ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله خراسان/ مذهب و کرونا يادداشت

سرمقاله خراسان/ مذهب و کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خراسان / « مذهب و کرونا » عنوان یادداشت مدیر مسئول روزنامه خراسان، محمدسعید احدیان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
از ابتدای شروع ماجرای کرونا دو جریان تلاش داشتند در این ماجرا، مذهب را مقابل علم تجربی قراردهند. اول جریان ضد انقلاب با همه رسانه های خارجی و عوامل داخلی خود و دوم جریانی که یا مرتبط به شیعه انگلیسی هستند یا دین را مطابق مبانی اصلی شیعه نشناختند. البته در این میان عده ای هم بوده اند و هستند که از سر انگیزه های مذهبی مواضعی هم سو با این طیف ها داشتند یا دارند. اما واقعیت در این مدت چه بوده است و مذهب چگونه با این پدیده متفاوت و تجربه نشده دوران معاصر برخورد کرده است؟
جواب در یک جمله خلاصه می شود: همانند اتفاقات مهم تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران، جریان اصلی شیعه این بار هم نقش موثر و کم نظیری در مقابله با ویروس کرونا بازی کرده است و همه ظرفیت و توان بسیج کنندگی خود را (که همچنان از هر انگیزه بسیج کنندگی دیگر موثرتر است) در جهت رفع این بلا به کار گرفته است.
نکته مهم این جاست که باید توجه کنیم که وقتی از جریان اصلی شیعه صحبت می کنیم یعنی داریم از علمای تراز اول کشور و بلاد در اقصی نقاط کشور سخن می گوییم یعنی از فقیه و مرجعیت شیعه که ولی فقیه نظام جمهوری اسلامی هم هست، سخن می گوییم که از همان روزهای آغازین، قبل از این که اجازه دهد انحرافی در مسیر ایجاد شود، از وزارت بهداشت با همه نقایص و اشکالاتش حمایت کرد یا با ادبیات دینی عمل نکردن به توصیه های بهداشتی را سیئه دانست، یعنی از دیگر مراجع شیعه و دیگر علما با مشرب‌های مختلف و حتی سلیقه‌های متفاوت سیاسی سخن می گوییم که به پیروان و علاقه مندان خود بر رعایت تمام موارد توصیه شده پزشکان و متولیان تاکید کردند به گونه ای که با نظر آن ها تجمعات مذهبی مانند عید مبارک ولادت امیرالمومنین لغو یا مشرف شدن به حرم مطهر و ضرورت زیارت کردن از راه دور اجرایی شد به گونه ای که حتی هنوز دیگر مراکزتجمعات غیرمذهبی در حال فعالیت هستند.
این یعنی جریان اصلی شیعه که مبنای خود را از فقه جواهری گرفته است، بار دیگر نشان داد که فقه شیعه چه همزادی جدی با عقلانیت متصل به وحی دارد. همان فقهی که باعث شده است شیعه در طول تاریخ به رغم این که همیشه در سخت ترین محدودیت های سیاسی و فرهنگی و امنیتی بوده است، بتواند فراز و نشیب های مهم تاریخی را طی کند و امروز نیز دارد به دنیا نشان می دهد که شیعه جعفری چگونه هم پاسخ گوی نیازهای معنوی انسان مدرن و ابهامات دنیای پس از مرگ است و هم همراه با عقلانیتی دقیق جواب گوی مهم ترین مسائل روز این دنیا. تردید نداشته باشید که اگر نبود همراهی کامل جریان اصلی مذهب شیعه در ایران، مقابله با پدیده کرونا یا ناممکن بود یا با هزینه بسیار زیاد صورت می گرفت.
در این میان تکلیف رسانه های خارج نشین که روشن است، آن ها مصداق کامل دشمنان عینی دین شیعه هستند که عالمانه در جهت تضعیف دین تلاش می کنند و روشن است که تلاش زیادی می کنند تا با سانسور کامل، این همه همراهی و تبعیت علما از کارشناسان بهداشتی را نادیده بگیرند و اقدام چند نفر را به نام مذهبی ها بزرگ نمایی کنند، تکلیف عوامل شیعه انگلیسی که وابسته به جریان صادق شیرازی هم می شوند نیز معلوم است آن ها لبه دیگر همان قیچی معارضان دین هستند که با لیس زدن ضریح و امثالهم برای آن رسانه ها خوراک تولید می کنند اما برای علاقه مندان اهل بیت که دلسوزانه و با انگیزه های صرفا دینی و اعتقادی، مثلا با بسته شدن حرم مطهر رضوی، احساس بی حرمتی به اهل بیت می کنند عرض می کنم، همه قوت دین شیعه به این است که دین خود را نه به دست کشیشان منحرف از مسیر اصلی دین مسیحیت داده است و نه مفتی های دارای جمود فکری، بلکه شیعه مطابق تعالیم گفتاری و رفتاری اهل بیت، دین خود را به دست کارشناسانی سپرده است که هم سال ها تعلیم دیده اند که چگونه دین را از میان روایات و قرآن مطابق با اصول دقیق نقلی و عقلی استنباط کنند و پاسخ های دقیق به همه مسائل روز مردم دهند و هم در تبیین دین به چنان زهد و ورعی رسیده اند که جز بیان دین خدا دغدغه ای نداشته باشند.
تردید نکنید اگر بنده و شما بابت خلوت شدن حرم آل ا... در سختی و رنج روحی هستیم، این عالمان دینی بیشتر در ناراحتی هستند اما شیعه به تبعیت از اهل بیت عصمت و طهارت یادگرفته است که احساسات خود را در برابر دستورات دینی و احکام الهی کنترل کند و در برابر آن چه دین توصیه کرده است ساکت و تابع محض باشد.این بلای جهانی، آزمونی در سر راه تنها کشور شیعه قرار داده است. همه دنیا به دلیل دشمنی رسانه های بین المللی اندک رفتار ما را رصد می کنند و البته به لطف الهی بدون این که بخواهند مجبور می شوند به دنیا نشان دهند که مردم شیعه ایران، با عقلانیتی همراه با معنویت و کمک گرفتن از امدادهای الهی به رغم همه تحریم ها و فشارها و البته اشتباهات مدیریتی، از پس این بحران بهتر از بسیاری مدعیان عقل و علم بر خواهند آمد.آیا نشانه های این توفیق را در مقایسه رفتار مردم ایران با مردم کشورهای غربی مشاهده نمی کنید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سونامی کرونا در آمریکا؛ 215000 مبتلا و بیش از 5 هزار قربانی!

