ایران پرسمان

آخرين مطالب

ماساژ لمسی حرکتی؛ روشی برای بهبود مشکلات نوزادان زودرس انديشه

ماساژ لمسی حرکتی؛ روشی برای بهبود مشکلات نوزادان زودرس
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایسنا / یافته‌های یک مطالعه نشان داد که ماساژ لمسی حرکتی در نوزادان زودرس می‌تواند یک روش کم‌هزینه و پایدار برای بهبود رشد حرکتی آن‌ها باشد.
زایمان زودرس که به زایمان پیش از 37 هفته کامل گفته می‌شود، یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر نوزادان به شمار می‌رود و همچنین ممکن است عوارض طولانی‌مدت زیادی نیز به دنبال داشته باشد. برخی از نوزادانی که زنده می‌مانند از مشکلاتی نظیر ناتوانی‌های آموزشی، عصبی و فیزیکی رنج می‌برند.
دوران نوزادی به عنوان دوره بحرانی شناخته می‌شود؛ چرا که نوزاد به محیط اطراف بسیار حساس است و برای پیشبرد مناسب روند رشد و نمو به تغذیه مناسب و تحریک خوب نیاز دارد. طی سال‌های اخیر تحریکات لمسی حرکتی به عنوان یک روش مکمل در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان مورد توجه قرار گرفته است.
از آن‌جا که مطالعات زیادی اثرات کوتاه‌مدت و بلند مدت ماساژ را بر رشد حرکتی نوزادان مورد بررسی قرار نداده‌اند، پژوهشگران به بررسی تاثیرات تحریکات لمسی حرکتی بر تکامل حرکتی نوزادان زودرس پرداختند و اثرات طولانی‌مدت آن را نیز پس از چهار ماه مورد ارزیابی قرار دادند.
در انجام این پژوهش، «منصوره مکبریان» و «محمود شیخ»؛ پژوهشگران گروه علوم ورزشی دانشگاه صنعتی شاهرود و «شمس‌اله نوری‌پور»؛ پژوهشگر گروه نوزادان مرکز تحقیقات سلامت نوزادان پژوهشکده تحقیقات سلامت کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه اطفال بیمارستان امیرالومنین (ع) دانشگاه علوم پزشکی سمنان مشارکت داشتند.
در این پژوهش 40 نوزاد زودرس و سالم بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهرستان سمنان که با سن جنینی 32 تا 37 هفته و وزن 1500 گرم و بیشتر در بدو تولد بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
نوزادانی که شرایط شرکت در مطالعه را دارا بودند، بر اساس اطلاعات موجود در پرونده انتخاب شدند و به مادران در مورد هدف و روش پژوهش توضیح داده شد.
این نوزادان به طور تصادفی در دو گروه تجربی و کنترل قرار گرفتند و به مادران گروه تجربی آموزش تحریک‌های لمسی حرکتی داده شد ولی نوزادان گروه کنترل تنها مراقبت‌های معمول را دریافت کردند.
آموزش به طور انفرادی در مدت 20 تا 30 دقیقه برای هر مادر انجام گرفت. پژوهشگر پس از آموزش، از مادر خواست تا مراحل مختلف لمس را به طور کامل بر روی نوزاد انجام دهد. پس از اطمینان از اجرای صحیح، کتابچه آموزشی و فیلم نیز در اختیار مادر قرار گرفت که حاوی تمام نکات آموزشی به همراه تصاویر لمس و تحریکات حرکتی، همچنین فرم ثبت روز و زمان انجام (صبح، ظهر و عصر) بود.
از مادر خواسته شد که هر بار ماساژ حرکتی را در سه مرحله و در مجموع به مدت 20 دقیقه انجام دهد. در طول مدت ماساژ، دمای اتاق می‌بایست در حدود 32 تا 33 درجه سانتی‌گراد و پوشش نوزاد نیز لباس مخصوص که در اختیار مادر قرار می‌گرفت،‌ باشد. این مداخله توسط مادر تا تکمیل سن بارداری (40 هفتگی) انجام می‌گرفت.
ماساژ لمسی حرکتی شامل دو مرحله لمس و یک مرحله تحریک حرکتی بود. این مراحل شامل:
