ایران پرسمان

آخرين مطالب

جنگ سیاسی ترامپ با کرونا مقالات

جنگ سیاسی ترامپ با کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
دونالد ترامپ همواره در انتقاد از یک چیز ثابت قدم بوده و آن جنگ است. اما حالا ویروس جدید کرونا، شرایطی در آمریکا ایجاد کرده که دونالد ترامپ آن را جنگی توصیف کرده و خود را رئیس جمهور دوران جنگ نامیده است. امری که به اعتقاد برخی ناظران، بر تمایل کاخ سفید برای بهره برداری انتخاباتی از کرونا دلالت دارد.
به گزارش فرارو، تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا، یا بیماری کووید-19، در آمریکا از 43 هزار و تعداد فوتی‌ها از 500 نفر فراتر رفته است. بسیاری از ایالت‌های آمریکا، خصوصا نیویورک تدابیر شدیدی برای جلوگیری از شیوع کرونا به کار گرفته اند. با این حال، کرونا همچنان در حال پیشروی است.
اقتصاد آمریکا، که زمانی عملکرد مطلوب آن مایه مباهات ترامپ بود، حالا چشم اندازه تیره و تاری در پیش دارد. فعالیت‌های عمومی بسیار محدود شده و کسب و کار‌های کوچک با تهدیدات جدی مواجه شده اند. دولت ترامپ سعی می‌کند از طریق اتخاذ تدابیر گوناگون، از جمله تدوین بسته‌ای از محرک‌های اقتصادی، از رکود اقتصاد جلوگیری کند. با این حال، کارشناسان اقتصادی هشدار می‌دهند که بسیاری از کسب و کار‌ها و مشاغل در معرض نابودی هستند. چرا که با توجه به استمرار تعطیلی‌ها و محدودیت ها، حداقل تا چند هفته آینده، این کسب و کار‌ها به طور قطع با مشکلاتی از قبیل: کمبود مشتری مواجه خواهند بود.
ترامپ در مقابل دشمن نامرئی
تمام این مشکلات، در حالی اتفاق می‌افتد که ترامپ روز به روز به انتخابات سوم نوامبر نزدیک می‌شود. ترامپ با درک این شرایط، به رغم اینکه از جنگ بیزار است، سعی کرده خود را رئیس جمهور جنگی نشان دهد. در همین راستا، او ویروس جدید کرونا، را «ویروس خارجی» یا «ویروس چینی» خوانده است.
روز یک شنبه به وقت آمریکا، ترامپ در یک نشست خبری حاضر شد و با اشاره به شیوع کرونا در آمریکا گفت: «ما در جنگ هستیم، به معنای واقعی در جنگ هستیم و ما داریم با یک دشمن نامرئی می‌جنگیم.»
ترامپ در حالی خود را رئیس جمهور دوران جنگ نامید که در ابتدای شیوع ویروس کرونا در آمریکا، بحران کرونا را کم اهمیت نشان داد و حتی آن را «حقه» دمکرات‌ها دانست. اما مدتی بعد در اثر شیوع فزاینده کرونا، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد.
برخی ناظران مسائل آمریکا معتقدند که ترامپ در پی بهره برداری انتخاباتی از بحران کروناست. روزنامه نیویورک تایمز، با اشاره به از بین رفتن دستاورد‌های اقتصادی دولت ترامپ، نوشت ترامپ خود را رئیس جمهور دوران جنگ نشان می‌دهد. رئیس جمهوری که، مسئول دفاع از ملت تحت محاصره خود است، در حالی که رقیب دمکراتیک‌اش، جو بایدن، از انظار عمومی غایب شده و در منزلش نشسته است.
ترامپ در حال ترویج این ایده است که آمریکا در بحران است و بنابراین مردم باید حول محور رئیس جمهور و فرمانده کل قوا متحد شوند. ایده‌ای که می‌تواند برخی افکار عمومی را مجاب کند. زیرا این احتمال وجود دارد که مردم نخواهند در میانه یک بحران جهانی، فرمانده کل قوا را تغییر دهند. خصوصا که حالا برخی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تعداد آمریکایی‌هایی که با تدابیر کرونایی ترامپ موافق هستند، در حال افزایش است. هفته گذشته، شبکه ان بی سی نیوز، نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نشان داد 55 درصد آمریکایی‌ها با پاسخ ترامپ به بحران کرونا موافق هستند. این در حالی که هفته قبل تر، 43 درصد آمریکایی‌ها از تدابیر ترامپ راضی بودند. این بهبودی نسبی در وضعیت ترامپ، به موازات تغییر رویه کاخ سفید در مقابله با کرونا صورت گرفت. ترامپ در ابتدا، ظاهرا با هدف جلوگیری از فروپاشی اقتصادی، سعی کرد خطر کرونا در کشورش را کم اهمیت نشان دهد. اما بعدا رویه کاخ سفید عوض شد؛ به نحوی که ترامپ تقریبا هر روز، به همراه مقامات دولتش نشست‌های خبری برگزار کرد و به مردم درباره جدیدترین تدابیر مقابله با کرونا گزارش داد.
