ایران پرسمان

آخرين مطالب

سرمقاله رسالت/ بازخوانی راهبردهای کلیدی در کلام رهبری تحلیل روز

سرمقاله رسالت/ بازخوانی راهبردهای کلیدی در کلام رهبری
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - رسالت / « بازخوانی راهبردهای کلیدی در کلام رهبری » عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم محمدکاظم انبارلویی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
دیدار اخیر دانشجویان با رهبری معظم انقلاب در یک ارتباط ویدئو کنفرانسی حاوی طرح مطالب مهم وکلیدی در بیان حکمرانی خوب بود.
همه ساله در ماه رمضان رهبر انقلاب با دانشجویان نشست دارند و در این نشست‌ها، بی‌پرده‌ترین نقدها به نظام و حکمرانی مطرح و معظم له هم با روی گشاده از آن استقبال می‌کنند. امسال با آن که در فضای کرونایی اغلب ملاقات‌ها و دیدارها لغو شده بود، اما دیدار با دانشجویان به‌دلیل اهمیت آن لغو نشد مردم، به‌ویژه جوانان می‌توانند رزق فکری خود را از این ارتباط دوسویه صریح و شفاف داشته باشند.
انصاف باید داد نکته‌سنجی دانشجویان در طرح مسائل خود و رصد مسائل و مشکلات جامعه دقیق، هوشمندانه، دلسوزانه و توأم با پیشنهادهای عملی بود که رهبری از صراحت لهجه دانشجویان و نکاتی که مطرح شد استقبال کردند و برخی دقت‌ها را مورد تقدیر قرار دادند.
نکته های کلیدی، راه‌گشا وگفتمان ساز را می‌توان از این ارتباط دوسویه در فهرست زیر به آن اشاره کرد.
1- پرچم عدالت‌خواهی و مطالبه‌گری باید در کشور توسط دانشجویان و جوانان کشور همواره در اهتزاز باشد. این برای پیشرفت کشور و تضمین آزادی‌های سیاسی نه‌تنها لازم بلکه واجب است. این مطالبه‌گری همه نهادها حتی نهاد رهبری نظام را شامل می‌شود. هیچ‌کس نباید خود را مصون از نقد بداند. نقد مشفقانه جلوی انحراف و اشتباهات بعدی را می‌گیرد.
2- پرچم آرمان‌خواهی نیز باید در این کشور همواره در اهتزاز باشد. ملت برای آرمان‌های اسلام و انقلاب خون داده‌اند و پای همه چیز طی چهار دهه ایستاده‌اند تا بگویند آرمان‌های اسلام و انقلاب ابدی هستند و ارزش آن را دارند که همه چیز پای آن هزینه شود. جوانان باید پرچم آرمان‌خواهی که در آیین نبوی و علوی خطوط نورانی آن در قرآن مجید ترسیم شده و در فرهنگ اهل بیت (ع) مشکل عملی به خود گرفته به دوش بگیرند و خود را جلودار و در حکم پیشران پیاده کردن اهداف انبیای الهی بدانند.
3- ملت ایران در برابر یک جبهه وسیع و عظیم از کفر، نفاق، شرک و الحاد قرار دارد. این جبهه دست از سر اسلام و انقلاب برنمی‌دارد. آن‌ها ملت و دولت و نظام ما را مطیع و تسلیم نظرات خود می‌خواهند و از آن هم کوتاه نمی‌آیند، در این راه به هیچ پیمان و قرارداد حقوقی و بین‌المللی و بین‌الدولی پایبند نیستند. غفلت از این دشمن و خصومت کور برای تاریخ اسلام و ایران در عصر ما جبران ناپذیر است.
​​​​​​​جوانان به‌ویژه دانشجویان باید پرچم ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی را در دست داشته باشند و پیشاپیش ملت ایران و ملت‌های منطقه و جهان حرکت کنند. ما امروز در شرایط حساس و جدی هستیم، نبرد نرم دشمن یک لحظه قطع‌شدنی نیست. نبرد سخت با جبهه مستکبران اجتناب‌ناپذیر است، باید خود را برای روزهای سخت‌تری آماده کنیم.
