ایران پرسمان

آخرين مطالب

آل‌اسحاق: برای تحقق شعار جهش تولید، اقتصاد را جناح‌زده و سیاسی نکنیم مقالات

آل‌اسحاق: برای تحقق شعار جهش تولید، اقتصاد را جناح‌زده و سیاسی نکنیم
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خبرآنلاین / متن پیش رو در خبرآنلاین منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
وزیر دولت سازندگی می گوید: باید اقتصاد را از سیاست زدگی خارج کرده و با شاخص ها و الزامات مربوط به خودش آن را هدایت کنیم. اگر ابتدا از خودمان شروع کرده و اقتصاد را جناحی و سیاسی نکنیم و بین دولت، مجلس و مردم تعامل ایجاد کنیم مطمئنا شاهد رونق و جهش تولید خواهیم بود.
به گزارش خبرآنلاین، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی به مناسبت حلول سال 1399، به روال چند سال اخیر یک نام اقتصادی را برای سال پیش رو برگزیدند. ایشان با نامگذاری سال 99 به سال «جهش تولید»، خطاب به مسئولان تأکید کردند؛«جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.»
در همین راستا یحیی آل اسحاق، وزیر بازرگانی دولت آیت الله هاشمی، در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به سوالی درباره الزامات سیاسی و اقتصادی تحقق شعار مدنظر رهبری برای رونق و جهش تولید در سال پیش رو، گفت: سال 98 سال سختی بود، طبق فرموده رهبر انقلاب سال 98 با حوادثی مانند سیل آغاز و با ویروس کرونا به اتمام رسید، و در حوزه اقتصاد نیز مسائل متعددی وجود داشت اما نقاط مثبت فراوانی هم داشتیم.
تلاش دشمن فشار حداکثری و اقتصادی بر مردم بود اما....
وی افزود: دشمن با همه توان خود تلاش کرد در حوزه‌های مختلف، به ویژه در بخش اقتصاد، با استفاده از جنگ روانی، تحریم ها و ...، بر کشور و مردم فشار حداکثری بیاورد تا ما خسته شده و ببریم. با این وجود مردم ایران زیر سایه رهبری آیت الله خامنه ای و تلاش مسئولان توانستند در مقابل فشار حداکثری دشمن تاب آورده و بایستند.
پاتک دولت به دشمنان با ارائه بودجه غیرنفتی
وزیر بارزگانی دولت دوران سازندگی با اشاره به بودجه 99 دولت دوازدهم گفت: با وجود تلاش های دشمن در تحریم نفت ایران و رسیدن به خواست خود برای صفر کردن درآمد حاصل از نفت ایران، دولت پاتکی به آنان زد و وابستگی بودجه عمومی و نیاز هزینه ای کشور و بودجه را از نفت برید. براساس بودجه ای هم که رئیس جمهور به مجلس داد قیمت هر بشکه نفت کمتر از 24 یا 25 دلار درنظر گرفته شده که زندگی در برخی کشورها چون عربستان را به روی هوا می برد و تاثیر چندانی بر ما ندارد.
بین وادرات و صادرات بالانس ایجاد شده است
وی افزود: در رابطه با تامین نیازهای عمومی هم رئیس جمهور محترم گفت ما در همین شرایط تحریم، حدود 14 میلیارد دلار کالاهای اساسی را آنچنان تامین کرده‌ایم که ذخیره 6 ماه از سال 99 را هم داریم.
وزیر دولت هاشمی تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به تلاش های محققان و دانشمندان و شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی، توجه مردم به سمت تولیدات داخلی جلب شده است و برخی تولیدکنندگانی که واحدهایشان تعطیل شده بودند به فضای کار بازگشتند. قدرت رقابت بالا رفت و خوشبختانه بالانسی بین صادرات و واردات درحال شکل گرفتن است. براساس آمارها در ماه های آخر سال 98 وادرات ما علی رغم همه تحریم ها از صادرات کمتر بود.
زمینه برای جهش اقتصادی و تولیدی فراهم است
