ایران پرسمان

آخرين مطالب

اصلاح سهام در آخرین هفته اردیبهشت تحلیل روز

اصلاح سهام در آخرین هفته اردیبهشت
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
همایون دارابی/ بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با ثبت سه روز منفی در برابر دو روز کاری مثبت، هفته‌ای توام با اصلاح را پشت سرگذاشت. به این ترتیب در هفته گذشته معامله‌گران شاهد عقب نشینی 3درصدی شاخص کل بودند.
نماگر اصلی بازار سهام که در روز چهارشنبه هفته ماقبل در ورای مرز یک میلیون واحد کار خود را شروع کرده بود تا روز دوشنبه به زیر یک میلیون واحد رسید و پس از رشد در روز سه‌شنبه مجددا در پایان هفته به زیر یک میلیون واحد بازگشت. به این ترتیب بازار سهام در انتهای هفته شاهد افت 5/ 1درصدی شاخص کل بود. با این کاهش، نماگر اصلی بازار سهام تا محدوده 986هزار و 759واحد پایین آمد.
از دیدگاه کارشناسان، روز چهارشنبه معاملات بار دیگر نظیر رفتار گذشته بازار متمایل به شرکت‌های کوچک بود و شاخص کل هموزن با کارنامه‌ای مثبت و رشد 27/ 0درصدی به کار خود پایان داد. از دیدگاه کارشناسان هر چند شرکت‌های بزرگ در دو هفته اخیر اصلاح قیمتی خوبی را ثبت کرده و می‌توانند مترصد رشد باشند، اما نگرانی از برخی خبرها به ویژه عرضه‌های سنگین احتمالی توسط دارندگان سهام عدالت و همچنین تمایل بیشتر سهامداران نهادی به فروش سهام، موجب کاهش ارزش سهام شرکت‌های بزرگ شده است. این در حالی است که وضعیت بنیادی شرکت‌های بزرگ به دلیل رشد ارزش دلار در برابر ریال و همچنین افزایش نرخ ارز نیمایی در کنار بازگشت بازارهای جهانی از وضعیت بهتری برخوردار هستند.
در صحنه بازار جهانی معامله‌گران شاهد بهبود وضعیت بازار هستند. بهای هر بشکه نفت برنت به کانال 35تا36دلار در بشکه رسیده است. بهای هر تن مس به 5هزار و 391دلار و بهای هر تن روی و سرب نیز به ترتیب هزار و 969دلار و هزار و 652دلار گزارش شده است. این قیمت‌ها می‌تواند پتانسیل رشد را در میان مدت به شرکت‌های بزرگ ببخشد؛ اما در وضعیت کنونی به نظر می‌رسد بازار در حال تجربه دوره‌ای از نوسان است که در آن بازار به انتظار تحولات آتی به ویژه وضعیت سهام عدالت و نرخ دلار خواهد بود. در مورد بازار ارز نیز همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: نمی‌خواهیم در نرخ ارز دخالت کنیم و نرخ‌های فعلی بازار طبیعی نیست.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: آنچه در بازار اثرگذار بوده، حواله است؛ به این معنا که آنچه در سامانه نیما باید تحقق یابد و ارز صادرکنندگان و نیز ارز خودمان را به واردکنندگان تخصیص دهیم، طی دو ماه دچار وقفه شد. بلافاصله پس از این وقفه هم واردکنندگان تمایل دارند تامین ارز به روال عادی انجام شود، اما هنوز در عرضه ارز حالت عادی حاکم نیست. در مورد سهام عدالت آخرین خبرها حکایت از آن دارد که دارندگان سهام عدالت از سه‌شنبه هفته آینده یعنی 6خرداد می‌توانند با مراجعه به بانک‌های دارای حساب، اقدام به فروش 30 درصد سهام کنند.
در همین حال بازار دادوستد سهام عرضه اولیه با سرعت بیشتری در حال پیگیری است. در روز چهارشنبه لاستیک یزد در بازار عرضه شد که رکورد مشارکت را به حدود 3میلیون نفر رساند. در همین حال روز چهارشنبه هفته آینده نیز دو عرضه اولیه برنامه‌ریزی شده است. زرماکارون و پتروشیمی آریاساسول در روز چهارشنبه 7خردادماه شاهد عرضه اولیه سهام خود خواهند بود. بر این اساس روز چهارشنبه 229میلیون و 192هزار سهم معادل 5درصد از سهام آریا ساسول عرضه خواهد شد. از این تعداد 183میلیون و 353هزار و 600 سهم به‌صورت عرضه عمومی خواهد بود و بقیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصیص خواهد یافت. همچنین سقف خرید هر کد 100سهم و دامنه قیمتی نیز 65011ریال تا 65119ریال درنظر گرفته شده است. این 183 میلیون سهم، نقدینگی کمتر از 1200 میلیارد تومان لازم دارد که برای این روزهای بازار، اصلا عدد قابل توجهی نخواهد بود. همچنین با فرض مشارکت 3 میلیون نفری، به هر کد کمتر از 400 هزار تومان «آریا» در عرضه خواهد رسید.
در گروه پتروشیمی، هیات مدیره «پترول» در تاریخ 31اردیبهشت‌ماه عنوان کرد: «در جهت تامین منابع مالی مورد نیاز، شروع فرآیند واگذاری 15 درصد از سهام شرکت کود شیمیایی اوره لردگان با اخذ مجوزهای لازم مطابق با مقررات جاری و از طریق سازوکار موجود در سازمان بورس و اوراق بهادار (فرابورس ایران) را مصوب کرد. همچنین این شرکت برنامه افزایش سرمایه‌ای را برای پرداخت بدهی و جبران هزینه‌های سرمایه‌گذاری انجام شده در برنامه کاری دارد.»
