ایران پرسمان

آخرين مطالب

بازگشت آمریکا به رکود اقتصادی؟ مقالات

بازگشت آمریکا به رکود اقتصادی؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - پارسینه / متن پیش رو در پارسینه منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
فرمانداران چهار ایالت کالیفرنیا، نیویورک، کانتیکت و ایلینوی دستور داده‌اند که مردم در این ایالت‌ها به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در خانه بمانند.روز جمعه که با سقوط 12 درصدی هر سه شاخص آمریکایی به پایان رسید آخرین روز در بدترین هفته وال استریت از زمان رکود اقتصادی آمریکا در سال 2008 بود.
به گزارش پارسینه، همزمان با آمادگی عمومی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در آمریکا فرماندار ایالت نیویورک روز جمعه اعلام کرد از روز یکشنبه وضعیت قرنطینه عمومی در این ایالت اجرا خواهد شد و از تمام موسسات و شرکت‌ها که فعالیت آن‌ها در زمره خدمات ضروری نیست خواست کارمندان خود را به خانه بفرستند.
در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا روز جمعه اول فروردین از 18 هزار نفر گذشت، مقام‌های ایالتی در آمریکا از 70 میلیون نفر از شهروندان این کشور خواستند در خانه بمانند.بر اساس آمار منتشر شده دست کم 241 نفر تاکنون در اثر ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند. آمار مبتلایان به این ویروس نیز 18 هزار و 170 نفر اعلام شده است.
فرمانداران چهار ایالت کالیفرنیا، نیویورک، کانتیکت و ایلینوی دستور داده‌اند که مردم در این ایالت‌ها به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در خانه بمانند.
اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک در نشست خبری روز جمعه گفت: «این شدیدترین اقداماتی است که تاکنون در این ایالت به اجرا گذاشته شده است.»ابتلا به ویروس کرونا طی یک روز گذشته در ایالت نیویورک حدود 3 هزار مورد افزایش یافت و روز جمعه به بیش از 7 هزار مورد رسید. فرماندار نیویورک ضمن اذعان به تاثیر شدید این اقدامات بر فعالیت موسسات و زندگی مردم گفت: «این وضعیت زندگی معمولی نیست. باید آن را پذیرفت و همه مقررات را اجرا کرد.»
او تاکید کرد که مردم در صورت خروج از خانه باید فاصله حدود یک و نیم متر با یکدیگر را حفظ کنند و تمامی موسسات و فروشگاه‌هایی که خدمات اساسی ارائه می‌دهند، از جمله سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها و بانک‌ها باید تمامی مقررات مربوط به ایمنی از جمله حفظ فاصله بین مراجعان را رعایت کنند.
طبق مقررات جدید افراد بیمار به جای مراجعه به مطب پزشکان و بیمارستان‌ها باید در خانه بمانند و از طریق خدمات تلفنی و اینترنتی با کادر پزشکی منطقه خود تماس بگیرند.فرماندار ایالت نیویورک افزود انتظار می‌رود که طی 45 روز آینده موارد ابتلا به ویروس کرونا به شدت افزایش یابد و نهاد‌های مسئول به هر وسیله‌ای در حال افزودن به ظرفیت بیمارستان‌ها و آمادگی بیشتر شبکه خدمات درمانی هستند.
همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به تازگی در یک پیام ویدئویی با اشاره به شیوع سریع ویروس کرونا در این کشور هشدار داد که بحران کرونا جدی است و باید جدی گرفته شود.او هفته گذشته از ساکنان آلمان خواسته بود روابط اجتماعی خود را تا حد ممکن کاهش دهند و به روابط خانوادگی محدود کنند. خودداری از رفت و آمد‌های غیرضروری تا حدود زیادی جدی گرفته شده، اما ظاهرا در برخی ایالت‌ها این حد از همکاری شهروندان کافی ارزیابی نشده و مسئولان محلی محدودیت‌های شدیدی بر زندگی اجتماعی مردم اعمال کرده‌اند.
ایالت بایرن نخستین منطقه‌ای بود که تردد غیر ضروری شهروندان و تجمع بیش از سه نفر را ممنوع اعلام کرد و ایالت زارلند اعلام کرد از روز شنبه، دوم فروردین (21 مارس) محدویت‌های مشابهی اعمال خواهد کرد.به گفته مارتین زودر، نخست وزیر ایالت بایرن از نیمه شب جمعه تمام رستوران‌ها در این ایالت بسته خواهند شد و تهیه غذا از آن‌ها فقط برای بردن ممکن خواهد بود. او روز جمعه گفت: این کار در دیگر ایالت‌های آلمان نیز اجرا خواهد شد.