روسای جمهور آمریکا در دوره‌های وقوع بحران، معمولا از مردم می‌خواهند متحد شوند یا اصطلاحا دور پرچم متحد شوند که در ادبیات علوم سیاسی به معنای حمایت از رهبران سیاسی است. چنین چیزی فقط مختص ترامپ نیست. بلکه اکثر روسای جمهور از این امر بهره‌مند شده اند. چرا که معمولا در مواقع بحران، اختلافات سیاسی کنار گذاشته می‌شود و سیاسی کردن مسائل غیرسیاسی، مثل بحران بهداشتی کرونا، می‌تواند خشم افکار عمومی را برانگیزد.
روز یک شنبه، ترامپ در اظهاراتی که بیانگر تمایل وی به چنین حمایتی است، خطاب به مردم آمریکا گفت: «شما رهبری دارید که همیشه برای شما مبارزه خواهد کرد و من تا زمان پیروزی متوقف نخواهم شد. پیروز خواهیم شد. تا وقتی که متحد هستیم، هیچ آمریکایی تنها نخواهد بود.»
ترامپ و جمهوریخواهان، از یک طرف از دمکرات‌ها می‌خواهند که ماجرای کرونا در آمریکا را سیاسی نکنند، اما از طرف دیگر با مطرح کردن مقوله‌هایی مانند «رئیس جمهور دوران جنگ»، «دشمن نامرئی» «ویروس خارجی» و «ویروس چینی» عملا بحران را به نفع خودشان سیاسی می‌کنند. از دیدگاه برخی ناظران، ترامپ با استفاه از تعبیرات فوق که ادبیات جنگی هستند، می‌خواهد انتقادات از خود را که حالا به عنوان فرمانده کل قوا وارد میدان مبارزه با یک دشمن خارجی شده، غیرمهین دوستانه نشان دهد.
همچنین، ترامپ و هوادارنش از فرصت کرونا برای انتقاد از جو بایدن استفاده می‌کنند. بایدن مانند سایر شهروندان آمریکایی به دستورات مقامات بهداشتی پایبند شده و در خانه خود مانده است. طرفداران ترامپ، با ادبیاتی کنایه دار، مدام می‌پرسند «جو کجاست؟»
ترامپ و اخبار بد
اما، اگر چه ترامپ ممکن است فعلا از اتحاد آمریکایی‌ها در برابر خطر کرونا از نظر سیاسی بهره‌مند شود، اما راهبرد جنگی اش ممکن است بدون تبعات منفی نباشد. ترامپ خود را رئیس جمهور دوران جنگ می‌نامد، اما از ارائه اخبار بد به مردم پرهیز می‌کند. در حالی که گفتن حقایق به مردم، بخشی از وظایف یک رئیس جمهور در دوران بحران است. مایکل بسکلاس، مورخ و نویسنده کتاب «روسای جمهور دوران جنگ» با بیان اینکه به کارگیری استراتژی جنگی توسط رئیس جمهور، کار دشواری است، به نیویورک تایمز گفت: «شما نه فقط استراتژی و تاکتیک‌هایی تدوین می‌کنید، بلکه در عین حال شما باید به آمریکایی‌ها بگویید که می‌دانید این (دوره) برای آن‌ها چقدر سخت است.» بسکلاس افزود که بخشی از استراتژی یک رئیس جمهور دوران بحران، این است که باید مایل باشد به مردم اخبار بدی بدهد.
به نوشته نیویوک تایمز، متحدان ترامپ می‌دانند که حالا انتخاب مجدد ترامپ کاملا به نحو مدیریت کردن این بحران بستگی دارد. پرسش مهمی که مطرح شده این است که آیا او مانند جورج بوش پسر بعد از حملات 11 سپتامبر خواهد بود یا اینکه به سرنوشت بوش پسر بعد از طوفان کاترینا دچار خواهد شد. به عبارت دیگر، آیا ترامپ مانند بوش بعد از حوادث 11 سپتامبر موافق خواهد شد میان آمریکایی‌ها وحدت ایجاد کند یا اینکه مانند بوش بعد از طوفان کاترینا از نظر سیاسی بدنام خواهد شد؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارتقای سیستم فروش آنلاین شهروند از طریق قرارداد با «الوپیک» و «پینکت»

