ایران پرسمان

آخرين مطالب

آسیب‌های شدید و بلند مدت کرونا به کادر درمانی انديشه

آسیب‌های شدید و بلند مدت کرونا به کادر درمانی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - باشگاه خبرنگاران / محققان اعلام کردند کادر درمانی که در حال مراقبت از بیماران مبتلا به کووید 19 هستند به شدت در معرض آسیب قرار دارند.
شیوع ویروس کرونا در جهان یکی از مرگبارترین همه گیری‌های جهان طی یک قرن اخیر را رقم زده است. ویروس کرونا تاکنون بیش از 32 میلیون نفر را آلوده کرده و 975 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.
این حجم از مبتلایان در جهان فشار بسیار زیادی به کادر درمانی و سیستم بهداشتی کشور‌ها وارد کرده است به طوری که حتی در کشور‌های پیشرفته غربی نیز ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل و تخت کافی برای بستری افراد جدید وجود ندارد. واقعیت تلخ این ماجرا آنجاست که علاوه بر فشار به کادر درمانی، این قشر به دلیل آنکه در خط مقدم مبارزه با کووید 19 قرار دارند، شاهد نرخ بالای ابتلا و قربانیان بوده است. به تازگی تحقیقات دانشمندان در کشور‌های عربی ابعاد بیشتری از این ماجرا را آشکار کرد.
دانشمندان اماراتی اعلام کردند احتمالاً سال‌ها زمان نیاز است که آسیب‌های روانی وارد شده به کادر درمانی که وظیفه مراقبت از بیماران کرونایی با حال وخیم را داشته اند بهبود یابد.
مرکز سرویس بهداشتی ابوظبی (سها) که مسئول بیمارستان‌های امارات متحده عربی و مرکز اصلی تست کرونا در این کشور است با هشدار درباره آسیب‌های روانی به کادر درمانی، بیان کرد: از زمان شیوع همه گیری در امارات ما اقدام به بررسی و سنجش کادر درمانی کردیم. شواهد نشان داد کادر درمانی ما به شدت تحت تاثیر آسیب‌های روانی شیوع ویروس کرونا در کشور قرار گرفته است. از این میان، زنان مجرد جوان و مهاجر (غیراماراتی) که به عنوان کادر درمانی مشغول خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند بیشترین آسیب روانی را از این موضوع دیده اند.
این مطالعات که همچنان ادامه دارد، نشان داده است به طور کلی مردان و زنان میانسالی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا سابقه بیماری بوده اند به احتمال بیشتری در طول درمان و مراقبت از بیماران کرونایی از استرس، تشویش و نگرانی رنج می‌برند. همچنین میزان مشکلات روانی در کادر درمانی ارتباط مستقیمی با وخامت حال بیماران کرونایی در بیمارستان دارد.
برخی از این مشکلات روانی مانند اضطراب و استرس در کادر درمانی خیلی سریع بروز پیدا می‌کند، اما برخی دیگر مانند افسردگی در بلند مدت این افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
محققان می‌گویند پزشکان و پرستارانی که از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) نگهداری می‌کنند، به شدت در معرض ضربه‌های روحی سهمگین قرار دارند. البته مشکلات روانی شیوع ویروس کرونا در جهان تنها کادر درمانی را درگیر خود نساخته است و تمامی مردم به شکل های مختلف تحت تاثیر آن قرار گرفته اند. 
تحقیقات دانشمندان در ایالت نیومکزیکو آمریکا نشان می‌دهد از زمان شیوع ویروس کرونا میزان درخواست برای مراقبت‌های روانی در کودکان و نوجوانان شاهد جهش بوده است. طبق آمار کودکان و نوجوانان 30 درصد بیشتر از زمان مشابه سال گذشته به دلیل مشکلات روانی به متخصصان رجوع کرده اند.
به طور معمول کسانی که مشکلات روانی حادی ندارند با مراجعه به روانشناس مشکلاتشان حل می‌شود و تنها زمانی که شرایط فرد وخیم باشد و مشکلاتش با مشاوره با روانشناس حل نشود، بیماران به روانپزشک معرفی می‌شوند.
