ایران پرسمان

آخرين مطالب

روشی نوین برای درمان آسیب‌های پوستی کادر درمان در دوران کرونا انديشه

روشی نوین برای درمان آسیب‌های پوستی کادر درمان در دوران کرونا
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / محققان "کالج سلطنتی لندن" در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند، "پودر تالک" و "ژل پترولیوم" بهترین محافظت از پوست را هنگام استفاده طولانی مدت از تجهیزات حفاظتی شخصی فراهم می‌کنند.
 با توجه به استفاده گسترده از "تجهیزات حفاظت شخصی"(PPE) طی بیماری همه‌گیر کووید-19، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی آسیب‌های پوستی را هنگام استفاده طولانی مدت از آنها تجربه می‌کنند. این آسیب‌های پوستی ناشی از فشارهای زیادی است که استفاده از این تجهیزات به پوست آنها وارد می‌کند. تجهیزات حفاظتی شخصی به ابزار، تجهیزات و پوشش‌های محافظتی اطلاق می‌گردد که استفاده‌ کننده را در برابر هرگونه خطرات سلامتی یا ایمنی در محل کار محافظت می‌کند. تجهیزات حفاظتی شخصی شامل مواردی چون کلاه ایمنی، دستکش، حفاظت از چشم، جلیقه ضدگلوله، کفش ایمنی، ماسک، محافظ گوش و تجهیزات تنفسی می‌باشد.
اثرات اصطکاک و زخم‌ها و آسیب‌های ناشی از استفاده از این تجهیزات را می‌توان توسط روان‌سازها کاهش داد. به کارکنان توصیه می‌شود که هر نیم ساعت یک‌بار از آنها استفاده کنند، اما استفاده از آنها هر نیم ساعت یک بار هنگام کار تقریبا غیرممکن است چرا که کارکنان در این صورت در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار می‌گیرند، از طرفی بسیاری از مرطوب کننده‌های معمولی نیز چندان مناسب نیستند.
حال محققان کالج سلطنتی لندن در مطالعه اخیرشان به بررسی این موضوع پراختند تا دریابند کدام محصولات طولانی‌ترین لایه محافظ بین تجهیزات حفاظتی شخصی و پوست ایجاد می‌کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که بهترین مواد روانساز برای استفاده موادی هستند که جذب پوست نمی‌شوند و یک لایه محافظتی طولانی مدت بین پوست و تجهیزات حفاظتی شخصی ایجاد می‌کنند.
دانشمندان دریافتند که کرم‌های غیرجاذب مانند روغن نارگیل و مخلوط موم زنبور عسل و کره کاکائو و پودرهایی مانند پودر تالک به احتمال زیاد محافظت طولانی مدت از پوست را برای استفاده کنندگان تجهیزات حفاظتی شخصی ایجاد می‌کند.

ایران پرسمان


دکتر "مارک ماسن"(Marc Masen) نویسنده ارشد این مطالعه از کالج سلطنتی لندن گفت: ما فکر می‌کنیم مرطوب کننده‌ها برای پوست ما مفید هستند اما این کرم‌های تجاری اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بدون گذاشتن رطوبتی روی پوست، سریع جذب پوست می‌شوند.
اگرچه این کرمها برای استفاده روزمره مناسب هستند اما مطالعه اخیر ما نشان می‌دهد که چربی باقی مانده از این مواد دقیقاً همان چیزی است که برای محافظت از پوست در برابر آسیب ناشی از تجهیزات حفاظتی شخصی لازم است.
به همین منظور در این مطالعه، دانشمندان یک اصطکاک سنج برای شناسایی بهترین روان ساز ساختند. روانساز ماده‌ای(معمولاً به‌ صورت مایع) است که به میان دو سطح در تماس با یکدیگر اعمال می‌شود تا اصطکاک و سایش را کاهش داده و بازدهی را افزایش دهد.
اصطکاک سنج ابزاری است که اصطکاک بین دو سطح را ارزیابی می‌کند و طی این آزمایش محققان از آن برای آزمایش اصطکاک بین پوست و پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان(PDMS) که یکی از اجزای رایج تجهیزات حفاظتی شخصی است، استفاده شد. دانشمندان با استفاده از این دستگاه، محصولات موجود در بازار را مورد آزمایش قرار دادند تا اندازه گیری کنند که چگونه این مواد اصطکاک بین پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان و پوست داخل ساعد یک شرکت کننده مرد 44 ساله سالم را تغییر می‌دهند. آنها تاثیرات این مواد را هنگام استفاده از آنها در طول آزمایش و سپس یک، دو و چهار ساعت پس از استفاده از آن آزمایش کردند. در حالی که اکثر محصولات در ابتدا اصطکاک را 20 درصد کاهش می‌دهند، برخی از روان سازهای مبتنی بر سیلیکون و آب و گلیسیرین سطح اصطکاک را با گذشت زمان تا 29 درصد در مقایسه با پوست خشک افزایش می‌دهند. با این وجود هر دو محصول با گذشت زمان اصطکاک را کاهش دادند.
پودر تالک اصطکاک را 49 درصد در هنگام اعمال و 59 درصد در چهار ساعت پس از استفاده از آن کاهش داد. یک محصول موجود در بازار شامل روغن نارگیل، کره کاکائو و موم، اصطکاک را در هنگام اعمال 31 درصد و پس از گذشت چهار ساعت 53 درصد کاهش داد. مخلوط ژلِ پترولیوم و چربی پشم یا لانولین در طول آزمایش 30 درصد اصطکاک را کاهش داد. چربی پشم یا لانولین موم زرد رنگی است که از غدد چربی پشم حیوانات گرفته می‌شود.
وقتی نوبت به مرطوب کننده ها رسید اصطکاک در ابتدا کم بود اما در عرض 10 دقیقه پس از استفاده به شدت افزایش یافت. دلیل این امر این است که مواد فعال درون آنها مانند هیومکتانت، آب را مانند آهن ربا از لایه‌های پایین پوست به لایه‌های فوقانی جذب می‌کنند و آن را نرم، بدون چربی و منعطف می‌کنند.
دکتر "ژنگچو تان"(Zhengchu Tan) یکی از محققان این مطالعه گفت: محصولاتی که به راحتی جذب پوست نمی‌شوند، محصولات محافظتی هستند. در حقیقت افرادی که از تجهیزات حفاظتی شخصی استفاده می‌کنند، بهتر است به طور فعال از کرمها و مرطوب کننده‌هایی که سریع جذب می‌شوند و احساس چربی ایجاد نمی‌کنند خودداری کنند.
دکتر ماسن گفت: اصطکاک و آسیب این تجهیزات می‌تواند برای پوست بسیار مضر باشد، به ویژه هنگامی که برای مدت طولانی از این تجهیزات استفاده شود. ما امیدواریم که مطالعه ما کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و دیگر مصرف کنندگان تجهیزات حفاظتی شخصی را که ‌از اثرات دردناک و مخرب این تجهیزات بر روی پوست خود رنج می‌برند نجات دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دعوت به گلریزان برای آزادی پنج زن زندانی در خوزستان

