ایران پرسمان

آخرين مطالب

هشدار صریح ایران به ماجراجویی امریکا در عراق تحلیل روز

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایران / متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
زنگ هشدار تهران به واشنگتن بابت هر گونه حمله احتمالی امریکا به نیروهای نظامی ایرانی در خاک عراق به صدا در آمده است. محمد جواد ظریف چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا را مخاطب پیام ویژه خود در صفحه توئیتر قرار داد و به او توصیه کرد که فریب جنگ افروزان را نخورد. سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز کوچکترین اقدام علیه امنیت ایران را مستوجب شدیدترین عکس العمل دانست.
این واکنش ها کمی بعد از آن مطرح شد که رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری ادعا کرد اطلاعات دقیقی به دست آورده که نشان می دهد گروه های طرفدار ایران در عراق در حال تدارک حمله ای علیه امریکا هستند. ترامپ ذیل چنین ادعایی انگشت اتهام این حملات احتمالی را به سوی ایران نشانه گرفت و آن را مسئول اصلی این تهدیدات قلمداد کرد. پیشتر رسانه های امریکایی از آماده شدن نظامیان این کشور برای مقابله با نیروهای شیعی متحد ایران در عراق و بررسی طرح هایی در وزارت دفاع امریکا برای هفته های پیش رو خبر داده بودند.
اما فحوای سخنان مدعی جویانه رئیس جمهور امریکا نشان می داد که تلاش او در امتداد هدف قرار دادن مقام های سطح بالای نظامی ایران است که این روزها تحت تأثیر رویدادهای داخلی صحنه سیاسی عراق رایزنی های فشرده ای را با مقام های مختلف عراقی با هدف کاهش بحران و دستیابی به فرمول صلح سیاسی و ایجاد همگرایی میان گروه های مختلف سیاسی این کشور در دستور کار خود قرار داده اند. چه عراق این روزها تحت تأثیر سقوط ناگهانی قیمت نفت و بن بست سیاسی ناشی از تفرق آرای جریان های سیاسی تأثیرگذار جهت تشکیل دولت با بحرانی بی سابقه رو به رو شده است. تلاش های توفیق علاوی، نخست وزیرپیشین که از سوی برهم صالح، رئیس جمهوری عراق مأمور به تشکیل کابینه شده بود، شکست خورد و برهم صالح، عدنان الزرفی، استاندار پیشین نجف اشرف و رئیس کنونی فراکسیون پارلمانی ائتلاف نصر را به عنوان جانشین نخست وزیری مأمور به تشکیل کابینه کرده است. این در حالی است که بحران سیاسی ناشی از عدم حضور نخست وزیر، با پیامدهای شیوع کرونا و نیز چالش های اقتصادی ناشی از افت شدید بهای نفت در بازارهای جهانی و معضلات امنیتی به واسطه درگیری با داعش در نقاط مختلف کشور همراه شده است.
درست در هنگامه اوج گیری چنین بحران داخلی است که کاخ سفید بعد از سلسله حملات راکتی و خمپاره‌ای اخیرمنسوب به گروه کتائب حزب الله عراق به پایگاه التاجی (محل استقرار نیروهای ائتلاف امریکایی در شمال بغداد) در یک اقدام تلافی جویانه نظامی، طرح نابودی این گروه را در دستور کار خود قرار داده است. طرحی که پیگیری آن در ادامه می تواند به درگیری های گسترده با کل نیروهای حشدالشعبی و نیروهای محور مقاومت در منطقه غرب آسیا بینجامد. گروه کتائب حزب الله عراق یکی از ستون های اصلی گروه حشد الشعبی عراق به شمار می آید و در سال 2009 در فهرست تحریم های امریکا قرار گرفته است. گروهی که امریکا مدعی است تحت حمایت مستقیم ایران قرار دارد و عملیات های پنهان نظامی آنها علیه نیروهای نظامی امریکایی با هدایت مستقیم مسئولان نظامی جمهوری اسلامی صورت می گیرد. حال آنکه مقام های ایرانی بارها مداخله در هر رویداد و اقدام نظامی جریان های مبارز عراق علیه نیروهای نظامی امریکا را رد کرده و اقدام مستقیم تهران را در صورتی ضرورتی گریزناپذیر دانسته اند که منافع آن از سوی واشنگتن هدف حمله قرار گیرد.
هشدار مقام های امریکایی به ترامپ
اتهام‌زنی مسئولان امریکایی به ایران یا گروه‌های حامی ایران در عراق درباره حمله به نظامیان این کشور در حالی انجام می‌شود که روزنامه «نیویورک‌تایمز» چند روز پیش نقشه پنتاگون برای حمله به جنبش مقاومت «کتائب حزب‌الله» عراق عضو سازمان «الحشد الشعبی» را افشا کرد. نقشه ای که «رابرت پی رایت»، فرمانده نیروهای نظامی امریکا در عراق پیرامون آن به واشنگتن هشدار داده و تأکید کرده که ممکن است این اقدام به وقوع جنگی تمام عیار با ایران بینجامد و اعزام چندهزار نفری نیرو از امریکا به عراق را ضروری سازد. علاوه بر این، گروه هشت نفره ای از سران دموکرات در کنگره امریکا طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور، به او درباره اقدام نظامی علیه ایران یا هر اقدام دیگری که منجر به درگیری شود، هشدار دادند.
