ایران پرسمان

آخرين مطالب

تورم در سال 99 چقدر افزایش می‌یابد؟ مقالات

تورم در سال 99 چقدر افزایش می‌یابد؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خبرآنلاین / متن پیش رو در خبرآنلاین منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی در سال 1399 تداوم خواهد یافت و با ادامه روند موجود و ثبات سایر شرایط، نرخ تورم در سال آینده به محدوده 20 درصد تقلیل یابد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این روزها این جمله را بسیار از سوی مقامات ارشد کشور می‌شنویم؛ «قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کند. » این در شرایطی است که نوسان‌های اخیر قیمت دلار، افزایش قیمت برخی از کالاها همچون خودرو و نیز دستورهای دوباره برای تشدید کنترل قیمت‌ها، این نگرانی را به وجود آورده که شاید موج تورمی جدیدی برای سال 99 در راه است. البته فارغ از این نگاه مردم عامه، برخی تغییرات در شاخص‌های اقتصادی همچون رشد نقدینگی و کسری بودجه، نگرانی‌ها برای رشد تورم در سال جدید را جدی‌تر می‌کند.
اما نگاهی به بودجه سال 99 نشان می‌دهد که دولت با در پیش گرفتن سیاست عدم تامین هزینه‌ها با پول پرقدرت و همچنین عدم افزایش قیمت کالاها و خدمات دولتی به ویژه کالاهای اساسی، درصدد است که تورم را مهار کرده و سرعت رشد آن را کاهش دهد.
تغییرات نرخ تورم از سال 95
پس از تک نرخی شدن نرخ تورم در خردادماه 1395، اقتصاد کشور تقریبا برای 27 ماه شاهد تورمی زیر 10 درصد بود؛ به طوری که حتی در دوره‌ای، یعنی بهمن و اسفند سال 1395 نرخ تورم به 6.9 درصد هم کاهش یافت، اما به دنبال تشدید تحریم‌ها از سوی آمریکا و نیز افزایش قیمت دلار، نرخ تورم دوباره از شهریورماه 1397 دو رقمی شد؛ تا جایی که روند افزایشی نرخ تورم ادامه پیدا کرد و در آبان‌ماه 1398 به 41.1 درصد رسید.
آخرین گزارش بانک مرکزی از تورم اسفندماه 1398 نشان می‌دهد که نرخ تورم به 34.8 درصد تغییر کرده است. این یعنی افزایش حدود 7.9 درصدی نرخ تورم نسبت به اسفندماه سال 1397. اگرچه از مهرماه 1398 دامنه افزایش نرخ تورم به سمت کاهشی تغییر کرد. نرخ تورم در اسفندماه 1397 حدود 26.9 درصد اعلام شد.
چهار سناریو برای نرخ تورم
چندی پیش گزارشی به نقل از مرکز آمار ایران، از پیش‌بینی نرخ تورم سال 1398 و تورم نقطه‌ای سه ماه اول سال 1399 براساس چهار سناریو منتشر شد.
سناریو اول با استفاده از الگوی مشابه ماه پایانی سال 1397 و سه ماه ابتدایی سال 1398 تهیه شده بود. بر این اساس، با توجه به این‌که در سال 1397 با تورم بالایی مواجه بودیم، این سناریو می‌تواند به عنوان حالتی بدبینانه در نظر گرفته شود.
اما سناریو دوم، با استفاده از الگوی مشابه ماه پایانی سال 1396 و سه ماه ابتدایی 1397 بود و به دلیل این‌که در این بازه با ثبات نسبی در نرخ تورم مواجه بودیم، این سناریو حالتی خوشبینانه داشت.
سناریو سوم، میانگین این دو حالت بود. اما در سناریو چهارم، از رابطه نرخ تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده استفاده شده بود. با توجه به این‌که شاخص قیمت تولیدکننده بر اساس قیمت تمام شده کالاهای تولیدشده محاسبه می‌شود، بنابراین براساس این سناریو، انتظار می‌رود تغییرات قیمت این بخش با یک وقفه زمانی به تورم مصرف‌کننده منتقل شود. بر این اساس، سناریو چهارم تغییرات نرخ تورم ماهانه مصرف کننده، تغییرات نرخ تورم ماهانه سه‌ماه قبل تولیدکننده است. با توجه به اینکه نرخ تورم تولیدکننده فقط تا آذر ماه تهیه شده، بنابراین پیش‌بینی بر اساس این سناریو فقط برای اسفند 1398 انجام شده است.