درگروه بانکی، بانک کارآفرین برنامه افزایش سرمایه ترکیبی از محل تجدید ارزیابی،آورده و اندوخته را اعلام کرد. براساس گزارش توجیهی هیات‌مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 850میلیارد تومان به مبلغ 4هزار میلیارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سایر اندوخته‌ها و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در دست دارد. افزایش سرمایه مزبور به منظور دستیابی به نسبت مجاز دارایی‌های ثابت و افزایش ظرفیت برای توسعه فعالیت‌های سودآور بانک و الزامات بانک مرکزی به تصویب هیات‌مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.
در گروه معدنی، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در گزارش تفسیری اعلام کرد که افزایش سرمایه از 8/ 4هزار میلیارد تومان به ١٠هزار میلیارد تومان در دستور کار هیات‌مدیره قرار گرفته و پذیره‌نویسی حق‌تقدم‌های مرحله اول از مبلغ 8/ 4هزار میلیارد تومان به 44/ 7 هزار میلیارد تومان در حال انجام است. در نهایت با انجام مرحله دوم افزایش سرمایه،سرمایه شرکت به ١٠هزار میلیارد تومان خواهد رسید. گفتنی است با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برنامه ورود شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان به بازار فرابورس در سال ١٣٩٩ میسر شده است.
شرکت داده گستر عصر نوین درباره شرکت در مناقصه خرید و تامین تجهیزات برای اجرای پروژه ایجاد زیرساخت ابری پیام‌رسان‌های بومی توضیح داد.
براین اساس، «های‌وب» اعلام کرد: مناقصه شرکت ارتباطات زیرساخت با موضوع خرید و تامین تجهیزات جهت اجرای پروژه ایجاد زیرساخت ابری پیام‌رسان‌های بومی که شامل خرید و تامین و حمل تجهیزات به مراکز، تهیه و ارائه لیسانس‌ها و گواهی‌های مربوطه، راه‌اندازی و آزمایش و تحویل و قبولی، فراهم‌سازی قابلیت بهره‌برداری، مستند‌سازی، ضمانت، پشتیبانی و سایر تعهدات طبق مشخصات فنی و ضمایم مربوطه که مبلغ پایه برآوردی براساس بررسی سوابق قبلی توسط کارفرما برمبنای نرخ ارز 13 هزار تومانی محاسبه شده، 5/ 134 میلیارد تومان و مدت پروژه از زمان انعقاد قرارداد 23 ماه است. همچنین مناقصه از 30 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
شیشه دارویی رازی از برنامه افزایش سرمایه 500 درصدی خبر داد و در جریان معاملات چهارشنبه با رشد قیمت و صف خرید روبه‌رو شد.
براین اساس، «کرازی» در نظر دارد سرمایه فعلی را از 120 به 720 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار اول معاملات بورس در صورت موافقت از محل آورده نقدی سهامداران اعمال خواهد شد تا قادر به اجرای طرح توسعه 240 تنی خط 3 تولید شود. شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت نیز دیگر شرکتی است که از افزایش سرمایه 33درصدی خبر داده است. براین اساس، «وصنعت» سرمایه فعلی را از 450 به 600 میلیارد تومان می‌رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال خواهد شد. در همین راستا اعتباری ملل نیز به منظور دستیابی به اهداف توسعه‌ای موسسه، افزایش توان رقابت‌پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و کاهش ریسک ناشی از آن سرمایه فعلی را از 606 میلیارد تومان به یک هزار میلیارد تومان می‌رساند. تامین مالی «وملل» از محل آورده نقدی سهامداران اعمال می‌شود. توسعه اقتصادی آرین نیز که درخواست افزایش سرمایه 186 درصدی داده بود در مرحله اول سرمایه فعلی را از 140 به 238 میلیارد تومان می‌رساند. 58 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 40 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال می‌شود تا صرف اصلاح ساختار مالی و تحصیل سرمایه‌گذاری‌های جدید شود. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری با شاخص منفی و متمایل به شرکت‌های کوچک بود. در این روز با عقب‌گرد 5/ 1درصدی نماگر اصلی بازار سهام، ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 11هزار و 545میلیارد تومان و در فرابورس به 4هزار و 900میلیارد تومان رسید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟

ناگفته عجیب پروانه سلحشوری از نمایندگان زن مجلس

واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به اظهارات جنجالی میرسلیم

چرا باید نسبت به واکسن‌های کرونا محتاط بود؟

زندگی و مرگ کندی؛ قربانی رازهای افشانشده

سرمقاله کیهان/ چگونه مجلس «در رأس امور» قرار می‌گیرد؟

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پسا کرونا؛ همکاری یا انزوای بین‌المللی

سرمقاله رسالت/ پناهی از آه آسیه هست؟

سرمقاله سیاست روز/ مجازات سخت برای تعدی به زنان

تصمیم آمریکا برای فروش بمب‌های هدایت شونده به عربستان

واکنش پلوسی به خروج ترامپ از سازمان جهانی بهداشت

مبتلایان به کرونا در امارات به بیش از 33000 نفر رسیدند

تظاهرات مردم عراق به جنوب این کشور رسید

اوباما: رفتار‌های نژادپرستانه امری عادی در آمریکاست

شیطنت تازه برای بازگشت پول‌های بلوکه‌شده

«دولت اسلامی»؛ هدف احمدی‌نژادی‌ها برای افق 1400؟!

آثار عاق والدین در دنیا و آخرت

محبت را گاه باید از حیوانات آموخت

نبرد دو ساعته تمساح ها در زمین گلف!

مزاحمت بامزه گربه برای پستچی

داستانک/ هنر فروشندگی پسرک تنها با یک مشتری!

وقتی خون به ناحق ریخته یک سیاه پوست آمریکا را ملتهب می کند!

راز تشکر از خدا

بزرگترین مهاجرت دسته جمعی در زمین که آن را نمی بینیم

زندگی در نزدیکی سیاهچاله چگونه است؟

شباهت قتل رومینا با یک رمان از نگاه هادی معیری‌نژاد نویسنده این رمان

آمازون به دنبال تسخیر دنیای پادکست‌

تصمیم جدید وکیل نجفی برای پرونده شهردار اسبق تهران

روحانی: مردم همچنان پروتکل‌های بهداشتی را به صورت دقیق رعایت کنند

هشدار رهبرانقلاب به مسئولان: حق ندارید با ماشین دولتی به محل کار بیایید

طولانى‌ترین عزادارى در تاریخ اسپانیا

به آتش کشیده شدن ساختمان پلیس در آمریکا

ترکیه هاب انرژی می‌شود؟

معترضان در مینیاپولیس یک فروشگاه را غارت کردند

شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی به معترضان در آمریکا

واکنش سازمان ملل به قتل سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس

سخنگوی داعش جو زده شد

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟

نمی توانم نفس بکشم...

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

پدر خوب بودن چه راز و رمزی دارد؟

ساخت خانه های بتنی با پرینتر سه بعدی

بالشتی برای افراد خواب آلوده!

حرکات نمایشی خرس قطبی در آکواریوم همه را متعجب کرد

حکایت شنیدنی حاج شیخ علی اکبر نهاوندی

اقدام باورنکردنی راهب هندو برای غلبه بر کرونا