ایران پرسمان

آخرين مطالب

فضانوردان چگونه ماه‌ها در فضا زندگی می‌کنند؟ انديشه

فضانوردان چگونه ماه‌ها در فضا زندگی می‌کنند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / افرادی که به شغل فضانوردی علاقه‌مند هستند به جز سلامت جسمانی و تحصیلات ویژه و پشت سرگذاشتن انواع آزمایش‌ها و دوره‌های تمرینی باید از سلامت روانی مطلوبی برخوردار باشند.
دارا بودن زمینه افسردگی، استرس، پرخاشگری، خشونت و مواردی از این دست می‌تواند منجر به انتخاب نشدن فرد در آزمون‌های فضانوردی شود.
سفر به فضا و بازگشت از ماموریت‌های فضایی، اقامت طولانی مدت در ایستگاه فضایی با تمامی خطر‌های آن، دوری از اعضای خانواده، کره زمین، دسترسی بسیار محدود به امکانات پزشکی، تاخیر در برقراری ارتباط با زمین و صد‌ها مشکل دیگر پیش روی فضانوردان قرار دارد.
در ایستگاه فضایی بین المللی فضانوردان، فضای بسیار کمی برای پرداختن به کار‌های مختلف دارند و درعین حال باید همکاری مستمری با دیگر فضانوردان از آژانس‌های فضایی بین المللی داشته باشند به همین دلیل توانایی غلبه بر احساسات، تحمل وضعیت قرنطینه و زندگی تنهایی در فضا و حفظ روحیه از الزامات شغل فضانوردی است.
اسکات کلی فضانورد ناسا یکی از فضانوردانی است که نزدیک به یک سال به همراه فضانورد آژانس فضایی روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی به تنهایی زندگی کرده است.
این فضانورد زندگی در فضا را مانند وضعیت قرنطینه این روز‌های بسیاری از کشور‌های جهان می‌داند. همانطور که افراد نمی‌توانند از خانه خارج شوند، فضانوردان هم نمی‌توانند به سادگی از ایستگاه فضایی بین المللی خارج شوند. تنها در زمان انجام ماموریت‌های پیاده روی یا بازگشت به زمین فضانوردان می‌توانند از بخش درونی ایستگاه خارج شوند و در این حالت خطر‌های بسیاری از جمله تابش‌های سرطان زای اشعه‌های کیهانی سلامت آنها را تهدید می‌کند.

ایران پرسمان


فضانوردان شاغل در ایستگاه فضایی بین المللی به کار‌های مختلفی می‌پردازند از جمله انجام آزمایش‌های علمی، ورزش روزانه، تدوین و ارائه گزارش، تعمیر تجهیزات و مواردی از این دست، آنها مانند مردم در کره زمین بازه زمانی معینی برای کار دارند و بخشی از شبانه روز برای انجام کار‌های شخصی، استراحت و تفریح اختصاص دارد.
در ایستگاه فضایی به دلیل محدودیت مکانی، فضانوردان در اوقات فراغت به انجام ورزش، مطالعه کتاب، تماس با اعضای خانواده و یا تماشای فیلم و سریال می‌پردازند تا سلامت جسمی و روانی خود را در سطح بالایی نگهداری کنند.
با وجود آنکه ایستگاه فضایی هر 90 دقیقه یک بار به دور کره زمین گردش می‌کند، فضانوردان بازه مشخصی برای خوابیدن درنظر می‌گیرند تا ساعت بیولوژیک بدن آنها به هم نریزد.
بنا به اعلام محققان، برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن می‌تواند سبب ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها ازجمله دیابت، سرطان و چاقی شود.
فضانوردان قادر به خروج از ایستگاه فضایی نیستند و درفضا گرانش وجود ندارد تا حرکت پای خود را حس کنند به همین دلیل برای حفظ سلامت و جلوگیری از تحلیل رفت عضله‌ها به انجام ورزش با تردمیل می‌پردازند. افرادی که اکنون در قرنطینه خانگی به سر می‌برند می‌توانند به قدم زدن در خانه بپردازند تا به سلامت استخوان هایشان کمک کنند.

ایران پرسمان


مطالعه کتاب، نوشتن خاطرات، گوش دادن به کتاب‌های صوتی و مواردی از این دست جزو سرگرمی‌های فضانوردان در زمان زندگی طولانی مدت درفضاست. فضانوردان در زمان حضور در فضا به انجام کارهایی، چون تمرین ساز‌های موسیقی یا عکس برداری و یادگیری مهارت‌های جدید می‌پردازند.

ایران پرسمان


بیشتر فضانوردان درماموریت‌های 6 ماهه به فضا می‌روند هرچند که برخی از آنها مانند اسکات کلی یا خانم کریستنا کوخ برای ثبت رکورد طولانی‌ترین اقامت انسان درفضا و انجام آزمایش‌های علمی بازه زمانی بیشتری درفضا زندگی می‌کنند.
ارسال انسان به فضا و بازگرداندن سالم فضانوردان پس ازپایان ماموریت به زمین یکی از کار‌های سخت و پیچیده برای دانشمندان است. این کار به انجام محاسبه‌های علمی فراوان، داشتن تیمی ازمحققان و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و آموزش کارکنان و خدمه پرواز نیاز دارد به همین دلیل پرتاب موشک حاوی کپسول فضایی هر 6 ماه یک بار از زمین انجام می‌شود.

