ایران پرسمان

آخرين مطالب

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟ تحلیل روز

چه کسانی از اردشیر زاهدی می‌ترسند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - جام جم / متن پیش رو در جام جم منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مجید تفرشی محقق و سند پژوه/ گفت‌وگوهای مختلف اخیر رسانه‌ای آقای اردشیر زاهدی درباره مسائل جاری ایران و مواضع شفاف او علیه ایران‌ستیزان آمریکایی، شرکای منطقه‌ای و برکشیدگان ایرانی‌نمای آنان، موجی از موافقت یا مخالفت با او و نظراتش را برانگیخته است. تازه‌ترین نمونه از اظهارات زاهدی، گفت‌وگوی او با روزنامه جام‌جم بود که در آن با صراحت و شفافیت بیشتری به آمریکا، اسرائیل، عربستان و کسانی که با دلبستگی مالی، سیاسی و نظامی آنان، در آرزوی سرنگونی جمهوری اسلامی هستند حمله کرد.
در هفته‌های اخیر، چند نوع مخالفت با سخنان زاهدی در داخل و خارج از ایران مطرح شده‌است. این که او، فرزند کودتاچی و داماد سابق شاه است یا خودش وزیر خارجه و سفیرکبیر در لندن و واشنگتن بوده، به‌تازگی و یکباره یادش افتاده از منافع ملی ایران دفاع کند، در 91 سالگی به دنبال بازگشت به ایران و پس گرفتن اموال مصادره شده‌اش است یا در پی کسب شهرت و جنجال رسانه‌ای است. این نوع مخالفت‌ها با زاهدی از سوی طیف‌های مختلفی ابراز شد. در خارج تقریبا همه طیف‌های سیاسی، از چپ، سلطنت‌طلب، ملی ـ مذهبی و سکولار، از چپ افراطی تا راست ارتجاعی، سعی کردند با بیان سوابق زاهدی و نیت خوانی، از ارزش و اهمیت سخنان او بکاهند.
در داخل نیز برخی جریان‌های افراطی، اصرار داشتند با ایجاد جو انحصارطلبی در دفاع از منافع ملی ایران، به همه بقبولانند که دگراندیشان، ایرانیان خارج از کشور و امثال زاهدی نه می‌توانند و نه حق دارند، نگران ایران و منافع راهبردی کشورشان باشند. مشکل اصلی منتقدان زاهدی در داخل و خارج این است که با سخنان او، جو نادرست و غیرواقعی مبتنی بر این که ایرانیان خارج از کشور لطمه‌خورده و این تصور را که هر کس با نظام سیاسی کنونی ایران مشکلی دارد، باید با ترامپ و کنسرسیوم عربی، اسرائیلی و ایرانی نمای او برای سرنگونی جمهوری اسلامی همکاری کند را به هم زده است.
کاراترین حربه علیه سخنان زاهدی از سوی مخالفان او این بوده که پدرش تیمسار فضل‌ا... زاهدی رهبر کودتای 28 مرداد 1332 بوده و خودش هم همکار جوان آن. در این مختصر مجال ارزیابی و داوری زاهدی پدر یا حوادث سال 1332 نیست. ولی این افراد تعمدا یا از سر ناآگاهی، برای تخریب پیام و محتوای نظرات اردشیر زاهدی، کارنامه مفصل و عملکرد او را نادیده می‌گیرند. برای نمونه، هیچ کس اشاره‌ای ندارد که او به دلیل مشکلات والدینش، دوران شکل‌گیری ذهنی‌اش را در کودکی تحت نظر پدربزرگ مادری‌ خود حسین پیرنیا (مؤتمن‌الملک) رئیس خوشنام و میهن‌دوست سابق مجلس و همسر او سپری کرده‌است.
کسی به ریز سوابق زاهدی در دوران سفارتش در لندن، در وزارت خارجه و در سفارت واشنگتن توجهی ندارد. از عملکرد او در دفاع از منافع ایران در برابر همسایگان جنوبی و شمالی، در مساله مبارزه با ادامه استخدام فراماسون‌ها در وزارت خارجه و در مبارزه با دو باند قوی امیر عباس هویدا و اسدا... علم در راس هرم حکومت در ایران یا دشمنی عجیب مقامات بریتانیایی از رفتار صریح زاهدی در دفاع از منافع ایران در خلیج فارس. مراحل مختلف کارنامه سیاسی و شخصی اردشیر زاهدی قابل نقد و ارزیابی جدی است و نقاط ضعف زیادی در آنها وجود دارد. اتفاقا خود او هم منکر اشتباه‌هایش نبوده و با صراحتی کم‌نظیر مکررا از خودش هم به عنوان یکی از دلایل سرنگونی حکومت پهلوی یاد کرده است.
با این همه، شهامت اخلاقی و سیاسی زاهدی در دفاع بی‌وقفه از منافع ملی ایران، در برابر سیاست تعدی و تهاجم ایران‌ستیزان و ایران هراسان، موجب شگفتی بسیاری شده‌است. او به درستی تشخیص داده که نباید به دلیل مخالفت با نظام سیاسی حاکم بر ایران، در دام و چاله ترامپ و شرکای او بیفتد و ضمنا در صورت لزوم، شجاعانه و به دور از مصلحت اندیشی برای خود یا شماتت دیگران، از عملکرد ایران نیز دفاع کند. در این شرایط است که خود را مهیا و آماده هدف قرار گرفته شدن انواع یورش‌های سخیف و غیراخلاقی، از مزدوری تا فرصت‌طلبی و منفعت‌جویی گرفته تا پیری و خرفتی می‌کند.
اگر او فرصت طلب بود، در این آشفته بازار کسب شهرت و کسب تریبون رسانه‌های ضدایرانی خلاف جریان آب شنا نمی‌کرد و خود را مورد شماتت و حمله جناح‌های مختلف نمی‌کرد. اردشیر زاهدی دست کم دو دهه است که از راه‌های مختلف علیه سیاست تجاوزطلبی سلطه‌جویان ضدایرانی در جامعه بین‌المللی فریاد می‌زند. کسانی که تازه شنیده‌اند، یا دیر متوجه شده‌اند یا خود را به نشنیدن زده‌اند.
کمی تاریخ بخوانیم
تفرشی در پاسخ به حساب کاربری ناشناسی با نام مرغ توفان که در رابطه با گفت‌وگوی اردشیر زاهدی با روزنامه جام‌جم نوشته بود: «وطن‌فروشان و عناصر فاسد اون دوره، شدن وطن‌پرستان این دوره. برای شما مهم نیست که حرف از دهان چه کسی بیرون میاد و طرف چه سابقه‌ای داره. همین‌که از جمهوری اسلامی جانبداری کنه مورد قبول قرار می‌گیره.» توضیح داده: «اردشیر زاهدی خودش کارنامه‌ای دارد بد و خوب. از نگاه شما همه چیز و همه کس در تاریخ سیاه و سفید و روشن است؛ یا با ما یا بر ما. بدهای تاریخ شما هیچ وقت نمی‌توانند و نباید کار خوب بکنند و خوب‌های تاریخ شما هم هیچ وقت نباید و نمی‌توانند کار بد بکنند. کمی تاریخ بخوانیم. کمی درست بخوانیم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خرس نانچیکو باز دیده بودین؟

