ایران پرسمان

آخرين مطالب

چگونه عادت های بد را به سادگی ترک کنیم؟ دانستنیها

چگونه عادت های بد را به سادگی ترک کنیم؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - نمناک / نگاهی به خودتان بیاندازید. ببینید چند عادت بد را می توانید در خصوص خودتان برشمرید؟ مطمئناً همین که قصد خواندن این مقاله را کرده اید، یعنی عاداتی هستند که می خواهید از شرشان خلاص شوید و آن را با نمونه های بهتری جایگزین کنید. عادت های بد، زندگی شما را مختل می کنند و از رسیدن به اهدافتان جلوگیری می کنند ، آن ها سلامت شما را به خطر می اندازند - هم ذهنی و هم فیزیکی و زمان و انرژی شما را هدر می دهند.
پس چرا ما هنوز هم آن ها را انجام می دهیم؟ و مهم تر از همه اینکه آیا کاری هست که بتوانید در مورد آن انجام دهید؟ چطور می توان رفتارهای بد خود را حذف کرد و به جای آنها عادات خوب پیدا کنید؟ چه چیزی باعث عادات بد می شود؟
اکثر عادات بد شما توسط دو چیز ایجاد می شوند: استرس و بی حوصلگی.
اغلب اوقات، عادات بد، تنها راه مقابله با استرس و خستگی هستند. همه چیز از گاز گرفتن ناخن های شما برای خرج کردن هزینه های خرید در هر هفته برای هدر دادن زمان در اینترنت می تواند یک واکنش ساده به استرس و ملالت باشد.
اما نباید این طور باشد. شما می توانید راه های جدید و سالمی را برای مقابله با استرس و خستگی یاد بگیرید و جایگزین عادات بدتان کنید. البته گاهی اوقات استرس یا خستگی که روی سطح است در حقیقت ناشی از مسائل عمیق تر است. این مسائل می تواند سخت باشد و در مورد آن فکر کنید، اما اگر در مورد ایجاد تغییراتی جدی هستید پس باید با خودتان صادق باشید.
آیا باورها و دلایل خاصی وجود دارند که در پشت عادت های بدتان قرار دارند؟
آیا چیزی عمیق تر از این وجود دارد - یک ترس، یک رویداد، یا یک عقیده محدود کننده - که باعث می شود به چیزی که برای شما بد است ادامه دهید؟
تشخیص علل عادات بد شما برای غلبه بر آن ها مهم است. شما باید یک عادت بد را حذف کنید، آن را جایگزین کنید. تمام عادت هایی که شما در حال حاضر دارید - خوب یا بد - به یک دلیلی در زندگی شما وجود دارد. به نوعی، این رفتارها برای شما مفید هستند، حتی اگر به روش های دیگری برای شما بد باشند.
بعضی اوقات این منفعت زیستی است مانند سیگار کشیدن یا مواد مخدر. گاهی اوقات احساسی مانند آن زمانی است که در رابطه ای که برای شما بد است بمانید. و در بسیاری از موارد، عادت بد شما یک روش ساده برای مقابله با استرس است.
استرس و خستگی علت ایجاد عادت های بد
برای مثال، ناخن های خود را گاز بگیرید، موهای خود را بکشید، به پاهای خود ضربه بزنید و یا فک تان را به هم بزنید. این "مزایا" و یا دلایل گسترش عادات بد کوچکی هستند.
به عنوان مثال، به محض این که روی کامپیوترتان کلیک کنید ،ممکن است به شما احساس متصل بودن کند. همزمان با نگاه کردن به تمام این ایمیل ها، بهره وری شما را از بین می برد، توجه شما را به هم تقسیم می کند و استرس شما را از بین می برد.
اما چنانچه در بخش سبک زندگی نمناک گفته ایم این باعث می شود که شما احساس کنید که "گم شده" هستید … و بنابراین دوباره این کار را انجام دهید.
از آنجا که عادت های بد نوعی از مزایای زندگی شما را فراهم می کنند، بسیار دشوار است که آن ها را حذف کنید. (به همین دلیل است که توصیه ساده ای مانند "توقف انجام کار" به ندرت کار می کند). در عوض، شما باید یک عادت بد را با یک عادت جدید جایگزین کنید که مزایای مشابهی را دارد.
