ایران پرسمان

آخرين مطالب

مجلس دهم از حدود و ثغور خود دفاع نکرد تحلیل روز

مجلس دهم از حدود و ثغور خود دفاع نکرد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نعمت احمدی-حقوق‌دان/ با گزارش یا نطق آقای دکتر علی لاریجانی و به‌صدادرآمدن زنگ آخرین جلسه مجلس دهم در 31 اردیبهشت‌ماه سال 99 عمر این مجلس پایان یافت؛ نطقی که اگر کسی از روند کار مجلس دهم بااطلاع نبود، فکر می‌کرد یکی از بهترین مجالس بعد از انقلاب به کار خود پایان داده است، هرچند ما ایرانیان متهم به این صفت بد هستیم که خوش‌استقبال و بد‌بدرقه‌ایم، اما مجلس دهم از این قاعده مستثنا بود که از مدت‌ها قبل به نقد آن نشستیم و نشستند. این به‌نقدنشستن از عملکرد خود مجلس و مجلسیان برخاسته بود. در ابتدای نوشته، نیش تیز نقد را به سوی دکتر لاریجانی نشانه می‌روم، زمانی که کارنامه مجلس دهم بسته شد، یکی از نمایندگان فعال و خوش‌نام و فرزند شهید همین مجلس، یعنی دکتر محمود صادقی، در کارنامه قابل دفاع خود از چهار سال نمایندگی حبس 21‌ماهه‌ای ثبت کرده است. اتفاقا به علت حکم محکومیت یا درستی یا نادرستی حکم کاری ندارم، برمی‌گردد به سؤال از یکی از سران قوای سه‌گانه کشور که اتفاقا برادر رئیس مجلس هم هستند. لازم بود به‌عنوان عضو مؤثر خانواده لاریجانی و رئیس مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مصلحت خانواده و مجلس و نظام را در این می‌دیدند که امروز موضوع محکومیت آقای دکتر صادقی را تا آنجایی که به گذشت رئیس سابق قوه قضائیه مربوط بود به همراه می‌آوردند، فرض کنیم بعد از هفتم خردادماه، آقای دکتر محمود صادقی را همانند هجمه‌ای که در آغاز طرح پرونده کیفری به او شد و درصدد بازداشتش برآمدند، این‌بار شخصا ساک زندان بر دوش، خود را به زندان اوین معرفی کرد و در اواسط دوره مجلس یازدهم با استقبال دوستان از زندان خارج شد. در رزومه‌ آقای صادقی تاریخ چه فصلی را ثبت خواهد کرد و در رزومه دیگرانی که می‌توانستند و نکردند یا نخواستند چه اوراقی را اضافه خواهد کرد؟ نمی‌دانم عدم احراز صلاحیت نمایندگان مجلس دهم به وسیله شورای نگهبان بعد از تأیید صلاحیت بعضا چندباره نمایندگان مجلس دهم را، به‌عنوان فصل‌الخطاب بپذیریم که اگر بپذیریم یعنی تعداد زیادی از عدم احراز صلاحیت‌شدگان نتوانسته‌اند عملکردهای مطابق نظر شورایی که نگهبان قانون اساسی و شرع است داشته باشند. می‌ماند تفاوت دیدگاه و نظر نگارنده با نحوه عملکرد شورای نگهبان که در این مجال درخصوص عدم احراز صلاحیت نمایندگان در گذشته تأیید صلاحیت‌شده مجلس، متفاوت است.
مجلس دهم به گفته آقای لاریجانی، خدماتی داشته است. حال پرسش این است، مگر افرادی انتخاب شدند که در مهم‌ترین جایگاه مدیریتی کشور؛ یعنی نمایندگی مردم منفعل باشند؟ و به روزمرگی مشغول شوند؟ این جزء وظایف ذاتی آنان بود، اما چه وظایفی داشتند که به آن عمل نکردند؟ آقای لاریجانی گفتند قانون مجازات اسلامی دائمی ‌شد ممنون و تشکر، گفتند قانون آیین دادرسی کیفری دائمی ‌شد، ولی نگفتند زهر تبصره ماده 48 این قانون که به گفته آقای دکتر مصدق، معاون قضائی ریاست قوه قضائیه، وهن این قوه است چگونه وارد متن قانون شد؟ قانونی که در آغاز لازم‌الاجراشدن بدون اینکه یک روز اجرا شود، با ادعای اصلاح و تغییر مسترد و شیر بی‌یال‌ودم‌واشکمی شد که همه به آن اعتراض دارند و به گفته آقای علی مطهری، مشخص و معلوم نشد تبصره ذیل ماده 48 و تقسیم وکلا به وکلای مورد وثوق و وکلای غیرقابل وثوق، چگونه در مجلس تصویب شد؟ آقای لاریجانی نگفتند مردم دلسرد از مجلس دهم تنها به 56 نفر از نمایندگان آن رأی دادند، آن هم در شهرهایی که مناسبات قومی و قبیله‌ای حاکم است و در شهری مثل تهران حتی یک نماینده از نمایندگان مجلس دهم رأی نیاورد؛ یا ردصلاحیت شدند یا مانند دکتر علی نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت، دور نمایندگی مجلس را خط کشیدند یا با اقبال مردم روبه‌رو نشدند. همین مردم تهران در انتخابات مجلس دوم در دهه نخستین انقلاب که جمعیت شهر کمتر از یک‌چهارم امروز بود، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را با بیش از 000/800/1 رأی به‌عنوان نفر اول به مجلس فرستادند و در مجلس یازدهم با افزایش چندبرابر جمعیت به منتخب اول شهر؛ یعنی آقای قالیباف 000/200/1 نفر اقبال نشان دادند، این عدم اقبال مردمی به کاندیدا و نمایندگان برمی‌گردد به نحوه عملکرد نمایندگان که در مجلس دهم به نهایت رسید. رئیس مجلس دهم در نطق خود از توفیقات مجلس دهم گفتند، اما نگفتند همین مجلس حتی نتوانست به مهم‌ترین وظیفه ذاتی خود، یعنی به لایحه آخرین بودجه‌ای که در آن مطرح شد رأی دهد و این لایحه در جایی دیگر نهایی شد، حال اینکه رئیس‌جمهور در موعد قانونی، یعنی نیمه آذرماه لایحه بودجه را به مجلس ارائه کردند، نه مانند آقای احمدی‌نژاد که در وقت‌های پایانی یا اضافی مجلس لایحه را تقدیم مجلس می‌کردند.
آقای لاریجانی نگفتند که سرپل‌های بررسی لوایح و طرح‌های مجلس در خارج از مجلس دهم به نهایت رسید تا جایی که مجلس قادر نبود نرخ بنزین را که رئیس‌جمهور از مجلس خواسته بود اصلاح کند و اصلاح نکردند تا یک مرجع دیگر به مراجع در ردیف مجلس اضافه شد. کاش آقای لاریجانی به نطق‌های پایانی این چند روز مجلسیان گوش می‌دادند که با دلی پر آه و حسرت نگفتنی‌هایی را گفتند که اگر از ابتدا می‌گفتند به فرض که مانند آقای دکتر محمود صادقی محکوم به زندان می‌شدند، بهتر از آن بود که مانند بعضی نمایندگانی که احکام محکومیت فساد مالی و اقتصادی داشتند، اما در نطق‌ها خود را علمدار مبارزه با فساد معرفی و به گفته سعدی بزرگوار در نبود دلایل قوی و معنوی رگ‌های گردن خود را به حجت قوی کردند. مجلس دهم یکسره کارنامه غیرقابل دفاعی ندارد که آنچه داشت وظیفه بود، هرچند در ادامه با انواع و اقسام دخالت‌ها و اقدامات بعضا غیرقانونی که مجلس را عملا به ضعف و فتور کشاند روبه‌رو بود، اما شوربختانه اینکه مجلس از حدود و ثغور خود دفاع نکرد و همین در رزومه مجلس دهم باقی خواهد ماند که منفعلانه در قبال هجمه‌ها عقب‌نشینی کرد. حال نگاه‌ها به مجلس یازدهم است؛ مجلسی که از بهار آن پیداست با وجود یکدستی، دچار چنددستگی است و این چنددستگی با تأسف در یک اردوگاه است و همیشه باید از یک‌دستگی ترسید که خروجی آن چنددستگی در خانه خودی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفاوت بین کفاره و فطریه

