ایران پرسمان

آخرين مطالب

توطئه جدید آمریکا علیه حاکمیت ملی عراق تحلیل روز

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - تسنیم / متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نماینده مجلس اعلای عراق در ایران معتقد است هدف آمریکا از جابجایی نظامیانش در عراق اجرای یک طرح توطئه آمیز در این کشور است تا دولتی دربغداد قدرت را در دست بگیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند.
" ماجد غماس " در گفت وگو با خبرنگار گروه بین‌ الملل خبرگزاری تسنیم، درباره جابجایی نظامیان آمریکایی در عراق گفت: تحلیل‌هایی مختلفی در این زمینه ارائه شده از جمله اینکه جابجایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه آمیز انجام شده‌است تا دولتی در عراق قدرت را به‌دست گیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند. همچنین این آرایش نظامی جدید آمریکا برای این انجام می‌شود تا مورد خشم و غضب مردم عراق قرار نگیرند .
نماینده مجلس اعلای عراق در ایران با اشاره به نامزدی عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید بغداد گفت: زرفی یک شخصیت کاملا وابسته به آمریکاست و کاخ سفید می‌کوشد او را به قدرت برساند. به همین دلیل، فشارهای زیادی به گروه‌های سیاسی عراق اعم از شیعه، سنی و کرد وارد می‌کند تا آنها بپذیرند که عدنان زرفی در پارلمان رای بیاورد و به عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شود. در اینجا باید گفت که این فشار آمریکا با مقاومت بیشتر گروه‌های سیاسی عراقی روبرو شده‌است. با وجود این ، فشار آمریکا بر گروه‌های سیاسی همچنان ادامه دارد. اکنون در عراق صحبت درباره اجرای یک توطئه یا اقدام نظامی توسط آمریکاست تا برنامه خود ( به قدرت رساندن زرفی ) را در عراق به نوعی اجرایی کند.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در عراق گفت: برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، تعدادی از نظامیان آمریکایی به کرونا مبتلا شده‌اند اما به اعتقاد بنده علت اصلی جابجایی نظامیان آمریکایی در عراق این است، چنانچه واشنگتن بخواهد با اقدام نظامی برنامه‌هایش را در عراق پیش ببرد، با عملیات انتقامجویانه گروه‌های مقاومت روبرو خواهد شد لذا آمریکا برای حفظ امنیت بیشتر نظامیانش اقدام به جابجایی آنان کرده‌است البته این نکته قابل توجه است که وضعیت در منطقه در حال تغییر است و شیوع ویروس کرونا به این تغییرات دامن می‌زند. شاید مقامات کاخ سفید مورد غضب مردم آمریکا و ملت ها قرار بگیرد. به هرحال، پس از اینکه پارلمان عراق به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور رای مثبت داد، دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد تا آنان در عراق باقی بمانند لذا ما جابجایی نظامیان آمریکایی را در چارچوب اجرای یک توطئه جدیدی علیه حاکمیت ملی عراق و مردم این کشور می‌دانیم.
این سیاستمدارعراقی با بیان اینکه نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد و اربیل مستقر می‌شوند، اظهار داشت: استقرار آمریکایی‌ها در این پایگاه‌ها نمی‌تواند مصونیتی برای آنان ایجاد کند.وجود تعداد زیاد پایگاه و نظامیان آمریکایی در عراق سبب می‌شود، آنان در برابر گروه‌های مقاومت عراقی آسیب پذیرتر شوند. به همین دلیل، نظامیانشان در دو پایگاه متمرکز کردند تا خسارت‌ها را به حداقل برسانند.
نماینده مجلس اعلای عراق در تهران در پاسخ به این سئوال " آیا در میان گروه‌های سیاسی عراقی جریان‌هایی وجود دارد که با آمریکا دربه قدرت رساندن عدنان زرفی همراهی کنند؟ " گفت: گروه‌های سیاسی که با نخست وزیری زرفی موافقند، در ظاهر زیاد نیستند اما ممکن است برخی گروه‌ها در پس پرده با نخست وزیری او موافقت کنند. این موضوع زمانی روشن خواهد شد که زرفی برای گرفتن رای اعتماد در پارلمان عراق حضور یابد. در شرایط کنونی بسیاری از گروه‌های سیاسی با نخست وزیری عدنان زرفی مخالفت کرده‌اند به گونه‌ای که برخی از آنها اعلام کردند، در روند گفت وگوهای سیاسی برای تشکیل دولت شرکت نخواهند کرد و بعضی دیگر گفتند گروه‌های سیاسی شیعی در خصوص نخست وزیری زرفی باید به توافق کامل دست پیدا کنند و حتی تعدادی از گروه‌های کرد عراقی اعلام کردند اگر شیعیان رای مثبت به نخست وزیر زرفی بدهند ما به او رای مثبت نخواهیم داد. به هرحال، در پس پرده رایزنی‌هایی برای نخست وزیری زرفی وجود دارد و هنوز مشخص نیست که این رایزنی‌ها چقدر می‌توانند نتایج مثبتی به همراه داشته باشند. زمانی نتایج این رایزنی‌ها روشن خواهد شد که رزفی بخواهد ار پارلمان رای اعتماد بگیرد.
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه " اگر پارلمان عراق به عدنان زرفی رای اعتماد ندهد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ " گفت: در صورتی که نخست وزیر نتواند رای اعتماد پارلمان را بگیرد، رئیس جمهور باید فرد جدیدی را مامور تشکیل دولت کند البته بنده درباره اینکه چه خواهد شد زیاد اطلاعی ندارم مثلا اگر عدنان زرفی رای نیاورد، طبق قانون اساسی عراق چه کار باید کرد، آیا کشور دچار بن بست سیاسی خواهد شد یا خیر؟ پاسخ به این سئوال نیازمند مطالعه حقوقی است و حقوقدانان متخصص در قانون اساسی عراق باید به این موضوع رسیدگی و آن را تشریح کنند.
غماس در ارتباط با گزارش روزنامه نیویورک تایمز در خصوص تصمیم آمریکا برای اقدام نظامی علیه گروه‌های مقاومت در عراق گفت: این یکی از ترفندهای کاخ سفید برای وارد کردن فشار به گروه‌های سیاسی عراق است تا در پارلمان به عدنان زرفی رای اعتماد دهند. در اینجا باید گفت چنانچه آمریکا فرصتی پیدا کند حتما گروه‌های مقاومت عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد و این یک اصل مسلم در سیاست‌های کاخ سفید است البته نیروهای مقاومت برای رویارویی با چنین حملات در آمادگی کامل به سرمی‌برند.
نماینده مجلس اعلای عراق در ایران در پایان گفت: تا زمانی که دولت جدید بغداد تشکیل نشود این کشمکش‌ها و مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد اما اینکه آمریکا بخواهد واقعا اقدام نظامی در عراق انجام دهد، مورد شک و تردید است چرا که واشنگتن درگیر مشکلات داخلی آمریکا از قبیل شیوع کرونا در این کشور است. همچنین کاخ سفید درگیر چالش‌هایش با چین است لذا بعید می‌دانم آمریکا در عراق مرتکب اقدامی شود که مشکلات زیادی برایش ایجاد کند. با وجود این، احتمال انجام چنین اقدامی وجود دارد، هر چند که این احتمال اندک است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرواز نمایشی از نمای درون کاکپیت