مرحله اول: تحریک لمسی (به مدت هشت دقیقه): در این مرحله نوزاد در حالت خوابیده به پهلوی راست قرار گرفته، شش حرکت لمسی با فشار متوسط، هر یک به مدت 10 ثانیه در هر یک از سطوح زیر با کف انگشتان دست انجام شد: سر؛ از پیشانی به سمت قله سر و گردن و برگشت دوباره به طرف قله سر و پیشانی، شانه و دست چپ؛ از پایین پشت گردن در طول شانه، بازو، ساعد، نوک انگشتان و برعکس، پشت؛ از بالای پشت به سمت پایین تا باسن و برعکس (بدون لمس در ناحیه ستون فقرات)، پای چپ؛ حرکت دست از باسن به سمت پشت پا، به سمت کف پاها و برعکس.
سپس نوزاد به حالت خوابیده به پهلوی چپ قرار گرفته، شش حرکت لمسی با فشار متوسط، هر یک به مدت 10 ثانیه در هر یک از سطوح سر، شانه و دست راست، پشت و پای راست با کف انگشت دست انجام می‌شود.
مرحله دوم: تحریک حرکتی (به مدت چهار دقیقه): در این مرحله نوزاد در وضعیت خوابیده به پشت قرار گرفته و شش حرکت فلکشن و اکستنشن (هر حرکت 10 ثانیه) در هر یک از اندام‌ها به ترتیب بازوی راست، بازوی چپ، پای راست، پای چپ انجام می‌شود.
مرحله سوم: تحریک لمسی (به مدت هشت دقیقه): در این مرحله نوزاد مجددا به حالت خوابیده به پهلوی راست قرار گرفته، شش حرکت لمسی با فشار متوسط هر یک به مدت 10 ثانیه با کف دست در هر یک از سطوح سر، شانه، دست چپ و سپس در حالت خوابیده به پهلوی چپ نوزاد شش حرکت لمسی بر روی هر یک از سطوح سر، شانه و دست راست، پشت و پای راست طبق روش مرحله اول انجام می‌شود.
پس از رسیدن نوزاد به مرحله 40 هفتگی بارداری، میزان رشد حرکتی نوزاد ارزیابی شد و طی آن مهارت‌های بازتاب، تعادل، ثبات، جابه‌جایی، گیرش و رانش در نوزادان مورد بررسی قرار گرفت. همچنین پس از گذشت چهار ماه نیز برای هر دو گروه نوزادان این ارزیابی‌ها انجام شد.
بررسی‌های این مطالعه نشان داد که میانگین و انحراف استاندارد بهره حرکتی کل نوزادان دو گروه در زمان اتمام دوره مداخله و پس از گذشت چهار ماه، تفاوت آماری معناداری داشت. به عبارتی می‌توان گفت، نوزادانی که تحت مداخله بوده‌اند، عملکرد حرکتی بهتری نسبت به نوزادان زودرس گروه کنترل، کسب کردند.
با توجه به نتایج به‌دست آمده از این پژوهش، محققان می‌گویند: «می‌توان اذغان داشت در تحقیق حاضر دوره مداخله به عنوان دوره بحرانی یا حساس است که طی این دوره، مادران به انجام تحریکات لمسی حرکتی روی نوزادان زودرس شان پرداخته‌اند و در نتیجه رشد حرکتی بهتری را در پس از گذشت چهار ماه از دوره مداخله نسبت به نوزادان گروه کنترل که تنها مراقبت‌های معمول را دریافت می‌کردند، به دست آورده‌اند».
این پژوهشگران با توجه به برخی محدودیت‌های پژوهش حاضر همچون حجم نمونه کم و انجام یک نوع پروتکل ماساژ روی یک گروه پیشنهاد می‌کنند؛ پژوهش‌های آتی با حجم نمونه بیشتر، با چند نوع پروتکل متفاوت و در گروه‌های بیشتر و بررسی تفاوت بین پروتکل‌های گوناگون و نیز بررسی اثرات بلندمدت ماساژ در دوره طولانی‌تر صورت پذیرد.
یافته‌های این مطالعه پاییز سال 1399 به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثر یک دوره تحریکات لمسی حرکتی بر بهره رشد حرکتی نوزادان زودرس: پیگیری 4 ماهه» در فصل‌نامه «کومش» زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سمنان منتشر شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پادکست های خانه مان /6: تاب آوری

