ایران پرسمان

آخرين مطالب

آیا جنگنده‌های ایرانی به ونزوئلا صادر می‌شوند؟ سياسي

آیا جنگنده‌های ایرانی به ونزوئلا صادر می‌شوند؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - باشگاه خبرنگاران / به نظر می‌رسد که جنگنده‌های ایرانی ظرفیت خوبی برای صادرات به ونزوئلا دارند. دو شب قبل بود که نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا طی مصاحبه تلویزیونی با شبکه دولتی ونزوئلا گفت که قرار است تا با حضور کشور‌های روسیه، چین و ایران یک شورای نظامی تشکیل داده تا به استقلال تسلیحاتی کشورش کمک کند.
مادورو در این برنامه تلویزیونی و در جمع دو تن از فرماندهان ارشد نظامی کشور ونزوئلا گفت که قصد دارد یک شورای نظامی را تشکیل دهد تا به استقلال تسلیحاتی این کشور کمک کند. بنا به برآورد رئیس جمهور ونزوئلا تاسیس این شورا حداکثر تا اواسط ماه نوامبر طول خواهد کشید و این یعنی ونزوئلا مشتری تجهیزات دفاعی کشورمان خواهد بود.

ایران پرسمان


جنگنده‌های ایرانی چه راهی پیمودند تا به صادرات برسند؟
جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند در تولید تجهیزات و تسلیحات دفاعی در منطقه غرب آسیا و در سطح جهان به شمار می‌رود. کشورمان از سال‌های دور یعنی سال‌های دفاع مقدس مشغول به طراحی و ساخت تسلیحات و تجهیزات بومی است که پس از گذشت چندین سال از تولید آن‌ها اگر کیفیت بالاتر از مشابه خارجی خود نداشته باشند پایین‌تر از آن‌ها نیستند.

ایران پرسمان


نخستین گام‌های خودکفایی در تولید محصولات دفاعی بومی در سال‌های دفاع مقدس و در نیروی هوایی ارتش برداشته شد. در این سال‌ها ایران در حوزه قطعات هواپیما‌ها با مشکلات بسیاری روبرو شده بود چراکه این قطعات پس از اتمام ساعت‌های عمر خود دیگر قابل استفاده نبودند. پس متخصصان صنایع دفاعی کشورمان با استفاده از توان بومی خود تعمیر و اورهال قطعات هواپیما را آغاز کردند و به آن‌ها عمر دوباره‌ای بخشیدند.

ایران پرسمان


دانش متخصصان کشورمان در اورهال و بازآماد قطعات جنگنده به آن‌ها کمک کرد تا پس از پایان جنگ تحمیلی با فراغ بال بیشتر علاوه بر ادامه کار خود در اورهال قطعات به دنبال طراحی جنگنده و هواپیما‌های جنگی بروند. یکی از این مهندسان به نام سعید ثنایی از متخصصان نیروی هوایی ارتش بود که به خاطر طراحی جنگنده آذرخش از دست رهبر معظم انقلاب جایزه و نشان افتخار دریافت کرد. ایران در مسیر ساخت جنگنده‌های مختلف کار خود را از هسا درنا و تَذَرو آغاز کرد و به صاعقه و آذرخش رسید. اما آنچه دو سال پیش ایران را در آستانه خوکفایی کامل قرار داد، ساخت جت جنگنده کوثر بود.