از روز شنبه خروج از خانه در ایالت بایرن فقط در موارد مشخص و با دلیل موجه مجاز خواهد بود. موارد مستثنا از ممنوعیت تردد شامل رفتن به محل کار، خروج از خانه برای خرید‌های ضروری، مراجعه به پزشک و داروخانه و کمک به دیگران می‌شود.ساکنان ایالت بایرن همچنین مجازند برای دیدار شریک زندگی خود، ورزش یا هواخوری نیز خانه را ترک کنند، اما این کار فقط به تنهایی و حداکثر همراه با هم‌خانه افراد مجاز است.
در ایالت زارلند نیز محدودیت‌های مشابهی از روز شنبه اعلام شده است. این محدودیت‌ها در حال حاضر برای مدت 14 روز اعمال می‌شود و پس از بررسی تحولات روز‌های آینده و روند گسترش ویروس کرونا در مورد روز‌های بعدی تصمیم‌گیری خواهد شد.
در ایالت هسن از روز شنبه تجمع بیش از پنج نفر در یک مکان ممنوع خواهد بود. فولکر بوفیر، نخست وزیر هسن می‌گوید از شنبه رستوران‌ها و کافه‌ها نیز تعطیل می‌شوند.
تجمع مجاز؛ سه نفر یا پنج نفر
در ایالت راین‌لند- فالتس هم رستوران و کافه‌ها از شنبه تعطیل خواهند بود و شهروندان مجاز نیستند در مکان‌های عمومی در جمع‌های بیش از پنج نفر گرد هم آیند.دولت محلی ایالت بادن- ورتمبرگ در مورد بسته شدن رستوران و سالن‌های غذاخوری و کافه‌ها تصمیم مشابهی گرفته، اما در این ایالت اجتماع بیش از سه نفر در مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شده است.
در حال حاضر در حالی که ممنوعیت تجمع‌های بزرگ، برنامه‌های فرهنگی و ورزشی و رستوران‌ها تقریبا سراسری است محدودیت‌ها رفت و آمد در برخی ایالت‌ها فقط به شکل توصیه است.
کوبا از جمله تازه‌ترین کشورهاست که ورود گردشگران خارجی به خاک خود را برای یک ماه ممنوع کرده است. این ممنوعیت از روز سه‌شنبه اعمال می‌شود.رئیس‌جمهوری کوبا گفته است شهروندان این کشور کماکان حق ورود به کوبا را خواهند داشت، اما برای دو هفته باید در قرنطینه باشند.
سوریه نیز ورود بازدیدکنندگان خارجی را ممنوع کرده است. تا کنون گزارشی در باره شیوع ویروس کرونا در سوریه منتشر نشده است، اما با توجه به بحران انسانی این کشور، سوریه از جمله کشور‌هایی است که احتمال ابتلا به آن بالا است.
رئیس‌جمهوری کلمبیا نیز گفته است از روز سه‌شنبه این کشور محدودیت‌های شدیدی در کشور به اجرا در می‌آید. بوگوتا، پایتخت کلمبیا در حال حاضر قرنطینه است و قرار است چنین محدودیت‌هایی در سراسر کشور به اجرا در آید.
در هند، که پس از چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا است، ایالت تامیل نادو در جنوب، مرز‌های خود را به روی مردم ایالت‌های مجاور بسته است.همچنین اجازه ورود به ایالت‌های کرالا، کارناتاکا و اندراپرادش داده نمی‌شود. قرار است این محدودیت‌ها حداقل تا پایان ماه برقرار باشند.هند می‌گوید 223 مورد ابتلا به کرونا در این کشور وجود دارد.
با سقوط بیش از 4.5 درصد شاخص میانگین صنعتی داوجونز در 30 کمپانی بزرگ آمریکایی، تمامی رشد این شاخص که بعد از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا به دست آمده بود از میان رفت.روز جمعه که با سقوط 12 درصدی هر سه شاخص آمریکایی به پایان رسید آخرین روز در بدترین هفته وال استریت از زمان رکود اقتصادی آمریکا در سال 2008 بود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همواره افزایش ارزش شاخص سهام در وال استریت را از موفقیت‌های ریاست جمهوری خود دانسته و به گزارش روزنامه نیویورک تایمز تنها در حساب توییتری خود دست کم 131 بار درباره آن نوشته است.
همین هفته رییس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: درباره چشم انداز بلند مدت اقتصادی آمریکا نگرانی ندارد و تجارت‌های آمریکایی بعد از رفع محدودیت‌های اعمال شده برای مهار کرونا، به وضع قبلی خود بازخواهند گشت.با وجود این وضعیت فعلی در وال استریت و شرکت‌های بزرگ آمریکایی بسیار بد است.
این هفته درخواست حقوق بیکاری در آمریکا 30 درصد افزایش یافت و هزاران نفر کار خود را از دست داده‌اند. براساس برآورد انجمن ملی رستوران‌های آمریکا تنها در سه ماه آینده در این بخش نزدیک به 7 میلیون نفر کار خود را از دست خواهند داد.
منابع: Rferl - BBC - DW


