ایران پرسمان

آخرين مطالب

لبنان؛ آتش جنگ داخلی روشن می‌شود؟ تحلیل روز

لبنان؛ آتش جنگ داخلی روشن می‌شود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
لبنان طی یک سال اخیر با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده و بعد از اعتراضات مردم این کشور، حال انفجار اخیر در بیروت، اوضاع این کشور را پیچیده‌تر از گذشته کرده، کارشناسان سیاسی معتقدند، لبنان در آینده آبستن حوادث بیشتری خواهد بود و طوفان حوادث منتظر این کشور است.
 روز شنبه ده‌ها معترض در بیروت در جریان تظاهرات گسترده‌ وارد ساختمان های دولتی از جمله وزارت خارجه لبنان شدند. آنها تابلوهایی آویزان کردند که روی آن نوشته خواستار تحقیق یک گروه مستقل بین‌المللی درباره انفجار مرگبار بیروت هستند.
پنج تا ده هزار نفر با تجمع در اطراف میدان شهدا در بیروت، خشمشان را علیه دولت و سایر احزاب سیاسی فریاد زدند.
لبنان هفته هاست که مملو از خشم عمومی از نابسامانی شرایط اقتصادی است اما انفجار مهیب بیروت در روز سه‌شنبه که باعث مرگ دست‌کم 158 نفر شده، آتشفشان نارضایتی را غیرقابل کنترل کرده است.
شماری از معترضان علاوه بر وزارت خارجه، به سمت چند ساختمان دولتی دیگر یورش بردند. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد معترضان وارد ساختمان‌های دولتی دیگر شده‌اند. آنها ابتدا مقابل پارلمان لبنان بودند که پلیس برای جلوگیری از ورودشان به پارلمان، گاز اشک‌آور پرتاب کرد. انفجار مهیب بیروت با بیش از شش هزار زخمی لبنانی‌ها را بیش از پیش از حکومت این کشور خشمگین کرده است.
سید جلال ساداتیان دیپلمات اسبق کشورمان با بیان اینکه بیروت تنها بندر لبنان است که مبدا ورود کالا‌های اساسی و مایحتاج مردم این کشور است، به فرارو گفت: با توجه به اینکه لبنان این روز‌ها با مشکلات اقتصادی زیادی روبرو است، می‌توان گفت میلیارد‌ها دلار از کالا‌های دپو ده در گمرک و بندر بیروت از بین رفته و این مسئله ضربه بسیار سختی به این کشور وارد شده، لبنان امروز از لحاظ اقتصادی با اوضاع بسیار سخت و وخیمی روبرو است و این حوادث می‌تواند اوضاع اقتصادی لبنان را با فشار بیشتری روبرو کند.
این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه لبنان با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد، همواره مورد طمع بسیاری از کشور‌های عربی و غربی بوده است، یادآور شد: با توجه به کثرتی که در این کشور وجود دارد، همواره ایجاد ثبات در لبنان بسیار سخت بوده، در چنین وضعیتی توطئه‌های رژیم صهیونیستی در این کشور برای ایجاد درگیری‌های داخلی همواره وجود داشته، از سویی عربستان نیز با دلار‌های نفتی خود از طریق سعد حریری و هم‌پیمانان او به دنبال رویایی با حزب‌الله و ایران بوده، این در حالیست که کشور‌هایی نظیر فرانسه و آمریکا نیز به صورت سنتی در لبنان دارای نفوذ بوده، بنابراین مشاهده می‌کنید که در چنین وضعیتی ایجاد ثبات و آرامش در لبنان کار بسیار سختی است.
انفجار لبنان حادثه بوده است
نصرالله تاجیک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه بر اساس شواهد و قرائنی که وجود دارد، به نظر می‌رسد انفجار بیروت بر اساس یک حادثه رخ داده، اظهار داشت: با توجه به اظهاراتی که تاکنون مقامات ارشد لبنانی انجام داده‌اند، وجود نیترات سدیم که در شش سال گذشته در بندر بیروت توقیف شده بود، طی یک سهل انگاری باعث بروز این فاجعه شده، بر همین اساس مدیران گمرک و بندر در بازداشت به سر می‌برند.
