ایران پرسمان

آخرين مطالب

سال 98؛ اوج‌‌گیری مقاومت و شکست پروژه‌های محور آمریکایی مقالات

سال 98؛ اوج‌‌گیری مقاومت و شکست پروژه‌های محور آمریکایی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - الف / متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
مهم‌ترین و البته تلخ‌ترین رویداد سال 1398 برای محور مقاومت منطقه ٬ حادثه شهادت سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» به دست تروریست‌های آمریکایی بود که البته برخلاف تصور دشمنان این اتفاق نتوانست مانع ادامه پیروزی‌های این محور شود.
به گزارش الف سال 1398 در منطقه بستر تحولات عظیمی در عرصه توانمندی‌های محور مقاومت و پیروزی‌های ارزشمند آن در برابر دشمن آمریکایی- صهیونیستی- سعودی بود.
در این مقاله به شرح مهم‌ترین رویدادهای منطقه در سال 1398 پرداخته‌ایم:
عربستان؛ گرفتاری در باتلاق یمن و ادامه کشتار غیرنظامیان یمنی
عربستان سعودی در سال 1398 مسیر پرنوسانی را به‌ ویژه از نظر نظامی، اقتصادی و اجتماعی پشت سر گذاشت و جنگ یمن و حواشی مربوط به آن٬ این کشور را در سراشیبی قرار داد. حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بارزترین خسارت وارده به سعودی‌ها در سال 1398 بود که طی آن جنبش انصارالله یمن در 23 شهریور 1398 با یک حمله پهپادی تاسیسات نفتی آرامکو را در بقیق و خریص در شرق عربستان مورد هدف قرار داد.
عملیات «نصر من الله»نیز بزرگترین عملیات نظامی زمینی انصارالله ضد عربستان بود که در 7 مهر 1398 در نجران صورت گرفت که طی آن شمار زیادی از نظامیان سعودی اسیر شدند.
عربستان دراین سال به کشتار غیرنظامیان یمنی ادامه داد؛ پایگاه داده موسوم به «پروژه اطلاعات مکانی و رخدادهای درگیری‌های مسلحانه» (ACLED) در 10 آبان 1398 گزارش داد که 20 هزار یمنی از ابتدای این سال جانشان را از دست داده‌اند.
عربستان سعودی در سال 1398 نیز همانند سال‌های قبل و به ویژه دوسال قبل از آن که محمدبن سلمان به سمت ولیعهدی این کشور منصوب شد٬ صحنه دستگیری‌ها و بازداشت‌ها و سرکوب‌گری‌ها علیه مخالفان نظام سعودی بود که این روند در هفته گذشته با دستگیری شاهزادگان سعودی به دستور بن سلمان به اوج خود رسید.
عراق؛ از تظاهرات‌ گسترده تا شهادت «ابومهدی المهندس»
بارزترین رویداد عراق در سال 1398 آغاز تظاهرات‌ مردمی آن در اعتراض به اوضاع اقتصادی و معیشتی بود که از 9 مهر این سال آغاز شده و البته از مداخله‌های آشکار و مانورهای واشنگتن مصون نماند. این تظاهرات‌ در نهایت منجر به استعفای دولت عادل عبدالمهدی و وقوع یک بحران سیاسی در این کشور شد که با گذشت حدود 5 ماه از زمان استعفای قبلی٬ هنوز دولت جدید در این کشور تشکیل نشده است.
اما مهم‌ترین و تلخ‌ترین حادثه برای عراقی‌ها و البته محور مقاومت حادثه شهادت «ابومهدی المهندس» فرمانده حشد الشعبی به همراه سردار سپهبد« حاج قاسم سلیمانی» در کنار همرزمانشان به دست تروریست‌های آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد در تاریخ 13 دی ماه بود. بعد از این اتفاق عراق یکپارچه جبهه مقابله با دشمن آمریکایی شد و پارلمان این کشور مصوبه اخراج نظامیان ایالات متحده از این کشور را صادر کرد.
در تاریخ 18 دی 1398 «نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران» در اولین پاسخ به جنایت آمریکا در ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» با شلیک شماری موشک‌های بالستیک از کرمانشاه، پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار عراق و پایگاهی در اربیل را که محل استقرار نیروهای آمریکایی بودند، هدف قرار داد.
ابتدای هفته جاری نیز عراق صحنه حملات جنون‌آمیز ارتش تروریست آمریکا با بهانه‌‌های واهی علیه مواضع ارتش و حشد الشعبی در مناطق مختلف این کشور بود.
