ایران پرسمان

آخرين مطالب

شش حاشیه خواندنی درباره بحران کرونا مقالات

شش حاشیه خواندنی درباره بحران کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - عصر ایران / متن پیش رو در عصر ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
ویروس کرونا دیگر یک بحران تمام‌عیار جهانی است (حتی بزرگ تر از 2 جنگ جهانی در 1 قرن گذشته) و تقریبا دیگر کشوری باقی نمانده که این ویروس به آنجا راه نیافته باشد.
ورود کرونا ویروس جدید به کشورهای دنیا تقریبا تغییرات، بحران‌ها، واکنش‌ها و سیاست‌های مشابهی را در پی داشته است؛ که از جمله بارزترین آنها فاصله‌گذاری میان مردم و لغو اجتماعات و خزیدن مردم به خانه‌هایشان و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها و فعالیت‌های اجتماعی بوده است.
اما چند حاشیه و نکته خواندنی درباره کرونا ویروس جدید طی 24 ساعت گذشته:
1- هشدار نخست وزیر اسپانیا: اسپانیا از کشورهایی است که پشت سر ایتالیا در خط مقدم ابتلا و درگیری با کرونا ویروس جدید قرار دارد.
نخست وزیر اسپانیا دیروز هشدار مهمی داد و ضمن اعلام ابتلای 25 هزار نفر از مردم کشورش به ویروس کرونا، گفت هنوز این اول راه است و اوضاع بحرانی این کشور با افزایش شمار مبتلایان در آینده نزدیک بحرانی‌تر خواهد شد.
2- تحلیف متفاوت نخست وزیر اسلواکی: امروز (یکشنبه) مراسم تحلیف و آغاز به کار " ایگور ماتوویچ" نخست وزیر جدید اسلواکی در حضور خانم " زوزانا کاپوتووا" رییس جمهوری اسلواکی برگزار شد.
در مراسم تحلیف و معرفی کابینه جدید همه اعضای حاضر ماسک و دستکش به دست داشتند. دیدن این تصاویر نشانی از ورود به دورانی جدید در زیست بشر در کره خاکی است؛ گویی قرار است از این پس با قوانین و قواعد جدید به فعالیت‌های اجتماعی ادامه دهیم و با ویروس کرونا به نحوی کنار بیاییم.
3- انتقادات "برنی سندرز" از کمبودهای گسترده برای مبارزه با ویروس کرونا در آمریکا
موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به سرعت در حال افزایش است و این ویروس به تمامی 50 ایالت آمریکا گسترش یافته است.
در چنین شرایطی دموکرات‌های منتقد ترامپ حملات خود را علیه او شدت بخشیده‌اند. آنها می‌گویند ترامپ در برابر ویروس کرونا با جدیت و سرعت وارد عمل نشده و زمان را از دست داده است.
انتشار گزارش واشنگتن پست هم درباره هشدار 2 ماه پیش نهادهای اطلاعاتی آمریکا به ترامپ درباره عواقب و پیامدهای ویروس کرونا مزیت بر علت شده تا حملات به ترامپ در داخل آمریکا افزایش یابد.
ترامپ هم در سخنانی که دیروز بیان کرد تلاش کرد از خود دفاع کند و حتی دست پیش را گرفت و مدعی شد اگر دولت چین زودتر به دنیا درباره خطر این ویروس اطلاعات بیشتری می‌داد، الان وضعیت این گونه نبود.
ترامپ تلاش زیادی دارد تا ویروس کرونا جدید و بیماری "کووید19 " را به هر نحوی شده به چین مرتبط کند. او و وزیر خارجه‌اش (پمپئو) بارها از عبارت " ویروس چینی" استفاده کرده‌اند که واکنش انتقادی طرف چینی را برانگیخته است.
از سوی دیگر سناتور" برنی سندرز" یکی از 2 نامزد رقیب حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا به شدت از سیاست‌ها و عدم آمادگی دولت فدرال آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا انتقاد کرده است.
سندرز در رشته توییت‌هایی نوشت:" به طرز باورنکردنی‌ای در حال حاضر در آمریکا، پزشکان و پرستاران به شکلی غیرضروری‌ جان خودشان را در مسیر درمان بیمارانی قرار داده‌اند که از ویروس کرونا رنج می‌برند چون با کمبود تجهیزات محافظتی شخصی مانند ماسک، دستکش و لباس محافظ روبرو هستند. این غیر قابل قبول است...
رئیس جمهور باید فورا و قویا از قانون تولید دفاعی استفاده کند و به تولیدکنندگان دستور دهد تا تمامی تجهیزات شخصی محافظتی، دستگاه تهویه و دیگر لوازم پزشکی را که ما برای عبور از این بحران نیاز داریم، تولید کنند.
ترامپ باید حالا اقدام کند. نه تنها زندگی قهرمانان مرد و زن در بخش بهداشت و درمان، بلکه زندگی میلیون‌ها نفر دیگر در سراسر کشور نیز در خطر است. اگر خط مقدم پزشکی ما شکست بخورد، کل کشور در معرض خطر قرار می‌گیرد."
