ایران پرسمان

آخرين مطالب

دیپلماسی گرگ جنگجو؛ سیاست خارجی جدید چین تحلیل روز

دیپلماسی گرگ جنگجو؛ سیاست خارجی جدید چین
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در پی شیوع بیماری کرونا و افزایش انتقادات غربی از عملکرد چین در مهار این بیماری، این کشور سیاست خارجی جدیدی در پیش گرفت که مهمترین شاخصه آن، صراحت و قاطعیت دیپلماتیک است.
 در حالی که ویروس کرونا در بسیاری جاها، باعث فروکش کردن اختلافات و آرام شدن نزاع‌ها شده است، این ویروس روابط چین و آمریکا را تنش آلود کرده و رقابت بزرگی میان دو کشور به راه انداخته است. مقامات آمریکایی و برخی محافل اروپایی، این رقابت را استراتژیک می‌دانند که هدف آن از بین بردن تمدن غربی است.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا در گفتگویی با شبکه فاکس نیوز، گفت: «حزب کمونیست چین، امروز با 10 سال پیش فرق دارد.... این حزب کمونیست چین، خودش را مصمم به نابودی اندیشه‌های غربی، دمکراسی‌های غربی و ارزش‌های غربی می‌بیند.» پمپئو در ادامه، چین را به سرقت دارایی‌های فکری آمریکایی، نابود کردن میلیون‌ها شغل در آمریکا و ایجاد ناامنی در خطوط کشتیرانی در دریای جنوبی چین متهم کرده و گفته برای اولین بار رئیس جمهوری در آمریکا روی کار آمده که با این اقدامات چین مقابله می‌کند. پمپئو همچنین گفته است که پیشرفت‌های چین در حوزه نظامی واقعی هستند و رئیس جمهور این کشور مصمم است که قابلیت‌های ارتش چین را ارتقا دهد.
در اروپا نیز نگرانی‌های مشابهی وجود دارد. اخیرا به خاطر مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا، بسیاری از شرکت‌های اروپایی با مشکلات مالی مواجه شده و ارزش آن‌ها کمتر شده است. تمایل چین برای خرید این شرکت‌های ارزان قیمت، نگرانی برخی محافل اروپایی را برانگیخته است. اخیرا، مانفرد وبر، رئیس حزب مردم اروپا، خواستار اعمال ممنوعیت یک ساله بر فروش شرکت‌های اروپایی به چین شده است. وبر به روزنامه آلمانی «ولت آم سونتاگ» گفت: «در آینده، چین از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بزرگترین رقیب ما خواهد بود. من، چین را یک رقیب استراتژیک برای اروپا می‌بینم. رقیبی که یک مدل اجتماعی اقتدارگرا مطرح می‌کند و می‌خواهد قدرت‌اش را بسط دهد و جای آمریکا را به عنوان یک قدرت برتر بگیرد.»
غربی‌ها بر این باور هستند که مرکز قدرت در جهان در حال انتقال از آمریکا به آسیاست. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به صراحت به این دیدگاه اشاره کرده و گفت: «تحلیلگران از مدت‌ها پیش درباره پایان نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت کرده‌اند. این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.»
تغییر دیپلماسی چین، توجه جامعه جهانی را جلب کرد و به نگرانی غربی ها در خصوص صعود چین به عنوان یک ابرقدرت جهانی دامن زد.
"دیپلماسی گرگ جنگجو"
دستگاه دیپلماسی چین، با هدف مقابله با این دیدگاه‌ها قویا وارد میدان نبرد شده است. دیپلمات‌های چینی، که سابقا آرام و بدون حاشیه بودند، حالا به اکثر انتقادات از چین، پاسخ‌های صریح و مستقیم می‌دهند.
ادعای وزارت خارجه چین، مبنی بر اینکه شاید ارتش آمریکا ویروس کرونا را به شهر ووهان آورده بود، نشان دهنده مرحله مهمی در دیپلماسی چینی بود. چینی‌ها قبلا رویکرد محتاطانه‌ای در پیش گرفته بودند، اما با شیوع کرونا و اوج گرفتن انتقادات از چین، این کشور یک دیپلماسی تهاجمی به کار گرفت که غربی‌ها آن را «دیپلماسی گرگ جنگجو» می‌نامند.
