای مردم و هم برای کادر درمانی در شرایط مناسبی قرار ندارد.
در این مدت جامعه علاوه بر رنج بیماری و بیمارداری، رنج این موضوع را هم داشت که تامین مایحتاج پیشگیری و مراقبتی مورد نیاز چگونه تامین شود. در کنار این مشکلات عدم همکاری بخشی از افراد ناآگاه جامعه در این شرایط بر مشکلات افزود و بر تسریع گسترش این بیماری دامن زد؛ درحالیکه متولیان سلامت، افراد جامعه را از هرگونه تردد غیر ضروری نهی می کنند؛ برخی افراد و خانواده ها بار و بندیل سفر را بسته و راهی جاده ها شده اند که آثار این اقدام در جهش حرکت این ویروس در کل کشور تاثیر گذاشت.
واقعیت امر این است که شرایط جاری جامعه مجموعه ای است از عدم مدیریت و هدایت صحیح بیماری و بیمار از یک طرف و عدم همکاری برخی از مردم و افراد موثر در زنجیره تولید تا مصرف. بعنوان نمونه ذکر چند نکته ضروری است. طی قریب به دو سه ماه از شیوع کرونا در چین متولیان موضوع سلامت می توانند به این فکر بیافتند که برای سلامت جامعه و پیشگیری از وقوع بیماری پیش بینی های لازم هم در حوزه مراقبتی و کنترل و هم در حوزه امکانات و تجهیزات صورت پذیرد. پیش بینی در حوزه استفاده از دستاورهای کشور چین درمبارزه پیشگیرانه از شیوع بیماری، از طریق اعزام گروهی تحقیقی و کارشناسی به منظور شناسایی ابعاد مختلف نفوذ پذیری این ویروس و رفتارهای لازم برای مقابله با آن همچنین اخذ دستاورها و تجارب چین در فرایند مبارزه که توجه به این امر می توانست زمینه حداکثری برای پیش بینی وممانعت از نفوذ پذیری آن و راهکارهای مقابله آن را برای مردم و کادر درمانی کشور به همراه داشته باشد؛طی این مدت این فرصت وجود داشت تا تمهیدات مناسبی در تهیه و تامین مواد بهداشتی و ضد عفونی کننده و ماسک های پیشگیری کننده از طریق ظرفیت بالای تولید کنندگان داخلی و واردکنندگان این محصولات، تولید یا در صورت نیاز به صورت واردات به شکل مناسبی انجام شود تا نیازهای کشور در شرایط حاد بتواند از این ذخایر استفاده کند. موضوعی که تجربه آن در کشور درشرایط تحریمی پیرامون کالاهای اساسی به شکل نسبتاً موفقی توسط وزارت صنعت انجام شده است..
با توجه به اینکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعنوان متولی اصلی مدیریت تامین، توزیع و نظارت بر محصولات بهداشتی و ضد عفونی کننده ها محسوب می شود، شایسته بود تا اقداماتی را به منظور و مدیریت بازار و کنترل عرضه این محصولات از طریق زنجیره منسجم توزیع و از طریق استفاده از راهکارهای عملی در بهره مندی متناسب از این محصولات برای همه افراد جامعه انجام می شد؛ مقوله ای که بنابر شواهد موجود علیرغم تولید محصولات بهداشتی و ضد عفونی کننده نابسامانی از زنجیره توزیع تا مصرف موجب احساس کمبود در بازارهای رسمی شده است.
با توجه به اطلاعات منتشره در منابع رسمی کشور، بضاعت شبکه تولید برای تامین نیازهای کشور با توجه به مجاهدت‌های تولید کنندگان و فعالیت آنها در سه شیفت تا حدودی وجود دارد و احتمالا آنها می توانند نیازهای کشور را تامین کنند بنابر این پیشنهاد می شود وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار که تجارب مناسبی در این حوزه دارند، در موضوع ورود جدی داشته باشند.
در حوزه نظارت و کنترل شبکه توزیع تا مصرف هم نهادهایی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان های صنفی با داشتن قریب به 10 هزار بازرس و ناظر از توانمندی مناسبی برای نظارت و کنترل بازار برخوردار هستند و تفویض امور به این­ حوزه ها تا حدودی می تواند­ زمینه امنیت این بازار را فراهم کند.
در زمینه برخورد با متخلفان با توجه به موضع گیری قاطع رئیس محترم دستگاه قضا در برخورد با متخلفان این عرصه، مشخص است که هرگونه فرصت طلبی در این حوزه تنها مشمول تخلفات رایج صنفی نشده و برای مجرمان و قانون شکنان مجازات‌های شدیدی تا حد افساد فی­ الارض هم در نظر گرفته شده است؛ بنابر این ضمن تقدیر از قوه قضائیه و انجام برخوردهای بازدارنده، هزینه وقوع تخلف به حدی بالا خواهد رفت تا بستر انجام اقدامات مجرمانه و تعدی به سلامت جامعه از فرصت طلبان سلب شود.
باید به این نکته هم توجه شود که با توجه به شیوع این بیماری در کشورهای همسایه جذابیت های زیادی برای قاچاق این قبیل کالاها مشاهده می شود. بدینوسیله از همه دست اندرکاران امر مبارزه با قاچاق خصوصاً نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تقاضا می شود به منظور صیانت از سلامت جامعه همچنین جلوگیری از هدر رفت منابع کشور، نسبت به جلوگیری از خروج و قاچاق این محصولات دقت نظر کافی را معمول سازند؛ چرا که مطابق اطلاعات واصله کامیون ها و کانتینرهایی با پوشش حمل مواد غذایی، میوه و… با جاسازی مواد بهداشتی و ضد عفونی قصد خروج از کشور را داشته اند که شناسایی و کشف شده اند.
با عنایت به مطالب پیش گفته، پیشنهاد می شود با توجه عدم امکان وزارت بهداشت در مدیریت شبکه توزیع و کنترل بازار این محصولات، در شرایط فعلی و با توجه به حجم فعالیت های این وزارتخانه، تمام وظایف مرتبط با کنترل و مدیریت بازار از این وزارتخانه منفک و در شرح وظایف وزارت صنعت و حوزه های ذیربط قرار گیرد تا وزارت بهداشت بتواند با فراغ بال به انجام وظایف مبارزه با بیماری و سلامت جامعه بپردازد.
در اینجا لازم است از مجاهدت ها و رشادت های تمام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی همه بیمارستان های کشور که علیرغم همه مشکلات و کمبودها با تلاش شبانه روزی و گذشت و ایثار از جان خود تلاش دارند تا به درمان و مراقبت از بیماران و مردم بپردازند تقدیر و تشکر ویژه بعمل آورده شود. و این قشر شریف و فداکار بدانند که خاطره این مجاهدت ها و رشادت هاکه یادآور مجاهدت های شهدای انقلاب در هشت سال دفاع مقدس است، هرگز از اذهان ملت بزرگ و شریف ایران پاک نخواهد شد و این ملت همواره قدردان زحمات و تلاشهای این عزیزان خواهد بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر بهداشت رژیم صهیونیستی و همسرش به کرونا مبتلا شدند

