ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله شرق/ رمضان و کرونا يادداشت

سرمقاله شرق/ رمضان و کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق / « رمضان و کرونا » عنوان سرمقاله روزنامه شرق به قلم سیدمصطفی هاشمی‌طبا است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
ماه مبارک رمضان از راه می‌رسد؛ ماهی که جماعت مسلمین به ضیافت خداوند می‌روند. ماهی که در آن انسان مؤمن باید بکوشد تا خود را از آلودگی‌ها پاک کند و زنگار از دل بزداید و از آنچه دارد، ببخشاید که «یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا». نگاهی به چگونگی روزه‌داری و افطار در کشورهای اسلامی و در کشور خودمان به ما می‌فهماند که تا چه اندازه از آموزه‌های اسلامی درباره روزه دور شده‌ایم. کاری به برخی کشورهای عربی نداریم که جماعت متعین آن روزها می‌خوابند و شب‌ها شب‌زنده‌داری می‌کنند و تا حلقوم می‌خورند و می‌آشامند. در سال‌های نه‌چندان دور میهمانی از یکی از کشورهای عربی در ماه مبارک رمضان داشتم. او تهران و فعالیت مردمان را که دید، به ‌قول استاد سخن سعدی، انگشت تحیر به دندان گزیدن گرفت که یاللعجب! در کشور ما مردم روزها می‌خوابند و در رمضان از کار خبری نیست! می‌خواهم اندکی به کشور خودمان بپردازیم. با این تذکر که در آموزه‌های اسلامی در این بهار قرآن عبادت، پرداختن به کار مردم و اطعام روزه‌داران (که البته اطعام هرکس و همیشه است) سفارش شده است. طبیعی است که برنامه‌های مذهبی صداوسیما در این ماه فزونی می‌یابد و روزه‌داران علاوه بر ثواب روزه‌داری به تلاوت قرآن نیز می‌پردازند و سحرگاهان با دعای سحر محشور می‌شوند و با بانگ ربنا افطار خود را در مغرب می‌گشایند؛ اما در‌این‌میان عاداتی بخصوص در جماعت شهرنشین پیدا شده که اگر نگوییم دور از معرفت اسلامی است، باید بگوییم با آن چندان مطابقت ندارد.
همه می‌دانیم که در شهرهای متوسط و بزرگ در ساعات قبل از افطار، ترافیک بسیار شدیدی از شتابندگان به سوی مراسم افطار برقرار است که گاه تا یک ساعت به مقصد سفره افطار به طول می‌انجامد. گاه فردی از شرق تهران به غرب تهران برای افطار می‌رود و در همان حال نمی‌داند که در همسایگی‌اش چه کسانی مستحق افطار هستند و فراموش می‌شود که «الجار قبل الدار»، همسایه بر خود اولویت دارد. در این ماه که طبق قاعده هرکس باید دست‌کم از یک وعده غذای خود بکاهد و به مستحقان بدهد، حجم تغذیه افراد نوعا بیشتر شده و گاهی دچار اضافه‌وزن هم می‌شوند؛ در‌حالی‌که طبق اصول، روزه‌داری باید وزن را کاهش دهد.
البته در گوشه و کنار شهر، مؤمنان و نیکوکارانی را می‌بینیم که در کنار خیابان بساط افطار گسترده‌اند و رهگذران را بدون هیچ‌گونه تبعیض با نان و خرما یا نان و پنیر یا کاسه آشی میهمان می‌کنند. چه سنت حسنه‌‌ای و چه عمل خیر پرپاداشی.
در کنار این حرکت نیکو و زیبا افطاری‌های بسیار مفصلی در تالارها، سفره‌خانه‌ها، هتل‌ها، ادارات و دیگر مکان‌های تجمع برپا می‌شود؛ افطارهایی که بوی طبقاتی، صنفی و سیاسی می‌دهد و گاه یک فرد در همه روزهای ماه مبارک از این تالار به آن هتل و از این هتل به آن سفره‌خانه دعوت می‌شود و حتی یک شب در کنار خانواده، فرصت تأمل در زمان افطار را که زمان بسیار سفارش‌شده‌‌ای است، ندارد.
در چنین سفره‌های افطاری که البته کم هم برپا نمی‌شود، ابتدا افطار می‌کنند. نان و پنیر و مغز گردو و سبزی و زولبیا و بامیه و آش و شله‌زرد و حلوا و خرما تناول می‌شود و خدمه زمانی را برای جمع‌آوری سفره افطار می‌گذارند. پس از یک ساعت نوبت شام می‌شود. سالاد و چند نوع غذا و دسر و... .
افطار فلان صنف، افطارهای خانوادگی، افطار فلان جمعیت، افطار فلان اتاق، افطار اصولگراها، افطار اصلاح‌طلب‌ها، افطار فلان وزیر و افطار فلان صاحب‌مقام که همه و همه اطعام مساکین! هستند و پول آن اگر هم حلال باشد که معمولا نیست و به‌نوعی به بیت‌المال اتصال دارد، مصرف آن معلوم نیست چه وجهی دارد. افطارهایی که با رفت‌وآمد آن دست‌کم سه تا چهار ساعت از بهترین اوقات را که باید صرف عبادت، خودسازی، تأمل، دعا و خدمت به دیگران شود، تلف می‌کند.
مشاهده سفره‌های این‌چنینی که به نام اطعام و افطار است؛ از‌جمله انحرافاتی است که ریشه در خود‌جلوه‌گری، نفاق و اخلاق ماکیاولی دارد و بسیار از آموزه‌های اسلامی دور است. به یاد دارم که یکی از ائمه جمعه براساس‌‌آن که گفته شده مسرور‌کردن مؤمنان ثواب دارد (ادخال سرور) در نشست‌های خود از بدترین لطیفه‌ها برای خوشامد و شوخی و خنده حضار استفاده می‌کرد. آیا ادخال سرور معنی کمک به مؤمنان و زدودن اندوه از دل آنان را دارد یا به‌ زبان ‌آوردن الفاظ رکیک برای خنداندن.
متأسفانه در چند سال گذشته نصیحت و ارائه طریق دلسوزان عملی نمی‌شد؛ اما در سال جاری به لطف یک ویروس بسیار کوچک دیگر از این افطارهای پر ریخت‌و‌پاش و اتلاف‌کننده وقت و ذهن خبری نیست.
خبردار شده‌ام که بسیاری از کسانی که با نیت‌های مختلف و از‌جمله نیت خیر افطار می‌داده‌اند، در سال جاری هزینه آن را وقف مستمندان کرده‌اند و به نظر می‌رسد رمضان سال جاری روزگاری باشد که مردم در سر سفره‌های خانه‌های خود به آوای ملکوتی گوش می‌دهند یا می‌خوانند و دورتر از همسایه خود نمی‌روند و مازاد خود را با ناداران و ناتوانان تقسیم می‌کنند. چه خوب است سنت افطار ساده خیابانی در کنار آن فراموش نشود و نیز چه نیکوست که در هنگام افطار، اذان روح‌بخش و نیایش از مأذنه مساجد پخش شود.
آیا لازم است که به جای آنکه تسلیم کلام حق جل‌جلاله و آموزه‌های ائمه و علمای راستین باشیم، خود را ناگزیر تسلیم ویروسی به نام کرونا کنیم. چه خوب است اگر به جای اجبار، با اختیار این کار را بکنیم. رمضان این سال کرونایی مبارک.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟

ناگفته عجیب پروانه سلحشوری از نمایندگان زن مجلس

واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به اظهارات جنجالی میرسلیم

چرا باید نسبت به واکسن‌های کرونا محتاط بود؟

زندگی و مرگ کندی؛ قربانی رازهای افشانشده

سرمقاله کیهان/ چگونه مجلس «در رأس امور» قرار می‌گیرد؟

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پسا کرونا؛ همکاری یا انزوای بین‌المللی

سرمقاله رسالت/ پناهی از آه آسیه هست؟

سرمقاله سیاست روز/ مجازات سخت برای تعدی به زنان

تصمیم آمریکا برای فروش بمب‌های هدایت شونده به عربستان

واکنش پلوسی به خروج ترامپ از سازمان جهانی بهداشت

مبتلایان به کرونا در امارات به بیش از 33000 نفر رسیدند

تظاهرات مردم عراق به جنوب این کشور رسید

اوباما: رفتار‌های نژادپرستانه امری عادی در آمریکاست

شیطنت تازه برای بازگشت پول‌های بلوکه‌شده

«دولت اسلامی»؛ هدف احمدی‌نژادی‌ها برای افق 1400؟!

آثار عاق والدین در دنیا و آخرت

محبت را گاه باید از حیوانات آموخت

نبرد دو ساعته تمساح ها در زمین گلف!

مزاحمت بامزه گربه برای پستچی

داستانک/ هنر فروشندگی پسرک تنها با یک مشتری!

وقتی خون به ناحق ریخته یک سیاه پوست آمریکا را ملتهب می کند!

راز تشکر از خدا

بزرگترین مهاجرت دسته جمعی در زمین که آن را نمی بینیم

زندگی در نزدیکی سیاهچاله چگونه است؟

شباهت قتل رومینا با یک رمان از نگاه هادی معیری‌نژاد نویسنده این رمان

آمازون به دنبال تسخیر دنیای پادکست‌

تصمیم جدید وکیل نجفی برای پرونده شهردار اسبق تهران

روحانی: مردم همچنان پروتکل‌های بهداشتی را به صورت دقیق رعایت کنند

هشدار رهبرانقلاب به مسئولان: حق ندارید با ماشین دولتی به محل کار بیایید

طولانى‌ترین عزادارى در تاریخ اسپانیا

به آتش کشیده شدن ساختمان پلیس در آمریکا

ترکیه هاب انرژی می‌شود؟

معترضان در مینیاپولیس یک فروشگاه را غارت کردند

شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی به معترضان در آمریکا

واکنش سازمان ملل به قتل سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس

سخنگوی داعش جو زده شد

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟

نمی توانم نفس بکشم...

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

پدر خوب بودن چه راز و رمزی دارد؟

ساخت خانه های بتنی با پرینتر سه بعدی

بالشتی برای افراد خواب آلوده!

حرکات نمایشی خرس قطبی در آکواریوم همه را متعجب کرد

حکایت شنیدنی حاج شیخ علی اکبر نهاوندی

اقدام باورنکردنی راهب هندو برای غلبه بر کرونا