ایران پرسمان

آخرين مطالب

هیات آمریکایی در دمشق به دنبال چه بود؟ بين الملل

هیات آمریکایی در دمشق به دنبال چه بود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / سفر محرمانه یک هیات آمریکایی به دمشق در ماه های اخیر و دیدار این هیات با برخی از مقامات سوریه، اخیرا از سوی منابع آمریکایی و سوری فاش شده است، سفری که باید دید پشت آن چه اهداف ویژه ای است.
پس از آغاز بحران سوریه در سال 2011 (اسفند ماه سال 1389) و ظهور و بروز گروه های تروریستی در این کشور، مقامات وقت واشنگتن حمایت علنی و غیرعلنی خود را از این تروریست ها و در ادامه از گروه تروریستی داعش اعلام و حتی علنی کردند.
عملا آمریکایی ها در بحران سوریه که تاکنون موجب کشته شدن بیش از 600 هزار سوری شده، نقش فرماندهی تروریست ها را به عهده داشتند، نقشی که تاکنون ادامه داشته و از سال 1396 نیز تقویت شده است.
 با شکست گروهک تروریستی داعش در سوریه و اعلام آن از سوی سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در آذرماه سال 1396، تروریست های آمریکایی وارد شرق و شمال شرق سوریه و جایگزین داعش در این منطقه شدند، هرچند آمریکایی ها چند سال قبل از آن تاکنون، با ایجاد پایگاه در منطقه التنف در جنوب سوریه اقدام به آموزش، هدایت و تجهیز گروهای تروریستی علیه حکومت دمشق کرده بودند.
با آغاز بحران سوریه، آمریکایی ها در سوریه اهداف مختلفی را پیگیری کردند که فرماندهی تروریست ها در جریان این بحران به منظور براندازی حکومت سوریه برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و همچنین از سال 1396 نیز سرقت نفت سوریه توسط نظامیان آمریکایی ها از برنامه های مهم مقامات واشنگتن در سوریه بوده است.
با آغاز بحران سوریه فعالیت های سرویس های جاسوسی خارجی رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی – عربی و ترکیه نیز در این کشور به منظور حمایت از تروریست های تکفیری افزایش چشمگیری یافت و ماموران امنیتی این کشورها فعالیت های اطلاعاتی خود را در سوریه و با پوشش امداد رسان، روزنامه نگار و ... گسترش دادند.
در سال 2012 بود که اولین آمریکایی به نام "آستین تایس" که در پوشش روزنامه‌نگار در سوریه فعالیت می کرد مفقود شد و در سال 2017 نیز خبر مفقودی آمریکایی دیگر به نام "مجد کامالماز" که خود را امدادرسان معرفی کرده بود منتشر شد؛ از همان زمان تاکنون خبری از این دو آمریکایی مفقود شده، به دست نیامده و آمریکایی ها دربه در دنبال کسب اطلاعات از این دو نفر می باشند و تاکنون چند هیات آمریکایی برای کسب اطلاع از وضعیت آنها و دیگر مسایل به دمشق و دیگر نقاط سوریه سفر کرده اند که آخرین بار آن سفر یک هیات آمریکایی به دمشق به طور محرمانه در مردادماه گذشته بود.
ابتدا روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» سفر محرمانه این هیات آمریکایی به دمشق را چند روز پیش اعلام کرد و روزنامه الوطن سوریه با کسب اطلاع از مقامات سوری نیز آن را تایید کرد.
روزنامه الوطن در این باره نوشت: هیات آمریکایی اوت گذشته (مرداد ما) به دمشق سفر کرده و با سرلشکر "علی مملوک" رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرد.
به نوشته این روزنامه، «راجر کارستین» و «کاش پاتل» دستیار دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در این سفر پرونده‌های زیادی را بررسی و پیشنهاداتی را ارائه کردند.
الوطن به نقل از منابع سوری نوشت که مقامات آمریکایی در این دیدار سعی داشتند تا نظر سوریه را برای همکاری در پرونده «ربوده‌شدگان آمریکایی» جلب کنند، اما دمشق بر موضع خود در خصوص اولویت‌بخشی به موضوع لغو تحریم های دمشق و خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه اصرار داشت. هیات آمریکایی در این سفر از موضع دمشق و اصرار آن بر پرداختن به موضوع خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و لغو تحریم ها پیش از پرداختن به هر موضوع دیگری، غافلگیر شد.
این منابع اعلام کردند که دمشق بر خروج نیروهای آمریکایی از شرق و جنوب سوریه و بروز نشانه‌های واقعی از عملیات خروج نیروها تأکید کرد.