به عنوان مثال، اگر زمانی که استرس دارید سیگار بکشید، برنامه "توقف سیگار کشیدن" وقتی که برایتان اتفاق می افتد، برنامه خوبی نیست. در عوض، شما باید راه دیگری برای مقابله با استرس و قرار دادن این رفتار جدید به جای سیگار کشیدن داشته باشید.
به عبارت دیگر، عادت های بد به نیازهای خاصی در زندگی شما رسیدگی می کنند. و به همین دلیل بهتر است عادات بد خود را با رفتار سالم تر جایگزین کنید که همان نیاز را برطرف می کند.
اگر انتظار داشته باشید که به سادگی عادات بد را بدون جایگزین کردن آن ها قطع کنید، پس شما باید نیازهای مشخصی داشته باشید که برآورده نشده و به سختی به روتین خود پایبند باشید " فقط برای مدت طولانی این کار را انجام دهید.
در این بخش چند ایده دیگر برای شکستن عادات بد وجود دارد:
یک جایگزین برای عادت بد خود انتخاب کنید:
شما باید قبل از زمانی که با استرس یا خستگی که عادت بد شما را تحریک می کند، روبرو شوید و عکس العمل نشان دهید، یک برنامه داشته باشید. زمانی که نیاز به سیگار پیدا می کنید چه کار خواهید کرد؟ (مثال:تمرینات تنفسی به جای آن) چه کار می کنید وقتی که فیس بوکتان شما را صدا می زند تا در آن گشتی بزنید؟ (مثال:نوشتن یک جمله برای کار) هر چه که باشد و هر کاری که با آن سر و کار دارید، باید برای کاری که به جای عادت بد خود انجام می دهید یک برنامه داشته باشید.
با فردی مثبت اندیش جفت شوید:
هر چند وقت یک بار در حریم خصوصی خود می خواستید رژیم بگیرید؟ یا شاید می خواستید "سیگار کشیدن را ترک کنید"؟ … اما نتوانستید؟ (به این ترتیب کسی شاهد شکست شما نخواهد بود، درست است؟) به جای آن، با یک نفر همراه شوید و همیشه با او باشید.
هر دوی شما می توانید یکدیگر را مسئول نگه دارید و پیروزی های خود را با هم جشن بگیرید. دانستن اینکه شخص دیگری انتظار دارد شما بهتر باشید، یک محرک قدرتمند است. اطراف خود را با افرادی پر کنید که در مسیر زندگی شما زندگی می کنند.شما نیاز دارید که دوستان قدیمی خود را پیدا کنید.
تا جایی که ممکن است محرک ها را دور کنید:
اگر کوکی را وقتی در خانه هستید می خورید، پس آن ها را دور بریزید. اگر اولین کاری که بعد از نشستن روی مبل انجام می دهید، برداشتن کنترل تلویزیون است، پس ریموت را در یک کمد در یک اتاق متفاوت پنهان کنید.
خودتان را راحت تر کنید تا عادات بد را با اجتناب از چیزهایی که باعث آن ها می شوند، دور کنید. در حال حاضر، محیط شما عادت بد و عادت های خوب شما را سخت تر می کند. محیط خود و نتیجه را تغییر دهید.
خودتان را در نظرتان مجسم کنید که موفق شده اید:
به خودتان نگاه کنید سیگار را دور بیندازید و یا غذای سالم بخرید و یا زود بیدار شوید. این عادت بد چیزی است که شما به دنبال شکستن آن هستید، خود را تجسم کنید که آن را خرد کرده اید، لبخند بزنید و از موفقیت خود لذت ببرید.
برای ساخت یک هویت جدید به خودتان نگاه کنید:
شما نیاز دارید که شخص دیگری باشید، فقط باید به گذشته تان برگردید. بنابراین اغلب ما فکر می کنیم که برای شکستن عادات بد، باید به یک فرد کاملاً جدید تبدیل شویم. حقیقت این است که شما در حال حاضر آن را در ذهن خود دارید که فردی بدون عادت های بد شما باشید.