در قالب این دیپلماسی، چین رویکرد انفعالی، محافظه‌کارانه و آرام را کنار می‌گذارد و رویکردی قاطع، فعال و بلندپایه را جایگزین آن می‌کند. به عبارت دیگر، دیپلمات‌های چینی به نحوی تهاجمی و معمولا تقابلی، منافع ملی چین را تامین می‌کنند.
به کارگیری این رویکرد جدید از سخنگویان وزارت خارجه چین شروع شد و تا سفرای این کشور در جهان امتداد یافت. یک نمونه استفاده از دیپلماسی گرگ جنگجو، توئیت‌های سخنگوی وزارت خارجه چین درباره کمک‌های بهداشتی این کشور به سایر کشورهاست. برخی محافل رسانه‌ای غربی ادعا کردند که تجهیزات پزشکی چین فاقد کیفیت مناسب هستند. ژائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در توئیتی در همین خصوص نوشت: «اگر کسی ادعا می‌کند که صادرات چین، سمی هستند، از پوشیدن ماسک‌های و گان‌های محافظ چینی خودداری کند.» لی جیان حدود یک هفته قبل از این توئیت، در توئیت دیگری، ارتش آمریکا را به آوردن ویروس کرونا به ووهان متهم کرده بود.
گفتنی است که «گرگ جنگجو» نام یک فیلم اکشن چینی است که فعالیت‌های ماموران عملیات نیرو‌های ویژه چین را به تصویر می‌کشد. این فیلم غرور ملی و میهن پرستی در چین را تقویت کرده است. در واقع، اطلاق نام این فیلم به دیپلماسی جدید چین، به مثابه تشبیه دیپلمات‌های چینی به ماموران عملیات‌های ویژه است. با این تفاوت که دیپلمات‌های چین، در عالم واقع برای منافع چین مبارزه می‌کنند.
از سوی دیگر، چین ضمن تایید رویکرد جدیدش در دیپلماسی، با اطلاق عنوان «دیپلماسی گرگ جنگجو» مخالفت کرده و آن را اقدامی برای بدنام کردن دیپلماسی چین ارزیابی کرده است. روزنامه دولتی چینی «دیلی چاینا» طی یادداشتی به قلم وانگ پنگ، پژوهشگر دانشگاه «رنمین» چین، با اشاره به اتهام زنی‌های غربی علیه چین، نوشت: «اگر چه دولت چین به چنین اتهاماتی، پاسخ قاطع و سنجیده‌ای داده است، اما برخی رسانه‌ها و رهبران غربی در عین تلاش برای بدنام کردن دیپلمات‌های چین به خاطر دفاع از منافع ملی چین و عزت مردم چین، گفتمان دیپلماتیک عادی چین را "دیپلماسی گرگ جنگجو" خوانده اند. به عنوان نمونه، برخی از آن‌ها دیپلمات‌های چینی را به عجله داشتن برای درگیر شدن در "جنگ لفظی" و "دردسرسازی" و در "نتیجه منزوی کردن بیشتر چین" متهم کرده اند.»
اما پنگ می‌گوید دیپلمات‌های چینی آغازگر جنگ لفطی نبوده و تلاش های‌شان برای مقابله با اتهام‌زنی‌های غربی علیه چین، به انزوای این کشور منجر نشده است. بلکه، این غربی‌ها بودند که ویروس کرونا را «ویروس ووهان» و «ویروس چینی» خواندند و مردم چین را به خوردن مار و خفاش متهم کردند. این کارشناس چینی نوشت: «برخی رسانه‌های آمریکایی گفتند "چینی‌ها باید به طور رسمی به خاطر کووید-19 عذرخواهی کند" و "همه گیری در چین شروع شد، چون چینی‌ها عاشق خوردن خفاش‌ها و مار‌ها هستند".»، اما پنگ این ادعا‌ها را «بی اساس» خواند.
پنگ در پایان نوشت: «اگر (غربی‌ها) ردیه‌های معقول و خویشتندارانه دیپلمات‌های چینی در مقابل ادعا‌های مضحک را مورد تحقیر و بدنامی قرار دهند و به این دیپلمات‌ها برچسب "دیپلمات‌های گرگ جنگجو" بزنند، پس تلاش‌های برخی سیاستمداران آمریکا برای بدنام کردن چین بدون هیچ مدرکی، را چگونه توصیف کنیم؟ چین، به اصطلاح دیپلماسی گرگ جنگجو را اجرا نکرد، اما دیپلمات‌های آن قادر هستند با "گرگ‌هایی" که روابط بین الملل را آلوده می‌کنند، مبارزه کنند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داروی رمدسیویر برای درمان کرونا از کمیسیون اروپا مجوز گرفت

