ایران پرسمان

آخرين مطالب

نویسنده‌هایی که به خود زحمت نمی‌دهند انديشه

نویسنده‌هایی که به خود زحمت نمی‌دهند
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / ابراهیم زاهدی مطلق می‌گوید: برخی از نویسنده‌ها زحمت پیدا کردن لحن و رفتارهای مردم را به خود نمی‌دهند، گاه داستانی را می‌خوانیم که لحن و ادبیاتش برای فرانسه است و به مردم ما ربطی ندارد.
این نویسنده درباره تبعیت ادبیات از مُد، اظهار کرد: ممکن است اسم آن را مد بگذارید یا به آن الگوبرداری یا تاثیرپذیری بگویید، کلمات بار معنایی دارند مانند تولید محصولات فرهنگی؛ زمانی که آدم کلمه تولید را می‌شنود یاد کار اقتصادی می‌افتد، آدم احساس خوبی ندارد و دلش می‌خواهد واژه محترم‌تری به کار ببرند. فکر می‌کنم شاید «مُد» واژه مناسبی برای مسائل ادبیات نباشد و به جای آن بهتر است از الگو گرفتن و تأثیرپذیری استفاده کرد؛ هرچند این‌ها هم معنی مد را نمی‌دهند.
او سپس گفت: اصولا پیروی از مد برای آدم‌های بی‌بته است، کسانی که پیشینه و امکانات خود را نمی‌شناسند. کسانی به دنبال مد می‌روند که خودشان از خودشان چیزی ندارند یا این‌که دارند و نسبت به آن واقف نیستند. مد را کسانی می‌سازند که خلاقیت دارند، مد از کجا می‌آید؟ مثلا برای ظاهر و مو به طبیعت نگاه می‌کنند و تغییرات هنری می‌دهند و چیز مناسبی برای افراد جامعه درست می‌کنند. برای لباس هم همین‌طور است. در حوزه ادبیات هم کسانی که می‌خواهند حرف نو بزنند به رفتارهای آدم‌ها نگاه می‌کنند، نوع کلمه و واژه‌هایی که امروزه ما به کار می‌بریم با کلماتی که دهه 60 به کار می‌رفت خیلی فرق کرده است. نویسنده به این‌ها توجه می‌کند.
زاهدی مطلق افزود: نویسنده‌ای که به دنبال الگو و مد است، به مردم خود توجه نمی‌کند. الگو ساختن زحمت دارد و نویسنده باید خلاقیت داشته باشد و زحمت بکشد. همه آدم‌هایی که ابداعی دارند به آن‌ها وحی نمی‌شود بلکه زحمت می‌کشند. آدم‌هایی که تابع مد هستند، می‌خواهند بدون این‌که زحمتی بکشند، موفق شوند. متأسفانه در ادبیات کشور ما این موضوع هست.
او در ادامه بیان کرد: ادبیات محصول اتفاق‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور است و نویسنده از دل این تغییرات، به رفتارهای مردم توجه می‌کند و داستانش را می‌نویسد. نویسنده هم با توجه به اقتضائات جامعه داستان‌هایش را می‌نویسد و زبانش را انتخاب می‌کند. در کشور ما متاسفانه برخی از نویسنده‌ها زحمت پیدا کردن لحن و رفتارهای مردم را به خود نمی‌دهند و گاه ما داستانی را می‌خوانیم که لحن و ادبیاتش برای فرانسه است و به مردم ما ربطی ندارد.
نویسنده «شلیک به آسمان» با بیان این‌که این موضوع حتما به ادبیات آسیب می‌زند، گفت: آسیب این موضوع این است که مردم لذتی را می‌خواهند ببرند که برای خودشان نیست، دردی را تجربه می‌کنند که برای خودشان نیست. در واقع نویسنده می‌خواهد مردم از چیز واهی لذت ببرند یا از چیز واهی درد بکشند. ما در جامعه‌مان برخی از مشکلات را نداریم و مشکلاتی را هم داریم که دائما با آن‌ها سر و کله می‌زنیم. نویسنده باید از مشکلات مردم خود بنویسد، نویسنده‌ای که به دنبال مد می‌رود، مردم با او احساس همذات‌پنداری نمی‌کنند زیرا از چیزی حرف می‌زند که مردم با آن مواجه نیستند. مشکل بزرگ جامعه ما ریا و تزویر است و نویسنده‌ای که بزرگترین مشکل داستانش می‌شود ازدواج سفید، مردم با آن همذات‌پنداری نمی‌کنند، بخشی از مردم همذات‌پنداری می‌کنند. الان در جامعه ما ازدواج سفید به عنوان ناهنجاری وجود دارد و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند اما معضل ما نیست. اخیرا تصویر دختران را از کتاب درسی دبستان حذف کردند، این می‌گوید که جامعه اخلاقی ما دچار ریا است و عده‌ای عمدا می‌خواهند عده‌ای دیگر را اذیت کنند. این‌ها مشکلات جامعه است نه ازدواج سفید. 
او با تاکید بر این‌که نگاه نویسنده باید به جامعه خود باشد، افزود: نویسنده باید توجه کند که معضل جامعه ما چیست و صدای مردم خود باشد. نویسنده نمی‌تواند در آسمان سیر کند یا شمای خبرنگار نمی‌توانید با شخصیت خیالی مصاحبه کنید، البته می‌توانید اما فکت اجتماعی ندارد و می‌شود داستان.
ابراهیم زاهدی مطلق درباره این‌که تابعیت از مُد در چه دوره‌هایی بیشتر بوده است، اظهار کرد: نمی‌شود درباره این موضوع خیلی دقیق گفت. اما استنباط من این است که جامعه ما جامعه مقلدی بوده چه در حوزه پوشاک چه ادبیات. داستان یک مقوله وارداتی بوده و ما داستان را از کشور دیگری گرفته‌ایم و هرچه به زمان ورود داستان نزدیک می‌شویم، تقلید و تابعیت از مد بیشتر است و هرچه به حال نزدیک‌تر می‌شود تابعیت از مد کمتر می‌شود، البته ممکن است پیروان مد بیشتر باشند اما خلاقیت هم بیشتر است. به‌نظرم پس از انقلاب به خاطر تغییر و تحول بزرگی که اتفاق افتاد، نویسنده‌هایی که به خود تکیه کردند و داستان‌های خودشان را نوشتند بیشتر بودند بنابراین الان تابعیت از مد را کمتر می‌بینیم، هرچند کتاب‌هایی هستند که به کشور ما ربطی ندارند و فقط اسم شخصیت‌ها ایرانی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از خرافات تفرقه‌انگیز در ایام 9 ربیع پرهیز کنیم