کریستینا سوار، روانپزشک کودکان دانشگاه نیومکزیکو در این باره می‌گوید: به طور عمومی ما شاهد نوجوانان زیادی هستیم که با درجات مختلفی از افسردگی مواجه هستند. شاید بتوان برای توصیف این معضل از واژه "تضعیف روحیه" فرد استفاد کرد. انگیزه و انرژی این افراد کاهش یافته است و شرایط روانی خوبی ندارند.
او افزود: ما در تلاشیم استرس و نگرانی این گروه سنی را کاهش داده و آن‌ها را از جنبه روانی درمان کنیم. برخی از این افراد در خطر آسیب به خود (خود زنی) و دیگران هستند. آمار افزایش 30 درصدی برای دریافت خدمات بهداشت روانی تنها گویای بخشی از مشکلات است. ما هم اینک شاهد افزایش 30 تا 40 درصدی بستری شدن کودکان و نوجوانان برای درمان مشکلات روانی هستیم.
تحقیقات دانشمندان انگلیسی نیز نشان می‌دهد بیش از 20 درصد مردم علائم ابتلا به افسردگی را گزارش کرده اند. این سطح از شیوع افسردگی در جامعه دو برابر شرایط پیش از وقوع همه‌گیری است.
تحقیقات دانشمندان آلمانی ابعاد دیگری از این موضوع را نمایان می‌کند. یافته‌های این محققان نشان می‌دهد خانواده‌ها به دلیل تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت از کودکان (مانند مهد کودک ها) بیشترین آسیب را از جنبه روانی دیده اند.
از زمان شیوع ویروس کرونا، سلامت روانی مادران به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است. تحقیقات در آلمان نشان داده است در همه گیری ویروس کرونا تفاوتی میان احتمال از دست دادن شغل در زنان شاغل با مردان شاغل وجود ندارد، اما زنان به دلیل اینکه دارای نقش بیشتری در خانواده هستند و وظیفه مراقبت از کودکان برعهده آنهاست، از بسته شدن مدارس و مراکز نگهداری کودکان بیشتر متاثر شده اند.
این امر باعث افزایش استرس و فشار روانی بر آن‌ها شده و در نهایت سلامت روانی مادران را به مخاطره انداخته است. یافته‌های محققان نشان می‌دهد شیوع ویروس کرونا در جامعه سلامت روانی زنان را بسیار بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار داده است.
پیش‌تر دانشمندان آمریکایی نیز در تحقیقات خود اثبات کردند، شیوع ویروس کرونا در جامعه با مشکلات روانی و ابتلا به افسردگی رابطه مستقیمی دارد. محققان با بررسی بیش از 10 هزار نفر در سراسر آمریکا به این نتیجه رسیدند که شیوع ویروس کرونا باعث افزایش افسردگی، نگرانی، گرایش به خودکشی و آسیب روانی در افراد بالغ شده است. محققان می‌گویند ریشه و علت آسیب‌های گسترده روانی به ترس در افراد مربوط می‌شود.
کوین فیتز پاتریک، یکی از محققان این پروژه از دانشگاه آرکانزاس در این رابطه گفت: وجود ترس در افراد به دلیل شیوع ویروس کرونا قابل پیش بینی است. ما در این افراد شاهد ترس به همراه حس آسیب پذیری اجتماعی بودیم که در نتیجه آن آسیب‌های روانی در فرد بروز می‌کند. در مناطقی که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا و قربانیان این بیماری زیاد بود، میزان ترس در ساکنان آن مناطق بیشتر مشاهده شده است.
براساس شاخص سنجش افسردگی؛ یک سوم افرادی که در این تحقیقات بررسی شدند، دارای افسردگی بودند. این تحقیقات نشان داد افرادی که از لحاظ اجتماعی آسیب پذیرتر هستند مانند زنان، بیکاران و کسانی که امنیت غذایی پایینی دارند، بیشتر دچار علائم افسردگی شده اند. درباره موضوع خودکشی نیز محققان 15 درصد شرکت کنندگان را در لیست افراد بسیار پرخطر که گرایش به خودکشی دارند، دسته بندی کردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش تلویزیونی سال 1363؛ خط تلفن 500،000 تومان!