تصادف قطار با مینی بوس در پاکستان با 19 کشته

انفجار بمب در مسیر کاروان نظامیان آمریکایی

لحظه حمله هوایی ترکیه به دهکده کردنشین در کردستان عراق

اهانت وقیحانه رسانه سعودی به آیت الله سیستانی

جانسون: احساس می‌کنم قدرت یک اسب را دارم!

مهاجمان مسلح 32 غیر نظامی را در «مالی» کشتند

کشف اردوگاه زیرزمینی داعش در شمال بغداد

ورود وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش ترکیه به طرابلس

ابتلای وزیر خارجه پاکستان به کرونا

ادامه فعالیت‌های مخرب سفیر آمریکا در لبنان

عملیات گسترده پهپادی انصارالله یمن علیه عربستان سعودی

مسکو: فعالیت موشکی چین چالش امنیتی نیست

تحقیقات جدید: نوع غالب ویروس کنونی کرونا مسری‌تر از نوع اولیه آن در چین است

روسیه: به اظهارات مقامات اروپایی اهمیتی نمی دهیم

برنامه انگلیس برای مسافران آمریکایی

ائتلاف سعودی مدعی انهدام 4 پهپاد یمنی ‌ها شد

تغییرات قانون اساسی روسیه از فردا به اجرا در می‌آید

سناتور ارشد آمریکایی: ترامپ در توهم به سر می‌برد

چین خواستار تحقیق درباره اسپانیا به عنوان منشأ شیوع کرونا شد

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از مرز 11 میلیون نفر فراتر رفت

پیام تبریک سردار سرتیپ محمد شرفی، به مناسبت فرا رسیدن روز ملی محیط‌بان

داماد صدام از زندان آزاد شد

لانه بسیار زیبای مرغ مگس خوار در داخل یک برگ!

چه کسی سیم خاردار را اختراع کرد؟

جی 4؛ ویروس جدید از چین

لحظه زیبای آزادی

انگار سوسک دیده!

المانیتور: آیا مشکلات مالی، عمان را از ایران دور می کند؟

ملودرام بالیوودی بازار نفت

باغبان باشی/ انتخاب گیاه آپارتمانی بر اساس ماه تولد

بی احتیاطی در آسانسور!

ولادیمیر پوتین، مردی برای همه فصول

چرا سرمایه‌ها به بخش تولید نمی‌رود؟

رفتار جالب کودک با اردک

به نظرتون می تونه تلافی کنه!؟

ارزیابی واکنش رژیم صهیونیستی به رخداد نطنز

شورای آتلانتیک: آیا چین بزرگ‌ ترین تامین‌کننده تسلیحات ایران خواهد شد؟

استتار حشره ای جالب در میان گیاهان

مهارت و قوانین فیزیک این نمایش زیبا رو رقم زد

قدیما ما هم روی دیوار نقاشی می کشیدیم!

شبح کرونا در سینما

عربستان؛ بن بست قدرت، نفت و تامین امنیت

الاخبار: هدایت حملات هوایی به یمن کاملا در اختیار انگلیس است

تلاطم در اقتصاد عربستان با افزایش سه برابری مالیات

تیپ دامادی علیرضا نیکبخت+عکس

عکس یادگاری بیرانوند برای دهن کجی به کرونا!

حرف‌های میلیچ درباره رختکن استقلال

تصویری از تست کرونا استقلالی‌ها قبل از سفر به جم

سرپرست استقلال: به هیچ وجه تعطیلی لیگ را نمی‌پذیریم