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبریک AFC به مناسبت پنجاهمین سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا+عکس

فوق ستاره استقلال به مبارزه با ویروس کرونا شتافت

توئیت ابطحی برای ریاست‌جمهوری ظریف!

خاطره شنیدنی نماینده زاهدان از مکالماتش با عبدالمالک ریگی

خاطره دکتر شهریاری از ملاقات با سردار سلیمانی بعد از دستگیری عبدالمالک ریگی

روند صعودی کرونا در عربستان

مجلس جدید نمی‌گذارد روحانی در روزهای باقیمانده خیلی موثر و موفق باشد!

دانشمندان هنگ کنگی از قطرات باران الکتریسیته تولید کردند

دو خط کتاب/ چطور گول بزنیم ولی گول نخوریم؟!

انتقاد از عملکرد مجلس در مواجهه با کرونا

تدابیر اتخاذ شده دولت برای مقابله با عواقب کرونا

چه شد که سندرز از کاندیداتوری انصراف داد؟

نظم پساکرونایی به روایت چامسکی، فوکویاما، کیسینجر و باتلر

چرا ضدانقلاب دنبال اجرای قرنطینه است؟

بحران «کرونا» در اسپانیا؛ ابتلای 2.300.000 نفر به ویروس مرگبار!

آشنا برای مهار کرونا راه پیشنهاد داد

راه‌حل دائمی مشاور لاریجانی برای بحران یمن

روایت علم‌الهدی از اقدام بت‌پرستان بعد از شیوع کرونا

الحشد الشعبی دومین تروریست خطرناک را به دام انداخت

تعیین "حداقل حقوق کارگران" و یک تلخیِ بی‌پایان!

واضح‌ترین تصاویر خورشید منتشر شد

آرزوی فرهاد حسن‌زاده برای جهان و کودکان در 58 سالگی

پیش‌گویی مقام سابق سیا درباره برنامه هسته‌ای ایران

کارشکنی در اوکراین برای بازگشت مسافران ایران

صندلی ریاست مجلس از آن کیست؟

نماینده مجلس پیش پای آمریکا راه گذاشت

چرا نرخ مرگ و میر در آلمان بر اثر کرونا کم است؟

انصارالله: حملات ائتلاف متجاوز ادامه دارد

خوشبینی محتاطانه مرکل درباره وضعیت کرونا در آلمان

فرصتی که جهان برای مبارزه با کرونا از دست داد!

روایت آقای وزیر از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف

ایران؛ نخستین کشور در اجرای پلاسمادرمانی بیماران کرونایی

غلط ننویسیم؛ این بار «دیرین دیرین»!

زنی که رهبرانقلاب به طور ویژه از اقدامات ضدکرونایی او یاد کرد

دعوای چهره اصلاح‌طلب با دهباشی

واکنش از دفتر رییس‌جمهور به شایعه ضدانقلاب

نظر محققان آلمانی درباره آمار مبتلایان کرونا در جهان

ترکیه چند روستا را در شمال حلب به توپ بست

آخرین وضعیت شیوع کرونا در دنیا

سعودی‌ ها به دنبال خرید سلاح به میزان 10میلیارد دلار از کانادا

هشدار مسکو و دمشق از شیوع کرونا در مناطق تحت اشغال آمریکا در سوریه

سمت و سوی انتخابات آمریکا بعد از خروج برنی سندرز

دولت به کسانی که بیکار شده‌اند یارانه بدهد

تیم منتخب تاریخ فوتبال دنیا از نگاه رونالدینیو+ عکس

روایت وزیر دولت اصلاحات از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

کره جنوبی برای کمک به ایران از آمریکا مجوز گرفت

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف با موضوع کرونا

وضعیت عمومی نماینده اصفهان پس از ابتلا به کرونا

برای ایران تفکر مهم تر از نهاد است