ایران پرسمان

آخرين مطالب

کدام کتاب‌ها در سال 98 پرفروش شدند؟ انديشه

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - باشگاه خبرنگاران / در سال 98 هم مانند سال‌های پیش شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، طرح‌های تابستانه و پاییزه کتاب و نمایشگاه‌های استانی بودیم. تمام این رویداد‌های ادبی بستری را فراهم می‌کنند تا مخاطبان بتوانند کتاب‌های مورد نیازشان را در طول سال با تخفیف تهیه کنند.
با وجود اینکه مشکلات مالی، اجرای طرح‌های فصلی کتاب را دچار مشکل کرده بود اما این رویداد‌های ادبی برگزار شدند و استقبال خوبی از سوی مردم صورت گرفت. بنابر اعلام رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیشترین میزان فروش کتاب در بخش ناشران عمومی ثبت شد.

ایران پرسمان


پرفروش‌های سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
در نمایشگاه سی و دوم 120 رایت خرید و فروش شد که 100 رایت توسط کشور چین و 20 رایت از سوی دیگر کشور‌ها خریداری شده است. به لحاظ مبلغ این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره گذشته با 37 درصد افزایش روبه رو بود. در بخش تراکنش‌ها نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش تراکنش وجود داشت. این میزان به نسبت گرانی کاغذ و کتاب، آمار خوبی را نشان می‌دهد، اما آنچه از سوی بانک عامل نمایشگاه منهای خرید‌های نقدی اعلام شد، 99 میلیارد تومان فروش تا روز نهم نمایشگاه سی و دوم و در آمد نمایشگاه کتاب تا همین روز 8 میلیارد و 700 میلیون تومان بود.
در اینجا به کتاب‌های پرفروش چند ناشر اشاره می‌کنیم:
کتاب‌های پرفروش نشر نی در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حوزه جامعه‌شناسی «تهران_56» نوشته محسن گودرزی و آرش نصراصفهانی، در حوزه علوم سیاسی «فقه و سیاست در ایران معاصر» (دوجلدی) نوشته داود فیرحی، «قانون، آزادی و اخلاق» نوشته هربرت هارت با ترجمه محمد راسخ، «الزامات سیاسیت در عصر ملت_دولت» نوشته احمد زیدآبادیدر حوزه تاریخ «ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سکولاریسم» نوشته ونسا مارتین با ترجمه محمدابراهیم فتاحیف، «حقیقت عاشورا» نوشته محمد اسفندیاری، «پیکان سرنوشت ما» با گردآوری و نگارش مهدی خیامی، «کوروش یا ذوالقرنین قرآن و تورات» نوشته مولانا ابوالکلام آزاد با ترجمه و تعلیقات مسلم زمانی و علی‌اصغر قهرمانی مقبل، در حوزه روانشناسی «روان‌درمانی اگزیستانسیال» نوشته دکتر اروین د. یالوم با ترجمه سپیده حبیب و داستان خارجی «کابوس‌های بیروت» نوشته غاده السمان با ترجمه احسان موسوی خلخالی بودند.
در نشر سخن کتاب‌های «تذکره الاولیا» با مقدمه و تصحیح محمدرضا شفیعی کدکنی (دوجلدی)، «دو قرن سکوت» نوشته عبدالحسین زرین‌کوب، «365 روز در صحبت قرآن» نوشته حسین الهی قمشه‌ای، «365 روز در صحبت سعدی» نوشته حسین الهی قمشه‌ای، «این کیمیای هستی» نوشته محمدرضا شفیعی کدکنی، «شاهنامه» با گردآوری و تصحیح جلال خالقی مطلق، «فرهنگ بزرگ سخن» حسن انوری و «یادداشت‌های روزانه محمدعلی فروغی» گردآوری ساناز پورحسین در نمایشگاه کتاب پرفروش شدند.
کتاب‌های پرفروش نشر علمی فرهنگی در این نمایشگاه «جنایت و مکافات» نوشته فئودور داستایفسکی با ترجمه حمیدرضا آتش‌برآب، «مبانی فلسفه رادیکال» نوشته چاد کائوزر با ترجمه فواد حبیبی و امین کرمی، «مارسل پروست» نوشته آدام وات با ترجمه قاسم مومنی، «قربانی، ماهیت و کاربرد آن» نوشته هنری هوبرت و مارسل موس با ترجمه لیلا اردبیلی، «قدرت ارتباط» نوشته مانوئل کاستلز با ترجمه حسین بصیریان جهرمی و «چوب کَند» از اکسپرسیونیست‌های آلمان با ویراست شین ولر بودند.

