ایران پرسمان

آخرين مطالب

شوک واکسن به بازارها تحلیل روز

شوک واکسن به بازارها
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
هنگامی که صبح دیروز بهای اونس طلا بر فراز سطح 1760 دلاری قرار گرفت و رکورد 91 ماهه را جابه‌جا کرد، بسیاری از تحلیلگران روند اونس را افزایشی می‌دیدند و آن را آماده ثبت رکوردهای جدید می‌دانستند. کمتر کسی تصور می‌کرد که تا عصر، اونس تا 1730 دلار نیز عقب بنشیند. یک خبر کافی بود تا اطمینان به آینده اقتصاد، حداقل به شکل مقطعی و هیجانی افزایش یابد و همین افزایش اطمینان، سبزپوشی دسته‌جمعی بازارهای سهام و سقوط اونس را رقم بزند. شرکت زیست فناوری مستقر در کمبریج آمریکا اعلام کرد که نتایج اولیه آزمایش واکسن کرونا بر انسان مثبت بوده است. براساس گزارش شرکت Moderna، در یک آزمایش محدود از 45 نفر داوطلب، مشاهده شد که واکسن در بدن تمامی افراد، آنتی‌بادی تولید کرده است. آنتی‌بادی‌های تولید شده بر اثر تزریق واکسن، حداقل به میزانی بود که پیش‌تر در سطح افراد نجات‌یافته از کرونا ثبت شده بود. با این خبر ذخایر امن در وضعیت قرمز قرار گرفتند و بازارهای سهام سبزپوش شد؛ گرچه کاهش نااطمینانی در بازار جهانی تا حدود زیادی بسته به اخبار تکمیلی درباره واکسن تولیدشده است. یک ماه پیش هم خبر تولید داروی شرکت گیلاد موج مشابهی را در بازارهای سهام دنیا ایجاد کرده بود؛ اما اثر خبر پس از مدتی خاموش شد. این بار چه می‌شود؟
گزارش شرکت داروسازی Moderna از نتایج اولیه واکسن کرونا، مثبت اعلام شد. خبری که به‌نظر بازارهای جهانی مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند. طلا در عرض 90 دقیقه، 20 دلار ریزش کرد و شاخص داوجونز بیش از 700 واحد رشد را ثبت کرد. واکنش در دیگر بازارهای سهام نیز چشمگیر و قابل‌توجه بود و با نگاه کردن به شاخص‌ها، می‌شد حدس زد که خبر مهمی منتشر شده است. خبر مهم مانند هفته‌های اخیر مربوط به کرونا بود. واکنش یکدست بازارها نشان داد که فعلا مهم‌ترین مساله و دغدغه، زمان بازگشایی اقتصادها است. هر عاملی که زمان بازگشایی را تسریع کند، واکنش بازارها مثبت و هر عاملی که تاخیر در بازگشایی را موجب شود، بازارها همگی قرمزپوش می‌شوند. گزارش شرکت مدرنا نشان می‌داد که آزمایش اولیه انسانی واکسن بر 45 داوطلب، موجب تولید آنتی‌بادی، حداقل به میزان افراد بهبودیافته شده است. همچنین، نشانه دیگر گزارش مذکور آن بود که حداقل واکسن جدید برای بدن بی‌خطر است و انسان توان تحمل آن را در دوزهای معمول دارد.
جزئیات گزارش شرکت
مدرنا یک شرکت زیست‌فناوری آمریکایی است که از دی‌ماه پارسال اعلام کرده است که روی تولید واکسن کرونا کار خواهد کرد. این واکسن mRNA-1273 نام دارد و مدرنا برای تولیدش، از ابتدا به همکاری با موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا پرداخت. این شرکت برای تولید واکسن از یک پلتفرم فناوری با نام mRNA بهره می‌گیرد. این پلتفرم کدهای ژنتیک ویروس را حمل می‌کند و هر دوز واکسن، نیازمند نگهداری نمونه‌های زنده ویروس است. مدرنا اولین شرکتی محسوب می‌شود که واکسن کرونا را روی انسان‌ آزمایش می‌کند.
دیروز شرکت بیوتکنولوژی مدرنا در گزارشی جدید اعلام کرد که در مرحله اولیه آزمایش انسانی تولید واکسن ویروس کرونا، این واکسن در تمامی 45 داوطلب، آنتی‌بادی کووید-19 تولید کرده است. براساس آزمایشات انجام‌شده، هر داوطلب یک دوز 25، 100 یا 250 میکروگرم را دریافت کرده است. داوطلبان دو واکسن را از طریق تزریق عضلانی حدودا به فاصله 28 روز از هم دریافت کردند. در روز چهل و سوم، یا دو هفته پس از تزریق دوز دوم، سطوح آنتی‌بادی‌ها در گروه 25 میکروگرم تقریبا در سطحی بود که از افرادی که از بیماری بهبود یافته‌اند، مشاهده می‌شود. افراد گروه دوز 100 میکروگرم، دارای سطوح آنتی‌بادی به‌طور قابل‌توجهی فراتر از افراد بهبودیافته بودند. براساس اعلام شرکت، اطلاعات افرادی که دوز دوم 250 میکروگرم را دریافت کرده‌اند، فعلا در دسترس نیست. این شرکت در حال آماده‌سازی برای تولید انبوه واکسن در پاییز امسال است. به‌نظر می‌آید چنین سرعتی در تولید واکسن، تاکنون سابقه نداشته است و از این رو، یک طرح بلندپروازانه محسوب می‌شود.