وی با تاکید بر اینکه به اعتقاد بنده نیز این حادثه تلخ یک اتفاق بوده که به وقوع پیوسته است، گفت: با توجه به اینکه اوضاع لبنان طی یک سال اخیر به هیچ عنوان عادی نبوده، این اتفاق باعث شده که وضعیت این کشور پیچیده‌تر از گذشته شود، در حال حاضر لبنان گرفتار فساد و بی‌کفایتی دولت‌های گذشته به خصوص سعد حریری است که این کشور را به این روز انداخته، این تعداد زیاد کشته‌های انفجار اخیر ممکن است دوباره مردم را به خیابان‌ها بکشاند، به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در لبنان روی می‌دهد به صورت دومینو وار ادامه دارد و به طور قطع لبنان آبستن رویداد‌های بسیاری در آینده خواهد بود.
تاجیک افزود: اتفاقاتی که در لبنان در حال روی دادن است را باید به مانند قطعات یک پازل در کنار یکدیگر قرار داد، به نظر می‌رسد لبنان در حال بازگشت به دهه 70 تا 90 میلادی است، روز‌های که طی 15 سال این کشور درگیر جنگ داخلی بود و آن نزاع‌ها به نظر می‌رسد ممکن است که تکرار شود.
این دیپلمات ارشد اسبق کشورمان بیان داشت: اگر مردم لبنان این استنباط را داشته باشند که این یک حادثه بوده که ممکن است در جای دیگری نیز رخ دهد، به تبع واکنش آن‌ها نیز شدید نخواهد بود، اما اگر این مسئله را در راستای بی‌کفایتی دولت این کشور بدانند، آن زمان است که اوضاع لبنان نسبت به گذشته بغرنج‌تر می‌شود و احتمال تداوم تظاهرات در این کشور به وجود دارد، با توجه به ضعف‌های ساختاری که در لبنان وجود دارد، دولت‌های مختلف نیز نتوانسته‌اند، در این سال‌های متمادی این نابه‌سامانی‌ها را حل کنند، به طوریکه مشکلات طی این سال‌ها تلنبار شده و با یک اتفاق باعث ایجاد بحران در لبنان می‌شود.
اوضاع اقتصادی لبنان بسیار وخیم است
وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی که لبنان با آن روبرو است، باعث به وجود آمدن بحران امنیتی نیز در این کشور شده، اضافه کرد: خرابکاری‌هایی که در بطن تظاهرات این چند وقت گذشته در شهر‌های مختلف لبنان رخ داد، خود گویای این مسئله است، از سوی دیگر به دلیل اینکه لبنان یک کشور چند قومیتی است، همواره هر گروهی نیز مسائل مختص به خود را دارد و پاسخ‌گویی به این موارد گاهی سخت می‌شود که این موضوع هر از گاهی موجب بن‌بست سیاسی در این کشور شده است.
تاجیک با بیان اینکه لبنان طی این سال‌ها در اکثر مواد با استفاده از کمک‌های خارجی توانسته به حیات خود ادامه دهد، یادآورد شد: کشور‌هایی نظیر آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی همواره با توجه به به منافعی که در لبنان داشته‌اند، پول‌های زیادی نیز در این کشور خرج کرده‌اند، اما در یک سال اخیر و به خصوص از زمان شیوع کرونا یه دلیل اینکه اقتصاد جهانی وارد رکود شده، به تبع آن نیز کمک‌های خارجی به لبنان محدود شده، بنابراین وضعیت اقتصادی لبنان نیز در ایام کرونا بسیار وخیم‌تر از گذشته شده، از سویی با چنین وضعیتی، اعتراضات مردمی نیز در این کشور از قبل گسترده بوده است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه خوشحالی رژیم صهیونیستی و نوع واکنش ترامپ به انفجار بیروت می‌تواند برای لبنانی‌ها یک درس بزرگ باشد، ادامه داد: آن‌ها باید به این نکته مهم پی ببرند که آمریکا هیچ زمانی خواهان یک لبنان متحد و قدرتمند نبوده، بلکه همواره نفع این کشور و اسرائیل در این بوده که لبنان در تنش و درگیری داخلی باشد، تا از این طریق منافع رژیم رژیم صهونیستی نیز تامین شود، بنابراین می‌توان گفت، این اسرائیل است که از این واقعه غم‌انگیز در لبنان خوشخال بوده و منتظر است که لبنان با ناآرامی‌های بیشتری نیز روبرو شود، با توجه به این موضوع مردم و دولت لبنان باید در کنار یکدیگر باشند، تا بتوانند از این وضعیت به سلامت خارج شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