ایران پرسمان


کدام جنگنده‌های ایرانی در راه صادرات قرار دارند؟
ایران در سال های اخیر دو جنگنده شاخص را بر اساس پلتفرم های جدید و روز دنیا طراحی کرده است. جنگنده های صاعقه و کوثر دو جنگنده ای هستند که توان رزمی نیروی هوایی ارتش را تا حدی زیادی گسترش داده اند، چراکه علاوه بر بروز بودن، کیفیت ساخت بالایی هم دارند. به همین دلیل هم به نظر می رسند که با توجه به پایان تحریم های تسلیحاتی به دلیل کیفیت بالای خود در لیست صادراتی ایران قرار بگیرند. در ادامه می خواهیم به طور اجمالی این دو جنگنده را معرفی کنیم.
آیا جنگنده صاعقه قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد؟
جنگنده صاعقه یکی از جنگنده‌های ساخت مجموعه دانشگاه هوایی شهید ستاری است که در دو نسل صاعقه 1 و 2 به دست متخصصان این دانشگاه ساخته شده و در سال 1386 رسما رونمایی شد. این جنگنده در دو نمونه پشتیبانی نزدیک و بمب افکن عملیاتی شده و در حال استفاده است. در طراحی این جنگنده از به جای سکان عادی از سکان عمودی V شکل استفاده شده و ماهیت آیرودینامیکی آن نسبت به جنگنده‌های پیش از خود تغییر یافته است.

ایران پرسمان


موتور استفاده شده در این جنگنده از دو موتور J 85 است که سرعتی معادل 1/8 برابر سرعت صوت تولید می‌کند. البته با توجه به رونمایی و تولید موتور ملی اوج در صنایع دفاعی کشورمان به نظر می‌رسد که موتور ملی اوج با موتور‌های قبلی این جنگنده یعنی موتور‌های J 85 تعویض شوند.
جنگنده صاعقه در مجموع 8 تُن وزن دارد که می‌تواند در مجموع 4 تُن محموله حمل کند. در ضمن به علت مسائل فیزیک و قوانین جاذبه وزن این جنگنده در هنگام بلندشدن از زمین در حدود 18 تُن اعلام شده است. برد عملیاتی این جنگنده نیز طبق منابع نظامی در حدود 800 کیلومتر برآورده شده است. همچنین محفظه یا کابین خلبان در این جنگنده به صورت ضد گلوله طراحی شده که امنیت خلبان را در مقابل گلوله‌های ضد هوایی دشمن تامین می‌کند. با توجه به اینکه جنگنده صاعقه 1 به صورت تک کابین طراحی شده نشان از حضور آن به عنوان جنگنده پشتیبانی از نیرو‌های زمینی در صحنه عملیات است.

ایران پرسمان


نسل جدید جنگنده صاعقه با نام صاعقه 2 در 20 بهمن‌ماه سال 93 با حضور امیر حاتمی جانشین وزیر دفاع آن روزها رونمایی شد. در این جنگنده دو تغییر نمود بیشتری نسبت به نسل اول این جنگنده داشت که عبارت بود از تبدیل جنگنده تک کابین به دو کابین و استفاده از سامانه الکترواویونیک جدیدتر. همان طور که از تصاویر هم مشاهده می‌شود این جنگنده به دو کابین مجهز شده و طبق اصول نظامی جنگنده‌های دو کابین دو کاربرد دارد، نخست جنگنده بمب افکن که افسر رادار در کابین عقب می‌نشیند تا جنگنده را به سوی اهداف خود هدایت کند و دومین کاربرد آن نیز به عنوان یک جنگنده آموزشی است که برای آموزش خلبانان حرفه‌ای به کار می‌رود.

ایران پرسمان


آیا جنگنده کوثر مهمان پایگاه‌های شکاری ونزوئلا می‌شود؟
جنگنده کوثر نیز همانند جنگنده صاعقه یک جنگنده بومی و ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن در داخل کشور انجام شده است. این جنگنده در سال 30 مردادماه سال 97 با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع و سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش رونمایی شد. این جنگنده تماما بومی است و طق گفته سازندگان آن در حدود 90 درصد قطعات آن در داخل کشور تامین می‌شود که نشان از توان بالای فنی متخصصان صنایع دفاعی کشورمان دارد.

ایران پرسمان


این جنگنده از ابتدای معرفی و رونمایی با موتور ملی اوج معرفی شد که قدرت رانش ٣5٠٠ پوند را برای کوثر تولید می‌کند. البته جنگنده کوثر ویژگی‌های خاص دیگری نیز دارد که در ادامه می‌آید.

