ایران پرسمان

آخرين مطالب

بایدن با برجام چه می‌کند؟ تحلیل روز

بایدن با برجام چه می‌کند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سعیده سادات فهری/ ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران در گفت‌و‌گو با «اکو ایران» درباره مناسبات ایران و آمریکا در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «اگر بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شود، این احتمال وجود دارد که واشنگتن را به برجام بازگرداند؛ اما این امر برای یک بازه زمانی 18 ماهه یا دوساله تعیین‌کننده خواهد بود و بعد از آن به‌دنبال از سرگیری دوباره مذاکرات با ایران است.» به گفته هادیان، این محتمل‌ترین گزینه سناریو در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات خواهد بود.
شش ماه دیگر انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا برگزار می‌شود و جدال میان دونالد ترامپ جمهوری‌خواه و جو بایدن دموکرات به سرانجام می‌رسد؛ انتخاباتی که سرنوشت آن برای بسیاری از کشورها از جمله ایران اهمیت بسزایی دارد زیرا اگر ترامپ دوباره به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود احتمالا همان سیاست فشار حداکثری را دنبال خواهد کرد و حتی ممکن است تلاش‌هایش را برای نابودی کل برجام به‌کار ببندد اما شخصی چون بایدن سخن از بازگشت به برجام و مذاکره با ایران کرده است. همچنین اکنون ایالات‌متحده نیز چون اغلب کشورهای دنیا در عرصه سیاست داخلی درگیر بحران همه‌گیر کرونا شده که این مساله نیز شاید سیاست خارجی این کشور را تحت‌تاثیر قرار دهد. لذا در مقطع فعلی این پرسش مطرح است که آیا بحران کرونا و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا منجر به کاهش توجه واشنگتن در حوزه سیاست خارجی به‌ویژه تحریم‌ها یا فشار حداکثری علیه ایران می‌شود یا تغییری در مواضع آمریکا ایجاد نخواهد شد؟
دکتر ناصر هادیان، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در گفت‌وگویی با «اکو ایران» درباره چشم‌انداز تحریم‌ها علیه ایران گفت که بعید می‌داند تا زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شاهد تغییر چندانی در این حوزه باشیم، فقط ممکن است هر چند وقت یک‌بار یک تحریم جدید که بیشتر نمادین و با هدف تداوم فشار حداکثری است علیه ایران اعمال شود. به گفته وی در مسیر کاهش تحریم‌ها شاهد تحولی نخواهیم بود و مسیر افزایش تحریم حداقل تا زمان انتخابات آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.
بایدن و برجام
هادیان در این‌خصوص که اگر جو بایدن دموکرات به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود شاهد چه تغییراتی در عرصه تحریم‌ها، برجام و مناسبات تهران-واشنگتن خواهیم بود، توضیح داد: «اگر بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شود این احتمال وجود دارد که این کشور را به برجام بازگرداند. اغلب دموکرات‌ها نیز خواهان آن هستند که هم آمریکا و هم ایران به تعهدات‌شان در توافق هسته‌ای بازگردند. البته احتمالا برای این امر یک بازه زمانی 18 ماهه یا دو ساله تعیین خواهند کرد و بعد از آن دوباره باید مذاکرات از سر گرفته شود. این محتمل‌ترین سناریو در صورت پیروزی بایدن است.» وی در ادامه گفت که ایران باید مسیر کاهش تعهداتش را همچنان ادامه دهد تا آمریکا متوجه شود که چنانچه نخواهند به برجام بازگردند، این مسیر تداوم خواهد یافت.
این کارشناس با اشاره به اینکه ایران باید از هم‌اکنون روی مساله پرداخت خسارت از سوی کشوری که برجام را نقض کرده مانور بدهد، گفت: «ما دچار خسران شده‌ایم و این خسارت‌ها باید یا مستقیم توسط آمریکا یا توسط همکاران این کشور همچون اروپا که در تداوم برجام ذی‌نفع هستند، جبران شود.»
انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات و سیاست‌های احتمالی وی در قبال ایران نیز در این گفت‌وگو مورد بررسی قرار گرفت و هادیان در این رابطه گفت: «اگر ترامپ انتخاب شود همان مسیر قبلی یعنی فشار حداکثری را ادامه خواهد داد و منتظر می‌ماند تا ایران زیر فشارها تن به مذاکره دهد.»
بازی فریب
در شرایطی که برخی مقامات آمریکایی همچون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور، مایک پمپئو، وزیر خارجه و برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که تا چند ماه دیگر به پایان می‌رسد، شده‌اند و هوک مدعی شده که از هر اقدامی برای تمدید این تحریم‌ها استفاده می‌کنند این موضوع مطرح می‌شود که هدف آمریکا از فضاسازی‌ها در این عرصه چیست و آیا موفق به تمدید تحریم‌ها خواهد شد یا خیر.