دمشق همچنین مخالفت خود با هر گونه پرداختن به موضوع تحریم‌های آمریکا پیش از بررسی پرونده خروج آمریکا از سرزمین‌های سوریه سوریه را اعلام کرده است.
به گفته این منابع، دمشق درباره این قبیل سفرهای هیأت‌های آمریکایی جانب احتیاط را رعایت می‌کند، چرا که به آن‌ها و نتایج احتمالی این سفرها اطمینان ندارد و رهبران سوری از تأثیرگذاری لابی‌های آمریکایی بر روسای این کشور و تصمیمات سیاسی آن آگاه هستند.
"نیوزویک" همچنین در مطلبی دیگر از سفر هفته گذشته "عباس ابراهیم" رئیس دستگاه امنیت لبنان به واشنگتن که حامل فهرستی از مطالبات دمشق از دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بود، خبر داد. این سفر نیز با هدف پیگیری برای یافتن دو مفقود آمریکایی در سوریه بوده است.
نیوزویک نوشته که، دولت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در ازای همکاری برای یافتن آنها خواستار رفع تحریم‌ها و خروج نیروهای آمریکا شده است.
یک مقام لبنانی که خواست نامش فاش نشود نیز به نیوزویک گفته است که ابراهیم گفت ‌وگویی 4 ساعته با "رابرت اوبراین"، مشاور امنیت ملی کاخ سفید داشته و طی آن مطالبات سوریه را مطرح کرده است.
رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام سوریه‌ای که به نام او هم اشاره نشده ادعا کرده دولت بشار اسد به دنبال رسیدن به توافقی با دولت ترامپ برای رفع تحریم‌ها علیه سوریه است.
سابقه تحریم مردم و دولت سوریه از سوی واشنگتن به آغاز بحران این کشور در اسفند ماه سال 1389 باز می گردد، ولی آمریکا در آخرین اقدام تحریمی خود علیه دمشق که به قانون سزار معروف شده از هشتم مرداد ماه گذشته، تحریم‌های جدید و گسترده ای علیه برخی مقام‌ها و نهادهای سوریه وضع کرده است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در همان زمان اعلام کرد که "بشار اسد" رییس جمهوری سوریه و یک واحد نظامی در ارتش این کشور از جمله افراد و نهادهایی هستند که تحریم شده‌اند.
اداره کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که «کرام الاسد»، «زهیر توفیق الاسد» و «وسیم انوار القطان» افراد دیگری هستند که نام آنها در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته و چند شرکت و مرکز تجاری سوری نیز در همین ارتباط تحریم شده اند.
این تحریم‌ها در چارچوب «قانون سزار» وضع شده است. نمایندگان مجلس سنای آمریکا دسامبر 2019 قانون سزار را تصویب کردند و دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده نیز آن را 20 دسامبر 2019 امضا کرد و این قانون 28خرداد/18 ژوئن به اجرا گذاشته شد.
به دنبال اجرای این قانون، دولت آمریکا 39 شخصیت سوری از جمله رییس جمهوری سوریه و همسرش را به دلایل واهی تحریم کرد و همچنین افراد و سازمان‌های خارجی حامی پیمانکارانی را که به نمایندگی از سوریه و کشورهای دوست این کشور فعالیت می‌کنند، مشمول این قانون قرار داد.
این تحریم‌ها علیه کمک کنندگان به سوریه برای تولید نفت، تأمین‌کنندگان نیازهای نظامی و فنی نیروهای این کشور نیز اعمال می‌شود.
نکته ای که در ارتباط با ارتباط گیری آمریکایی ها با دمشق وجود دارد این است که اهداف دمشق و واشنگتن از پیگیری پرونده دو مفقود آمریکایی با هم کاملا فرق دارد؛ سوریه که به دلیل جنگ 11 ساله اوضاع نابسمان اقتصادی را تجربه می کند، ابتدا خواهان لغو تحریم های آمریکا و سپس خروج نیروهای این کشور از سوریه است که به طور غیرقانونی در دو منطقه سوریه حضور دارند، اما به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه اهداف واشنگتن و در اصل دونالد ترامپ در این باره تبلیغات انتخاباتی می باشد؛ انتخاباتی که ترامپ فعلا از رقیب خود یعنی جو بایدن بر اساس نتایج نظر سنجی ها عقب است و برای جبران آن به دنبال یک رویداد سیاسی و در حقیقت یک برگ برنده می گردد .
به عقیده ترامپ و تیم او ،‌ بازگشت دو مفقود آمریکایی در سوریه، این عقب ماندگی را جبران می کند، اما سوری ها در مقابل به این مساله واقف هستند که به همین راحتی تحریم های دمشق لغو نخواهد شد و دل خود را با وعده و وعیدهای مقامات آمریکایی خوش نخواهند کرد و منتظر اقدام عملی از سوی واشنگتن خواهند بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پادکست های خانه مان /6: تاب آوری