ضربه عین‌الاسد و سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی نشان داد ما این آمادگی را داریم ولیکن باید آن را حفظ کرد و سطح هوشیاری را بیش از پیش بالا برد.
4- یارگیری برای گسترش، تعمیق و ژرفا بخشیدن به جبهه نیروهای انقلاب یک وظیفه کلیدی است. این رویکرد ما را از درجا زدن، از سرمایه‌خوردن کاهش تدریجی نیروهای انقلاب باز می‌دارد. برای گسترش جبهه نیروهای انقلاب نیاز به کادرسازی داریم. باید جلوی انحراف نیروها را گرفت و سربازگیری دشمن از جبهه انقلاب را سد کرد. نیروی پای کار انقلاب باید متحد و یکپارچه در کنار هم باقی بمانند. برای این کار نیاز دارند مشترکات اندیشه سیاسی و راهبردهای سیاسی خود را تقویت و ارتقاء بخشند به سمت اصلاح ذات‌‌البین بروند و آتش اختلافات را فروتنانه فرو نشانند. اجازه ندهند صدای دشمن در اردوگاه انقلاب بازتاب داشته باشد. هیچ گروه دانشجویی و گروه جهادی جای همدیگر را درخدمت به مردم تنگ نمی‌کنند. باید به سمت هم‌افزایی رفت،هنر ما در جمع کردن است.
تفریق گروه‌ها از هم، کار دشمن است با دشمن در این وادی هم صدایی نکنیم. هیچ‌گاه فضای گفت‌وگو را مسدود نکنیم. گفت‌وگو و هم‌اندیشی تنها راه هم‌افزایی و گسترش نیروهای پای کار جبهه انقلاب است.
5- همه از مشکلات کشور رنج می‌برند و به دنبال راه‌حل هستند. دشمن برای پیدا کردن راه‌حل‌ها برای برون رفت از بحران‌ها، اخلال می‌‌کند. باید جلوی این اخلال ایستاد. ما نیازمند به یک عقلانیت سیاسی هستیم تا بتوانیم همه ظرفیت‌های عظیمی که در کشور به‌خصوص ظرفیت بی‌انتهای نیروی انسانی که داریم را در کنار هم داشته باشیم. راه‌حل اصلی مشکلات کشور، شکل‌گیری دولت جوان و حزب‌اللهی است. البته دولت را به معنای وسیع کلمه می‌‌توان به سه قوه مفهوم آن تعمیم داد. اعتقاد رهبری آن است که؛ دولت پای کار آماده و با نشاط می‌تواند کشور را از راه‌های دشوار عبور دهد.
شکل‌گیری دولت جوان و حزب‌اللهی باید در یک چارچوب مردم‌سالارانه باشد و آگاهی مردم نسبت به آن فردی را که انتخاب می‌کنند، صورت گیرد. غیر از چارچوب مردم‌سالاری راه دیگری وجود ندارد. دشمن همه نیروی اهریمنی رسانه‌ای و ارتش امپریالیستی خبری را در خدمت اخلال در نظام مردمی جمهوری اسلامی گذاشته است. بدون مرزبندی با دشمن و شناخت خطوط راهبردی استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی، این مسیر طی شدنی نیست. لذا باید با تردید افکنان در مبانی انقلاب و دولت انقلابی، مرزبندی صریح و بدون مماشات داشت. به تعبیر رهبری، تردیدافکنی ستون فقرات، کار فرهنگی دشمن و اساس کار نرم علیه انقلاب است.
6- حفظ شتاب علمی کشور بارها مورد سفارش رهبری به محیط‌های علمی و دانشگاهی و پژوهشگاه‌های بزرگ کشور بوده است. ایران قوی، ایرانی است که ملت آن گام‌های استوار خود را در وادی علم، عمل و آگاهی برمی‌دارد.
هر روز جهان باید منتظر اعلام یک خبر پیروزی علمی و فنی از سوی دانشمندان ایرانی باشد. حساسیت دشمن به پیشرفت‌های علمی ایران و تخطئه آن و سنگ‌اندازی در این مسیر نشان می‌دهد هر چه در این وادی جلوتر برویم دشمن را ناامیدتر خواهیم کرد. باید طبق نقشه مهندسی علمی کشور جلو رفت تا رسیدن به قله‌های رفیع علمی با خطوط ترسیم شده راه درازی در پیش داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گوناگون/ ساحلی که با انفجارهای نظامی به وجود آمد!

