ایران پرسمان

آخرين مطالب

6 پرتاب ماهواره در برنامه‌های فضایی کشور انديشه

6 پرتاب ماهواره در برنامه‌های فضایی کشور
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / ایران پس از پرتاب ناموفق ماهواره "ظفر-1" دانشگاه علم و صنعت درصدد است پرتاب 6 ماهواره را در دستور کار خود قرار دهد که از این تعداد، 3 ماهواره "ناهید-1"، "ناهید-2" و "پارس-1" در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته می‌شود، ضمن آنکه به گفته وزیر ارتباطات ماهواره "ظفر-2" نیز در خرداد ماه سال جاری پرتاب خواهد شد.
ایران با پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره "امید" در 14 بهمن سال 1387 به جمع کشورهای دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست و اکنون چهار پرتاب موفق و دو پرتاب ناموفق را در کارنامه فضایی خود به ثبت رسانده است.
ماهواره امید
ماهواره تحقیقاتی "امید"، نخستین ماهواره ساخت کشور ایران است که تمام تجهیزاتش در سازمان فضایی ایران طراحی و تولید شده‌است. ساخت "امید" از 15 اسفند 1384 آغاز و طی دو سال آماده انجام تست‌های مشترک شد. این ماهواره در بامداد 15 بهمن ماه سال 1387 در مدار فضا قرار گرفت و در 5 اردیبهشت 1388 با جو غلیظ مناطق غربی آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام برخورد کرد و به کار 82 روزه خود پایان داد.

ایران پرسمان


ماهواره امید با ماهواره‌بر "سفیر امید" پرتاب شد که این ماهواره را در مدار 252 تا 383 کیلومتری قرار داد. این ماهواره در هر 24 ساعت، 15 بار به دور زمین چرخید و گزارش‌های سنجشی به ایستگاه‌های زمینی در ایران ارسال کرد.
ماهواره امید در مدت ماموریت خود 700 بار دور زمین چرخیده است و برخی مراکز علمی و تحقیقاتی و پایگاه‌های اینترنتی آماتوری فضایی دنیا از جمله در کشورهای انگلستان، آمریکا و روسیه در مدت ماموریت ماهواره امید، موفق به دریافت اطلاعات از این ماهواره شدند.
شناسایی ظرفیت‌های موجود در خصوص تجهیزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره، ایجاد بستر فعالیت‌های فضایی در شرکت‌های خصوصی و ایجاد فضای عملیاتی ساخت و تست ماهواره در تعامل با ماهواره‌بر داخلی از ماموریت‌های ماهواره "امید" تعیین شد و بر این اساس ماموریت فنی آن به گونه‌ای تنظیم شد که بتوان با حداقل ریسک به حداکثر اطمینان در یک ارتباط ماهواره‌ای رسید.
"امید" در ابعاد 40 در 40 در 40 سانتی‌متر مکعب و با وزن 27 کیلوگرم ساخته شده است.
ماهواره رصد
ماهواره "رصد"، دومین ماهواره ایرانی و ساخته شده در دانشگاه مالک اشتر است که توسط ماهواره‌بر "سفیر رصد" که یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای است، در مدار بیضوی حضیض 260 کیلومتر به فضا پرتاب شد. این ماهواره همچنین نخستین ماهواره تصویربرداری ایران محسوب می‌شود که با نام کامل "رصد-1"، در 25 خرداد سال 1390 به فضا پرتاب شد.
"رصد" در روز 15 تیر ماه سال 1390 مجددا وارد جو شد و به عمر تقریباً سه هفته‌ای خود پایان داد.
"رصد" اولین ماهواره‌ای بود که برای تأمین برق مورد نیاز خود به صفحات خورشیدی متصل بر دیواره ماهواره و باتری یا باتری‌های داخلی مجهز بود. این ماهواره همچنین از زیرسیستم کنترل تولید و توزیع جریان الکتریکی بهره می‌برد که این ماهواره را قادر می‌کرد در بخش تاریک مدار از باتری‌ها استفاده کند و در بخش روشن آنها را شارژ کند.

