ایران پرسمان

آخرين مطالب

معاون وزیر نفت:

ایران همچنان جایگاه مهمی در اوپک دارد سياسي

ایران  همچنان  جایگاه  مهمی  در اوپک  دارد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایران به مدت چند دهه در طول جنگهای نظامی و جنگهای قیمت نفت، روابط خود در اوپک را به دست حسین کاظم پور اردبیلی، دیپلمات باسابقه سپرده بود.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، حسین کاظم پور، نماینده فقید ایران در اوپک که شنبه 27 اردیبهشت بر اثر خونریزی مغزی درگذشت، همواره در پشت صحنه با مذاکرات در خصوص سیاست تولید، نقش سازنده ای را ایفا کرده و به وزیران نفت در دولتهای مختلف کمک می کرد.فقدان وی در شرایط حساس تبعات ویرانگر پاندمی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و فشار حداکثری تحریمهای آمریکا علیه ایران روی داد.
در حال حاضر امیر حسین زمانی نیا، معاون امور بازرگانی و بین الملل وزارت نفت موقتا سمت نماینده ایران در اوپک را برعهده گرفته و جست و جو برای یک جانشین رسمی در جریان است.وی گفت: ایران به عنوان یک عضو موسس اوپک، همچنان جایگاه مهمی در این گروه ایفا می کند و اکنون که اتحاد اوپک پلاس با روسیه تمدید شده است، تکرار روابط و نفوذی که کاظم پور در طول سالیان گذشته ایجاد کرده بود، دشوار خواهد بود.
ایران در حال حاضر از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس معاف است که امتیاز مذکور در مذاکراتی که کاظم پور در اواخر سال 2018 داشت، کسب شد.زمانی نیا در مصاحبه با اس اند پی گلوبال پلاتس گفت: هر کسی که جای کاظم پور را بگیرد به مدتی زمان نیاز خواهد شد تا مثل او عملکرد موثری پیدا کند. مطمئنا جانشین وی به خوبی کاظم پور نمی تواند عمل کند و اندکی زمان می برد اما ایران کارشناسان خوبی دارد.
معاون وزیر نفت در خصوص جایگزین کاظم پور و نفوذ وی به خصوص در برخورد با اعضایی مانند عربستان سعودی یا امارات متحده عربی، به پلاتس گفت: در کل فضای جهانی و فضا در سازمانهای بین المللی دشوار شده است و این امر یقینا مشکلات را برای جانشین کاظم پور پیچیده خواهد کرد اما همان طور که گفتم ایران کارشناسان خوبی دارد.
وی درباره این که چه عاملی کاظم پور را تا این حد موثر کرده بود، پاسخ داد: خط سیاسی حسین کاظم پور روشن بود اما وی می توانست با هر کسی کار کند، با هر کسی بنشیند و درباره یک مسئله صحبت کرده و وی را متوجه کند.
کاظم پور نه تنها در بازار نفت بلکه در مسائل سیاسی داخلی هم یک توافق ساز بود. وی یک دیپلمات صادق و یک سیاستمدار صادق بود. صراحت و قدرت استدلالش وی را برای همه شناخته شده کرده بود. کاظم پور به حقوق وزارت نفت نیاز نداشت و این موضوع عامل مهمی بود. وی بارزگان موفقی بود و ظاهرا هیچ دستمزدی دریافت نمی کرد و این امر به وی آزادی داده بود تا آنچه را که به عنوان یک کارشناس فکر می کند، دنبال کند.
زمانی نیا درباره این که وزارت نفت به دنبال چه کسی برای جانشینی کاظم پور است، گفت: خود جست و جو دشوار است و دلیل دیگری که جست و جو را دشوارتر کرده این است که دولت در آخرین سال خود است و اگر دولت جدیدی بود که هفت هشت سال پیش رو داشت، در این صورت جست و جوی فرد مذکور این اندازه دشوار نبود.
فضا خوب نیست و بازار نفت مختل شده است و نقش اوپک مانند سابق نیست اما نقش اوپک و اوپک پلاس در ایجاد توازن در قیمتها و بازار نفت اهمیت پیدا کرده است.معاون وزیر نفت در خصوص نامزدهای این سمت، حاضر نشد از کسی نام ببرد اما اظهار کرد که حدود هفت تا هشت کاندیدا در نفت و خارج از حوزه نفت وجود دارند که برخی از آنها از وزارت خارجه هستند.