تفال/ روزگاری ست که سودای بتان دین من است

آیا فصل تولد شما می تواند بر روی شخصیت شما تاثیر بگذارد؟

خلق آثار هنری حیرت‌انگیز روی برگ

«تاکسی کردن» هواپیما روی ناو

بز وحشی که به دامپزشک پناه برد!

دو نعمت که قدرش را نمی دانیم

ارتفاع برف یه سر و گردن از آدم بلندتره

فندق منو کی‌ خورده؟

مناجات حاج قاسم

در حق همدیگر دعا کنیم

از پرسپولیسی‌ها نمی‌ترسم!

نقشه یحیی برای فینال آسیا

فشار مجازی علیه سرمربی استقلال

استقلال توپ‌بازی می‌کرد نه «فوتبال»!

دیدار پرسپولیس و نساجی لغو شد + عکس

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!

اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری زاده

مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است

پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند

نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی

"ایلان ماسک" مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال 2026 رخ می‌دهد

فرار بیش از 100 راسوی دانمارکی آلوده به کرونا در حیات وحش

پژوهشگاه رویان در جمع 10 مؤسسه برتر تحقیقاتی جهان

ارائه الگوریتم هوش مصنوعی برای طراحی کارآمد ربات‌ها

کاوشگر چینی سطح ماه را ترک کرد

داستان عجیب «شهری که مردم آن با زانو راه می‌رفتند»

صوت/ فردوسی خوانی- صدوچهل‌وششم- داستان نبرد چین و هیتال

دو خط کتاب/ ارزش انسان

همه شاعر و خواننده شده‌اند

اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده

توصیه سخنگوی وزارت خارجه به مقامات افغانستان

نحوه ورود حزب پیشرو اصلاحات به انتخابات 1400

مقام سپاه: پاسخ ملت ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است

سازمان همکاری شانگهای ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد

برد پهپادهای ایران به رکوردی بی‌سابقه رسید

درخواست رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام

انتقاد جعفرزاده از مصوبه مجلس: یک قوه نمی‌تواند برای همه کشور چنین نسخه‌‌ای بپیچد

قوامی: مجلس حق قانون‌گذاری در همه مسائل کشور را دارد

نظر فائزه هاشمی درباره لیدری مجمع روحانیون درانتخابات 1400

واکنش واعظی به هماهنگی مجلس با دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی درباره مصوبه جنجالی

انتقاد شدید ایران از سازمان‌ملل: یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند فرانسه و اتریش برخورد کنید!

بورل: ایرانی‌ها حق دارند فکر کنند به آنها خیانت شده است

فعال اصلاح‌طلب: وحدت ظاهری اصولگرایان آتش زیر خاکستر است

آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح

رئیس مجلس: نمی خواهیم مزاحم دولت شویم

اعتراف ضمنی رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری‌زاده

انتقاد سیاوشی از طرح‌های مجلس یازدهم

خباز: برخی می‌خواهند از حالا با آمریکایی‌ها دیزی دونفره بخورند

هدف از تصویب طرح جنجالی در مجلس به روایت امیرآبادی