ایران پرسمان

آخرين مطالب

چرا کلیات بودجه سال 99 در مجلس رد شد مقالات

چرا کلیات بودجه سال 99 در مجلس رد شد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
نعمت احمدی، حقوقدان/ طریقه بودجه‌نویسی در ایران از اساس اشکال دارد، این ایراد را از اکثر اقصاددانان شنیده‌ایم. در ماه‌های اول سال 98 موضوع اصلاح ساختار بودجه‌نویسی توسط مقام معظم رهبری به دولت تکلیف شد و جامعه چشم‌انتظار آن بود که با توجه به اشکالات وارده بر نحوه بودجه‌نویسی و چرخه معیوب آن و اشاره مقام معظم رهبری به اصلاح ارقام بودجه در سال 99 با بودجه‌نویسی جدیدی روبه‌رو باشیم. لایحه بودجه در 17 آذرماه توسط رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شد، متاسفانه مجلس که انتخابات اسفندماه را در پیش داشت، آن انگیزه و همت را برای اصلاح ساختار بودجه حداقل از طریق ورود ایرادات اساسی به نحوه بودجه‌نویسی حداقل در کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی به باور نگارنده نداشت، تا اینکه کلیات لایحه بودجه پس از تصویب آن در کمیسیون تلفیق در صحن علنی رد شد. از آن طرف کل کشور گرفتار ویروس کرونا شد و مجلسیان با تکیه بر دستور وزارت بهداشت ساده‌ترین راه یعنی تعطیلی جلسات علنی مجلس را بهانه قرار دادند و رئیس مجلس متوسل به حکم حکومتی با توجه به شرایط خاص از مقام معظم رهبری شد و لایحه بودجه از کمیسیون تلفیق به خواسته رئیس مجلس و اجازه مقام معظم رهبری به شورای نگهبان ارجاع شد. حال اینکه راه‌حل ساده‌تری را قانونگذار پیشنهاد داده است. برابر تبصره 3 ماده 186 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در صورت عدم‌تصویب کلیات لایحه بودجه، فقط برای یک بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف 72 ساعت گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه کند. البته ماده 188 آیین‌نامه داخلی مجلس راه‌حل دیگری را در شرایط مشابه در نظر گرفته است. چنانچه لایحه بودجه سالانه کشور تا تاریخ تعیین شده در آیین‌نامه به مجلس تسلیم نشود دولت موظف است لایحه چند دوازدهم بودجه را نیز به مجلس تسلیم کند.
نفت و مالیات
باید دید لایحه بودجه 99 چه اشکال و ایراداتی داشته که نمایندگان مجلس دهم به هر حال کلیات آن را رد کرده‌اند. لایحه بودجه 99 با لوایح بودجه دیگر سال‌ها خصوصا لایحه بودجه سال 98 تفاوت چندانی نداشت، هرچند کل بودجه‌‌های کشور در طول مجالس دهگانه از شفافیت لازم برخوردار نبودند. هر ‌ساله احکامی در لوایح بودجه می‌آمد که عملا در پایان سال نتیجه و عملکرد موردنظر مدونین لایحه بودجه محقق نمی‌شد. کسری بودجه سال 98 حدود 130‌هزار‌ میلیارد بود که به نوعی از منابع دیگر جبران شد. در سال 98 کسری بودجه به مراتب بیشتر از کسری بودجه سال 99 است. میزان مالیات دریافتی از شرکت‌‌های دولتی در لایحه بودجه 99 نسبت به لایحه بودجه 2‌درصد افزایش یافته است، در مقابل مالیات دریافتی از شرکت‌‌های خصوصی 27‌درصد افزایش پیدا کرده است. این تفاوت افزایش بین شرکت‌‌های دولتی و شرکت‌‌های غیردولتی آیا مغایر اصول 19 و 20 قانون اساسی نیست که مردم ایران را از هر قوم و قبیله از مرد و زن یکسان در حمایت قانون قرار داده است. شرکت‌‌های دولتی چرا باید دو ‌درصد افزایش مالیاتی داشته باشند، اما شرکت‌‌های خصوصی 27درصد، علاوه بر آن مالیات دریافتی از کارکنان دولت در لایحه بودجه سال 99 با افزایش 6درصدی مواجه است. حال اینکه مالیات دریافتی از کارکنان بخش خصوصی با افزایش 31 درصدی. وقتی مالیات 31‌درصدافزایش داشته باشد و تورم هم دو رقمی باشد حاصل جمع این دو را چگونه می‌توان ترمیم کرد؟