وی در خصوص این که در صورت پیشنهاد، آیا تمایل دارد این سمت را بپذیرد، پاسخ داد من نماینده موقتی هستم و چند روز پیش این موضوع به اوپک اعلام شد. سمتی وجود دارد که باید یک نفر عهده دار آن شود. من و وزیر نفت به دنبال انتخاب یک نفر به عنوان نماینده ایران در اوپک هستیم و تا زمانی که کسی انتخاب شود، این سمت برعهده من خواهد بود.
زمانی نیا در پاسخ به این پرسش پلاتس که از دست دادن کاظم پور و سهم ایران از بازار نفت برای شما نگران کننده نیست، اظهار کرد: من مایل نیستم از واژه نگران کننده استفاده کنم. چالش ما افزایش پیدا کرده است، تولید اندک بوده و بازار بسیار محدود است و تحریمهای غیرمنصفانه آمریکا همچنان علیه ایران بکار گرفته می شود.
مصرف نفت کاهش پیدا کرده و بیماری کووید 19 مشکلات را مضاعف کرده است. به همین دلیل است که می گویم فضای بین المللی به طور کلی شکننده و چالش برانگیز شده است. مسائل امنیتی، اقتصادی و نفتی بسیار پیچیده و چالش برانگیز شده اند.
نماینده موقت ایران در اوپک در خصوص نحوه رویارویی ایران با شرایط چالش برانگیز و دفاع از صنعت نفت خود گفت: با توجه به این که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیش است، بعید است وضعیت تحریمها تا نوامبر تغییری کند. بازار نفت به تدریج رو به بهبود است و نشانه هایی از افزایش تدریجی مصرف حداقل در چین دیده می شود و تصور ما بر این است که طی یک تا دو ماه آینده سایر کشورهای جهان هم به تدریج خود را با وضعیت فعلی وفق می ددهند اما مشکل ما تحریمها هستند.
مشکل ایران چگونگی فروش نفت است. گاهی آمریکاییها در مطبوعات از قاچاق نفت صحبت می کنند اما این قاچاق نفت نیست بلکه کسب و کار مشروعی است که آمریکاییها تحریم کرده اند و این امر فروش نفت را قاچاق نمی سازد. با این حال تحریمها یک مزیت برای اقتصاد ایران داشته که با چالشهای بسیاری روبروست و باعث تطبیق ساختاری تدریجی با درآمد نفتی کمتر شده است.
در نهایت به نظر می رسد در پنج تا 10 سال آینده ایران خود را در وضعیتی پیدا می کند که نیاز چندانی به درآمد نفتی نخواهد داشت. بنابراین آسیبی که ما از سقوط قیمت نفت تجربه کردیم، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر تولیدکننده نفت قابل مدیریت بود.
وی در مورد تعداد مشتریان نفت ایران حاضر به توضیح نشد اما این گفته که ایران در حال حاضر دو یا سه مشتری نفتی دارد را رد کرد.معاون وزیر نفت درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تولید نفت ایران اظهار کرد که ملاحظات سلامتی مشکلی برای ما ایجاد نکرد زیرا مقامات بهداشت در این عرصه به خوبی عمل کردند. ویروس کرونا و ملاحظات بهداشتی روی تولید نفت ایران تاثیر نگذاشت اما تقاضای کمتر برای نفت تاثیرگذار بود.
وی درباره این که آیا سیاست ایران در خصوص اوپک با تغییرات فعلی بازار عوض شده است، پاسخ داد: سیاست ایران در قبال اوپک تغییر نکرده و ما همچنان اوپک را دارای پتانسیل ایفای نقش در برقراری توازن بازار می بینیم.
ایسنا
2025


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مانورهای هیجان انگیز هلیکوپتر

سفری به یکی از مشهورترین شهرهای بزرگ اسلامی

چهار کشوری که مهربانی در سنت آنها وجود دارد!