استاد دانشگاه تهران درباره اهداف مقامات آمریکایی از پافشاری پیرامون تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: «به نظر می‌رسد اساسا این رویکرد آمریکا یک بازی فریب است زیرا این کشور می‌داند که چنین امری(تمدید تحریم تسلیحاتی) ممکن نخواهد بود چراکه با توجه به مواضع کشوری چون روسیه که حق وتو دارد در این رابطه، نه امکان تصویب یک قطعنامه جدید در شورای امنیت وجود دارد و نه واشنگتن می‌تواند با توسل به برجام از مکانیزم ماشه استفاده کند.» وی با اشاره به اینکه آمریکا هدف دیگری را از این اقدامات دنبال می‌کند گفت که هدف کاخ سفید این است که به روسیه و کشورهای اروپایی وانمود کند در این حوزه شکست خورده و لذا آنها باید در حوزه‌های دیگر به آمریکا امتیاز بدهند.
این کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد:«به عنوان مثال شاید هدف آمریکا این است که انگلیس را وادار کند تا از سازوکار مکانیزم ماشه در جهت ختم برجام حمایت کند تا اگر دولت بعدی در ایالات‌متحده روی کار آمد دیگر توافقی باقی نمانده باشد.»
اینستکس
مساله اینستکس و تاثیرات این سازوکار اروپایی نیز در این گفت‌وگو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هادیان با اشاره به اینکه دستاوردهای اینستکس بی‌نهایت محدود است، گفت:« اقداماتی که کشورهای اروپایی انجام می‌دهند بسیار جزئی و صرفا با هدف نگه داشتن ایران در برجام است. درواقع اروپایی‌ها در انتظار نتایج انتخابات آمریکا هستند تا پس از مشخص شدن آن، مواضع خود را در قبال برجام شفاف‌تر بروز دهند.»
چشم‌انداز مذاکره
استاد دانشگاه تهران با توجه به سیاست‌ فشار حداکثری آمریکا و نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آبان ماه سال جاری تاکید کرد که فعلا آمادگی و چشم‌اندازی برای مذاکره با آمریکا لااقل تا زمان برگزاری انتخابات این کشور وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه در این برهه واشنگتن علاقه‌ای برای مذاکره با ایران از خود بروز نمی‌دهد، گفت: «اگر دونالد ترامپ بخواهد در این چند ماه باقی‌مانده تا انتخابات در عرصه سیاست خارجی مشغول مذاکره با ایران شود فضای این کشور و فضای مناظره‌های انتخاباتی‌شان کاملا سیاسی خواهد شد.» همچنین به گفته هادیان اگر ترامپ در این زمان بخواهد با ایران وارد مذاکره شود با هدف اینکه به دموکرات‌ها اثبات کند که سیاست‌هایش در قبال ایران جواب داده و موثر بوده شرایط مذاکره را بسیار سفت و سخت خواهد کرد. این در حالی است که ممکن است حتی شخصی چون ترامپ اگر در این شرایط نباشد به گونه دیگری رفتار کند.
این کارشناس مسائل آمریکا البته به این موضوع نیز اشاره کرد که شاید از برخی جهات اکنون و پیش از انتخابات این کشور، فضا برای مذاکره فراهم باشد. وی ادامه داد: «همچنان‌که برخی معتقد هستند شرایط عالی برای مذاکره همین زمان است زیرا ترامپ تحت‌فشار است، انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش‌روی خود دارد و در این شرایط بهتر امتیاز خواهد داد. اما واقعیت این است که طی 6 ماه آینده واشنگتن فقط به صورت سمبلیک می‌تواند دست به اقداماتی بزند زیرا ترامپ اگر بخواهد به صورت جدی وارد مذاکره با ایران شود این امر را به تیم خود خواهد سپرد؛ تیمی که در حال‌حاضر از افرادی بسیار تندرو تشکیل شده و تمایلی به امتیاز دادن به ایران ندارند. درواقع شاید خود ترامپ مایل به دادن امتیاز و بده و بستان با ایران باشد اما تیم همراه وی چنین تمایلی ندارد لذا مذاکرات را در مسیر بوروکراتیک خواهند انداخت.»
انتخابات 1400 ایران
در نهایت این استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 در ایران نقطه عطفی در مناسبات تهران-واشنگتن بود، مذاکرات هسته‌ای آغاز شد و در نهایت برجام شکل گرفت و اینکه آیا ممکن است با برگزاری انتخابات 1400 نیز شاهد چنین تحولاتی در روابط دوجانبه باشیم، توضیح داد که هنوز زود است راجع‌به این مساله صحبت کنیم زیرا باید منتظر باشیم و ببینیم که در آمریکا چه کسی روی کار می‌آید و در ایران رئیس‌جمهور آینده چه شخصی خواهد بود. در آن صورت می‌توان اظهارنظر کرد که آیا تحولی در مناسبات دو کشور تا تقریبا بیش از یک سال دیگر رخ خواهد داد یا خیر.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلِ‌پُر پمپئو از چین