آل اسحاق با ابراز امیدواری نسبت به فراهم بودن زمینه ها برای یک جهش اقتصادی در سال 99 گفت: رونق تولیدی که در سال 98 آغاز شد ولی آثار آن مشخص نبود در سال 99 می تواند سرعت و آهنگ بیشتری داشته باشد تا جهشی را که مقام معظم رهبری فرمودند، محقق شود.
مردم اگر صداقت ببینند پای کار می آیند
این تحلیلگر اقتصادی-سیاسی، با تاکید براینکه مردم اگر صداقت ببینند پای کار خواهند آمد و کار را جلو می برند، گفت: نمونه آن را در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و حضور قدرشناسانه مردم دیدید. در مساله کرونا و حل آن نیز همراه با نظام و دولت شدند.
وی با بیان آن که برای رسیدن به جهش تولیدی مدنظر رهبری باید حاکمیت، دولت و مجلس و دیگر نهادهای کشور که تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند وظایف خود را به درستی انجام دهد، گفت: تولیدکنندگان باید یک سری نکات و ملاحظات را رعایت کنند، مردم و مصرف کنندگان هم وظایفی دارند. رسانه ها هم وظایف مهمی در ایجاد فضای مثبت دارند. در واقع تلاش همگانی باید متمرکز بر افزایش تولیدات داخلی و حمایت از آن باشد.
ضرورت همراهی دولت و مجلس برای تحقق شعار «جهش تولید»
وزیر دولت سازندگی با تاکید بر ضرورت همراهی مجلس و دولت برای تحقق شعار «جهش تولید»، اظهار داشت: دولت، مجلس و کلان حاکمیت باید به بخش تولید و اقتصاد توجه بیشتری کنند، به طور مثال اقتصاد مقاومتی و اصل 44 را که بر واگذاری امور به بخش اقتصادی تاکید دارد را به درستی عملیاتی کنند. مدیریت واحدهایی که زیر نظر دولت است باید به بخش خصوصی واگذار شود.
نقدینگی را باید به سمت تولید جهت دهی کنیم
آل اسحاق افزود: باید حجم زیاد نقدینگی که در حال حاضر بالای 2 هزار میلیارد تومان است و مشکلی را برای کشور ایجاد می کند؛ به سمت تولید جهت داده شود تا هم آثار تورمی را از بین ببرد، هم به تولید رونق ببخشد. در این صورت مشکلات ناشی از فراوانی نقدینگی در بخش سرمایه در گردش و اصل سرمایه گذاری، حل خواهد شد.
وی با اشاره به اقدامات قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه اقدامات خوبی در مبارزه با فساد دنبال کرد و باعث ایجاد اعتماد در مردم شد. در موضوعات اقتصادی و ناهنجاری هایی که گریبان گیر این قوه بود نیز چند پروژه را تعریف کرده و آنان را عملیاتی تر کرد. در همین راستا نیز شاهد بازگشت اعتماد جامعه به قوه قضاییه هستم.
اقتصاد را از حاشیه به متن بیاوریم اما جناحی و سیاست زده نکنیم
آل اسحاق با بیان آن مجلس در بخش مختلف اقتصادی مانند بانک، آب، صندوق بازنشستگی، بیکاری، حاشیه نشینی و ... که صورت مسئله آن برای همه مشخص است، پروژه محور عمل کند، خاطرنشان کرد: مجلس باید فراکسیون قوی اقتصادی تشکیل بدهد تا بتوانیم با کمک همه نهادها و قوا اقتصاد را از حاشیه به متن بیاوریم و قوانین اقتصادی اجرا و مورد نظارت قرار گیرد.
وی با تاکید براینکه اصل 44 قانون اساسی و مصوباتی که در برنامه ششم توسعه است باید دقیق و به موقع اجرا و عملیاتی شوند، گفت: با توجه به موفقیت دولت در حوزه ارز و کنترل نوسانات ارزی، در حوزه تسهیلات، مالیات، ارزش افزوده، بیمه و واحد متوسط و کوچک معتقدم دولت می داند باید چه کاری انجام بدهد تا شعار جهش تولید را عملیاتی کند.
این تحلیلگر سیاسی - اقتصادی خاطر نشان کرد: باید اقتصاد را از سیاست زدگی خارج کرده و با شاخص ها و الزامات مربوط به خودش آن را هدایت کنیم. اگر ابتدا از خودمان شروع کرده و اقتصاد را جناحی و سیاسی نکنیم و بین دولت، مجلس و مردم تعامل ایجاد کنیم مطمئنا شاهد رونق و توسعه خواهیم بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای طرح اتوبوس‌های دربستی از فردا

