ایران پرسمان

آخرين مطالب

اعتراض پرستاران به قراردادهای 85 روزه تحلیل روز

اعتراض پرستاران به قراردادهای 85 روزه
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پرستاران گیلانی در مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند
دبیرکل خانه پرستار: کسانی که به قراردادهای 85 روزه پرستاران انتقاد می‌کنند عضو شرکت «آوای سلامت» هستند
روند کاهش آمار ولادت در کشور ما (مخصوصا در سال 98) در 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده و کارشناسان از روند روبه رشد کهنسالی در میان جمعیت ایران ابراز نگرانی شدید می‌کنند. همان‌طور که مشاور عالی وزیر بهداشت درخصوص روند پیر شدن جمعیت کشورمان هشدار داده است که امسال نرخ رشد جمعیت به زیر یک‌درصد سقوط کرد و ایران تا سال 1430 به پیرترین کشور منطقه تبدیل خواهد شد. البته کاهش تمایل خانواده‌ها به فرزندآوری نیز یکی از دلایل اصلی این اتفاق است و به اعتقاد کارشناسان از سال 94 همزمان با آغاز رشد بی‌سابقه تورم در کشور خانواده‌ها تمایل کمتری به فرزندآوری از خود نشان داده‌اند. بر این اساس میزان تولد در سال 98 حدود یک‌میلیون و205 هزارتولد بود که کاهش بی‌‌‌سابقه‌ای نسبت به سال‌های گذشته داشته است و در این سال نرخ زاد و ولد با 5/14 تولد به ازای هر ‌هزار نفر جمعیت به کمترین حد خود طی 50 سال گذشته رسیده است. از سوی دیگر تعداد تولدهای سال 97 در مقایسه با سال 94 نشان‌دهنده کاهش 203هزار و 710 نفری جمعیت است. همزمان با این کاهش نرخ جمعیت و میزان تولد در کشور، محمدباقر لاریجانی، نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی کشور گفته است که «سالانه حدود 450‌هزار سقط جنین قانونی و غیرقانونی در سطح کشور انجام می‌شود.» همچنین بر اساس گزارشی در خراسان، سالانه 450 تا 600‌هزار سقط جنین قانونی و غیرقانونی در ایران رخ می‌دهد که هزینه هر عمل سقط غیرقانونی 5/4 تا 5‌میلیون تومان است، با این حال مدیر گروه سیاستگذاری خانواده و جمعیت شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) هم گفته که گاهی تعداد سقط‌ها حدود نیمی از تعداد متولدان یک سال را تشکیل می‌دهد.
طبق آمار رسمی، از ابتدای شیوع کرونا در کشور 107 نفر از کادر درمانی بر اثر ابتلا به کرونا به شهادت رسیده‌اند که چهار نفر از آنها در استان گیلان بوده است، 792 نفر به نیز کووید 19 مبتلا شده‌اند. با وجود اینکه اکثر مردم از جانفشانی‌های پرستاران و کادر پزشکی در کشور کمال تقدیر و تشکر را دارند و بر این باورند که اگر از خودگذشتگی‌های این افراد نبود، هم‌اکنون تعداد مرگ و میرها در کشور بسیار فراتر از میزان فعلی بود، قراردادهای 85 روزه پرستاران باعث اظهارنظرها و بیانیه‌های مختلفی شده است. به‌عنوان مثال محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند گیلان و مازندران با پرستارانی که در اپیدمی کرونا به داد بیماران رسیدند، تسویه حساب کرده یا با آن‌ها قرارداد 85 روزه بسته‌اند، این کار معنا ندارد، سازمان نظام پرستاری با این کار مخالف است و این بدقولی در استخدام پرستاران را پیگیری می‌کند. برنامه چهارم و پنجم، باید سالی ٩‌هزار پرستار استخدام می‌شدند اما متاسفانه تاکنون سه هزارنفر با قرارداد ٨٥ روزه گرفته شده‌اند.
هیچ کسی حاضر به امضای قرارداد نشد
طاهره زاهدصفت، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان دارای نکات قابل تأملی باشد، وی معتقد است زمانی‌که فراخوان پرستاری برای خدمت به بیماران کرونایی با قراردادهای 85 روزه منتشر شد، هیچ‌کسی از این طرح استقبال نکرد. وی همچنین گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ناچار طبق صلاحدید دکتر شادنوش، نماینده تام‌الاختیار وقت وزیر بهداشت در گیلان، فراخوان جذب شرکتی انجام داد و در پی این فراخوان 241 نفر کادر پرستاری مستعفی از مراکز خصوصی یا غیرشاغل در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه مشغول به کار شدند و علاوه بر آن 295 نفر از پرستاران نیز به‌صورت تمدید طرح نیروی انسانی پرستاری، مساعدت لازم را با این دانشگاه داشتند. اقدام این تعداد از پرستاران در زمان بحران نسبت به ارائه خدمات به مردم در بیمارستان‌ها قابل تحسین بود اما با گذشت بیش از دو ماه هنوز بلاتکلیف بوده و حاضر به عقد قرارداد 89 روزه که در دستور کار دانشگاه قرار گرفته، نیستند.
قراردادهای پرستاران از کجا سرچشمه می‌گیرد؟
در دولت نهم، شرکت‌های خصوصی پرستاری از سوی وزارت بهداشت برچیده شد و با یک مصوبه بیش از 20‌هزار پرستار به استخدام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی درآمدند. با این اقدام تا سال 93 در کشور نه پرستار فارغ التحصیل بیکار وجود داشت و نه پرستار شرکتی و قراردادی. همزمان با شیوع کرونا معلوم شد که 30‌درصد پرستاران وزارت بهداشت قرارداد شرکتی و زیر مجموعه شرکت «آوای سلامت» دارند. در این رابطه محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار به «آرمان ملی» می‌گوید: در هیچ‌ مملکتی دو مقوله امنیت و سلامت را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کنند. در قانون اساسی کشور ما نیز به اهمیت این موضوع تاکید شده و ‌مانند اکثر کشورهای دنیا، بخش پرستاری را به بخش خصوصی واگذار نمی‌‌کنند. اما حدود دو هفته پیش وقتی آقای نوبخت در لایو اینستاگرامی اعلام کردند که پرستاران شرکتی که شغل خود را از دست داده‌اند، زیر نظر وزارت کار و مشمول قانون این وزارتخانه می‌شوند و آن زمان همه فعالان این حوزه انگشت به دهان ماندند که مگر پرستاران بخش خصوصی هم در کشور ما وجود دارد! متاسفانه حالا کسانی که از بدنه وزارت بهداشت و درمان به تعدیل نیرو و قراردادهای 85 روزه پرستاران انتقاد می‌کنند، خودشان عضو شرکت «آوای سلامت» هستند. شریفی مقدم در رابطه فارغ التحصیلان رشته پرستاری نیز می‌گوید: سال‌هاست که وزارت بهداشت سعی دارد که آنقدر فارغ التحصیل پرستاری با ایجاد دانشکده‌های پرستاری، تربیت نماید که اگر کسی ترک خدمت کند، پرستاران دیگر را در بیمارستان‌ها جایگزین آنها کند. به همین دلیل در مدت هفت- هشت سال، تعداد فارغ التحصیلان سالانه پرستاری از پنج‌هزار به 12‌هزار پرستار رسید. امروزه مردم، هنرمندان، رسانه‌ها و همه افراد جامعه قدردان زحمات پرستاران هستند، اما حق و حقوق آنها پرداخت نمی‌شود. اگر دستگاه‌های نظارتی بعد از آنکه دو‌هزار پرستار قراردادشان را تمدید نکردند، ورود پیدا نمی‌‌کرد، حدود 30‌هزار پرستار دیگر نیز قراردادشان را تمدید نمی‌کردند و نمی‌توان تصور کرد که چه فاجعه‌ای رخ می‌داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفاوت بین کفاره و فطریه

