ایران پرسمان

آخرين مطالب

حیله‌گری‌های شبه‌رسانه‌های ضدایرانی درباره کرونا مقالات

حیله‌گری‌های شبه‌رسانه‌های ضدایرانی درباره کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - سیاست روز / یله‌گری‌های «بی‌بی‌سی‌فارسی»، «ایران‌اینترنشنال» و «رادیو فردا»
شبه‌رسانه‌های ضدایرانی عمدتا مستقر در لندن، ترجیح می‌دهند، چشمان خود را به واقعیت‌های اسف‌بار سیستم بهداشتی و درمانی و اجتماعی کشور‌های غربی متبوع خود ببندند و در مقابل، موضوع کرونا در ایران را برجسته کنند. بحران کرونا حدود 200 کشور دنیا را درگیر کرده است؛ در این میان عمق بحران در کشور‌های پیشرفته بیشتر نمایان است؛ از آمریکا و کانادا تا انگلیس و ایتالیا؛ در برخی از این کشور‌های پیشرفته، کرونا سیستم اجتماعی و اقتصادی آن‌ها را فلج کرده است. با این وجود، شبه‌رسانه‌های ضدایرانی عمدتا مستقر در لندن، ترجیح می‌دهند، چشمان خود را به واقعیت‌های اسف‌بار سیستم بهداشتی و درمانی و اجتماعی کشور‌های غربی متبوع خود ببندند و در مقابل، موضوع کرونا در ایران را برجسته کنند. در ابتدای شیوع کرونا که مسئولان کشورمان برخلاف دوّل غربی، با شفافیت موضوع را با افکار عمومی در میان گذاشتند، همین شبه‌رسانه‌های ضدایرانی نظیر «بی‌بی‌سی‌فارسی»، «ایران‌اینترنشنال» و «رادیو فردا» تخریب کشورمان با دستاویز کرونا را در دستور کار داشتند و در برنامه‌ها و خبرسازی‌های خود به دروغ چنین القاء می‌کردند که ایران نمی‌تواند بحران کرونا را مدیریت کند.
این شبه‌رسانه‌های ضدایرانی، کرونایی شدن «ایرج حریرچی» معاون وزارت بهداشت را نیز دستمایه تخریب‌ها و تمسخر‌های خود قرار داده بودند. روز ششم اسفند 98 بود که حریرچی با انتشار فیلمی در فضای مجازی از ابتلای خود به ویروس کرونا و قرنطینه شدنش خبر داد. بلافاصله بعد از انتشار این خبر، پروپاگاندای تخریبی بی‌بی‌سی‌فارسی و ایران‌اینترنشنال و چند شبه رسانه ضدایرانی دیگر روشن شد و آن‌ها در تحلیل‌هایی مضحکانه و تمسخرآمیز، کرونا گرفتن معاون وزارت بهداشت ایران را نمونه‌ای از عمق فاجعه کرونا در ایران دانستند! بی‌بی‌سی‌فارسی در همین زمینه نوشت: «مبتلا شدن معاون وزیر بهداشت جمهوری اسلامی به ویروس کرونا طنز تلخی است که عمق فاجعه مدیریت کلان در جمهوری اسلامی را هویدا می‌کند. فردی که خود پزشک است و در جایگاهی قرار گرفته که باید کشوری را از ابتلا نجات دهد نمی‌تواند از خودش مراقبت کند». حریرچی معاون وزارت بهداشت کشور ما کرونا را شکست داد و اکنون در خط مقدم مقابله با این ویروس است، اما باز هم بی‌آبرویی نصیب رسانه ملکه شد که با وقاحت تمام، مبتلا شدن معاون وزیر بهداشت ما را عمق فاجعه کرونا در ایران نامید! اما چشمان خود را به روی کرونایی شدن «نادین دوریس»، وزیر بهداشت انگلیس بست.
دوریس وزیر بهداشت انگلیس نیز صریحا اعلام کرده مبتلا به کروناست و این ویروس را به مادرش نیز منتقل کرده است؛ این وزیر کابینه انگلیس طی هفته گذشته به مراکز دولتی و مجلس عوام رفت و آمد داشته، با صد‌ها نفر دیدار کرده و پیش از آن که به ابتلای خود به ویروس کرونا پی ببرد نیز به همراه «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر محافظه‌کار این کشور، در یک مراسم استقبال حضور یافته است؛ بنابراین با معیار بی‌بی‌سی‌فارسی که ابتلای مسئولان بهداشتی یک کشور به کرونا را بیانگر عمق فاجعه در آن کشور می‌داند، می‌توانیم با صراحت اعلام کنیم که کرونا، کشور به ظاهر قدرتمندی نظیر انگلیس را در اعماق فاجعه فروبرده است، هر چند از منظر دست‌اندرکاران بی‌بی‌سی‌فارسی ابتلای وزیر بهداشت انگلیس به کرونا چندان ارزش خبری ندارد.
البته برای فهمیدن فرورفتن کشور به ظاهر قدرتمندی، چون انگلیس در بحران و فاجعه کرونا لازم نیست به معیار‌های معیوب بی‌بی‌سی‌طور تشبث کنیم، کافی است بدانیم سازمان «خدمات بهداشت ملی» موسوم به «ان‌اچ‌اس» در این وانفسای کرونایی با مشکلات مالی و بحران کمبود نیروی انسانی نیز مواجه است.
