ایران پرسمان

آخرين مطالب

گره کنکور کارشناسی پیچیده تر شد تحلیل روز

گره کنکور کارشناسی پیچیده تر شد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرهیختگان / متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
ابوالقاسم رحمانی/ همه‌گیری و مواجه همگانی تمام کشورهای دنیا با ویروس کرونا به علاوه رفتارهای متغیر این ویروس و فرازوفرودهایی که طی همین چندماه داشته است شرایطی را ایجاد کرده که تقریبا هیچ کشور و دولتی نمی‌تواند ادعا کند برای تمام برنامه‌های عادی و سیاست‌های ثابت خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته و آماده است تا با وجود چنین شرایطی طوری رفتار کند که لطمه‌ای به سیاست‌های دنیای پیش از کرونا وارد نشود. این اتفاقات محدود به حوزه خاصی هم نیست، ورزشی باشد المپیک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی دنیا لغو می‌شود و به تعویق می‌افتد، فرهنگی باشد بزرگ‌ترین فستیوال‌ها و برنامه‌های فرهنگی تعطیل می‌شوند، اقتصادی باشد بازارهای جهانی با شوک بی‌سابقه مواجه می‌شوند و... . بنابراین همه چیز دستخوش تغییرات می‌شود و نمی‌توان برنامه‌ریزی دقیقی برای هیچ کار و اقدامی داشت. اینهایی که نام بردم همگی گستره بین‌المللی داشتند، اما برخی رویدادها گستره ملی و داخلی دارند و برخی از کشورها درگیر اجرا کردن یا نکردن آنها آن هم متناسب با شرایط فعلی هستند. مثلا در همین ایران یکی از اصلی‌ترین مسائل و رویدادها، برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌هاست. کنکور سراسری کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری که از همان ابتدای شیوع کرونا تا همین امروز چالش‌های بسیاری را ایجاد کرده و منشأ بروز حواشی بسیاری بوده‌اند. به هر شکل و با وجود مخالفت‌های بسیار، بالاخره دو روز پیش کنکور مقطع دکتری برگزار شد تا دوباره تنور موافقت‌ها و مخالفت‌ها برای برگزاری یا عدم برگزاری سایر آزمون‌ها (کارشناسی و کارشناسی‌ارشد) داغ شود و موافقان و مخالفان بار دیگر و این بار البته با وجود تجربه کنکور دکتری در شرایط کرونایی بر همان مسیر و مدار قبلی اظهارنظر و البته اعمال نظر کنند. در همین یکی دو روز بعد از برگزاری کنکور دکتری، تصاویر و تحلیل‌های بسیاری هم از سوی داوطلبان و هم از سوی کارشناسان در ارتباط با این رویداد صورت گرفت و سرآخر مثل همیشه هنوز نتیجه خاصی مخابره نشده است و فعلا همه چشم‌ها به مصوبات ستاد ملی کرونا و البته ماجرای پیشنهاد طرح دوفوریتی مجلس شورای اسلامی برای تعویق برگزاری کنکور سراسری است. با این تفاسیر آنچه از فضای موجود قابل فهم و برداشت است سه سناریو برای حفظ حیات جریان آموزشی و دانشگاهی کشور است. سناریو اول که لغو کامل کنکور و موکول کردن آن به سال آینده و در شرایط متناسب و به دور از کروناست. سناریو دوم برعکس سناریو اول معتقد است کنکور باید در موعد مشخص شده برگزار شود و لازمه این برگزاری هم صرفا رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. اما سناریو سومی هم در این بین وجود دارد که مدافعان آن معتقدند که در شرایط امروز امکان برگزاری کنکور نیست و باید حداقل یک ماه یا به مدت مشخصی کنکور به تعویق بیفتد و در ایام دیگری به غیر از این روزها برگزار شود. در ادامه به تحلیل و بررسی این سه سناریو می‌پردازیم.
نمره 15 نمره خوبی نیست!
تصاویر، تحلیل، دل‌نوشته، خبر، فیلم و محتواهای گوناگون دیگری از جلسه برگزاری کنکور دکتری سال 99 در فضای مجازی و رسانه‌ای منتشر شده و می‌شود. تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌کنندگان خصوصا آنهایی که در حوزه‌های وسیع و در تهران آزمون دادند معتقدند که تا حد مورد قبولی پروتکل‌های بهداشتی از سوی متولیان برگزاری آزمون رعایت شد و مشکل خاصی وجود نداشت. دانشجویانی که در دانشگاه علامه طباطبایی آزمون دادند و سایرینی که در حوزه‌های نسبتا با وسعت بیشتری این کنکور را دادند چنین ادعایی دارند. اما در مقابل هم کم نبودند افرادی که خصوصا در شهرستان‌ها یا در همین تهران و در حوزه‌های نامناسب کنکور دادند و معتقد بودند حتی حداقل‌های مسائل بهداشتی رعایت نشد و به‌واقع سلامتی داوطلبان در معرض خطر قرار داشت. با این همه به هر شکل و صورتی که بود کنکور دکتری با تعداد بسیار کمتری از کنکور کارشناسی‌ارشد و کارشناسی برگزار شد و همچنان حواشی حول آن ادامه دارد. محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت شب بعد از کنکور دکتری در یک برنامه خبری تلویزیونی در واکنش به برگزاری این آزمون گفت: «آزمون دکتری با توجه به نقاط ضعف و قوتی که به همراه داشت برگزار شد و می‌توان به نحوه برگزاری این آزمون نمره قبولی داد که نمره 15 برای شرایط برگزاری این آزمون مناسب