تفال/ روزگاری ست که سودای بتان دین من است

آیا فصل تولد شما می تواند بر روی شخصیت شما تاثیر بگذارد؟

خلق آثار هنری حیرت‌انگیز روی برگ

«تاکسی کردن» هواپیما روی ناو

بز وحشی که به دامپزشک پناه برد!

دو نعمت که قدرش را نمی دانیم

ارتفاع برف یه سر و گردن از آدم بلندتره

فندق منو کی‌ خورده؟

مناجات حاج قاسم

در حق همدیگر دعا کنیم

از پرسپولیسی‌ها نمی‌ترسم!

نقشه یحیی برای فینال آسیا

فشار مجازی علیه سرمربی استقلال

استقلال توپ‌بازی می‌کرد نه «فوتبال»!

دیدار پرسپولیس و نساجی لغو شد + عکس

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!

اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری زاده

مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است

پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند

نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی

"ایلان ماسک" مطمئن است فرود انسان بر مریخ در سال 2026 رخ می‌دهد

فرار بیش از 100 راسوی دانمارکی آلوده به کرونا در حیات وحش

پژوهشگاه رویان در جمع 10 مؤسسه برتر تحقیقاتی جهان

ارائه الگوریتم هوش مصنوعی برای طراحی کارآمد ربات‌ها

کاوشگر چینی سطح ماه را ترک کرد

داستان عجیب «شهری که مردم آن با زانو راه می‌رفتند»

صوت/ فردوسی خوانی- صدوچهل‌وششم- داستان نبرد چین و هیتال

دو خط کتاب/ ارزش انسان

همه شاعر و خواننده شده‌اند

اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده

توصیه سخنگوی وزارت خارجه به مقامات افغانستان

نحوه ورود حزب پیشرو اصلاحات به انتخابات 1400

مقام سپاه: پاسخ ملت ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است

سازمان همکاری شانگهای ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد

برد پهپادهای ایران به رکوردی بی‌سابقه رسید

درخواست رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام

انتقاد جعفرزاده از مصوبه مجلس: یک قوه نمی‌تواند برای همه کشور چنین نسخه‌‌ای بپیچد

قوامی: مجلس حق قانون‌گذاری در همه مسائل کشور را دارد

نظر فائزه هاشمی درباره لیدری مجمع روحانیون درانتخابات 1400

واکنش واعظی به هماهنگی مجلس با دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی درباره مصوبه جنجالی

انتقاد شدید ایران از سازمان‌ملل: یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند فرانسه و اتریش برخورد کنید!

بورل: ایرانی‌ها حق دارند فکر کنند به آنها خیانت شده است

فعال اصلاح‌طلب: وحدت ظاهری اصولگرایان آتش زیر خاکستر است

آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح

رئیس مجلس: نمی خواهیم مزاحم دولت شویم

اعتراف ضمنی رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری‌زاده

انتقاد سیاوشی از طرح‌های مجلس یازدهم

خباز: برخی می‌خواهند از حالا با آمریکایی‌ها دیزی دونفره بخورند

هدف از تصویب طرح جنجالی در مجلس به روایت امیرآبادی