در واقع، خیلی بعید است که این عادت های بد را تمام زندگی خود داشته باشید. شما باید سیگار کشیدن را ترک کنید، فقط باید به فرد غیر سیگاری برگردید. شما نیاز دارید که به یک فرد سالم تبدیل شوید، فقط باید به سلامتی خود باز برگردید. قطعاً می توانید این کار را دوباره انجام دهید.
از کلمه "اما" برای غلبه بر نفس منفی استفاده کنید:
یک نکته در مورد مبارزه با عادات بد این است که این راحت است که قضاوت کنید که خوب عمل نکردید. هر بار که از خواب بیدار می شوید یا اشتباهی می کنید، به راحتی می توانید به خودتان بگویید که چقدر می توانید روی آن بمانید.
هر وقت که این اتفاق می افتد جمله را با "اما" تمام کنید. " من چاق و بد شکل هستم، اما می توانم چند ماه دیگر خوب شوم." او گفت:" من احمق هستم و هیچ کس به من احترام نمی گذارد، اما من برای توسعه یک مهارت ارزشمند تلاش می کنم." " من بازنده هستم، اما همه انسان ها برخی اوقات شکست می خورند."
برای شکست برنامه ریزی کنید:
همه ما گاه و بیگاه این اتفاق ها برایمان می افتد. وقتی شما در چیزی خراب کاری می کنید، ورزش نمی کنید، غذاهای بد می خورید و یا زیاد می خوابید، باعث می شود که فرد بدی شوید پس به جای اینکه اشتباه کنید، برای آن برنامه ریزی کنید.
همه ما از مسیر خارج می شویم، چیزی که مجریان برتر را از بقیه جدا می کند این است که به سرعت به مسیر خود برمی گردند. اگر به دنبال اولین قدم برای شکستن عادات بد هستید، پیشنهاد می کنیم که با آگاهی شروع کنید.
عادت کردن به احساس های بد و عادات بد، آسان است. شما ممکن است احساس گناه کنید و یا وقت خود را صرف فکر کردن در مورد این که چه می خواهید بکنید... اما این افکار شما را از اتفاق واقعی خارج می کنند. در عوض، آگاهی است که به شما نشان می دهد چگونه واقعاً تغییر را ایجاد کنید.
چه زمانی عادت بد شما واقعاً اتفاق می افتند؟
هر روز چند بار این کار را انجام می دهید؟
کجا هستید؟
با چه شخصی هستید؟
چه چیزی رفتارتان را تحریک می کند و باعث می شود که شروع شود؟
تنها پی گیری این مسائل، شما را از رفتار آگاه خواهد کرد و چندین ایده برای متوقف کردن آن به شما خواهد داد.
راه ساده ای برای شروع داشته باشید:
این که چند بار در روز عادت های بد خود را دنبال کنید. یک تکه کاغذ و یک خودکار در جیب خود بگذارید. هر بار که عادت بد شما اتفاق می افتد، آن را روی کاغذ خود یادداشت کنید. در پایان روز تمام علامت های بد را بشمارید و ببینید که کل آنها چند تا هستند.
در ابتدا هدف تان این است که خودتان قضاوت کنید یا در مورد انجام کاری ناسالم و بی ثمر احساس گناه کنید:
تنها هدف این است که بدانید چه زمانی اتفاق می افتد و هر چند وقت یک بار. با آگاه بودن آن را از سر خود دور کنید. سپس می توانید ایده ها را در این مقاله اجرا کنید و عادت بد خود را بشکنید.
شکستن عادات بد مستلزم زمان و تلاش است، اما بیشتر آن پشت کار را به همراه دارد:
بسیاری از افرادی که عادت های بد را رها می کنند، قبل از اینکه کار را انجام دهند، چندین بار تلاش می کنند و شکست می خورند. ممکن است شما موفقیتی نداشته باشید، اما این به این معنی است که شما نمیتوانید این کار را انجام دهید.
اگر می خواهید ایده های عملی بیشتری برای نحوه ایجاد عادات جدید (و شکستن عادات بد) داشته باشید، عادات های خود را چک کنید که به شما نشان خواهند داد که چگونه تغییرات کوچک در عادات می توانند منجر به نتایج قابل توجه شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلِ‌پُر پمپئو از چین