در اواخر سال 2019، انجمن بیماران انگلیس گزارش داد که در سه سال گذشته دست‌کم پنج هزار و 500 بیمار به دلیل کمبود امکانات پزشکی در بیمارستان‌های انگلیس جان باخته‌اند. حالا با این وضعیت آشفته سیستم درمانی انگلیس، کرونا هر روز بیشتر در این کشور پیشروی می‌کند. شبکه چهار انگلیس نیز بنابر اسناد وزارت بهداشت این کشور به کمبود امکانات آزمایشگاهی برای سنجش کرونا و ابتلای 80 درصد جمعیت انگلیس به این ویروس مرموز طی 12 ماه آینده به سبب ضعف سیستم درمانی، خبر داده است.
ضعف نظام بهداشت و درمان عمومی انگلیس به قدری آشکار است و آسیب‌پذیری آن در برابر کرونا به حدی مشهود است که مردم انگلیس امید خود را به اقدامات دولتی برای مقابله با کرونا از دست داده‌اند؛ نظرسنجی اخیر موسسه «اوپینیوم» که در هفته‌نامه «آبزرور» منتشر شده، نشان می‌دهد فقط حدود 30 درصد مردم انگلیس به «بوریس جانسون» نخست‌وزیر کشورشان برای مقابله با کرونا اعتماد دارند.
این بی‌اعتمادی ریشه‌دار میان مردم و دولت در انگلیس و این فقدان سرمایه اجتماعی در سرزمین ملکه که از قضا تعمدا از چشمان شبه‌رسانه‌هایی نظیر بی‌بی‌سی‌فارسی و مدعیان روشنفکری داخلی دور می‌ماند، تا آنجایی رسوخ کرده که وقتی خبر شیوع رو به گسترش کرونا در انگلیس منتشر می‌شود، قفسه فروشگاه‌های لندن و سایر شهر‌های این کشور، به سبب هجوم مردم و ترس آن‌ها از بروز قحطی و ناتوانی دولت در تامین مایحتاج عمومی، خالی می‌شود. «ایران‌اینترنشنال» نیز که همچون بی‌بی‌سی‌فارسی در ابتدای شیوع کرونا در ایران، خبرسازی‌های مضحکی را با هدف ترساندن مردم ایران و ایجاد هراس اجتماعی در جامعه ما، انجام می‌داد و اقدامات ضدکرونایی مسئولان کشورمان را تخطئه می‌کرد و به کرونا مبتلا شدن برخی مسولان کشورمان را تمسخر می‌کرد، حالا بواسطه کرونایی شدن اعضای تحریریه‌اش، در آستانه تعطیلی قرار گرفته است و کرکره بخش لایو خود را پایین کشیده است.
«ایران‌اینترنشنال» که در لندن مستقر است و با بودجه هنگفت بن‌سلمانی در حال جذب مخاطب و مشتری برای اجناس بنجل رسانه‌ای‌اش است، حالا که بحران کرونا در جوامع غربی سر به فلک کشیده و سردمداران سعودی بواسطه پنهانکاری در رابطه با شیوع کرونا زیر ضربات انتقادات جهانی قرار دارند، ترجیح داده حجم دروغ‌های کرونایی‌اش علیه ایران را ظاهرا بصورت موقت کاهش دهد و دیگر پیرامون تعداد مبتلایان به کرونا در ایران آمارسازی نکند. البته ظاهرا در یک تقسیم کار، این آمارسازی‌های دروغ پیرامون تعداد مبتلایان به کرونا از سوی «اینترنشنال» به «رادیوفردا» تفویض شده است؛ شبه‌رسانه‌ای که مقرش در پراگ پایتخت چک است، اما بودجه‌اش از آمریکا می‌رسد؛ لذا طبیعی است که این شبه‌رسانه، اوضاع اسف‌بار آمریکا در مواجهه با کرونا را نبیند و در عوض در رقابت با «بی‌بی‌سی‌فارسی» و «اینترنشنال»، به ارائه آمار دروغ در مورد تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا در ایران بپردازد. اگر نگاهی گذرا به سایت «رادیوفردا» بیندازید، در آن انواع و اقسام اخبار کرونایی پیرامون ایران را مشاهده می‌کنید، اما در عوض در این سایت، اخبار کرونایی در مورد آمریکا بسیار کمیاب است؛ کرونایی که به تدریج در حال تبدیل شدن به بحران امنیت ملی در آمریکاست؛ از ایالت‌های مختلف آمریکا به ویژه مناطقی که شمار افراد مبتلا به کرونا در آن‌ها بیشتر است گزارش شده که فروش سلاح گرم در آن ایالت‌ها به سبب ترس از غارت‌ها و هراس از حمله گروه‌های افراطی به افراد مبتلا، افزایش یافته است.
از سویی دیگر، تصاویر مخابره از فرودگاه‌های آمریکا گواه آن است که آمریکایی‌های بازگشته از سفر به سبب کمبود امکانات و تجهیزات مرتبط با تست سلامت، ساعت‌ها در فرودگاه‌های آمریکا بدون تدابیر بهداشتی با فاصله نزدیک در کنار یکدیگر در صف‌های طولانی ایستاده‌اند؛ امری که به نوبه خود عاملی برای شیوع بیشتر کرونا در میان آمریکایی‌هاست. با این همه، صف‌های طویل تشکیل‌شده در فرودگاه‌های آمریکا که ناشی از کمبود امکانات مرتبط با تست سلامت در به ظاهر ثروتمندترین کشور دنیاست، چندان از سوی رادیوفردا پوشش خبری داده نشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موسوی: ایران قدردان کمک‌های چین است