ربیعی : اقساط کسر شده به حساب مردم بر می‌ گردد

نتانیاهو بازهم در سیاه‌نمایی عیله ایران به کاهدان زد! +عکس

افزایش 2.5 برابری مصرف اینترنت

کرونا با صنعت خودرو ایران چه خواهد کرد

جریمه‌های کرونایی؛ 3 سال حبس به اتهام سرفه به صورت پلیس!

بدهی سنگین دولت به هفت بانک‌ + جدول

چراغ سبز مهاجم جنجالی برای بازگشت به پرسپولیس

ژن‌ها می‌توانند باعث کرونا شوند!

دو خط کتاب/ اگر می‌خواهی قضاوت نشوی، اول خودت قضاوت نکن!

فیلمی که نتانیاهو به ایران نسبت داد

اجرای خیابانی که مورد تقدیر رهبرانقلاب قرار گرفت

هاشمی‌طبا: مجلس آینده با دولت مماشات می‌کند

احتکار ماسک‌های N95 در نیویورک!

افشای نحوه مقابله آمریکا با کرونا توسط خبرنگار الجزیره

نتانیاهو دوباره قرنطینه می‌شود

دستور تلفنی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد

کرونا مصرف روزانه بنزین را 48 میلیون لیتر کاهش داد

خبر نگران کننده برای پرسپولیس و هواداران!

اظهار نظر جالب آقای گل پرسپولیس خبرساز شد + عکس

درآمد مالیاتی آمریکا چقدر است ؟

سکه در سال 99 گران می‌ شود ؟

نحوه حضور کارمندان در ادارات و بانک‌ ها تا 20 فروردین تمدید شد

هشدار صریح مقام بلندپایه ارتش به آمریکا

نفت باز هم روی 30 دلار را می‌ بیند ؟

چگونگی حمایت دولت از کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا

فهرست بدهکارترین کشورهای جهان

کمک 500 هزار دلاری اوفید به ایران

نقش فرار مالیاتی در مسیر جهش تولید

انتقال 710 نفر از هموطنان خارج از کشور به ایران

پیام تسلیت چهره ماندگار فیزیک کشور در پی درگذشت دکتر جواد بهبودیان

دعوت به مطالعه؛ سهم پدرسالار سینمای ایران در راه شکست کرونا

روحانی بخاطر روز سیزده‌‌به‌‌در از مردم تشکر کرد

تاکید دوباره روحانی به احتمال ادامه‌دار بودن کرونا

النجباء آمریکا را تهدید کرد

کرونا جانِ خانم دیپلمات را گرفت

گفتگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره سوریه و کرونا

کرونا به چین برگشت!

محمد ششم ارتش مغرب را به جنگ کرونا فرستاد

رئیس موساد قرنطینه شد

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره رشد آمار قربانیان کرونا

درخواست کروناییِ ترودو از مردم کانادا

پیشنهاد ویژه انصارالله برای پایان جنگ یمن

اعطای 140 هزار وام مسکن ملی

تصمیمات بانک مرکزی در چارچوب سیاست‌ های پولی ، اعتباری و ارزی

بازداشت یهودی‌های افراطی اسرائیل که محدودیت‌های کرونایی را رعایت نمی‌کنند +عکس

پیش بینی بارش باران در 26 استان تا دوشنبه

قیمت دلار چه چشم‌ اندازی در سال 99 دارد ؟

کاهش نرخ 26 ارز در بازار بین بانکی

اصلاح نظر دانشمندان درباره میزان فاصله‌گذاری اجتماعی