ایران پرسمان


هرچند سازمان هایی، چون ناسا، اسپیس ایکس و بوئینگ در نظر دارند با ساخت کپسول‌های فضایی هوشمند زمان ارسال انسان به فضا و بازگرداندن او را کوتاه‌تر کنند.
با وجود فاصله بین 330 تا 435 کیلومتری ایستگاه فضایی با سطح زمین و بروز اختلال و تاخیر در برقراری ارتباط با زمین، فضانوردان ارتباط خود با اعضای خانواده و دوستان را حفظ می‌کنند و درجریان وضعیت سلامت و زندگی روزمره اطرافیان خود قرار دارند.
بسیاری از فضانوردان دارای خانواده بر روی زمین هستند و به گفته محققان برقراری ارتباط حتی به شکل مجازی با اطرافیان در بهبود سلامت روان افراد اثر گذار است.
فضانورد اسکات کلی به افرادی که دچار کسالت و بی حوصلگی به دلیل اقامت در خانه شده اند توصیه می‌کند در کنار رعایت تمامی موارد برای حفظ سلامت جسم و روان به توصیه‌های بهداشتی و کشفیات علمی جدید درباره راه‌های مقابله با ویروس کرونا توجه ویژه داشته باشند تا خود و اعضای خانواده شان دچار ابتلا به بیماری نشوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر اشعه وای‌فای در بارداری بر افزایش ریسک اختلال بیش فعالی

شاعرانه/ با هرچه عشق نام تو را می توان نوشت

شورش افراد مسلح داعش در زندان

غافلگیری بزرگ برای پدافند عربستان در آسمان ریاض

متلک روزنامه گاردین به ترامپ؛ آمریکا «اول» شد، البته در کرونا!

خبر وحشتناک از سوریه؛ شورش و فرار داعشی ها از زندان

جدیدترین آمار مبتلایان کرونا در میان اسرائیلی ها

خبر بد ترامپ درباره اوج گرفتن تلفات آمریکایی ها از ویروس کرونا

فرمان های جنگی ترامپ علیه کرونا

یمنی ها از دیشب خواب را بر محمد بن سلمان حرام کردند

2 میلیون کرونایی در آمریکا!

مرگ 756 ایتالیایی مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته

730 افسر پلیس کرونایی در نیویورک!

قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

مبتلایان به کرونا در سرزمین‌های اشغالی از مرز 4000 نفر گذشت

درخواست مبارز فلسطینی برای بهبود وضعیت اسرا

مبتلایان به کرونا در ایتالیا به 100 هزار نفر نزدیک شد

داعش مدعی اعدام دو فرمانده نیروهای کُرد سوریه شد

خبر وحشتناک از آمریکا درباره تلفات احتمالی از ویروس کرونا

آنتونی استوکس بالاخره با لباس پرسپولیس دیده شد! +عکس

ساخت مصالح ساختمانی به کمک موجودات زنده

شاعرانه/ مثل هوا کنار توام

لزوم برخورد قانونی با هرگونه قصور در فرار زندانیان سقز

شناسایی لیدرهای ناآرامی در زندان همدان

توضیح بانک مرکزی درباره آزادسازی پول‌های ایران

احتمال ابتلای دو میلیون نفر به کرونا در آمریکا

«کرونا» مسکو را هم قرنطینه کرد

مرگبارترین سلاح‌های بیولوژیک تاریخ

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: بحرین مستعمره عربستان است

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

ستاره پرسپولیس به این دلیل نمی‌تواند به تیم دیگری برود

خلیل‌زاده از هیات مدیره استقلال استعفا کرد/ موسوی هم دعوت به همکاری را نپذیرفت

صوت/ تقویمی را که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، چه کسی ساخته است؟

بخشی از کتاب/ آدم انتقادپذیری هستی؟

خواسته رئیسی از وزیر کشور و صدا و سیما

دلنوشته دختر سردار برای حضرت پدر!

چامسکی خواستار پایان دادن به تحریم علیه ایران شد

«ولایتی» از کرونا بهبود یافت

ارسال هفتمین محموله کمک‌های چین به تهران

ادعای المیادین از پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد

ابتلای 730 افسر پلیس نیویورک به کرونا

پیشتازی 9 درصدی بایدن در برابر ترامپ در یک نظرسنجی

فرمان های نظامی ترامپ برای رویارویی با کرونا

جنگ تمام‌عیار به پشتوانه پول‌های نامرئی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

رسمی/ مدیرعامل جدید استقلال معرفی شد

5 حقیقت شگفت‌انگیز درباره گرانش زمین!

صوت/ داستان الیور توئیست- قسمت دوم

توییت انتقادی فعال اصولگرا از صداوسیما