خصوصی یا خصولتی
دولت علاوه بر فروش نفت و مالیات‌ها به سومین منبع درآمد خود یعنی فروش دارایی‌‌های دولت در لایحه بودجه نظر داشته است. در لایحه بودجه سال 98 دولت میزان 4‌هزار‌میلیارد فروش دارایی‌ها را در ردیف بودجه آورده بود. درآمد دولت در بودجه سال 99 از منبع فروش دارایی‌‌های دولت 50‌هزار‌میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، یعنی حدود 9 برابر سال بودجه 98، کافی است به وضع کارخانجات موضوع اصل 44 و نحوه خصوصی‌سازی آنها و سرانجامی که رئیس بخش خصوصی‌سازی پیدا کرد توجه کنیم، آنچه به‌عنوان فروش دارایی‌‌های دولت در این سال‌ها اتفاق افتاده است خصوصی‌سازی نبوده و نیست نوعی عمومی‌سازی یا همان خصولتی است. کدام خصوصی‌سازی توانسته به‌درصد اندکی از اهداف خصوصی‌سازی مورد نظر برسد؟ دولت خصوصی‌سازی را نوعی درآمد بی‌زحمت درنظر می‌گیرد که با فروش اموال عمومی مثل استخراج نفت از چاه‌هایی که ده‌ها سال قبل حفر شده‌اند کسری بودجه را تامین می‌کنند. بنزین را که سران سه قوه قیمت آن را از‌هزار تومان به سه‌هزار تومان رساندند و دولت ادعا می‌کند مبالغ افزایش یافته را به 60‌میلیون از جمعیت کشور پرداخت می‌کند، مشخص نیست.
بانک‌ها، مهم‌ترین بخش
مهم‌ترین ایراد بودجه سال 99 موضوع الزام بانک‌ها به خرید اوراق از دولت است، یعنی مقروض نمودن آحاد ملت برای سال‌های آینده و هزینه کردن آن در سال جاری، سناریوی تعریف شده هم این است، دولت با فروش اوراق دولتی به بانک‌های دولتی، در ابتدا خود را به بانک‌های دولتی بدهکار می‌کند و پول آن را صرف هزینه‌‌های جاری می‌نماید، وقتی بانک‌های دولتی منابع خود را به دولت در قبال اوراق مشارکت واگذار کردند در حساب دخل و خرج خود را به بانک مرکزی بدهکار می‌کنند، لابد در آخر وقتی این بدهی را به بدهی بانک‌ها در قبال اوراق مشارکت بدهکار کردند بعد از آن با یک حرکت حسابداری، بدهی‌‌های خود به بانک مرکزی را با منابع ارائه شده از محل تغییر نرخ تسعیر ارز با بانک مرکزی تهاتر می‌کنند، نوعی کاغذ بازی در دفاتر دولت و بانک‌های دولتی و بانک مرکزی و در نهایت فشار مضاعف به اقتصاد شکننده کشور که بر شانه‌‌های طبقات پایین‌دست جامعه فشار می‌آورد. حال که لایحه بودجه به‌رغم آنکه با حکم حکومتی مقام معظم رهبری از کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان ارسال شد و هم‌اکنون به لحاظ مغایرت با برنامه توسعه ششم مغایر با سیاست‌‌های کلی نظام تشخیص داده شد، گره کور بودجه سال 99 معلوم نیست چگونه و با کدام سرانگشت تدبیر باز شده و چگونه اقتصاد به سختی افتاده کشور را در سال 99 سروسامان خواهد بخشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین گفت‌وگو با دانشمند ایرانی کاشف داروی کرونا

«آهنگی برای چهارشنبه‌ها»؛ داستان‌خوانی فرهاد حسن‌زاده در روز تولدش

احتزاز پرچم ایران بر ساختمان مرکز فرهنگی علی اف آذربایجان

بررسی صلاحیت «خاوازی» در مجلس؛ صادقی مخالف و کیخا موافق

وقتی هیئت دولت همگی در ترافیک گیر می‌کنند!