خودت را زیر آوار خواسته‌‌های دیگران دفن نکن!

ورود دلفین‌ها به تنگه بسفر

در محضر بزرگان/ دنیا خانه بلاست

پرسپولیسی‌ها برترین هواداران آسیا از نگاه مارکا اسپانیا!

گزارش روزنامه قطری از قرارداد ستاره پرسپولیسی با الشحانیه

پشت پرده درگیری محسن بنگر و امیر قلعه نویی در تراکتور

دو هفته مانده تا مذاکرات استراتژیک آمریکا و عراق

قطع سامانه‌های ارتباطی در آمریکا در بحبوحه اعتراضات

ترامپ ایده مشارکت روسیه در نشست گروه 7 را با پوتین مطرح کرد

"پروکسیما-بی" ممکن است بیشتر از تصور ما شبیه زمین باشد

افسردگی، جریمه کار با تلفن همراه در شب!

شاعرانه/ "دلم به بوی تو آغشته است" از شمس لنگرودی

گزارش از روی عرشه شناور ونزوئلایی درباره ورود پنجمین نفتکش ایرانی

آشوب‌ها در آمریکا بالا گرفت؛ ترامپ دستور سرکوب می‌دهد

کشته شدن 2 نظامی آمریکایی در حادثه تیراندازی داکوتای شمالی

انتقاد انگلیس از بازداشت خبرنگاران در اعتراضات آمریکا

اعتراضات آمریکا به اروپا و آمریکای جنوبی کشیده شد

فایننشیال تایمز: در ذهن بن سلمان چه می گذرد؟

ارزیابی 5 سال نبرد ارتش ترکیه و گروه تروریستی پ ک ک

چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

ورونا ایتالیا؛ زیبایی اسرارآمیز در بطن کشوری اروپایی

وقتی گرگ صحرایی گلف بازی می‌کند!

بازی با کلمات

توی گرما هندوانه میچسبه!

داستانک/ ماجرای بدهکار زبل!

مکانی شگفت انگیز که سالهاست مورد اختلاف کشورهاست!

اتفاقات جالبی که برای گردشگران کارکشته در سفرهایشان رخ داده اند

چگونه به دنیا نگاه کنیم؟

توپ بازی کودک و دلفین بامزه

ذهنتان را به چالش بکشید!

تایم لپسی از شهر زیبای سن پترزبورگ

دوست دارید این جاده زیبا را ببینید؟

​شجاعی برهان : اقتصاد مقاومتی استقلال اقتصادی را به ارمغان می آورد

پنحمین و آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد

مقاومت محمود عباس برای عدم قطع حقوق خانواده شهدا و اسرای فلسطینی

تمجید از حاج قاسم در بحرین جرم است!

روزنامه ایتالیایی: ترامپ با آتش بازی می کند

راز نشت مواد رادیواکتیو در اروپا برملا شد

افزایش طول عمر نمای بیرونی ساختمان با فناوری نانو

اختراع مچ‌بند کاهنده تب توسط محققان دانشگاه فنی و حرفه‌ای

دو خط کتاب/ تقصیر مشکلات را به گردن دیگران انداختن ساده‌ترین راه است

تعریف یک نویسنده از حرفه‌ای‌ترین نویسنده

کتابی برای آشنایی نوجوانان با شاعران پیشکسوت

روایت ذوالنور از آمار تخریب های صورت گرفته در آبان‌ 98

انتقاد شدید روحانی از سکوت و بازگو نکردن دستاوردهای دولت

آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد

طعنه سنگین شمخانی به پنهان شدن ترامپ در زیرزمین کاخ سیاه

قدردانی مجدد مادورو از ایران

آخرین وضعیت تشکیل کمیسیون‌های تخصصی مجلس یازدهم