ورزش پدر پسری که میگن یعنی این

دزدهایی که نمیدونستند این خانم یک افسر پلیسه!

5 ویژگی اصلی خواب و رویا که علم ثابت کرده است

کلیپی دیدنی از مهارت یک کم توان جسمی!

بستن بند کفش با یک دکمه!

به صدای این طبیعت زاگرس گوش کنید

طعنه ظریف مدیر راشاتودی به امریکایی‌ها

"صفحات تکتونیکی" زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند

2 اشتباه بزرگی که اینشتین در زندگی علمی‌ خود مرتکب شد

شاعرانه/ کاش این همه از دسترسم دور نبودی!

انتشار مجموعه 6 جلدی «ره، رهرو، رهبر» در نیمه‌ خرداد

یک قرن «دوستت دارم» در «وزن‌ دنیا»

اتهام عجیب و غریب آمریکا به ایران، روسیه و چین

حرکت خنده‌دار افسر آمریکایی از ترس معترضان در خیابان

صحنه هولناک بازداشت دو نوجوان سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا

پلیس آمریکا حتی به کودکان هم رحم نمی‌کند!

آمریکا در التهاب؛ اعلام حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس

کتک زدن یک زن توسط معاون رئیس پلیس میشیگان آمریکا!

فارن پالیسی: اقدامات ضدایرانی ترامپ چگونه به تقویت داعش منجر شد؟

آیا پوتین می خواهد امارات را وارد شام کند؟

جنگ اعتبارنامه‌ها در مجلس

بلومبرگ: کرونا در چه صورت ترامپ را بر زمین خواهد زد؟

نفتکش‌ ایرانی و موهبت برجام

جهان: اصلاح طلبان از ظریف چهره ای افسانه ای ساخته اند

ارزیابی "استاد دانشگاه ویرجیانا تک" آثار آزادسازی سهام عدالت

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

ضرورت بکارگیری تمام امکانات برای مهار آتش سوزی کهگیلویه و بویراحمد

تفال/ گفتم غم تو دارم گفتا غمت سرآید

تقویم تاریخ/ سالروز تخریب بقاع متبرکه ائمه بقیع علیهم السلام

فارغ‌التحصیلی دختر 18 ساله که در 2 سالگی توانایی خواندن داشت!

دعاهای مجرب برای زایمان راحت و آسان

به وقت نجاری لذت بخش

حکایتی از حاج شیخ علی اکبر نهاوندی

انسانیت این بزرگ مرد کوچک

وقتی ریاضی شیرین میشود!

جایی که زمین و آسمان یکی می شود!

صحن دل‌های عاشق

آیا ساختن بارگاه برای قبر از نظر اسلام بدعت است؟

«ابن‌فلّوس»؛ فقیه ریاضیدان

آشنایی با معروف‌ترین بالکن جهان؛ خانه عشق کجاست؟

احادیث ائمه از شگفتی های سوره فلق

از جذابیت های علم فیزیک

خلاقیت ضد کرونایی فیلیپینی ها

«یعقوبی»؛ مورخ سلسله‌ساز!

همکاری پلیس مسکو برای عبور اردک‌ها از خیابون

حکایت/ روشنایی بایزید

به زیارت پدر و مادرتان بروید