ایران پرسمان


1 . کنترل آتش با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل 4
2 . بهره گیری از فناوری نمایشگر‌های چندمنظوره تمام دیجیتال

ایران پرسمان


3. بهره گیری از معماری یکپارچه پیشرفته و اویونیک
4. استفاده از سامانه نقشه متحرک هوشمند
5. بهره گیری از کامپیوتر محاسبات سلاح بالستیک

ایران پرسمان


6. بهره گیری از رادار پیشرفته و چند منظوره کنترل آتش جهت بالابردن دقت کشف اهداف و تهدیدات
7. بهره گیری از ناوبری دقیق به صورت رادیویی و مستقل
8. سامانه پیشرفته نشانه روی مقابل (HUD) به منظور افزایش دقت اصابت مهمات و تسلیحات

ایران پرسمان


9. بهره گیری از فناوری دقیق ساعت رادیویی
تمام ویژگی‌های ذکر شده نشان از این دارد که جنگنده ایرانی کوثر می‌تواند یکی از گزینه‌های صادرات ایران به کشور‌های دوست و همسایه ایران مانند ونزوئلا باشد که بتواند نیاز‌های دفاعی آن‌ها را برآورده کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

پادکست های خانه مان /3: غلبه بر ترس و ناامیدی

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

شرط محیط زیست برای انتقال آب خلیج فارس چیست؟

تست ارابه فرود هواپیما

حیرت راننده با دیدن یوفو در آسمان

انفجار ترسناک یک جسم نورانی در آسمان ژاپن

تصادف وحشتناک خودرو با عابران پیاده

هوای تازه/ خبر دهید به کفتارهای این وادی

زیر گرفته شدن خودرو های پشت چراغ قرمز توسط تریلی

راز نهفته در یک مزرعه آسمان سوئد را بنفش کرد!

طنز/ نیات خیر سلبریتی‌ها

«از شب تیره بغداد ورق برگشته» نوحه‌ مهدی رسولی در تشییع شهید فخری‌زاده

اگر آخرین نمازت باشه

هوای تازه/ به قاتل تو چه پیغامی و چه پسغامی؟!

فوران عظیم یک کوه آتشفشان در اندونزی

لحظه هولناک خارج شدن کنترل اتوبوس از دست راننده

شکار فوق حرفه‌ای آهو توسط پلنگ

«گمنامش کشتند، گمنام…یا زهرا» با نوای میثم مطیعی

داستانک / جُنید در محضر بهلول

آشنایی با جنگل های راش

تفاوت نرخ فریم ریت‌های مختلف

رام کردن اسب وحشی در آفریقای جنوبی

داستانک/ ایمان در دل یا زبان

برخورد صاعقه با تلفن همراه حادثه ساز شد!

چگونه جهانگرد بهتری باشیم؟

راهکاری برای داشتن آرامش در زندگی

سوتی سنگین استالین در جنگ زمستان!

سرنوشت کاخ داریوش که تبدیل به قلعه اروپایی شد

مفروش شدن حرم رضوی با فرشی به متراژ 144 متر!

امان از انسان‌های حسود!

مرمت کاخ باشکوه و تاریخی در کرج

اختلاف تصاویر را پیدا کنید

دیدنی های ساری؛ شهری با قدمت 5 هزار ساله

خودشم باورش نمیشه چطور زنده موند!

توی قرنطینه حوصله حیوانات هم سررفته!

از جایی که گمان نمی‌برید می‌رسد

بازی با کلمات و حروف

علت «میو» کردن گربه ها در چیست؟

کشف دو مجسمه متعلق به دوران روم باستان در ترکیه

رکورد شکنی آلوده ‎ترین شهر دنیا

با صبر در برابر ناملایمات وجودمان را کامل‌تر کنیم

معمای خانه نزدیک به مدرسه

کوه های رنگین کمانی در جهان

تماشای ویدیویی از زیبایی های جزیره «ایستر»

مشعل های گاز نفتی رو اینطوری روشن میکنن؟

شهر زیبایی که حاصل برخورد شهاب سنگ به زمین است!