به گزارش ایرنا به نقل از شبکه «سی.بی.اِس»، این گروه از سران کنگره بعد از دریافت گزارش‌های اطلاعاتی از دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی امریکا مبنی بر احتمال حمله این کشور به عراق طی نامه‌ای به ترامپ هشدار دادند که پیش از هر اقدام علیه ایران، با کنگره مشورت کند. در این نامه که توسط چهره‌های برجسته‌ای از جمله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، «چاک شومر» رهبر دموکرات‌های سنا، «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و «مارک وارنر» معاون کمیته اطلاعاتی سنای امریکا امضا شده، با اشاره به ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به دستور ترامپ، آمده است که دولت ترامپ تا کنون نیز به بخش زیادی از الزامات قانونی خود عمل نکرده است.
عواقب حمله به اهداف ایران
اما این تنها مقام های امریکایی نبودند که بابت عواقب این حمله نظامی و تهدید ترامپ به حمله علیه گروه های مبارز عراقی و نیروهای نظامی مستشاری ایران در عراق هشدار داد. وزیر خارجه ایران نیز در صفحه توئیتر خود خطاب به رئیس‌جمهور امریکا نوشت: «دوباره فریب جنگ‌طلبان همیشگی را نخور. ایران دوستانی دارد. هیچکسی نمی‌تواند میلیون‌ها «نائب» داشته باشد». وی در ادامه توضیح داد:‌ «بر خلاف امریکا - که با پنهانکاری دروغ می‌گوید، تقلب و آدم‌کشی می‌کند - ایران فقط بر اساس دفاع از خود عمل می‌کند». رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در واکنش به ادعای مسئولان امریکایی مبنی بر اینکه ایران به دنبال صدمه زدن به نظامیان این کشور در عراق بود، تصریح کرد: «ایران هیچ جنگی را آغاز نمی‌کند، بلکه کسانی را که مرتکب آن می‌شوند، ادب می‌کند». از طرف دیگر سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در واکنش به تهدید ترامپ با بیان اینکه اتفاقاتی که ظرف هفته های اخیر علیه پایگاه های امریکایی در عراق افتاده عکس العمل طبیعی مردم عراق و نیروهای مقاومت در برابر اقدام شیطانی آنها در رابطه با ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس فرمانده نیروهای مقاومت عراق است و هیچ ارتباطی به کشور ما ندارد، هشدار داد:«ما مثل همیشه بر این موضوع تأکید داریم که اگر بیگانگان کوچکترین چشمداشت یا اقدام یا نظر سوئی نسبت به امنیت کشور ما داشته باشند با شدیدترین عکس العمل ها مواجه خواهند شد، زیرا جمهوری اسلامی هیچگونه دخالتی در این صحنه ها نداشته و هیچ قصدی هم برای تعرض به نیروهای بیگانه ندارد». سپاه پاسداران انقلاب نیز در روز دوازدهم فروردین در بیانیه‌ای هشدار داد که کوچک‌ترین خطای دشمنان شرور و ماجراجو علیه ایران در هر نقطه‌ای، آخرین خطای آنان قلمداد و پاسخ‌های قاطع و ویرانگر جبهه انقلاب اسلامی باورناپذیر و حتی فرصت ابراز پشیمانی را از آنان سلب خواهد کرد. در این میان «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مأمور به تشکیل دولت انتقالی در عراق نیز تأکید کرد که کشورش نقش مهمی در کاهش درگیری میان امریکا و ایران ایفا خواهد کرد، تا بتواند پیامدهای خطرناک جنگ را از کشور و منطقه دور کند.
تهدید به حمله نظامی امریکا علیه ایران در حالی مطرح و بیش از پیش تشدید شده که به باور صاحبنظران، امریکا بعد از ترور فرمانده سپاه قدس ایران در میانه یک کارزار فرسایشی قرار دارد.
تهران در مقطع کنونی ، دولت امریکا را آسیب‌پذیر می‌بیند و معتقد است اینک با ضرب الاجل نیروهای عراقی برای بیرون انداختن نیروهای امریکا از عراق، فرصتی فراهم شده که امریکا به تدریج پای خود را از کشورهای منطقه بیرون بکشد و به ماجراجویی های دامنه دار خود در منطقه خاورمیانه پایان دهد.
از این رو اگر قرار است یکی از هزینه های این خروج، تهدید کاخ سفید علیه ایران و لشکر کشی نظامی باشد، چنانکه مقام های دیپلماتیک و نظامی کشورمان اشاره داشتند، هرگونه حمله نظامی مستقیم امریکا علیه هر یک از اهداف نظامی ایران در خاک عراق، با پاسخ تلافی جویانه پیش بینی ناپذیری رو به رو خواهد شد. پاسخی که شاید به اعتقاد فرمانده نظامی امریکایی مستقر در عراق به وقوع جنگی تمام عیار با ایران بینجامد و امریکا باید آماده پرداخت هزینه آن باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه از اشتباهاتمان درس بگیریم؟