ایران پرسمان


پرفروش‌های طرح تابستانه کتاب در سال 98
با پایان مهلت ثبت نام کتابفروشی‌ها برای عضویت در طرح «تابستانه کتاب98» 660 کتابفروشی در این طرح اعلام آمادگی کرده اند. طرح «تابستانه کتاب98» در 31 استان و با مشارکت 628 کتابفروشی دارای فروش اجرا شد و در این مدت 384 هزار و 131 نسخه کتاب از سوی 98 هزار و 765 نفر خریداری شده است.
استان تهران با ثبت نام 97 کتابفروشی، اصفهان با 80 کتابفروشی و خراسان رضوی با 66 کتابفروشی بیشترین مشارکت را در طرح «تابستانه کتاب98» داشته اند. این طرح از 25 تیرماه تا سوم مرداد ماه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح در استان‌ها و از 27 تیرماه تا سوم مرداد ماه در شهر تهران اجرا شد و علاقمندان می‌توانستند کتاب‌های تالیفی را با یارانه 25 درصدی و کتاب‌های ترجمه را با یارانه 15درصدی از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کنند.
انتشارات چشمه، ققنوس، نگاه، نشر مرکز، نیلوفر، شرکت نشر قطره، کتاب کوله‌پشتی، نی، نسل نواندیش و افق به عنوان پرفروش‌ترین ناشران کتاب‌های عمومی طرح «تابستانه کتاب98» شناخته شدند.
همچنین، انتشارات قدیانی، افق، هوپا، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، ذکر، شهر قلم، پیدایش، آریانوین و به‌نشر در فهرست پرفروش‌ترین ناشران کتاب‌های کودک و نوجوان این طرح قرار گرفتند.
از جمله پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب‌های عمومی در یازدهمین دورۀ طرح «توزیع یارانه‌ای کتاب از طریق کتاب‌فروشان» می‌توان به ریچل هالیس، الیف شفق، جوجو مویز، فئودورمیخائیلوویچ داستایوسکی، اروین‌دی. یالوم، آلن دوباتن، عباس معروفی، رولف دوبلی، بزرگ علوی و استیو تولتس اشاره کرد.
تونی گراس، لیز پیشون، اندی گریفیتس، آنتونیوخ. ایتوربه، آنتوان‌دو سنت‌اگزوپری، جف کینی، مگان مک‌دونالد، امیلی بومون، جی. کی رولینگ و آر. ال. استاین نیز به‌عنوان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان طرح «تابستانه کتاب98» معرفی شدند.
از جمله پرفروش‌ترین مترجمان کتاب‌های عمومی در طرح «تابستانه کتاب98» می‌توان به هدیه جامعی، مهدی قراچه‌داغی، سروش حبیبی، ارسلان فصیحی، گیتی خوشدل، کریم زمانی، عادل فردوسی‌پور، مریم مفتاحی، بهزاد توکلی‌نیشابوری و علی شهروزستوده اشاره کرد.
همچنین، فهیمه سیدناصری، آنیتا یارمحمدی، رضا اسکندری، مریم اسلامی، سارا قدیانی، راضیه خوئینی، آناهیتا حضرتی‌کیاوندانی، سیدمحمد مهاجرانی، شهره هاشمی و احمد شاملو در فهرست پرفروش‌ترین مترجمان کتاب‌های کودک و نوجوان این طرح قرار گرفتند.
پرفروش‌های طرح پاییزه کتاب در سال 98
با پایان طرح فصلی پاییزه کتاب 98، 321هزار و82 نسخه کتاب به مبلغ 98 میلیارد و 613 میلیون و 96 هزار و 397 ریال توسط 65هزار و 347نفر خریداری شد.
608کتاب‌فروشی از سراسر کشور در پاییزه کتاب 98 فعالیت داشتند که از این تعداد، 131 کتاب‌فروشی در شهرستان‌ها و 477کتاب‌فروشی در مراکز استان‌ها در این طرح شرکت کردند. بین 31 استان شرکت‌کننده در طرح پاییزه کتاب98، استان تهران با 101کتاب‌فروشی در صدر قرار داشت و پس از آن، استان خراسان رضوی با 70 کتاب‌فروشی، اصفهان با 69 کتاب‌فروشی در رده‌های بعدی قرار گرفتند. همچنین قم با 57 کتابفروشی، فارس با 37 کتابفروشی و کردستان با 29 کتابفروشی در این طرح شرکت کرده‌اند.
در این طرح، استان خراسان رضوی توانست با 57هزار و 275 نسخه کتاب در صدر پرفروش‌ترین استان بر اساس کتاب قرار بگیرد و استان تهران با فروش 43هزار و 835 نسخه کتاب، رتبه دوم پرفروش‌ترین استان‌ها براساس تعداد کتاب را به خود اختصاص داد. همچنین، استان خوزستان با فروش 35 هزار و 690 نسخه کتاب، رتبه سوم طرح پاییزه کتاب98 در این بخش را از آن خود کرد. همچنین، استان‌های خراسان رضوی، تهران و اصفهان پرفروش‌ترین استان‌ها بر اساس مبلغ فروش در دوازدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها شناخته شدند.
کتابفروشی‌های رشد شعبه نادری از اهواز، کتابفروشی پردیس کتاب از مشهد، کتابفروشی دنیای کتاب از قم، شهر کتاب از مشهد، کتاب فرازمند از رشت، کتاب رشد شعبه مرکزی از اهواز، کتاب آبان از مشهد، کتاب شرق از اهواز، شهر کتاب اصفهان شعبه چهارباغ بالا از اصفهان و نشر ثالث از تهران در صدر پرفروش‌ترین کتابفروشی طرح پاییزه کتاب 98 براساس تعداد کتاب قرار گرفتند.
کتاب‌های پرفروش طرح پاییزه کتاب در سال جاری برخلاف طرح‌های قبلی از سوی موسسه خانه کتاب اعلام نشد. این طرح‌ها طرح‌هایی هستند که با هدف حمایت از صنعت نشر در کشور اجرا می‌شود و یارانه کتاب را به دست مصرف کننده آن یعنی مخاطبان کتاب می‌رساند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داستانک/ وکیل و موکل بازرگان