ایران پرسمان


دقت تصویر دوربین به‌کار رفته در "رصد" که نخستین گام ایران در داشتن یک ماهواره مستقل تصویربرداری از پدیده‌های زمین محسوب می‌شد، 150 متر اعلام شد.
ماهواره نوید
ماهواره نوید دانشگاه علم و صنعت در ساعت 3:33 صبح روز 14 بهمن سال 1390 توسط ماهواره‌بر "سفیر نوید" با موفقیت به فضا پرتاب و در مدار بیضوی با حضیض 270 کیلومتر و اوج 360 کیلومتر تزریق شد.
ارتباط با این ماهواره از طریق 5 ایستگاه زمینی مستقر در شهرهای "مشهد"، "تبریز"، "ماهدشت"، "قشم" و "بوشهر" صورت گرفت و سیگنال رنجینگ این ماهواره در ایستگاه قشم دریافت شد. این امر به معنای قرارگیری صحیح ماهواره، صحت عملکردی آن و ردگیری آن تلقی می‌شود.

ایران پرسمان


ماهواره ایرانی "نوید" 50 کیلوگرم وزن داشت و برای تزریق در مداری با ارتفاع 370 کیلومتر طراحی شد که دارای طول عمر مداری دو ماه بود و هر شبانه‌روز 6 بار از فراز ایران عبور می‌کرد و در دید ایستگاه‌های زمینی قرار می‌گرفت.
ماموریت سطح یک "نوید" تصویربرداری از سطح زمین در طیف مرئی با قدرت تفکیک مناسب برای ماموریت محوله و ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه‌های زمینی بود
تصاویر دریافتی از ماهواره نوید دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه‌های جو و علوم هواشناسی، منابع و بلایای طبیعی است.
ماهواره نوید دارای ابعاد 50*50*50 سانتیمتر بود و در مدار بیضوی شکل با شیب مداری 55 درجه حرکت می‌کرد.
ماهواره فجر
ماهواره فجر به عنوان اولین ماهواره با مأموریت انتقال مداری کشور با قابلیت تغییر مدار 250 تا 450 کیلومتر بیضوی به مدار 450 کیلومتر دایره‌ای با استفاده از پیشبرنده گاز سرد (تراست گاز سرد) است که سبب افزایش طول عمر ماهواره به مدت 1.5 سال می‌شود.
این ماهواره با کمک ماهواره‌بر سفیر B1 در 13 بهمن 1393 از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد. این ماهواره‌بر قابلیت حمل ماهواره را تا وزن 50 کیلوگرم در مدار بیضوی 300 تا 450 کیلومتری دارد.
این ماهواره با اعلام پایگاه n2yo.com در روز 6 اسفند 1393 سقوط کرد.
ماهواره‌هایی که پرتاب آنها با شکست مواجه شد
ماهواره‌های "دوستی" دانشگاه صنعتی شریف و "پیام" دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پروژه‌های فضایی هستند که پرتاب آنها با شکست مواجه شد.
ماهواره "پیام" امیرکبیر از سری میکرو ماهواره‌های توسعه فناوری فضایی سازمان فضایی ایران است که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شده است. وزن این ماهواره حداکثر برابر با 100 کیلوگرم بوده و توسط ماهواره‌بر "سیمرغ" در مدار کم ارتفاع (LEO) و در ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری 55 درجه قرار گرفت. طول عمر عملیاتی پیش‌بینی شده برای این ماهواره دو سال بود.
"پیام" در ساعات اولیه صبح روز سه‌شنبه، 25 دی ماه سال 97 با استفاده از ماهواره‌بر "سیمرغ" از پایگاه فضایی امام خمینی (ره) به فضا پرتاب شد؛ ولی در مدار زمین قرار نگرفت. ماهواره "پیام" پس از دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و در مدار آرام نگرفت. علت سقوط "پیام"، سرعت اولیه ناکافی ماهواره اعلام شد و بقایای آن در اقیانوس هند افتاد.
ماهواره "دوستی" دومین پرتاب ناموفق بود که به کارفرمایی سازمان فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است. "دوستی" به صورت خاص، با هدف توسعه و دستیابی به فناوری‌هایی که برای اولین بار در ماهواره‌های بومی نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، طراحی و ساخته شد. از جمله این فناوری‌ها، کنترل وضعیت سه محوره، OBDH مقاوم در برابر خطا،‌ سامانه کنترل حرارت نیمه‌فعال و سلول‌های خورشیدی تولید شده در کشور با قابلیت بهره‌برداری در محیط فضا را می‌توان برشمرد.
بیشینه طول عمر عملیاتی این ماهواره یک سال و طول عمر بالستیکی آن متناسب با مدار آن تعیین شده بود. این ماهواره دارای جرم 52 کیلوگرم بود که با توجه به دسته‌بندی مرسوم ماهواره‌ها از منظر جرم، یک میکرو ماهواره محسوب می‌شود. مدار این ماهواره بیضوی و در دسته مدارهای کم ارتفاع (LEO)، با ارتفاع اوج و حضیض به ترتیب برابر با 310 و 250 کیلومتر و شیب مداری 55 درجه بود. انرژی مورد نیاز این ماهواره با بهره‌مندی از باتری و پانل‌های خورشیدی حاصل می‌شد.