صوت/ بهترین مقدرات ما چیست؟

شخصیت شناسی جالب از روی فرم بینی

صوت/ بعد از ماه رمضان چه کنیم؟

صوت/ نمره ای که زن و بچه میدن مهمه

چطور در کشورهای خارجی مودب باشیم؟

لیست کامل اقلام ضروری کیف نجات زلزله

صوت/ سرزنش کردن ابدا ممنوع

صوت/ اسلام واقعی

آشنایی با بهداشت سفر با کرونا

دلیل اصلی زرد شدن برگهای بامبو

نماینده‌ای که شروع نکرده، مجبور به عذرخواهی شد! +عکس

میدان مغناطیسی را به چشم ببینید!

مهم‌ترین خبرهای واکسن کرونا در یک هفته اخیر

شاعرانه/ اگر مَردی، در اینجا باش و زن باش!

صوت/ داستان «سووشون» اثر سیمین دانشور- قسمت اول

چهارمین نفتکش ایران هم به دریای کارائیب رسید

قاضی زاده هاشمی و نیکزاد کاندیدای فراکسیون اکثریت برای نایب رییسی

کابل: 900 زندانی طالبان آزاد شدند

صدراعظم آلمان: بحران کرونا هنوز تمام نشده است

سندرز: نیازمند تغییر در جامعه آمریکا و پایان نژادپرستی هستیم

هند مدعی دستگیری "کبوتر جاسوس" پاکستان شد

کشته شدن 5 عضو پ.ک.ک در حمله جنگنده‌های ترکیه به شمال عراق

آنکارا دلیل عدم فعال‌سازی اس-400 را اعلام کرد

انتقاد تند از ترامپ بابت اتهام‌پراکنی علیه یک مجری تلویزیونی

تمایل حدود نیمی از آمریکایی‌ها به دریافت واکسن کرونا

اصرار به مصاف با عقلانیت انقلابی

پیش‌فروش‌ها قانونی است؟

اژد‌های چینی جهان را می‌بلعد؟

برخی تحلیل‌ها در مورد اعزام نفتکش به ونزوئلا واقع‌بینانه نیست

7 رفتار شما که میتواند نشانه پیری روح باشد

تست همسر ایده آل از روی رنگ مورد علاقه تان

به 11 دلیل دیگران شما را دوست ندارند

در جلسه سردار سلیمانی با کارگردانان شاخص سینما چه گذشت؟

خیز ایران برای استقرار تجهیزات شنود و رهگیری در مرز امریکا !؟

کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در برابر کرونا

مقابله با سرطان مغز با داروی مالاریا

«شش بیت سعدی»؛ پویشی که منصور ضابطیان را حسابی غافلگیر کرد

دو خط کتاب/ غم اهمیت بیشتری دارد یا شادی؟

قالیباف گزینه نهایی برای ریاست مجلس شد

تصاویر حضور مردم ونزوئلا در پمپ بنزین ها بعد از ورود نفتکش های ایرانی

اولویت ها و انتظارات مهمانان ویژه از مجلس یازدهم

تلاش دموکرات‌ها برای لغو محرمانه بودن پرونده خاشقجی

اردن اقدام فوری برای مقابله با طرح اشغال کرانه باختری را خواستار شد

شرط ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از میادین نفتی سوریه

پهپاد ترکیه در جنوب طرابلس هدف قرار گرفت

تصاویر جدید از تظاهرات گسترده در اعتراض به قتل یک سیاه پوست بدست پلیس آمریکا

"عمر البشیر" به بیمارستان منتقل شد

زیدآبادی: این جنجالی‌ترین مجلس پس از انقلاب خواهد بود

وقتی خیابان تبدیل به رودخانه می شود!