لبنان؛ اعتراضات مردمی و تشکیل دولت متخصصین
مهم‌ترین اتفاق لبنان در سال 1398 نیز مانند عراق آغاز اعتراضات مردمی این کشور در اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی و فساد گسترده در این کشور بود که از تاریخ 25 مهر آغاز شد. در پی این اعتراضات دولت سعد حریری استعفا کرد و با وجود سنگ‌اندازی‌های مستمر آمریکا٬ در نهایت «حسان دیاب» موفق به تشکیل دولتی متشکل از متخصصین شد. پیشرفت‌‌های حزب‌الله در عرصه نظامی و تقویت بازدارندگی آن و نیز موشک‌های دقیق که موجب وحشت دشمن صهیونیستی شده از جمله تحولات مثبت لبنان در سال 1398 محسوب می‌شود.
یمن؛ پیشرفت‌های نظامی انصارالله و ادامه جنایت‌های عربستان
جنبش انصارالله یمن در سال 1398 عملیات‌های موفقی ضد دشمن سعودی انجام داد که مهم‌ترین آنها حمله به تاسیسات نفتی این کشور در 23 شهریور در شرق عربستان و نیز عملیات «نصر من‌الله» به عنوان بزرگترین عملیات نظامی آن در نجران بود. انصارالله همچنین از چندین سامانه پدافند هوایی جدید رونمایی کرد که سامانه‌های «ثاقب1» و «ثاقب2» و «ثاقب3» و «فاطر2» در 4 اسفند٬ از جمله آنها بود.
اما 1398 برای ملت یمن دومین سال خونین در اثر جنایت‌های ائتلاف متجاوز سعودی محسوب می‌شود. شیوع امراض و بیماری های جدید در میان اوضاع بد اقتصادی و افزایش نقض حقوق ها، درد و رنج مردم را دو چندان کرده است. در پنجمین سال جنگ، آنفولانزای خوکی به ویژه در استان های تعز و صنعا شیوع پیدا کرد و طبق گفته "یوسف الحاضری" سخنگوی رسمی وزارت بهداشت دولت نجات ملی وابسته به جنبش انصار الله یمن در سال 1398، بیش از 650 نفر به این بیماری مبتلا و 125 نفر در اثر آن جان باختند. دشمن سعودی علاوه بر کشتار ظالمانه غیرنظامیان یمنی در این سال٬ با ادامه محاصره این کشور منجر به تشدید فقر و گرسنگی و انواع امراض لاعلاج از جمله سرطان در آن شده است.
رژیم صهیونیستی؛ از معامله قرن آمریکا تا بن بست سیاسی
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در 8 بهمن ماه 1398 از یک طرح شوم ضد فلسطینی موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد که به زبان ساده‌تر می‌توان آن را پروژه فروش فلسطین نامید. اعلام این طرح همراه با محکومیت‌ها و اعتراضات گسترده در میان ملت فلسطین و البته کشورهای عضو محور مقاومت و سراسر جهان همراه بود که تاکنون نتوانسته اجرایی شود.
در سال 1398 همچنین صهیونیست‌ها 3 دوره پیاپی انتخابات برگزار کردند که اولین آنها در فروردین و دومی در شهریور و دور سوم آن در 12 اسفند 1398 بود که با این وجود٬ آنها هنوز موفق به تشکیل کابینه نشده‌اند.
دراین سال همچنین نیرو‌های مقاومت فلسطین در چندین نوبت و در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی، سرزمین‌های اشغالی را هدف حملات موشکی قرار دادند که برخی از این موشک‌ها در مناطقی مانند «عسقلان» و «تل‌آویو» فرود آمدند و سامانه های ضد موشک رژیم صهیونیستی قادر به رهگیری آنها نشدند.
به طور کلی سال 1398 در خاورمیانه سال تغییر معادلات به نفع محور مقاومت و ناکامی محور آمریکایی-صهیونیستی-سعودی و شکست پروژه‌های آن در منطقه بود. درحالی که دشمن گمان می‌کرد پس از شهادت سردار سلیمانی به عنوان برجسته‌ترین رهبر محور مقاومت٬ این محور تضعیف و رشته پیروزی‌های آن قطع خواهد شد٬ به اذعان شخصیت های آمریکایی و صهیونیستی ملت‌های مبارز و قهرمان مقاومت نشان دادند که بعد از این اتفاق با قدرتی مضاعف در برابر همه دشمنان و پروژه‌های شوم آنها ایستادگی می‌کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت جهانی طلا امروز 99/01/22