راه‌اندازی فروشگاه مجازی دست‌سازه‌های بانوان قزوین

ابتکار: بیان ارزش های گذشته باید به گونه ای باشد که با دختران امروز ارتباط برقرار کند

زیباترین مکان‌های شگفت انگیز در سراسر دنیا را بشناسید

وقتی روزت با بدشانسی طلوع کرده!

ابتکار فوق العاده در کشیدن طرح و نقاشی

حکمت/ دو گروه از انسان‌ها که به بهشت راه ندارند

پایان دنیا چطور رخ می‌دهد؟

رشد قارچ در بدن مورچه!

طراحی دوچرخه‌ای با سرعت باورنکردنی 140 کیلومتر بر ساعت!

میتونست تا آخرین لحظه نا امید و تسلیم محض باشه!

4گوشه دنیا/ انتقام جویی بی رحمانه از دو برادر

ویدئویی زیبا از یک غروب شگفت انگیز

لحظه هیجان‌انگیز تخریب یک نیروگاه برق با انفجار کنترل شده

4گوشه دنیا/ قتل به خاطر انداختن آب دهان در خیابان!

داستانک/ نیازمند دعای شیوانا

صوت/ آماده سازی برای ظهور

دکتر معروف چینی که با کرونا رنگش تیره شده بود!

خفاش‌هایی که هنگام بیماری فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند!

عاقبت عجله در رانندگی

فرار توله شیرهای دریایی از شکار نهنگ قاتل

کلاه ایمنی جان این موتور سوار رو نجات داد

کوتاهترین پرواز جهان، پروازی که 80 ثانیه طول می کشد!

نقاشی‌های حیرت‌انگیزی که با میخ و سیم خلق شدند

قهر و آشتی با خدا

خواسته‌های جالب مردم 6 تا 60 ساله از چراغ جادو

مراحل جالب تولید دستی آبنبات

صوت/ دعا برای فرج از زبان استاد توکلی

دختر بچه‌ای که در سطل زباله پیدا شد!

راه حل دکتر انوشه برای غلبه بر افکار منفی موجود در زندگی

لحظه بیرون آوردن راننده کامیونی که بین دو کامیون پرس شده بود

هیولای دریای خزر از گور برمی خیزد؛ حرکت دوباره اکرانوپلان بازمانده شوروی پس از 30 سال

صحبت های شنیدنی دکتر انوشه در مورد تفاوت صبر و انتظار

نجات معجزه آسای نوزاد حین وقوع سیل!

شب یلدا؛ از کهن ‌ترین جشن‌ های ایرانی

سه کلمه رهایی بخش در زندگی از کلام امیرالمومنین

14 حقیقت شگفت انگیز درباره بدن انسان

معرفت حیرت‌انگیز غلام نسبت به ارباب!

چگونه خوش قیافه و جذاب باشیم؟

صوت/ زمانی که این دنیا گلشن میشود

داستانک/ حل مسائل

رژ لب خطرناک جنگ سرد در یک حراجی

وسیله نقلیه عجیبی که مرد 57 ساله اختراع کرد!

مرگ ناگهانی کشتی‌گیر روی رینگ کشتی کج

سازمان تامین اجتماعی گام های بسیار بلندی برای بهبود محیط کسب و کار برداشته است

زمین برای ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل واگذار شد

شکل‌گیری زنجیره تولید کلید رفع بیکاری چهارمحال و بختیاری ‌است

عابدزاده در کنار یک استقلالی که بعدها به آمریکا رفت+عکس

بحران جدید برانکو برای پرسپولیس!

علی کریمی به القطر پیوست!