ماهواره‌ "ظفر-1" از سوی دانشگاه علم و صنعت به سازمان فضایی برای انجام مقدمات پرتاب تحویل داده شد و در ساعت 19:15 دقیقه روز 20 بهمن ماه 98 از پایگاه فضایی امام خمینی (ره) سمنان پرتاب شد و در مدار قرار نگرفت. این ماهواره در رده ماهواره‌های Low Earth orbit (-مدار نزدیک زمین) با ارتفاع مداری 530 کیلومتر، شیب 56 درجه و جرم 113 کیلوگرم است. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله تصویربرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم‌های تعیین موقعیت، تعیین و کنترل وضعیت، مدیریت داده و فرمان، انرژی، سازه و مکانیزم و کنترل حرارت است.
در مأموریت پرتاب ماهواره "ظفر" توسط ماهواره‌بر "سیمرغ" کلیه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره‌بر و ماهواره، تست‌های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری، به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله 1 ماهواره‌بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله 2 به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره‌بر به سرعتِ مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سقوط این ماهواره را در 12 لعنتی می‌داند و می‌گوید: 12 ثانیه آخر که سوخت یا توان موتور ماهواره باید افزایش پیدا می‌کرد تا به سرعت مورد نظر دست پیدا کند، این اتفاق نیفتاد که علت این موضوع می‌تواند به کیفیت سوخت و وزن مرحله دوم ماهواره ارتباط داشته باشد یا می‌تواند به توان موتور مرتبط باشد.
وی اضافه می‌کند: اگر موتور 12 ثانیه دیگر فعالیت و سوخت آن کفایت می‌کرد، قطعا ماهواره در مدار قرار می‌گرفت و اشکال مرحله قبل که در ماهواره پیام داشتیم برطرف شده بود؛ همانطور که قبلاً گفتم 95 درصد موفق بود، ان‌شاءالله این 12 ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می‌شود.
وی همچنین درباره زمان ارسال ماهواره "ظفر 2"، اظهار کرد: طراحی، ساخت و تست‌های ماهواره "ظفر 2" انجام شده و قابلیت‌های "ظفر 1" را دارد؛ اما دوربین آن کیفیت بالاتری نسبت به "ظفر 1" دارد و 16 متری است. این ماهواره در برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در خردادماه سال 99 بعد از آماده شدن ماهواره‌بر سیمرغ برای قرار گرفتن در مدار آماده می‌شود.
ماهواره‌هایی که در دستور پرتاب کشور قرار دارند
بر اساس گفته وزیر ارتباطات، 6 ماهواره در دستور کار پرتاب قرار خواهد گرفت که یکی از آنها ماهواره "ظفر-2" که از سوی دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده، قرار است در خردادماه امسال (1399) پرتاب شود. علاوه بر آن ماهواره‌های "ناهید-1"، "ناهید-2" نیز "پارس-1 نیز آماده واگذاری هستند.
سعید صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: 3 ماهواره از 6 ماهواره‌ای که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده در نوبت پرتاب قرار دارند، در این پژوهشگاه طراحی و اجرا می‌شود که از این تعداد ماهواره "ناهید-1" تحویل داده شده است.
به گفته صمیمی، ماهواره سنجشی "پارس-1" به غیر از محموله‌های (دوربین‌های تصویربرداری) آن، سایر بخش‌های این ماهواره آماده شده است.
وی ادامه داد: ما منتظر هستیم که دوربین‌های تصویربرداری این ماهواره از سوی پیمانکار به ما تحویل داده شود تا تست نهایی را انجام دهیم تا بتوانیم ماهواره "پارس-1" را به سازمان فضایی ایران تحویل دهیم.
صمیمی ماهواره "ناهید-2" را از دیگر پروژه‌های در دستور کار پژوهشگاه فضایی دانست و خاطر نشان کرد: ماهواره "ناهید -2" از نوع مخابراتی است که ساخت مدل مهندسی آن به پایان رسیده است و وارد فاز کیفی آن شدیم.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم مدل پروازی این ماهواره را در 6 ماهه دوم سال 1399 تحویل دهیم.
ماهوره "پیام-2" نیز پس از پرتاب ناموفق "پیام-1" در دستور کار دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار گرفته است و به گفته دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران این ماهواره یک ماهواره پژوهشی است که مراحل آخر تکمیل پروپوزال را طی می‌کند و اهداف و ماموریت اصلی آن متفاوت از ماهواره "پیام-1" خواهد بود. چرا که ما قصد داریم از این پس به سمت ساخت ماهواره‌های پروژه‌محور حرکت کنیم و دانشگاه در حال تهیه پروپوزال در این زمینه است.
براری گفت: در کنار این ماهواره‌ها، تولید پرتابگر جدید و ایستگاه زمینی دریافت ماهواره برای کنترل و دریافت دیتا نیز در حال آماده سازی است. مطابق برنامه‌ریزی‌ها برای پرتاب این ماهواره‌ها، قرار است از 3 پرتابگر جدید و چند ایستگاه زمینی استفاده کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اظهارات هسته ای رئیس دفتر رئیس جمهور