بر اساس سناریوی سوم که احتمال تحقق آن بیشتر است، روند نزولی نرخ تورم سالانه ادامه داشته و در خرداد 1399 به 27.9 درصد می‌رسد. اما روند نزولی نرخ تورم نقطه‌ای در اردیبهشت 1399 در عدد 20.9 درصد متوقف شده و در خرداد ماه همین سال با افزایش 0.8 درصدی به 21.7 درصد می‌رسد.
پیش‌بینی تورم 20 تا 25 درصدی
در این میان، مرکز پژوهش‌های مجلس اخیرا در گزارشی درباره شاخص‌های اقتصادی، تورم 20 تا 25 درصدی را برای سال 1399 پیش‌بینی کرده است.
براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، روند فزاینده نرخ تورم در سال 1397 و نیمه اول سال 1398 سبب شد نرخ تورم در شهریورماه به حدود 43 درصد برسد.
برآورد بازوی مشورتی مجلس نشان می‌دهد؛ با وجود افزایش قیمت بنزین در انتهای آبان‌ماه و نوسانات نرخ ارز در روزهای پایانی پاییز، نرخ تورم میانگین سال در پایان سال 1398، 35 درصد برآورد می‌شود و در صورت تداوم وضعیت موجود نرخ تورم سال 1399 نیز بین 20 تا 25 درصد پیش بینی می‌شود.
بنا به این گزارش، با این حال باید توجه داشت در صورتی که دولت تدبیر لازم را برای تامین کسری بودجه از طریق کاهش مخارج و افزایش پایه مالیاتی نیندیشد، پولی شدن کسری بودجه سال 1399 می‌تواند منجر به افزایش مجدد نرخ تورم در سال 1399 شود.
تمرکز اقتصاد 1399 روی کنترل تورم
مقامات ارشد دولتی کشور تاکید دارند که تمرکز دولت برای اقتصاد سال 1399، روی کنترل تورم خواهد بود. عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی اخیرا در تازه‌ترین اظهارنظر، گفته است؛ هدف امسال بانک مرکزی کنترل تورم است.
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرده است؛ یکی از مهم‌ترین کارهای بانک مرکزی در سال جدید این است که رشد اقتصادی غیرنفتی را تداوم ببخشد.
همتی متذکر شده است؛ هدف اصلی ما در بانک مرکزی این است که با اعمال سیاست‌های پولی و ارزی، در وهله اول تورم را که متاسفانه در 2 سال گذشته به دلیل شوک‌های ارزی رشد بالایی داشت، کنترل کنیم.
وی تاکید کرده است؛ امیدواریم بتوانیم رفاه قشر عظیم جامعه به ویژه طبقات پایین که در 2 سال گذشته به خاطر مشکلات اقتصادی آسیب دیده‌اند، به آنها بازگردانیم.
پیش از این، رییس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی بهمن سال گذشته در حاشیه همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران گفته بود: در حال حاضر نقدینگی را کنترل کرده‌ایم و البته هدف بانک مرکزی در سال آینده کنترل انحصارات است، این در شرایطی است که هیچ یک از پیش‌بینی‌های بانک مرکزی برای سال آینده، تورم بالای 20 درصدی را نشان نمی‌دهد، بنابراین انتظاراتی که برای تورم بالا بر رشد نقدینگی مطرح می‌شود، صحت ندارد.
همتی عنوان کرده بود: فاکتورهای موجود حکایت از آن دارد که تورم سال آینده کمتر از 20 درصد است و هیچ کدام از پیش‌بینی‌های ما برای سال آینده، تورم بالای 20 درصد را نشان نمی‌دهد.
همچنین براساس اظهارات معاون اقتصادی بانک مرکزی، ارزیابی عملکرد متغیرهای کلان اقتصادی نشان می‌دهد که با وجود فشار حداکثری دشمن، اقتصاد کشور روند رو به بهبودی را در پیش گرفته است.
به گفته پیمان قربانی، براساس محاسبات و برآوردهای انجام شده، روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی در سال آینده تداوم خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود با ادامه روند موجود و ثبات سایر شرایط، نرخ تورم در سال آینده به محدوده 20 درصد تقلیل یابد که چشم‌انداز مناسبی برای تقویت سیاست‌های ضد تورمی و کاهش بیشتر نرخ تورم و ثبات‌بخشی به اقتصاد و انجام اصلاحات ساختاری در بازار پول کشور را فراهم خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بحران «کرونا» در اسپانیا؛ ابتلای 2.300.000 نفر به ویروس مرگبار!