پایان ماه رمضان به معنای پایان بندگی نیست

توصیه آیت الله بجهت برای رفع گرفتاری

نئاندرتال‌ها ابزار خاصی داشتند

اگه همه از بالای پل بپرن پایین، تو هم باید بپری؟

وزارت خارجه ایران پاسخ پلیدی آمریکا را داد

دومین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد

دستور تازه فرمانده کل سپاه به نیروی هوافضا

رئیس مجلس آینده یکی از این 3 نفر است

نگرانی آمریکا از اقدام شجاعانه ایران

بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در شارجه

آبگرفتگی شدید در خیابان ها اونتاریو کانادا

چامسکی: واکنش آمریکا به شیوع کرونا فاجعه‌بار بود

توضیح هواپیمایی عراق درباره موعد از سرگیری پروازها

تصاویری از برگزاری نماز عید فطر در اندونزی

حمله کارگران قحطی زده به محموله غذایی در هند

افزایش دوباره تنش ها در هنگ کنگ

من هم خائنم؛ آیا اردشیر زاهدی تغییر کرده است؟

یکی از بدترین اتفاق ها برای موتورسواران!

انرژی مثبت خالص!

کشف معنای موفقیت در زندگی از نظر یک کارآفرین دنیای فناوری

آنچه نیوزلند به‌ درستی انجام داده، و آنچه می‌توانیم از او یاد بگیریم!

روایتی نو از مرگ و زندگی زیر موشک باران دزفول

روسیه ماهواره‌ای مرموز به مدار زمین فرستاد

ماهی‌ها در آکواریوم افسرده می‌شوند

شاعرانه/ حتی به آغوشِ خیالت برنگردم

"چگونه بگویم دوستت دارم" از شمس لنگرودی

صحبت های یک معترض در غیزانیه اهواز را ببینید

روزی که عفت مرعشی سپر جان آیت‌الله هاشمی شد

هماهنگی اردن و تشکیلات خودگردان برای مقابله با اشغال کرانه باختری

اخباری از هلاکت مسؤول هماهنگی داعش بین عراق و سوریه

زمان احتمالی نشست سران گروه 7 مشخص شد

قیافه جالب اطرافیان ترامپ هنگام سخنرانی های شاذ وی!

چرا چین علاقه‌ای به مقابله با آمریکا ندارد

المانیتور: هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟

ابعاد نظامی سازی جوامع عربی حاشیه خلیج فارس

مونتاژ کردن صندلی به دست ربات

از اون صحنه‌هایی که انتظار دارید فقط تو کارتون‌ها اتفاق بیفته!

مترسک نسخه هندی؛ ترسناک و ابتکاری!

مهارت دیدنی در چیدن میز!

پدری که برای بچه اش وقت میذاره و خلاقه!

چرا عید فطر به قیامت شباهت دارد؟

عدم مهارت در کنترل خودرو باعث این اتفاق ها خواهد شد!

صحنه ای منحصر به فرد از یک شکار غافلگیرانه!

دوره حضور آمریکایی‌ها در منطقه رو به پایان است

نفتکش‌های ایران بینی ترامپ را به خاک مالید

دانشمندان سلول‌های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

چاپ 2 ترجمه تازه از سیمین دانشور!

اظهارات وزیر پیشین اقتصاد درباره رابطه با احمدی‌نژاد

روایتی تازه و شنیده نشده از خرمشهر