سود بزرگی که کرونا به این ستاره پرسپولیس رساند + عکس

داروهای استروئیدی ریسک ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهند

100 سال نویسندگیِ ملکه‌ داستان‌های جنایی؛ آگاتاکریستی

رهبر انقلاب: ما مامور به انتظار هستیم

انصاری: عدم اتکا به ظرفیت‌های داخلی، مبارزه با کرونا را سخت‌تر می‌کرد

نخست‌وزیر مکلف عراق: در منازعه آمریکا با ایران بی طرف می‌مانم

جلسه علنی امروز مجلس آغاز شد؛ بررسی صلاحیت «خاوازی» در دستور کار

تصاویر جدید از بحران تخم‌ مرغی در تل آویو و حیفا

خبر به کما رفتن بوریس جانسون تکذیب شد

کرونا روز سه‌شنبه با جهان چه کرد؟

سرمقاله خراسان/ سیاه و سپید عرضه های میلیاردی سهام دولتی

سرمقاله کیهان/ ای شبروان را مشعله!

سرمقاله رسالت/ نگاهی کن ای عزیز

سرمقاله وطن امروز/ این روزها چگونه شور مذهبی را حفظ کنیم

سرمقاله ایران/ دوگانه جعلی؛ اقتصاد یا کرونا؟

سرمقاله اعتماد/ مسابقه کرونا با الکل و...

سرمقاله شرق/ سال دشوار 99 و ضربه کرونا‌

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

جدیدترین آمار تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان

روش جدیدی برای انتقال بی‌سیم نیرو به بدن افراد مبتلا به فلج اندام

کاریکلماتور/ ته دلم را خالی کرد تا جا برای خودش باز شود!

کوهکن به اصولگرایان: باید کرسی ریاست مجلس را به‌ هم تعارف کنید

واکنش کدخدایی به اظهارنظر پمپئو

افزایش شمار بهبودیافتگان کرونا در چین و کره جنوبی

نتانیاهو بار دیگر تست کرونا داد

مقام صهیونیستی: وضعیت بهداشتی فاجعه است

افزایش 3 برابری مرگ‌های قلبی در پی تغییرات اقلیمی

دنیای ادیبانه «آوینی» در سالروز شهادتش

موسوی: ایران قدردان کمک‌های چین است

آمریکا: مخالف اعطای وام از سوی صندوق بین‌المللی پول به ایران هستیم

انتقاد شدید دونالد ترامپ از سازمان بهداشت جهانی

وزیر موقت نیروی دریایی آمریکا استعفا داد

ورود به کانون اصلی کرونا در چین بعد از 76 روز ممکن شد

هشدار اتحادیه عرب درباره سوءاستفاده از کرونا توسط رژیم صهیونیستی

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ترکیه

تلفات کرونا در آمریکا به مرز 13 هزار نفر رسید

توافق ائتلاف اهل سنت عراق بر روی نامزد نخست وزیری

عکس| وضعیت امروز خیابان های ریاض پایتخت سعودی

نشانه اولیه آلزایمر در مغز کشف شد

دو خط کتاب/ خدا درون توست!

تخت روانچی: برای مبارزه با کرونا تحریم های آمریکا علیه کشورها برداشته شود

سناتور آمریکایی: مردم بی‌گناه ایران به خاطر تحریم‌های ما می‌میرند

هشدار درباره نقشه امارات برای تکرار سناریوی ناامنی «عدن» در «تعز»

تلاش گروهی از نمایندگان کنگره برای قطع حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن

توییت مشترک نمایندگان درباره طرح تعطیلی یک‌ماهه

سید حسن نصرالله: رژیم صهیونیستی نگران است بیش از 80 سال عمر نکند

پوتین: هنوز به اوج بحران کرونا نرسیده‌ایم

حزب‌الله عراق: نیروهای ما برای عملیات راهبردی آماده‌اند

سناتور آمریکایی که به کرونا مبتلا شده بود بهبود یافت