آشنا برای مهار کرونا راه پیشنهاد داد

راه‌حل دائمی مشاور لاریجانی برای بحران یمن

روایت علم‌الهدی از اقدام بت‌پرستان بعد از شیوع کرونا

الحشد الشعبی دومین تروریست خطرناک را به دام انداخت

تعیین "حداقل حقوق کارگران" و یک تلخیِ بی‌پایان!

واضح‌ترین تصاویر خورشید منتشر شد

آرزوی فرهاد حسن‌زاده برای جهان و کودکان در 58 سالگی

پیش‌گویی مقام سابق سیا درباره برنامه هسته‌ای ایران

کارشکنی در اوکراین برای بازگشت مسافران ایران

صندلی ریاست مجلس از آن کیست؟

نماینده مجلس پیش پای آمریکا راه گذاشت

چرا نرخ مرگ و میر در آلمان بر اثر کرونا کم است؟

انصارالله: حملات ائتلاف متجاوز ادامه دارد

خوشبینی محتاطانه مرکل درباره وضعیت کرونا در آلمان

فرصتی که جهان برای مبارزه با کرونا از دست داد!

روایت آقای وزیر از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف

ایران؛ نخستین کشور در اجرای پلاسمادرمانی بیماران کرونایی

غلط ننویسیم؛ این بار «دیرین دیرین»!

زنی که رهبرانقلاب به طور ویژه از اقدامات ضدکرونایی او یاد کرد

دعوای چهره اصلاح‌طلب با دهباشی

واکنش از دفتر رییس‌جمهور به شایعه ضدانقلاب

نظر محققان آلمانی درباره آمار مبتلایان کرونا در جهان

ترکیه چند روستا را در شمال حلب به توپ بست

آخرین وضعیت شیوع کرونا در دنیا

سعودی‌ ها به دنبال خرید سلاح به میزان 10میلیارد دلار از کانادا

هشدار مسکو و دمشق از شیوع کرونا در مناطق تحت اشغال آمریکا در سوریه

سمت و سوی انتخابات آمریکا بعد از خروج برنی سندرز

دولت به کسانی که بیکار شده‌اند یارانه بدهد

تیم منتخب تاریخ فوتبال دنیا از نگاه رونالدینیو+ عکس

روایت وزیر دولت اصلاحات از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

کره جنوبی برای کمک به ایران از آمریکا مجوز گرفت

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف با موضوع کرونا

وضعیت عمومی نماینده اصفهان پس از ابتلا به کرونا

برای ایران تفکر مهم تر از نهاد است

چین برای جهان پس از «کووید-19» برنامه ریزی می کند

وضعیت جسمی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

سوارکار زن استرالیایی، مربی اسب آزمون+ عکس

مأموریت کنترل موشک در آسمان

صوت/ فردوسی‌خوانی- قسمت صدودوازدهم- داستان اسکندر و قیدافه

خوش‌خبری وزیر جدید دولت درباره تولید واکسن

آمادگی کامل ارتش جهت امدادرسانی به مناطق در معرض سیل

جنگنده‌های آمریکایی 2 هواپیمای روس را در آلاسکا رهگیری کردند

خیابانهای خالی شهر کیپ‌تاون آفریقای‌جنوبی از چشم پهپاد در روزهای کرونایی

اقتصاد تهران ماهانه 13 هزار میلیارد تومان زیان می‌بیند

سیر تا پیاز اقساط و نحوه بازپرداخت وام یک میلیون تومانی کرونا

واکنش فدراسیون به انتخاب سرمربی سابق پرسپولیس برای تیم ملی!

تصاویر توزیع تابوت های مقوایی در اکوادور به دنبال شیوع کرونا

رمزگشایی از رفتار سفیر چین در ایران