تاج محل نماد عشق و یکی از عجایب جهان

واقعیت‌هایی حیرت‌انگیز در مورد نهنگ‌ قاتل

ایده جالب جوانان اندونزیایی در سیل

بهترین و بدترین مواد برای ساخت ماسک‌ اعلام شد

«طلوع از مغرب»؛ نگاهی به 70 غزل از عارفی فراموش‌شده

واکنش چین به شایعات درباره سند همکاری 25 ساله با ایران

تصاویر دیده نشده از حماسه 23 تیر 78

ائتلاف فتح غافلگیر شد

رییس موساد خواستار ترور رهبران حماس شد

فوربس: کرونا بازار کار را برای همیشه تغییر داد

استیضاح؛ «پاس گل» نمایندگان مجلس به ترامپ؟

نیاز کلانشهرها به پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

اسپایدرمن چینی را ببینید!

ساخت یک جیپ اسباب بازی فول امکانات!

عاقبت سرعت غیرمجاز در چین

دره شیروان کجاست؟

گل قهرمانی پرسپولیس را من می‌زنم

استقلال سال آینده می‌تواند قهرمان شود

واکنش متفاوت AFC به جدایی بیرانوند از پرسپولیس با طرح یک سوال + عکس

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در میان تفنگداران دریایی آمریکا

دستاورد محققان ایرانی؛ تشخیص ناقلان بدون علامت کرونا در 30 ثانیه

سیارک نابودگر دایناسورها با مرگبارترین زاویه به زمین برخورد کرد!

منشور سازمان ملل متحد همراه با متن انگلیسی

"آرام باش عزیز من ، آرام باش" از شمس لنگرودی

کرونا به وزیر اسبق بهداشت هم رحم نکرد

اتهام‌زنی شورای همکاری خلیج فارس به ایران

توصیه کدخدایی به مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات

قاسمی: شرکای برجامی به تعهداتشان عمل نکنند، به تنهایی عضو برجام نمی‌مانیم

جولان کرونا در مجلس

نظر بیل گیتس درباره واکسن کرونا و رسیدن آن به دست پولدارها

پکن: اقتصاد چین درحال بهبود است

WHO: فعلاً چشم‌اندازی برای بازگشت زندگی به حالت قبل از کرونا وجود ندارد

بلاهایی که غلظت خون بر سر بدن ‌‌‌‌‌شما می‌آورد

گذرگاهی مرزی در عراق که تحت کنترل آمریکاست

آیا انفجار ناو «بونهام ریچارد» به سرنوشت جت «E-A11» دچار می‌شود؟

ماجرای بن نایف؛ از اعتیاد به مرفین تا اتهام فساد و خیانت

سالگرد بزرگترین کشتار در اروپا پس از پایان جنگ جهانی

مطالبات مربیان ورزشی تا پایان تیرماه پرداخت می شود

آب خوردن شکار و شکارچی در کنار هم!

نجات دو مار سمی از داخل چاه

جاندارانی که بیشترین طول عمر را دارند!

واکنش روسیه به درگیری مرزی باکو و ایروان

طراحی سامانه ای برای استخراج متن از تصاویر

معرفی کتاب «پیاده‌ها» نشستن برای برخاستن

صحبت‌های حاج قاسم در وصف مالک اشتر

آتش به جان ناو آمریکایی افتاد

گزارش یورونیوز از انفجار در عرشه ناو جنگی آمریکا

کرونا در جهان هم رکورد زد

پس از نظم بین ‌المللی لیبرال