سرنوشت زندگی ما و همین لحظه‌ها

خبر انتقال طلا از ونزوئلا به ایران دروغ است

توطئه عمان و لیبی علیه عربستان سعودی

جزئیاتی از اقدامات مجرمانه زنی که محکوم به اعدام شد

فیلم| ضعف سلطه‌گری آمریکا به تصویر کشیده شد

تأثیر طول انگشت حلقه بر افزایش جانباختگان کرونا در مردان

داروی ابولا می‌تواند امیدی برای درمان کرونا باشد؟

یک واکسن دیگر کرونا وارد مرحله آزمایش انسانی شد

رصد یک "حلقه آتش" حاصل از یک برخورد کیهانی

کتاب خواندن؛ معجزه‌ای برای داشتن حال خوب

کتاب‌های خوب برای فیلسوف شدن بچه‌ها!

دو خط کتاب/ با وجود رنج‌ها می‌شود عاشق این زندگی بود؟

شاعرانه/ دوست داشتنت رهایی ندارد

توصیه‌های خواهرزاده خاتمی به مجلس یازدهم

وزارت خارجه ایران: ماشین‌های جنگی آمریکا رهاوردی جز کشتار و ویرانی نداشته‌اند

نیروهای مسلح ونزوئلا از تامین امنیت نفتکش‌های ایران خبر داد

سفیر ایران: خبر انتقال طلا از ونزوئلا به ایران دروغ است

ویدئویی زیبا از بالگرد هوانیروز سپاه

چند نکته حیثیتی درباره اقدام تازه ایران

ادعای میرسلیم درباره رشوه 65 میلیاردی به یک نماینده

توییت احساسی روحانی برای لاریجانی

روایت سردار قاآنی از رابطه بین لاریجانی و سردار سلیمانی

سومین نفتکش ایران به نزدیکی منطقه ویژه اقتصادی ونزوئلا رسید

به صف شدن تانکرهای حمل سوخت ونزوئلایی برای بارگیری بنزین ایرانی

پیرترین و جوان‌ترین نماینده پارلمان یازدهم

تقدیر وزیر بهداشت از رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور

توئیت عجیب دبیرکل جبهه پایداری در مورد استفاده از امکانات مجلس

سخنگویی آقای سخنگو در یک نگاه

ابراز مخالفت شورای عالی سلامت فرانسه با داروی تجویزی ترامپ

هشدار کنگره چین به آمریکا

صحنه‌هایی دلخراش از برخورد پلیس آمریکا با مرد سیاهپوست

قربانیان کرونا در آمریکا از 100 هزار نفر فراتر رفت

شیوع کرونا در ارمنستان از تهدید تا فرصت

رایزنی سفیر آمریکا با احزاب صهیونیستی درباره مقدمات طرح الحاق

معترضان در آرژانتین خواستار پایان قرنطینه شدند

روسیه ساخت نخستین بمب‌افکن پنهان‌کار را آغاز کرد

اتحادیه اروپا نسبت به بن بست در مذاکرات برگزیت هشدار داد

سوءاستفاده داعش از همه‌گیری کرونا!

افزایش شمار بیکاران به علت شیوع ویروس کرونا در روسیه

رفتار خشن افسر آمریکایی با یک سیاه‌پوست به مرگ او منجر شد

افشاگری سید حسن نصرالله در مورد توطئه رژیم صهیونیستی علیه اردن

آبستراکسیون در لیگ برتر فوتبال ایران

چرا روحانی در ماجرای مک‌فارلین پول نداد؟

کرونا دموکراسی ها را به سوی فروپاشی می کشاند؟

زنگ خطر خروج سرمایه‌های اقتصادی و اجتماعی ایران به ترکیه

هفتم خرداد، آغاز سناریوی 1400 احمدی نژاد

6 روایت از سفر نفتکش‌های ایران به ونزوئلا

بازی بن سلمان با جمهوری خواهان و دموکرات ها

سایه زندان بر سر نخست وزیر اسرائیل