پایان ماه رمضان به معنای پایان بندگی نیست

توصیه آیت الله بجهت برای رفع گرفتاری

نئاندرتال‌ها ابزار خاصی داشتند

اگه همه از بالای پل بپرن پایین، تو هم باید بپری؟

وزارت خارجه ایران پاسخ پلیدی آمریکا را داد

دومین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد

دستور تازه فرمانده کل سپاه به نیروی هوافضا

رئیس مجلس آینده یکی از این 3 نفر است

نگرانی آمریکا از اقدام شجاعانه ایران

بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در شارجه

آبگرفتگی شدید در خیابان ها اونتاریو کانادا

چامسکی: واکنش آمریکا به شیوع کرونا فاجعه‌بار بود

توضیح هواپیمایی عراق درباره موعد از سرگیری پروازها

تصاویری از برگزاری نماز عید فطر در اندونزی

حمله کارگران قحطی زده به محموله غذایی در هند

افزایش دوباره تنش ها در هنگ کنگ

من هم خائنم؛ آیا اردشیر زاهدی تغییر کرده است؟

یکی از بدترین اتفاق ها برای موتورسواران!

انرژی مثبت خالص!

کشف معنای موفقیت در زندگی از نظر یک کارآفرین دنیای فناوری

آنچه نیوزلند به‌ درستی انجام داده، و آنچه می‌توانیم از او یاد بگیریم!

روایتی نو از مرگ و زندگی زیر موشک باران دزفول

روسیه ماهواره‌ای مرموز به مدار زمین فرستاد

ماهی‌ها در آکواریوم افسرده می‌شوند

شاعرانه/ حتی به آغوشِ خیالت برنگردم

"چگونه بگویم دوستت دارم" از شمس لنگرودی

صحبت های یک معترض در غیزانیه اهواز را ببینید

روزی که عفت مرعشی سپر جان آیت‌الله هاشمی شد

هماهنگی اردن و تشکیلات خودگردان برای مقابله با اشغال کرانه باختری

اخباری از هلاکت مسؤول هماهنگی داعش بین عراق و سوریه

زمان احتمالی نشست سران گروه 7 مشخص شد

قیافه جالب اطرافیان ترامپ هنگام سخنرانی های شاذ وی!

چرا چین علاقه‌ای به مقابله با آمریکا ندارد

المانیتور: هدف نهایی آمریکا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران چیست؟

ابعاد نظامی سازی جوامع عربی حاشیه خلیج فارس

مونتاژ کردن صندلی به دست ربات

از اون صحنه‌هایی که انتظار دارید فقط تو کارتون‌ها اتفاق بیفته!

مترسک نسخه هندی؛ ترسناک و ابتکاری!

مهارت دیدنی در چیدن میز!

پدری که برای بچه اش وقت میذاره و خلاقه!

چرا عید فطر به قیامت شباهت دارد؟

عدم مهارت در کنترل خودرو باعث این اتفاق ها خواهد شد!

صحنه ای منحصر به فرد از یک شکار غافلگیرانه!

دوره حضور آمریکایی‌ها در منطقه رو به پایان است

نفتکش‌های ایران بینی ترامپ را به خاک مالید

دانشمندان سلول‌های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

چاپ 2 ترجمه تازه از سیمین دانشور!

اظهارات وزیر پیشین اقتصاد درباره رابطه با احمدی‌نژاد

روایتی تازه و شنیده نشده از خرمشهر