پرتاب یک دختر 1 ساله به داخل استخر توسط مربی شنا!

ویدئوی انگیزشی جالب درباره جاه طلبی ذهن!

ماجرای زنده ماندن دونده ای که در صحرای بزرگ آفریقا گم شد!

مهارت زندگی/ 10 رفتار رایج که در همه جای دنیا دور از ادب است

ایده جالب برای سرو غذا

این هم صحنه واقعی از مار بازی گوشی نوکیا!

سرآشپز با آشپزی متفاوت

ترس از ازدواج در زنان برای چیست و چگونه برطرف می شود؟

شکار بی نقص خرس مادر

گیس و گیس کشی سر فوت کردن کیک تولد!

ویدئویی عجیب از خوردن جمجمه طعمه توسط مانتیس!

این هم از نوبرانه ترین حرکت روز!

طنز/ روش‌های کار کشیدن از فرزندان!

جابه جایی نقش شکار و شکارچی؛ جدال دیدنی ماهی و مار ماهی!

استاد صفایی حائری؛ ببین برای چه میمیری؟!

دردسر بزرگ تلفن همراه برای یک زن روی راه پله!

فردی که رانندگی را با خیال راحت به خودروی هوشمندش سپرد!

خارج شدن بخار عجیب از دهان ماهی!

وصیتنامه شهید «لطف الله تقدیسی میرک»؛ مادرم! کوه باش

حجت الاسلام پناهیان؛ چهار توصیۀ کلیدی برای رسیدن به آرامش در زندگی مشترک

نجات یافتن مردی که 76 روز در وسط اقیانوس سرگردان بود!

چرا افراد بسیار موفق، عاشق قانون 40 درصد هستند؟

بد موقع از خواب پرید!

ازدواج زن آمریکایی با عروسک زامبی!

صید ماهی با نوشابه گازدار!

ارگ راین؛ ویدئویی دیدنی از دومین بنای خشتی جهان در ایران

دانستنی ها/ خون انسان برای پشه‌ها چه طعمی دارد؟!

سفره ماهی زیبا

لیوانی که خودش چای رو شیرین می‌کنه!

خودزنی طنز پلیس آمریکا؛ نیروهای نظامی غرق در گاز اشک آور!

منحصر بفردترین فرودگاه دنیا

تصاویر شگفت انگیزی که عظمت طبیعت را مقابل بشر به رخ می‌کشند!

ترفند‌ها و روش‌های شیطانی از منظر قـرآن برای گمراهی انسان

شهیدی که از مکان و زمان شهادتش اطلاع داشت!

گل محمدی: قهرمانی در آسیا را با هیچ پیشنهادی عوض نمی‌کنم+عکس

نادری: اتفاق های خوبی در راه است

موافقت AFC با ارجاع پرونده عیسی آل‌کثیر به کمیته استیناف

پرسپولیس فردا پرونده برانکو را می‌بندد؟

ضرر 11 میلیاردی روی دست استقلال

محمد نادری در پرسپولیس ماندنی شد

مدیر بحران استقلال کیست؟

کنعانی زادگان کی با پرسپولیس تمرین می‌کند؟

چالش‌های عجیب کارگزار پرسپولیس با کریم باقری!

وضع قوانین جدید در مناظره برای جلوگیری از آبروریزی

سودان: حذف ما از لیست تروریسم، ارتباطی به سازش با اسرائیل ندارد

دیدار وزیرخارجه عراق با سفیر آمریکا

اصرار نمایندگان اروپا بر اقدام علیه عربستان

آرزوی مرگ یکی از نزدیکان بن زاید برای «محمود عباس»

درخواست اماراتی‌ها برای افتتاح سفارت در تل‌آویو