براساس اعلام شرکت، این واکسن حداقل در 8 داوطلب، آنتی‌بادی خنثی‌کننده علیه کووید-19 تولید کرده است. کارشناسان معتقدند که آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس، در دستیابی به ایمنی بدن، از اهمیت برخوردار است. دکتر تال زاکس، رئیس ارشد بخش دارویی شرکت گفته است که داده‌های موقتی فاز اول، نشان می‌دهد که واکسیناسیون با mRNA-1273 می‌تواند یک پاسخ ایمنی بزرگ در اثر عفونت طبیعی آغازشده با دوز 25 میکروگرم را شروع کند؛ اگرچه قضاوت قطعی درباره آن همچنان زود است.
واکنش بازارها
در روزی که اونس طلا مسیر صعودی به سمت رکوردشکنی دوباره را در پیش گرفته بود و از مرز 1765 دلار نیز گذشت، خبر آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن کرونا شوک تازه‌ای به بازار وارد کرد و قیمت اونس طلا را تا 1735 دلار پایین کشید. این در حالی است که بازار سهام آمریکا نیز پس از سررسیدن این خبر امیدوار‌کننده روندی افزایشی در پیش گرفته است. روز گذشته شاخص نزدک با افزایشی 81/ 1 درصدی به 9176 واحد رسید و شاخص داوجونز نیز با افزایش بیش از 700 واحدی به 24365 واحد رسید. شاخص S&P500 نیز با افزایشی 49/ 2 درصدی تا 2934 واحد صعود کرد. شوک خبر آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن کرونا بر بازار نفت نیز اثر مثبتی داشت و قیمت نفت برنت را با افزایشی یک دلاری به بشکه‌ای 33 دلار رساند. همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز اندکی افزایش یافت. در کنار نزول قیمت طلا پس از اعلام خبر کشف واکسن کرونا، شاخص دلار در روز گذشته کاهشی 35/ 0 درصدی را تجربه کرد.
علاوه‌بر اینها، بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا نیز در پی افزایش امیدواری‌ها در مورد واکسن کرونا افزایش یافت. بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا با سررسید دو ساله در روز گذشته از 14/ 0 درصد به 17/ 0 درصد ارتقا یافت. همچنین بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا با سررسید 10 ساله از 675/ 0 درصد به 690/ 0 درصد افزایش یافت. این در حالی است که بازدهی اوراق کوتاه‌مدت تغییر چندانی نداشته است. به‌طور کلی می‌شود گفت که خبر نزدیک بودن کشف واکسن کرونا ارزش ذخایر امن مانند طلا و ین را کاهش داده است. در همین راستا ارزش ین ژاپن نیز در روز گذشته کاهش یافت؛ به‌طوری‌که نسبت ارزش دلار آمریکا به ین ژاپن به‌رغم کاهش شاخص دلار با افزایشی 39/ 0 درصدی روبه‌رو شد. در پی اعلام آزمایش اولیه موفقیت‌آمیز واکسن کرونا توسط شرکت آمریکایی مدرنا (Moderna)، ارزش سهام این شرکت در معاملات پیش از بازار روز دوشنبه بیش از 25 درصد افزایش یافت.
تجربه مشابه «گیلاد»
البته پیش از این نیز بازارها نسبت به بازگشایی اقتصاد و پیدایش واکسن یا داروی درمان کرونا، واکنش‌های تند مقطعی نشان داده بودند. درست یک ماه پیش، خبر کشف داروی ضدکرونای شرکت گیلاد موجب سبزپوشی یکپارچه بازارهای سهام در دنیا شده بود، درست مانند وضعیتی که در روز گذشته ثبت شد. انتهای ماه گذشته میلادی نیز احتمال تایید شدن داروی شرکت گیلاد توسط سازمان FDA آمریکا موجب شده بود تا بازارها دچار نوسان شدید شوند و طلا در فاز کاهشی قرار گیرد. پس از عبور چند هفته از خبر، اثری از خوش‌بینی اولیه به آن باقی نماند و طلا دیروز حتی مرز 91 ماهه را نیز فتح کرد. باید دید گزارش شرکت مدرنا نیز به سرنوشت داروی گیلاد منجر می‌شود یا واکسن مدرنا، موجب بازگشایی سریع‌تر اقتصاد در جهان خواهد شد. اگر فرضیه دوم صحیح باشد، انتظار تعدیل بیشتر قیمت طلا نیز در روزهای آتی متصور است، اما اگر بازارها اثر واکسن تازه معرفی شده را جدی نگیرند و بازگشایی عمیقی در فعالیت‌های اقتصادی رخ ندهد، حرکت طلا در مسیر قله‌شکنی نیز تداوم خواهد یافت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نجات یک کوسه از آبهای کم عمق توسط ماهیگیران