4گوشه دنیا/ روش عجیب شکایت از همسایه

تبدیل کردن دوچرخه به یکی از ادوات کشاورزی

روش بستن طناب با گره اسبی

پررویی یک دزد کار دستش داد!

حوضچه ای پر از بچه قورباغه است!

مهارت مکانیک نابینای عراقی

آب گرفتگی در ایستگاه متروی مادرید

یک موجود عجیب دریایی

یک پاراگلایدر سواری هیجان انگیز

تبدیل مکعب کریستالی به یک ماهی بلورین

در محضر بزرگان/ جواب خدا را چگونه بدهم؟

ساخت کفش برای زرافه مجروح

کنعانی زادگان بهترین بازیکن دیدار پرسپولیس و السد شد

بشار رسن: می‌توانیم فینالیست آسیا شویم

شادی گل آل کثیر که در تلویزیون ندیدید+عکس

کنعانی‌زادگان: بازی بین دو ابرقدرت آسیا را بردیم

مصرف ویتامین D خطر مرگ بر اثر کرونا را به نصف می‌رساند

رونمایی از گریم هادی حجازی‌فر در نقش شهید مهدی باکری

ترامپ: از جو بایدن آزمایش مواد مخدر بگیرید!

پادشاه اردن پارلمان کشورش را منحل کرد

حمله شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

انتقاد وقیحانه سفیر امارات در آمریکا از مردم فلسطین

طول اولین پرواز مرتفع "استارشیپ" 3 کیلومتر کم شد!

«دلم شکستی و جانم هنوز چشم به راهت» از استاد شهریار

پیگیری ماجرای واکسن‌های آنفلوآنزا در مجلس

فرمانده نیروی دریایی سپاه: مسئله اصلی امروز کشور ما معیشت مردم است

روایت جالب سردار شهید قاسم سلیمانی از یک همرزم شهیدش

صحبت‌های سردار باقری درباره جریان تحریف دفاع مقدس

اظهارات مقام سپاه درباره اتحاد با ارتش در زمان جنگ

روایت اسارت 12 صیاد ایرانی در موزامبیک

ابراز همدردی ایران در پی سانحه هوایی اوکراین

مکرون: در حل اختلاف میان ایران و آمریکا موفق نشدم

علت عدم شفافیت حقوق مسئولان از زبان رئیس کمیسیون اصل نود

واکنش سردار نقدی به یک شایعه درباره نیروهای حشد الشعبی

سوال چالشی پایش از نماینده مجلس

درگیری ارمنستان و آذربایجان شدت گرفت؛ اعلام آماده باش جنگی

پادشاه اردن دستور انحلال پارلمان را صادر کرد

واکنش پوتین به تنش آذربایجان و ارمنستان

رسانه روس: ماکرون و بن‌سلمان درباره لبنان به توافق رسیدند

قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

«علی‌اف» دستور اعلام وضعیت جنگی در آذربایجان را صادر کرد

دخالت‌های خارجی در لبنان

شباهت وضعیت آمریکا با افول امپراتوری روم

فعال سیاسی اصولگرا: باید پشت این دولت بایستیم

تقلب در انتخابات آمریکا چقدر ممکن است؟

ماجرای تخلیه چند روستای سردشت

کناره‌گیری روحانی چه سودی برای اصلاح‌طلبان دارد؟

تور جنگ روانی کاخ سفید با خبرسازی های مشکوک

جنگ چرا و چگونه آغاز شد؟

هدف‌گذاری کالابرگ، تامین حداقل سبد 2 میلیونی معیشت