یارانه‌ این افراد برقرار است

گفتگوی نفتی دونالد ترامپ با ملک سلمان و پوتین

آخرین جزئیات صدور کارت سوخت در کشور

نخستین دردسر جدی مرد اول استقلالی ها + عکس

ترامپ وحشت زده به دروغ به مردم آمریکا دلخوشی می دهد

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار

آژانس‌ های هواپیمایی هزار میلیارد تومان ضرر کردند

ضرورت فعالیت مجلس برای مقابله با کرونا

نماینده مشهد: از غربی‌ها توقع کمک نداشته باشیم

روایت آیت‌الله خاتمی از ابتکار رهبرانقلاب در نامگذاری سال‌ها

افشاگری گاردین از نحوه محاسبه قربانیان کرونا در انگلیس

سلاح خطرناکی که این روزها به دست عربستان افتاده است!

8 محصول جدید ایران‌ خودرو را بشناسید

کالدرون سرمربی تیم ملی فوتبال می‌شود؟ + عکس

قیمت جهانی نفت امروز 99/01/22

اطلاعیه مهم وزارت کار در خصوص وام یک میلیون تومانی

شناسایی 3 گونه‌ مختلف ویروس کرونا توسط محققان دانشگاه کمبریج

پیام فارسی‌آموزان صرب به مردم ایران

همکاری یونیدو و ایران در مدیریت پسماندهای پزشکی کرونا

لبیک بسیج به رهنمود رهبرانقلاب؛ فرمان رزمایش «کمک مومنانه» صادر شد

توصیه به دانشجویان ایرانی در روسیه در پی شیوع کرونا

حمایت اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اقدامات ایران در مبارزه با کرونا

تصمیمات هیئت‌رئیسه برای برگزاری جلسات علنی مجلس

موفقیت تازه متخصصان داخلی در حوزه تولید ماسک

جزئیاتی از جلسه شورای امنیت در مورد کرونا

اولین واکنش آمریکا به انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق

درگیری ارتش سوریه با تروریست‌های داعش در بیابان‌های «دیرالزور»

پایش و رصد بازگشت کیشوندان توسط 8 قرارگاه مستقر در سطح جزیره کیش

خبری شیرین تر از عسل برای فرهاد و استقلالی‌ها+ عکس

روایت جانسوز سعید قاسمی از آخرین ساعات زندگی شهید آوینی

کمدین آمریکایی: چگونه ترامپ را راضی کنیم که ماسک بزند؟

امارات دست به دامان رژیم صهیونیستی شد!

لحظه آلوده شدن سلول سالم به کرونا ثبت شد

کاریکلماتور/ آدم سر به زیر جواب سربالا نمی‌دهد!

پاسخ حناچی به مجری تلویزیون: در سوئیس زندگی نمی‌کنی آقای دلاوری!

«قرنطینه» خیابان‌های بارسلونا را خالی کرد

نظارت «اون» بر یک رزمایش نظامی

تصاویر هولناک از دفن جمعی قربانیان احتمالی کرونا در آمریکا

روزنامه اروپایی انتقال ستاره پرسپولیس به انگلیس را فاش کرد+سند

راز ناکامی عملیاتی که می توانست کار صدام را در جنگ یکسره کند

هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه‌گیری کرونا

نامزد نخست وزیری عراق را بشناسید

مردم ایرلند کرونا را به هیچ گرفتند

کرونا به یمن رسید؛ شناسایی اولین مبتلا در «حضرموت»

فوق ستاره پرسپولیس رکورد فوتبال آسیا را جابجا کرد+عکس

بیل گیتس: تا پاییز سال 2021 از کرونا در امان نخواهیم بود

کتاب جدید «کوبی برایانت» در صدر پرفروش‌ها

شماره جدید خط حزب‌الله؛ ملت ایران خوش درخشید، غرب وحشی زنده شد

یاوه‌گویی‌های تکراری معاون وزیر خارجه آمریکا