روایت شنیدنی سید حسن نصرالله از شهید صدر در مورد انقلاب ایران

اخباری تایید نشده از به کما رفتن نخست وزیر انگلیس

حلقه پزشکان دور بوریس جانسون

قربانیان کرونا در فرانسه از مرز 10 هزار نفرعبور کرد

صنعت هوانوردی در تور کرونا

کرونا تب خرید اسلحه را در ینگه دنیا ایجاد کرد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

نانوذراتی که باکتری‌های مضر را می‌کُشند

آزمایش 3 داروی کرونایی بر روی انسان در روسیه آغاز شد

اعلام نامزدهای نهایی جایزه دیلن توماس 2020

بهاره کیان‌افشار با کتابی عاشقانه در روزهای قرنطینه

توصیه روحانی به واحدهای تولیدی مواد بهداشتی و ضدعفونی

درمان رایگان اتباع خارجی مبتلا به کرونا از زبان روحانی

ادعای دستگیری یک صهیونیست به جرم جاسوسی برای ایران

پیام کرونایی چند هنرمند فلسطینی به کشورهای درگیر با کرونا

اخراج پزشکان و پرستاران به جرم ابراز نظر در آمریکا

تصاویری وحشتناک از شهرهای خالی که انسان را یاد فیلم‌های ترسناک می‌اندازد

روسیه: ترامپ به دنبال تصرف سایر سیاره‌ها است

نتانیاهو به قرنطینه خود پایان می‌دهد

واکنش سوریه به درخواست‌های اتحادیه اروپا درباره کاهش تحریم‌ها

روزهای کرونایی در ونیز

آن روی سکه کرونا در اروپا

دولت در دو راهی حفظ سلامت مردم و نجات اقتصاد

سقوط صنعت هوانوردی

جنگ تازه قرمز و آبی؛ متلک سیاسی با شورت ورزشی

پنهان کاری کرونایی؟؛ انگشت اتهام آمریکا به سوی چین

همگام‌سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟

دو خط کتاب/ وجود داشتن برای عشق ورزیدن

روحانی فردا به مجلس نمی‌رود

توییت مشترک شش نماینده درباره طرح تعطیلی یک‌ماهه

نظر بهرام قاسمی درباره تماس ها و گفتگوهای روسای جمهور ایران و فرانسه

ممنوعیت تردد بین شهری در «ووهان» برداشته شد

توقف مذاکرات میان نتانیاهو و گانتس پیرامون تشکیل دولت جدید

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در زمان اوج شیوع کرونا!

سوسیالیست شدن جمهوری‌خواهان

کرونا، علم و جامعه؛ بازگشت به بدویت؟

مردم را مقصر موج احتمالی دوم کرونا ندانیم

اقدامات ایران در عراق را زیر نظر داریم

میکرورباتی که می‌تواند جراحی میکروسکوپی انجام دهد

زندگی آدمی با چه امید و آینده‌ای دوام خواهد یافت؟

پایِ برجام فردا به مجلس باز می‌شود

وقتی فناوری هسته‌ای به کمک بخش ضدعفونی بیمارستان‌ها آمد

احتمال دفاع ویدئوکنفرانسی روحانی از وزیر پیشنهادی کشاورزی

برنامه جامع حزب‌الله برای مقابله با شیوع کرونا در لبنان

پامپئو: از هر رئیس‌جمهور عراق که خواستار پیشرفت کشور باشد حمایت می‌کنیم

آمریکا مدعی کشتن یکی از سرکرد‌ه های گروه تروریستی «الشباب» شد

حمله لفظی ترامپ به سازمان بهداشت جهانی

غم‌انگیزترین روز کرونایی در نیویورک

انتقاد چین از نظامی‌گری آمریکا همزمان با شیوع کرونا