زیباترین خانه‌های مخفی جهان

تصاویر خیره کننده از زمستان مسکو

تهمت زدن را کوچک نشماریم!

در محضر بزرگان/ احترام به سادات

ابتکار جالب مادر انگلیسی برای اصلاح رژیم غذایی فرزندانش

تست هوش تحلیلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جنجال ماسک سرمربی پرسپولیس به پایان می‌رسد+ عکس

قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/03/06

بورس تهران فردا میزبان دو عرضه اولیه است

بانک مرکزی تورم سال 99 را 22 درصد هدف‌گذاری کرد

جزئیات قیمت رسمی انواع ارز

دلایل واریز 50 درصد از وجه خودرو در طرح فروش ویژه

قیمت آب افزایش یافت

4600 خودرو شامل طرح رایگان تبدیل خودرو شدند

امکان فروش 30 درصد سهام عدالت از شنبه

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

شاعرانه/ "نشود فاش کسی آنچه میان من و توست" از هوشنگ ابتهاج

تشکر سرلشکر از رئیس

جهانگیری روز ملی جمهوری گرجستان را تبریک گفت

توئیت کنایه آمیز میرسلیم درباره قوه قضائیه

حاجی بابایی: بزرگترین مشکل کشور «خواص» هستند

تذکرات روحانی برای حراست از حقوق صاحبان سهام عدالت

بیل گیتس: اگر می‌خواهید شغلتان هیچوقت تعطیل نشود، کسب و کار اینترنتی بسازید!‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

آموزش رادیویی در پرو!

سئول به دنبال افزایش تبادل و همکاری بین دو کره

هشدار ستاد بحران عراق نسبت به وقوع "فاجعه بزرگ"

تصاویری منتشر نشده از جنگ جنوب لبنان با رژیم صهیونیستی

تصاویر تازه منتشر شده از شهید عماد مغنیه در اتاق جنگ

نگرانی اروپا از شکوفایی چین

تشنگانِ سرزمین آب و نفت

چین، آمریکا را به مقابله به مثل تهدید کرد

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

وقتی بعد قرنطینه یهو یه مهمون زنگ در و میزنه!

انتقال شکار بین دو سنقر در آسمان!

در نبرد پرندگان کانادا آمریکا را شکست داد

بند رخت جان زن چینی را نجات داد

سفر مجازی به گرانترین شهر خاورمیانه!

نجات معجزه آسای سرنشین پاراگلایدر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

چرا گوشی تلفن همراه گران شد ؟

ونزوئلا دریچه جدید دور زدن تحریم ‌های نفتی ایران می ‌شود ؟

چهار مرحله فروش فوق العاده خودرو تا پایان سال

خبر خوش برای سرمربی و هواداران پرسپولیس+ عکس

خبری که سرمربی و همه هواداران استقلال را سر ذوق آورد+ عکس

طرح دو فوریتی برای جاماندگان سهام عدالت در مجلس یازدهم

اولین تست پرتاب راکت کمپانی ویرجین اوربیت با شکست روبرو شد

کروناویروس زنده روی مدفوع بیماران مشاهده شد

«آخرین جزیره» دنیای «قلعه حیوانات» را تداعی می‌کند