است. امیدواریم بتوانیم نمره 15 را در آزمون‌های بعدی به 17 و درنهایت به نمره 20 برسانیم. این آزمون اولین برنامه و همکاری مشترک و نزدیک بین وزارتخانه‌های بهداشت و علوم بود؛ امیدواریم در آزمون‌های بعدی با نمره بیشتری روبه‌رو شویم. در مجموع آزمون در شرایط خوبی برگزار شد، البته حدود 55 نفر اعلام کرده بودند که تست کرونای آنها مثبت است که آزمون این افراد در بیمارستان‌ها با نظارت کامل برگزار شد. از آزمون امروز باید برای آزمون‌های بعدی درس بگیریم. موارد معدودی از عدم‌رعایت شیوه‌نامه بهداشتی گزارش شده که مربوط به افراد شرکت کننده‌‌ای است که فرم خوداظهاری را پر نکرده بودند که در این باره تیم نظارتی و بازرسان بهداشت در اغلب حوزه‌ها حضور داشته و سعی شده است چنین افرادی در اتاق‌های جداگانه و تحت نظارت قرار بگیرند. البته شرایط این بیماری به نحوی است که ما باید تمام شرکت‌کنندگان، ناظران و بازرسان را با شرایط مثبت در نظر بگیریم و باید تدابیر به‌طور کامل اجرا شود که خوشبختانه در اغلب حوزه‌ها خوب انجام شده است.»
 ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور هم بعد از برگزاری آزمون دکتری در واکنش به حواشی پیش‌آمده و اصل و اساس نحوه برگزاری این کنکور گفت: «شیوه‌نامه بهداشتی برای برگزاری کنکور ابلاغ شد و همه داوطلبان باید از ماسک استفاده می‌کردند. تمامی مسائل بهداشتی به داوطلبان و حوزه‌ها ابلاغ شده بود، اما اینکه در کل روند اجرای یک پروژه ملی چند عکس منتشر شود که داوطلبی ماسک خود را برای چند لحظه پایین آورده که به‌عنوان مثال آب بخورد نمی‌شود کل روند آزمون را زیر سوال برد. از همه حوزه‌های برگزاری آزمون‌ها خواسته‌ایم که از فرآیند ورود داوطلب تا خروج آنها فیلم تهیه کنند و برای سازمان ارسال کنند که از روز جمعه 10 مرداد به تدریج روی سایت سازمان سنجش برای مشاهده عموم قرار می‌گیرد. اتفاق دیگری که افتاده این است که از سایر آزمون‌ها یا آزمون‌های قدیمی عکس منتشر و اظهار می‌کنند که کنکور دکتری 99 سازمان سنجش است. نمی‌توان آنها را صحت‌سنجی کرد. با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صحت و سلامت آزمون خدشه‌دار نشده است. در این زمینه به میزان زیادی افراط شده است. اخبار نادرست و غیرمستند در این رابطه خیلی زیاد است. به‌عنوان مثال عکس آزمون استعداد درخشان که تجمع خانواده‌ها را روبه‌روی محل برگزاری آزمون نشان می‌دهد، به کنکور دکتری منتسب کردند؛ تا اطلاعات درست اعلام نشود نمی‌توان این اظهارات و عکس و فیلم‌ها را صحت‌سنجی کرد. از داوطلبان استدعا داریم اگر تخلفی دیده‌اند در گزارش تخلفات سازمان سنجش ثبت کنند تا به آنها رسیدگی کنیم.» با این همه و از آنجایی که تعداد داوطلبان کنکور دکتری با نسبت قابل‌توجهی کمتر از تعداد داوطلبان دو کنکور دیگر است نمره 15 نمره قابل‌قبولی به نظر نمی‌رسد و با اخباری هم که به گوش می‌رسد احتمال اینکه نمره 15 به جای تبدیل شدن به 17 و 20، به 12 و 10 میل کند بیشتر به نظر می‌رسد.
سناریوی اول؛ لغو کامل کنکورهای سراسری
همان‌طور که پیش‌تر و در خطوط ابتدایی گزارش نوشتم، سه سناریو برای نظام آموزشی کشور برمبنای برگزاری یا عدم برگزاری کنکورها در شرایط کرونایی وجود دارد. سناریو اول همان‌طور که گفتیم لغو کامل کنکور و تعویق آن برای مدت زمان طولانی مثلا سال آینده است. شاید جرقه اولیه این ماجرا بعد از ادعای عضو سابق کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی خورد، حمایت میرزاده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: «می‌توان امسال کنکور را برگزار نکرد و دانش‌آموزان با مراجعه به دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی پذیرش بگیرند.» موافقان این سناریو معتقدند که شرایط کشور از لحظا کرونایی شرایط مطلوبی نیست و روزبه‌روز به تعداد مبتلایان و جانباختگان این بیماری افزوده می‌شود. نمودار مرگ‌ومیر در ایران با سایر کشورهای دنیا قابل قیاس نیست و روند کاملا سینوسی و غیرقابل پیش‌بینی دارد، فلذا بهتر این است که به‌صورت کلی این‌گونه تجمعات یعنی کنکورهای سراسری با میلیون‌ها متقاضی امسال برگزار نشوند و به روزهای پس از کرونا یا حداقل به سال آینده منتقل شوند. به اذعان موافقان این سناریو می‌توان با یک سال عدم برگزاری کنکور و دو برابر کردن ظرفیت دانشگاه‌ها یا پذیرش دانشجویان در سال جاری صرفا با اعمال سوابق تحصیلی در سال آینده این مساله را حل و فصل کرد، منتها مخالفان این سناریو و البته مسئولان این حوزه معتقدند که از لحظا کمی چنین امکانی وجود ندارد و نمی‌توان داوطلبان امسال را برای سال آینده پشت کنکور نگه داشت و مضاف بر این اصلا سیستم دانشگاهی ما امکان دوبرابر کردن ظرفیتش را ندارد، فلذا باید امسال حتما تکلیف دان