نام 2 پرسپولیسی در جمع 10 لژیونر تاثیرگذار آسیایی

تعلیق و تهدید پزشکان بعلت استفاده از ماسک در آمریکا +عکس

ناسا و اسپیس ایکس آماده اعزام فضانوردان از آمریکا به فضا هستند

گفتگو با نویسنده‌ مبتلا به کرونا؛ از کوفته تبریزی تا دعا در آفریقا

سلیمی‌نمین: هیچ نماینده‌ای ارادت به احمدی‌نژاد ندارد

واکنش مقام ارشد نظامی ایران به تحرکات آمریکا

اتفاقی که وزیر کشور را شگفت زده کرد

موساد برای درمان مبتلایان به کرونا دزدی می‌کند!

ناو آمریکایی با 4800 خدمه به‌دلیل شیوع کرونا تخلیه شد

پیش‌بینی عادل عبدالمهدی از شمار مبتلایان به کرونا در عراق

اخبار خوب و بد از وضعیت کرونا در دنیا

ثبت یک رکورد بی‌ نظیر در روز طبیعت

سونامی کرونا در آمریکا؛ 215000 مبتلا و بیش از 5 هزار قربانی!

ربیعی : اقساط کسر شده به حساب مردم بر می‌ گردد

نتانیاهو بازهم در سیاه‌نمایی عیله ایران به کاهدان زد! +عکس

افزایش 2.5 برابری مصرف اینترنت

کرونا با صنعت خودرو ایران چه خواهد کرد

جریمه‌های کرونایی؛ 3 سال حبس به اتهام سرفه به صورت پلیس!

بدهی سنگین دولت به هفت بانک‌ + جدول

چراغ سبز مهاجم جنجالی برای بازگشت به پرسپولیس

ژن‌ها می‌توانند باعث کرونا شوند!

دو خط کتاب/ اگر می‌خواهی قضاوت نشوی، اول خودت قضاوت نکن!

فیلمی که نتانیاهو به ایران نسبت داد

اجرای خیابانی که مورد تقدیر رهبرانقلاب قرار گرفت

هاشمی‌طبا: مجلس آینده با دولت مماشات می‌کند

احتکار ماسک‌های N95 در نیویورک!

افشای نحوه مقابله آمریکا با کرونا توسط خبرنگار الجزیره

نتانیاهو دوباره قرنطینه می‌شود

دستور تلفنی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد

کرونا مصرف روزانه بنزین را 48 میلیون لیتر کاهش داد

خبر نگران کننده برای پرسپولیس و هواداران!

اظهار نظر جالب آقای گل پرسپولیس خبرساز شد + عکس

درآمد مالیاتی آمریکا چقدر است ؟

سکه در سال 99 گران می‌ شود ؟

نحوه حضور کارمندان در ادارات و بانک‌ ها تا 20 فروردین تمدید شد

هشدار صریح مقام بلندپایه ارتش به آمریکا

نفت باز هم روی 30 دلار را می‌ بیند ؟

چگونگی حمایت دولت از کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا

فهرست بدهکارترین کشورهای جهان

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران

نقش فرار مالیاتی در مسیر جهش تولید

انتقال 710 نفر از هموطنان خارج از کشور به ایران

پیام تسلیت چهره ماندگار فیزیک کشور در پی درگذشت دکتر جواد بهبودیان

دعوت به مطالعه؛ سهم پدرسالار سینمای ایران در راه شکست کرونا

روحانی بخاطر روز سیزده‌‌به‌‌در از مردم تشکر کرد

تاکید دوباره روحانی به احتمال ادامه‌دار بودن کرونا

النجباء آمریکا را تهدید کرد

کرونا جانِ خانم دیپلمات را گرفت

گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره سوریه و کرونا