آیا شاخص بورس حباب دارد ؟

تجارت ایران و اروپا یک سوم شد

پیش‌ بینی بارش‌ باران های سیل‌ آسا در 20 استان کشور

قیمت سکه کاهشی شد

افزایش 21 درصدی دستمزد کارگران قابل پیش بینی بود

مخالفت مدیرعامل استقلال با ایده انتخاب قهرمان لیگ و واکنش به اظهارات پیروانی

اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی

دو خط کتاب/ وقتی عشق به زندگی می‌میرد

فیلمی از حاج قاسم که امیرعبداللهیان در اینستاگرامش منتشر کرد

آخرین وضعیت جسمی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

بازگشت آمریکا به برجام با جو بایدن خوش خیالی است

عباس عبدی: انتقاد از چین باید ذیل سیاست خارجی دولت باشد

قیمت جهانی طلا امروز 99/01/22

یارانه‌ این افراد برقرار است

گفتگوی نفتی دونالد ترامپ با ملک سلمان و پوتین

آخرین جزئیات صدور کارت سوخت در کشور

نخستین دردسر جدی مرد اول استقلالی ها + عکس

ترامپ وحشت زده به دروغ به مردم آمریکا دلخوشی می دهد

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار

آژانس‌ های هواپیمایی هزار میلیارد تومان ضرر کردند

ضرورت فعالیت مجلس برای مقابله با کرونا

نماینده مشهد: از غربی‌ها توقع کمک نداشته باشیم

روایت آیت‌الله خاتمی از ابتکار رهبرانقلاب در نامگذاری سال‌ها

افشاگری گاردین از نحوه محاسبه قربانیان کرونا در انگلیس

سلاح خطرناکی که این روزها به دست عربستان افتاده است!

8 محصول جدید ایران‌ خودرو را بشناسید

کالدرون سرمربی تیم ملی فوتبال می‌شود؟ + عکس

قیمت جهانی نفت امروز 99/01/22

اطلاعیه مهم وزارت کار در خصوص وام یک میلیون تومانی

شناسایی 3 گونه‌ مختلف ویروس کرونا توسط محققان دانشگاه کمبریج

پیام فارسی‌آموزان صرب به مردم ایران

همکاری یونیدو و ایران در مدیریت پسماندهای پزشکی کرونا

لبیک بسیج به رهنمود رهبرانقلاب؛ فرمان رزمایش «کمک مومنانه» صادر شد

توصیه به دانشجویان ایرانی در روسیه در پی شیوع کرونا

حمایت اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اقدامات ایران در مبارزه با کرونا

تصمیمات هیئت‌رئیسه برای برگزاری جلسات علنی مجلس

موفقیت تازه متخصصان داخلی در حوزه تولید ماسک

جزئیاتی از جلسه شورای امنیت در مورد کرونا

اولین واکنش آمریکا به انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق

درگیری ارتش سوریه با تروریست‌های داعش در بیابان‌های «دیرالزور»

پایش و رصد بازگشت کیشوندان توسط 8 قرارگاه مستقر در سطح جزیره کیش

خبری شیرین تر از عسل برای فرهاد و استقلالی‌ها+ عکس

روایت جانسوز سعید قاسمی از آخرین ساعات زندگی شهید آوینی

کمدین آمریکایی: چگونه ترامپ را راضی کنیم که ماسک بزند؟

امارات دست به دامان رژیم صهیونیستی شد!

لحظه آلوده شدن سلول سالم به کرونا ثبت شد

کاریکلماتور/ آدم سر به زیر جواب سربالا نمی‌دهد!

پاسخ حناچی به مجری تلویزیون: در سوئیس زندگی نمی‌کنی آقای دلاوری!

«قرنطینه» خیابان‌های بارسلونا را خالی کرد