خانه عشق کجاست؟

مردی که با پیروی از صدای درونی خود به ثروت رسید

آشنایی با یکی از بکرترین دریاچه‌های شمال ایران

صوت/ سوره‌ای که درباره نشانه‌های قیامت سخن می‌گوید

عصبانیت عجیب ستاره پرسپولیس از دست مهدی رسول پناه

جدیترین گزینه برای جانشینی بیرانوند در پرسپولیس + عکس

خبر بد برای استقلالی ها ؛ مصدومیت ستاره جذاب

افتخار بزرگ برای پرسپولیس ؛ سبقت سرخپوشان از استقلال

احساسات منفی اشتها را افزایش می‌دهند

رتبه نخست ایران در تولید علم بین کشورهای اسلامی

آزمایش داروی آنتی بادی برای درمان کرونا آغاز شد

«شریف باش» از زبان عرفان نظرآهاری

«پاره پاره از تن خود می‌بُرم» از هوشنگ ابتهاج

شاعرانه/ آمیزه‌ای از شعرِ ترِ حافظ و سعدی

فیلم لو رفته از فرمانده پلیس آمریکایی

روحانی به وزرای کشور و دفاع ماموریت داد

تصویری دلخراش از لحظه زیر گرفتن یکی از سیاه پوستان آمریکایی

هشدار روحانی درباره اوج‌گیری مجدد کرونا

تصاویر دیده نشده از آخرین حضور شهید سلیمانی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی

نظر ایرانشناس ژاپنی در مورد امام خمینی

خبری که رئیس دفتر روحانی از مرز بازرگان داد

رئیس پلیس هیوستون خطاب به ترامپ: "دهنت رو ببند"

حمله پلیس به خبرنگاران در اعتراضات آمریکا

کارکنان فیسبوک به نشانه اعتراض به ترامپ کارشان را ترک کردند

صحنه باورنکردنی در شهر بوستون آمریکا

رازی در مورد نخست وزیران رژیم صهیونیستی

تبعیض نژادی در جهان خریداری ندارد!

تظاهرات ضد تبعیض نژادی به پاریس هم رسید

پرچم آمریکا در اروپا هم به آتش کشیده شد

خلق صحنه‌ای بی‌نظیر توسط معترضین به تبعیض در شهر بوستون

سیل خروشان جمعیت راهی کاخ سفید شدند

اعتراضات ضدنژادپرستی به فرانسه کشید

تصاویر هوایی از جمعیت باورنکردنی در اعتراضات هیوستون آمریکا

صحنه‌هایی که اگر یکی از آنها در ایران بود رسانه‌های جهانی جنجال می‌کردند

نمایش لحظات جان دادن "جرج فلوید" ترند تظاهرکنندگان علیه تبعیض شد

دردسرهای ترامپ در انتخابات پیش رو

شلیک‌های بی رحمانه پلیس آمریکا به سمت معترضین

وقتی تظاهرکنندگان آمریکایی طعم گلوله‌های انگلیسی را می‌چِشند

تصاویری از غارت فروشگاه‌ها در اعتراضات آمریکا

کارشناس امریکایی: اگر به تغییر ترامپ امیدوارید، احمقید!

توافق پنهانی عربستان سعودی و آمریکا برای کمک نمایشی به یمن

تمرین مشت‌زنی پلیس آمریگایی روی یک معترض

انتقاد کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از نژادپرستی ساختاری در آمریکا

لحظه اصابت گلوله پلیس آمریکا به صورت یک زن

آلمان: از قتل «جورج فلوید» شوکه شدیم

کنترل بحران آمریکا در دست کیست؟

محمد علی؛ به یاد بوکسور فراموش نشدنی