سفر ارزان و غیرلوکس اما مهیج

دقایقی در طبیعت شگفت انگیز کشور جزیره ای ماداگاسکار

طنز/ سنت دیرینه سورپرایز

پدیده ای نادر، آبشاری که برعکس شد!

فرود سخت در باد جانبی شدید

استادیوم جدید رئال مادرید را ببینید+عکس

استراماچونی و اعتراف به یک اشتباه بزرگ!

فرهاد مجیدی با چاشنی کری برای پرسپولیس 44 ساله شد+عکس

آغاز آزمایش واکسن کرونا در روسیه

بخشی از کتاب/ خیلی‌ها زندگیشان بی‌معناست!

وزیر دارایی عراق به تهران می آید

واکنش مطهری به التهابات آمریکا

جایی که امام به رهبر انقلاب گفت: "شما رهبر شوید"

خاطره جالب رئیسی از آزمون دکتری

انفجار در قندهار؛ 9 غیر نظامی جان باختند

محمود عباس وضعیت فوق‌العاده در فلسطین را 30 روز تمدید کرد

آمریکا پرواز هواپیماهای مسافربری از چین را ممنوع می‌کند

اعتراض در انگلیس برای همبستگی با تظاهرات‌های آمریکا

آیا فراستی واقعا منتقدی بی همتاست؟

کاهش تورم به 22 درصد امکان پذیر است؟

اعتراضات آمریکا زبان جاستین ترودو را بند آورد!

آیا «فرصت طلبی» بایدن به پیروزی او خواهد انجامید؟

ویدیویی از طبیعت آمریکای شمالی

ییلاقات گیلان؛ از ماسال تا هلو دشت

رقیب استقلال به دنبال جذب مرد سال آسیا

فیلم| تصویر هوایی از انبوه جمعیت مردم در تظاهرات شهر هیوستون

قالیباف به عنوان اولین نفر طرح شفافیت آرای نمایندگان را امضا کرد

توصیه سفیر ایران در مورد ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی

دستور اروپا به معترضان هنگ کنگ؛ سالروز "تیان‌آن‌من" را جشن بگیرید

دیدار لاوروف با مقامات دولت وفاق لیبی؛ حفتر وارد قاهره شد

دستور ترامپ برای پرواز بالگرد نظامی جهت ارعاب معترضان

اعتراضات به قتل «جورج فلوید» در جهان همچنان ادامه دارند

بورس تهران؛ قله‌های جدید فتح می‌شوند؟

حلقه پرتو در مجلس

داستانک/ ماجرای عابد مغرور و جوان توبه کار

طنز/ می‌کند پروانه ز آتش اجتناب!

تعقیب و گریز دلهره‌آور یک خرس و دوچرخه‌سوار در جنگل

خودت را تغییر بده تا به خواسته‌هایت برسی

سفری مجازی به جنگل ناهارخوران

در خانه هم از ماسک استفاده کنید!

آخرین کتابی که شهید حاج قاسم سلیمانی خلاصه‌برداری کرد

اولین گروه بیعت کننده با آیت الله خامنه‌ای بعد از انتخاب به عنوان رهبری انقلاب

اعتراف افسر صهیونیست به دستاورد بزرگ حزب‌الله بدون شلیک حتی یک موشک

نقش جورج فلوید بر دیواره ویرانه‌ای در ادلب سوریه

مردم اقلیم کردستان برای نجات تظاهرات کردند

این لپه یا آدامس بادکنکی؟

ویدئو جالب از بزرگ شدن یک گربه

نقاش بی اعصاب ولی خلاق!

داروی «هیدروکسی کلروکین» تأثیرات مخربی بر ضربان قلب دارد