4- فروکش کردن کرونا در چین: غلیان بحران کرونا در جهان در حالی است که سرایت این ویروس در کشور سرمنشا اصلی یعنی چین فروکش کرده و برای سومین روز متوالی چینی‌ها هیچ مورد جدیدی از ابتلا به ویروس کرونا جدید را گزارش نکرده‌اند.
الگوی مورد استفاده چینی‌ها برای مدیریت بحران و مهار کرونا همچنان مورد تحسین و رشک جامعه جهانی است. چینی‌ها توانستند پس از نزدیک به 2 ماه سیاست قرنطینه و ایجاد محدودیت برای نیمی از جمعیت فعال خود ویروس کرونا را مهار کرده و موارد ابتلا جدید را به صفر برسانند.
بسیاری معتقدند هیچ کشوری امکان و توان به کار بستن سیاست چینی‌ها در مهار کرونا را ندارد؛ زیرا چین دارای قابلیت‌های مختلفی است که مجموع آنها در هیچ کشوری جز چین نیست.
5- رکوردشکنی ایتالیا و وحشت اروپایی‌ها: ایتالیا در صف مقدم درگیری با کرونا ویروس است. این کشور شاهد ابتلای بیش از 50 هزار نفر به این ویروس و مرگ نزدیک به 5 هزار نفر است. همچنین از زمان شیوع ویروس کرونا در چین، ایتالیایی‌ها دیروز (شنبه) رکورد بیشترین تعداد فوتی در عرض 24 ساعت را شکستند و با فوت 793 مورد در عرض 1 روز تعداد افراد فوتی‌شان به 5 هزار نفر نزدیک شد.
بسیاری معتقدند دلیل مرگ و میر بالای ایتالیایی‌ها متوسط سنی بالای جامعه ایتالیاست؛ هر چند عده ای نیز مساله کمبود امکانات پزشکی و و ابتلای گسترده کادر درمانی ایتالیا به کرونا و فرسودگی آنها پس از چند هفته مبارزه با این ویروس را در افزایش موارد مرگ و میر در این کشور بی تاثیر نمی‌دانند.
طبق برخی گزارش‌ها کادر درمانی ایتالیا در مناطق درگیر به واسطه افزایش شمار بیماران بدحال مجبور به گزینش بیمارانی شده‌اند که اولویت نجات آنها بیشتر است.
گروهی از پزشکان کوبایی، چین و روسی برای کمک به کادر درمانی ایتالیا طی روزهای گذشته وارد این کشور شده و یا قرار است در آاینده نزدیک وارد این کشور شوند.
وضع ایتالیا از منظر مبارزه با ویروس کرونا و تلفاتی که تاکنون متحمل شده در حد یک فاجعه تصویر شده است. بسیاری از کشورهای اروپای غربی با دیدن وضع ایتالیا از آینده خود بیمناک شده‌اند و حتی دیروز نخست وزیر اسپانیا هشدار داده آاینده این کشور نیز طی روزهای آاتی شبیه به ایتالیا خواهد بود؛ هشداری مشابه نیز از سوی بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا ارایه شده است. به نظر می رسد جانسون هم با دیدن وضعیت ایتالیا از استراتژی پیشین "ایمنی گله‌ای" دست کشیده و ویروس را جدی گرفته و اقدام به اعمال سیاست‌های محدود کننده در راستای قرنطینه کامل کرده است.
6- چند میلیون نفر می‌گیرند؟
از زمان شیوع جهانی ویروس کرونا بسیاری از کارشناسان درباره نحوه مواجهه با این ویروس به گمانه‌زنی پرداخته و حتی برخی سناریوهای شبیه سازی شده درباره ابتلای جوامع انسانی به این ویروس منتشر شده است.
در برخی سناریوهای بدبینانه مساله ابتلای بین 40 تا 80 درصد از جمعیت جهان طی 1 سال آتی به این ویروس مطرح شده است. نتیجه این سناریو می‌تواند برای جامعه جهانی فاجعه آمیز باشد چون اگر حتی آمار مرگ و میر 2 درصد را برای ویروس کرونا در نظر بگیریم (که ظاهرا این آمار بیشتر است و رقمی بین 2 تا 4 درصد است) در صورت ابتلای 5 میلیارد نفر از جمعیت جهان طی 1 سال آتی به این ویروس، اگر 2 تا 4 درصد از این جمعیت در اثر ابتلا فوت کنند طی 1 سال آتی دنیا شاهد مرگ 100 تا 200 میلیون نفر از جمعیت خود بر اثر ابتلا به این ویروس خواهد بود که رقم بسیار وحشتناکی خواهد بود.
با این حال فرض خوش بینانه‌تر این است که با مهار و مدیریت این ویروس بتوان همانند چین زنجیره شیوع این ویروس را قطع کرد و اگر شانس فصل گرم سال هم یار باشد این ویروس طی 2 ماه آتی از حالت پاندمی و اپیدمی مهار شده و از بین برود.
هر چند که هنوز درباره رفتار آتی ویروس به دلیل شناخت ناکافی از آن هیچ اجماع جهانی وجود ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واضح‌ترین تصاویر خورشید منتشر شد