ورزش پدر پسری که میگن یعنی این

دزدهایی که نمیدونستند این خانم یک افسر پلیسه!

5 ویژگی اصلی خواب و رویا که علم ثابت کرده است

کلیپی دیدنی از مهارت یک کم توان جسمی!

بستن بند کفش با یک دکمه!

به صدای این طبیعت زاگرس گوش کنید

طعنه ظریف مدیر راشاتودی به امریکایی‌ها

"صفحات تکتونیکی" زمین بیش از 4.4 میلیارد سال قدمت دارند

2 اشتباه بزرگی که اینشتین در زندگی علمی‌ خود مرتکب شد

شاعرانه/ کاش این همه از دسترسم دور نبودی!

انتشار مجموعه 6 جلدی «ره، رهرو، رهبر» در نیمه‌ خرداد

یک قرن «دوستت دارم» در «وزن‌ دنیا»

اتهام عجیب و غریب آمریکا به ایران، روسیه و چین

حرکت خنده‌دار افسر آمریکایی از ترس معترضان در خیابان

صحنه هولناک بازداشت دو نوجوان سیاه‌پوست توسط پلیس آمریکا

پلیس آمریکا حتی به کودکان هم رحم نمی‌کند!

آمریکا در التهاب؛ اعلام حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس

کتک زدن یک زن توسط معاون رئیس پلیس میشیگان آمریکا!

فارن پالیسی: اقدامات ضدایرانی ترامپ چگونه به تقویت داعش منجر شد؟

آیا پوتین می خواهد امارات را وارد شام کند؟

جنگ اعتبارنامه‌ها در مجلس

بلومبرگ: کرونا در چه صورت ترامپ را بر زمین خواهد زد؟

نفتکش‌ ایرانی و موهبت برجام

جهان: اصلاح طلبان از ظریف چهره ای افسانه ای ساخته اند

ارزیابی "استاد دانشگاه ویرجیانا تک" آثار آزادسازی سهام عدالت

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

ضرورت بکارگیری تمام امکانات برای مهار آتش سوزی کهگیلویه و بویراحمد

تفال/ گفتم غم تو دارم گفتا غمت سرآید

تقویم تاریخ/ سالروز تخریب بقاع متبرکه ائمه بقیع علیهم السلام

فارغ‌التحصیلی دختر 18 ساله که در 2 سالگی توانایی خواندن داشت!

دعاهای مجرب برای زایمان راحت و آسان

به وقت نجاری لذت بخش

حکایتی از حاج شیخ علی اکبر نهاوندی

انسانیت این بزرگ مرد کوچک

وقتی ریاضی شیرین میشود!

جایی که زمین و آسمان یکی می شود!

صحن دل‌های عاشق

آیا ساختن بارگاه برای قبر از نظر اسلام بدعت است؟

«ابن‌فلّوس»؛ فقیه ریاضیدان

آشنایی با معروف‌ترین بالکن جهان؛ خانه عشق کجاست؟

احادیث ائمه از شگفتی های سوره فلق

از جذابیت های علم فیزیک

خلاقیت ضد کرونایی فیلیپینی ها

«یعقوبی»؛ مورخ سلسله‌ساز!

همکاری پلیس مسکو برای عبور اردک‌ها از خیابون

حکایت/ روشنایی بایزید

به زیارت پدر و مادرتان بروید