وقتی AirPod سگ میخوره!

احکام نمازهای کرونایی

روستای مرموزی که جزو نقشه ایران نیست؛ ورود ممنوع!

سرقت باتری خودروها توسط پدر و با کشیک کودک

کنایه مدافع استقلال به مدیرعامل مستعفی پرسپولیس+عکس

توضیحات رئیس پلیس درباره برخی متهمان فراری: دو بار تا محل سکونت خاوری رفتیم

رایزنی سفیر ایران با مقامات آذربایجان درباره درگیری قره‌باغ

نحوه کار کردن دریچه لانه کبوتری در رگ

امشب، سیاره تیر میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد

صحبت‌های دکتر فرانسیس کولین، رئیس مؤسسه‌ی ملی سلامت آمریکا در مورد واکسن

شعرخوانی حامد عسکری از رادیو ایران

معرفی کتاب/ اتاق اتفاق نوشته جان بولتون

تحرکات جدید ارتش در شمال‌غرب کشور

ماموریت ویژه سپاه برای دفاع از تمامیت ارضی و مردم خداآفرین

امام: اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 «برنامه محور» خواهند بود نه «شخص محور»

تحلیل میرسلیم از علت مشارکت پایین مردم در انتخابات

تاکتیک جبهه پایداری تا انتخابات 1400

مشاور سابق روحانی به سوگ مادرش نشست

ویژگی بارز سردار سلیمانی به روایت همرزمش

افشاگری روسیه از پشت پرده تهدیدات آمریکا علیه شرکای نظامی ایران

واکنش کدخدایی به ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا

مجید انصاری: عده‌ای فحاشی و هتک حرمت را انقلابی‌گری می‌دانند

آیا جنگنده‌های ایرانی به ونزوئلا صادر می‌شوند؟

واکنش عجیب یک نماینده به تذکر رهبری: روحانی نازک نارنجی شده است!

فعالیت مخفیانه آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اطراف ایران

دفاع ترکیه از آزمایش اس400

یکه‌تازی کرونا در اردوگاه ترامپ

اعلام آمادگی علی اف برای آتش بس در قره باغ

ترامپ به پیروزی جمهوری خواهان در سنا شک دارد

آیا زمان خروج از بورس فرا رسیده است؟

امکان بروز اغتشاش پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا

پنج دلیل برای ماندن در بورس

هنرستان آلمانی، مادر دانشگاه علم و صنعت

توسعه بسترهای کارآفرینی بانوان سرپرست خانوار در منطقه 19

شهرهای پایدار چگونه ایجاد می‌شوند؟

تفال/ با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

راه نجات بشریت در آخرالزمان چیست؟

عادت عجیب دختر نوجوان پس از کشتن پشه ها!

حضرت زکریا با حضرت مریم چه نسبتی داشت؟

حمله مار پیتون به زن خانه دار تایلندی!

بشار رسن مرد سال آسیا می‌شود؟

تولید فرآورده‌های آزمایشگاهی که ارزبری بالایی به دنبال دارند

ساخت ریه مصنوعی برای بررسی شیوع کرونا

بررسی تاریخی جریان طیر مشوی

پیام امیر موسوی برای درگذشت سرتیپ باسابقه ارتش

باج بدهید، از لیست تروریسم خارج شوید!

رایزنی سفیر ایران با مقامات جمهوری آذربایجان درباره درگیری قره‌باغ

نامه رؤسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور به رهبر انقلاب

توضیحات رئیس پلیس درباره عدم استرداد برخی متهمان فراری: دو بار تا محل سکونت خاوری رفتیم