آرزوی فرهاد حسن‌زاده برای جهان و کودکان در 58 سالگی

پیش‌گویی مقام سابق سیا درباره برنامه هسته‌ای ایران

کارشکنی در اوکراین برای بازگشت مسافران ایران

صندلی ریاست مجلس از آن کیست؟

نماینده مجلس پیش پای آمریکا راه گذاشت

چرا نرخ مرگ و میر در آلمان بر اثر کرونا کم است؟

انصارالله: حملات ائتلاف متجاوز ادامه دارد

خوشبینی محتاطانه مرکل درباره وضعیت کرونا در آلمان

فرصتی که جهان برای مبارزه با کرونا از دست داد!

روایت آقای وزیر از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف

ایران؛ نخستین کشور در اجرای پلاسمادرمانی بیماران کرونایی

غلط ننویسیم؛ این بار «دیرین دیرین»!

زنی که رهبرانقلاب به طور ویژه از اقدامات ضدکرونایی او یاد کرد

دعوای چهره اصلاح‌طلب با دهباشی

واکنش از دفتر رییس‌جمهور به شایعه ضدانقلاب

نظر محققان آلمانی درباره آمار مبتلایان کرونا در جهان

ترکیه چند روستا را در شمال حلب به توپ بست

آخرین وضعیت شیوع کرونا در دنیا

سعودی‌ ها به دنبال خرید سلاح به میزان 10میلیارد دلار از کانادا

هشدار مسکو و دمشق از شیوع کرونا در مناطق تحت اشغال آمریکا در سوریه

سمت و سوی انتخابات آمریکا بعد از خروج برنی سندرز

دولت به کسانی که بیکار شده‌اند یارانه بدهد

تیم منتخب تاریخ فوتبال دنیا از نگاه رونالدینیو+ عکس

روایت وزیر دولت اصلاحات از وضع فلاکت‌بار مردم آمریکا

کره جنوبی برای کمک به ایران از آمریکا مجوز گرفت

پیام وزیر خارجه بوسنی به ظریف با موضوع کرونا

وضعیت عمومی نماینده اصفهان پس از ابتلا به کرونا

برای ایران تفکر مهم تر از نهاد است

چین برای جهان پس از «کووید-19» برنامه ریزی می کند

وضعیت جسمی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا

سوارکار زن استرالیایی، مربی اسب آزمون+ عکس

مأموریت کنترل موشک در آسمان

صوت/ فردوسی‌خوانی- قسمت صدودوازدهم- داستان اسکندر و قیدافه

خوش‌خبری وزیر جدید دولت درباره تولید واکسن

آمادگی کامل ارتش جهت امدادرسانی به مناطق در معرض سیل

جنگنده‌های آمریکایی 2 هواپیمای روس را در آلاسکا رهگیری کردند

خیابانهای خالی شهر کیپ‌تاون آفریقای‌جنوبی از چشم پهپاد در روزهای کرونایی

اقتصاد تهران ماهانه 13 هزار میلیارد تومان زیان می‌بیند

سیر تا پیاز اقساط و نحوه بازپرداخت وام یک میلیون تومانی کرونا

واکنش فدراسیون به انتخاب سرمربی سابق پرسپولیس برای تیم ملی!

تصاویر توزیع تابوت های مقوایی در اکوادور به دنبال شیوع کرونا

رمزگشایی از رفتار سفیر چین در ایران

اجرای طرح اتوبوس‌های دربستی از فردا

آیا شاخص بورس حباب دارد ؟

تجارت ایران و اروپا یک سوم شد

پیش‌ بینی بارش‌ باران های سیل‌ آسا در 20 استان کشور

قیمت سکه کاهشی شد

افزایش 21 درصدی دستمزد کارگران قابل پیش بینی بود