آمریکا: مخالف اعطای وام از سوی صندوق بین‌المللی پول به ایران هستیم

انتقاد شدید دونالد ترامپ از سازمان بهداشت جهانی

وزیر موقت نیروی دریایی آمریکا استعفا داد

ورود به کانون اصلی کرونا در چین بعد از 76 روز ممکن شد

هشدار اتحادیه عرب درباره سوءاستفاده از کرونا توسط رژیم صهیونیستی

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

تلفات کرونا در آمریکا به مرز 13 هزار نفر رسید

توافق ائتلاف اهل سنت عراق بر روی نامزد نخست وزیری

عکس| وضعیت امروز خیابان های ریاض پایتخت سعودی

نشانه اولیه آلزایمر در مغز کشف شد

دو خط کتاب/ خدا درون توست!

تخت روانچی: برای مبارزه با کرونا تحریم های آمریکا علیه کشورها برداشته شود

سناتور آمریکایی: مردم بی‌گناه ایران به خاطر تحریم‌های ما می‌میرند

هشدار درباره نقشه امارات برای تکرار سناریوی ناامنی «عدن» در «تعز»

تلاش گروهی از نمایندگان کنگره برای قطع حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن

توییت مشترک نمایندگان درباره طرح تعطیلی یک‌ماهه

سید حسن نصرالله: رژیم صهیونیستی نگران است بیش از 80 سال عمر نکند

پوتین: هنوز به اوج بحران کرونا نرسیده‌ایم

حزب‌الله عراق: نیروهای ما برای عملیات راهبردی آماده‌اند

سناتور آمریکایی که به کرونا مبتلا شده بود بهبود یافت

قربانیان کرونا در جهان از 80 هزار نفر فراتر رفت

ابتلای خاخام سابق صهیونیست‌ها به کرونا

اظهارات هسته ای رئیس دفتر رئیس جمهور

روایت شنیدنی سید حسن نصرالله از شهید صدر در مورد انقلاب ایران

اخباری تایید نشده از به کما رفتن نخست وزیر انگلیس

حلقه پزشکان دور بوریس جانسون

قربانیان کرونا در فرانسه از مرز 10 هزار نفرعبور کرد

صنعت هوانوردی در تور کرونا

کرونا تب خرید اسلحه را در ینگه دنیا ایجاد کرد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

نانوذراتی که باکتری‌های مضر را می‌کُشند

آزمایش 3 داروی کرونایی بر روی انسان در روسیه آغاز شد

اعلام نامزدهای نهایی جایزه دیلن توماس 2020

بهاره کیان‌افشار با کتابی عاشقانه در روزهای قرنطینه

توصیه روحانی به واحدهای تولیدی مواد بهداشتی و ضدعفونی

درمان رایگان اتباع خارجی مبتلا به کرونا از زبان روحانی

ادعای دستگیری یک صهیونیست به جرم جاسوسی برای ایران

پیام کرونایی چند هنرمند فلسطینی به کشورهای درگیر با کرونا

اخراج پزشکان و پرستاران به جرم ابراز نظر در آمریکا

تصاویری وحشتناک از شهرهای خالی که انسان را یاد فیلم‌های ترسناک می‌اندازد

روسیه: ترامپ به دنبال تصرف سایر سیاره‌ها است

نتانیاهو به قرنطینه خود پایان می‌دهد

واکنش سوریه به درخواست‌های اتحادیه اروپا درباره کاهش تحریم‌ها

روزهای کرونایی در ونیز

آن روی سکه کرونا در اروپا

دولت در دو راهی حفظ سلامت مردم و نجات اقتصاد

سقوط صنعت هوانوردی

جنگ تازه قرمز و آبی؛ متلک سیاسی با شورت ورزشی

پنهان کاری کرونایی؟؛ انگشت اتهام آمریکا به سوی چین