حمله ائتلاف سعودی به نزدیکی دو مرکز قرنطینه در یمن

شروط بسیار دشوار رئیس پارلمان عراق برای «الزرفی»

درگیری در یکی از زندان‌های لبنان؛ 12ارتشی زخمی شدند

جریمه 1000 دلاری برای عدم رعایت فاصله گذاری در نیویورک

نتیجه آزمایش کرونای 230 ملوان ناو روزولت مثبت اعلام شد

آتش‌بازی و پرتاب ترقه برای دور شدن کرونا از کشور!

55 هزار نفر ووهان را ترک کردند

طالبان تیم مذاکره کننده با دولت افغانستان را از کابل خارج می‌کند

بازداشت یک شهردار در بولیوی به علت رعایت نکردن قرنطینه

حمل تابوت‌های قربانیان کرونا روی خودروها در اکوادور

حضور پادشاه مراکش در جلسه کابینه با ماسک

قطر تجهیزات پزشکی و بیمارستان میدانی به ایتالیا ارسال می کند

کنایه جالب هواداران استقلال به مرد ایتالیایی از طریق همسرش+عکس

درمان ام‌اس با کمک پوست میوه!

دو خط کتاب/ آبادسازی یک گوشه‌ی گُم جهان به دست ما

نتایج تحریم دارویی 40 ساله ایران توسط آمریکا

مازنی: در همه موارد اذن رهبری نیاز نیست؛ مجلس در رأس امور است

استخدام جنگجویان قبایل در کنیا برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

انتقاد از مواضع متناقض ترامپ در برابر کرونا

دستور ملک سلمان برای آزادی محکومان پرونده‌های خصوصی

سرمقاله جوان/ تشکر کردید معذرت‌خواهی هم بکنید!

سرمقاله سیاست روز/ کرونا دشمن است، مدارا جواب نمی‌دهد

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کرونا و اقتصاد آزاد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

جهش تولید در مناطق آزاد با تکمیل زنجیره تولید

ارتقای سیستم فروش آنلاین شهروند از طریق قرارداد با «الوپیک» و «پینکت»

سود بزرگی که کرونا به این ستاره پرسپولیس رساند + عکس

داروهای استروئیدی ریسک ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند

100 سال نویسندگیِ ملکه‌ داستان‌های جنایی؛ آگاتاکریستی

رهبر انقلاب: ما مامور به انتظار هستیم

انصاری: عدم اتکا به ظرفیت‌های داخلی، مبارزه با کرونا را سخت‌تر می‌کرد

نخست‌وزیر مکلف عراق: در منازعه آمریکا با ایران بی طرف می‌مانم

جلسه علنی امروز مجلس آغاز شد؛ بررسی صلاحیت «خاوازی» در دستور کار

تصاویر جدید از بحران تخم‌ مرغی در تل آویو و حیفا

خبر به کما رفتن بوریس جانسون تکذیب شد

کرونا روز سه‌شنبه با جهان چه کرد؟

سرمقاله خراسان/ سیاه و سپید عرضه های میلیاردی سهام دولتی

سرمقاله کیهان/ ای شبروان را مشعله!

سرمقاله رسالت/ نگاهی کن ای عزیز

سرمقاله وطن امروز/ این روزها چگونه شور مذهبی را حفظ کنیم

سرمقاله ایران/ دوگانه جعلی؛ اقتصاد یا کرونا؟

سرمقاله اعتماد/ مسابقه کرونا با الکل و...

سرمقاله شرق/ سال دشوار 99 و ضربه کرونا‌

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

جدیدترین آمار تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان